Єдиний державний реєстр судових рішень
СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 березня 2012 року Справа № 5002-15/5218-2011 Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів: головуючого суддіМаслової З.Д.,
суддівЛатиніна О.А.,
Градової О.Г.,
за участю представників сторін:
позивача: Феодосійська міська рада не зявився,
відповідача: Федерація велосипедного спорту України ОСОБА_1, дов. б/н від 01.08.2011 р.
відповідача: відділ Держкомзему України в м. Феодосії АР Крим не зявився,
розглянувши апеляційну скаргу Феодосійської міської ради на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Іщенко І.А.) від 17 січня 2012 року у справі №5002-15/5218-2011
за позовом Феодосійської міської ради (вул. Земська, 4, Феодосія, 98100, код ЄДРПОУ 34740709)
до Федерації велосипедного спорту України (вул. Еспланадна, 42, Київ 1, 01001, код ЄДРПОУ 16485577)
відділу Держкомзему України в м. Феодосії АР Крим (вул. Галерейна, 7а, Феодосія, 98100, код ЄДРПОУ 22294829)
про розірвання договору оренди землі та спонукання до виконання певних дій
ВСТАНОВИВ:
02 грудня 2011 року Феодосійська міська рада на підставі ст. 651 ЦК України, ст. 143 Земельного кодексу України, ст.ст. 13, 15 ЗУ „Про оренду землі” звернулась до господарського суду АРК з позовною заявою до Федерації велосипедного спорту України, відділу Держкомзему України в м. Феодосії АР Крим про розірвання договору оренди від 01.09.2004 р. реєстраційний номер 000401900787 земельної ділянки площею 1,0998 га (кадастровий номер 0111600000000120133) по вул. Насипній в районі стадіону „Кристал” у м. Феодосії, зона „Промислова-Складська”, оціночний район № 78, укладений між Феодосійською міською радою та Федерацією велосипедного спорту України, зобов'язати Федерацію велосипедного спорту України повернути Феодосійській міській раді вказану вище земельну ділянку, скасувати запис про державну реєстрацію договору оренди земельної ділянки та внести зміни до Поземельної книги.
Позовні вимоги мотивовані тим, що проведеною 15.04.2011 р. відділом Держкомзему в м Феодосії АРК перевіркою встановлено, що Федерація велосипедного спорту України не веде будівництво на спірній земельній ділянці, тобто, використовує земельну ділянку не за цільовим призначенням (т.1 а.с. 4-6).
Рішенням господарського суду АР Крим від 17 січня 2012 року у справі №5002-15/5218-2011 у задоволені позовних вимог Феодосійській міській раді відмовлено.
Рішення суду мотивовано тим, що у позивача наявний проект велотреку та інфраструктури стадіону «ВМХ»в м. Феодосія по вул. Насипній, який розроблено ЗАТ „Аеробуд”, а не здійснення відповідачем самого будівництва не є підставою для розірвання договору оренди землі, так як не передбачено законодавством України. Крім того, позивач не довів, що не здійснення відповідачем будівництва стадіону «ВМХ»істотно порушує права позивача, а саме те, що внаслідок бездіяльності відповідача завдана шкода позивачу та він значною мірою позбавляється того, на що він розраховував при укладенні договору, укладеного на підставі прийнятого на черговій сесії селищної ради рішення про укладення договору. Рішення селищної ради про розірвання договору оренди через істотне порушення орендарем умов договору позивач не надав (т.2 а.с. 40-44).
В апеляційній скарзі Феодосійська міська рада просить рішення суду скасувати, позовні вимоги задовольнити.
Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що Федерація велосипедного спорту України не веде будівництво на спірній земельній ділянці протягом 3-ох років, що є підставою для розірвання договору оренди землі (т.2 а.с. 50-51).
У судовому засіданні представник Федерації велосипедного спорту України проти доводів апеляційної скарги заперечував, вважаючи їх безпідставними.
Інші представники сторін не зявилися, про час і місце судового засідання повідомлені своєчасно та належним чином ухвалою суду від 17.02.2012 р., про причини неявки суд не сповістили, клопотань про відкладення справи не заявили.
Оскільки явка в судове засідання згідно статті 22 Господарського процесуального кодексу України це право, а не обовязок сторін, справа може розглядатися без їх участі, якщо незявлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.
Враховуючи те, що матеріали справи в достатній мірі характеризують взаємовідносини сторін, а явку представників обовязковою визнано не було, колегія вважає за можливе переглянути рішення суду першої інстанції за відсутності не зявившихся представників сторін.
Розглянувши справу повторно в порядку статті 101 Господарського процесуального кодексу України, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, відповідність висновків суду обставинам справи, судова колегія вважає апеляційну скаргу не підлягаючою задоволенню з наступних.
Встановлено, що рішенням 28 сесії 24 скликання Феодосійської міської ради № 1544 від 18.06.2004 р. „Про надання земельної ділянки Федерації велосипедного спорту України” затверджено проект землеустрою по відведенню земельної ділянки Федерації велосипедного спорту України для будівництва стадіону «ВМХ», код цільового призначення 1.12.7 та передано в оренду на строк до 18.06.2053 р. земельну ділянку в м. Феодосія по вул. Насипній (кадастровий номер 0111600000000120133) площею 1,0998 га, за рахунок земель не переданих у власність або постійне користування, які входять до категорії земель жилої та громадської забудови в межах м. Феодосії, у тому числі по угіддям: відкриті землі без рослинного покрову або з незначним рослинним покровом 1,0998 га, у тому числі інші 1,0998 га (т. 1 а.с.12).
На підставі вищевказаного рішення 29.07.2004 р. між Феодосійською міською радою (Орендодавець) та Федерацією велосипедного спорту України (Орендар) був укладений договір оренди землі, який зареєстрований Феодосійським міським відділом КРФ ДП «ЦДЗК при Держкомземі України»за №000401900787 від 01.09.2004 р. (т.1 а.с.13-15).
Згідно пункту 2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,0998 га, по угіддям: відкриті землі без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом 1,0998 га, у тому числі інші 1,0998 га за рахунок земель не переданих у власність чи постійне користування, які входять у категорію земель жилої та суспільної забудови в межах м. Феодосія.
Строки ні початку, ні закінчення будівництва не встановлені ні рішенням сесії ради, ні договором оренди землі.
Відповідно до пункту 14 Договору, земельна ділянка передається в оренду для будівництва стадіону „ВМХ”.
З метою виконання умов договору оренди землі Федерацією велосипедного спорту України замовлено проект велотреку та інфраструктури стадіону „ВМХ” в м. Феодосія по вул. Насипній, який розроблений ЗАТ „Аеробуд” (т.1 а.с.72-111).
07 квітня 2005 року між Федерацією велосипедного спорту України та ЗАТ „Аеробуд” підписаний контракт № 7/04-05п на розробку проектної документації на будівництво стадіону «ВМХ» в м. Феодосія, вул. Насипна (район стадіону «Кристал») на стадії «П»та «РД», відповідно до умов якого Виконавець прийняв на себе зобов'язання розробити проектну документацію на будівництво стадіону «ВМХ»в м. Феодосія по вул. Насипна (район стадіону «Кристал») на стадії «П»та «РД»(т.1 а.с. 63-69).
Згідно додатків до контракту № 7/04-05п від 07.04.2005 р. замовником і виконавцем узгоджено договірну ціну проекту та зведено кошторис на розробку проектної документації.
03.12.2007 р. між сторонами контракту укладено додаткову угоду № 1, положення якої внесли зміни до складу, вартості та строків виконання проектних робіт, які виконуються в рамках контракту.
Пунктом 2 вищезазначеної додаткової угоди встановлено, що п. 1.1 контракту викладається в іншій редакції, а саме: «Замовник»доручає, а «Виконавець»бере на себе зобов'язання виконати наступні види робіт:
-передпроектні пропозиції;
-проект (Вихідні дані. Пояснювальна записка. Генплан. Архітектурно-планувальні рішення);
-проектування траси треку;
-технічний звіт про інженерно-геологічне вишукування;
-дренаж площадки, вертикальне планування, ливневідведення;
-стадія «РД»;
-бактеріальний і хімічний аналіз води;
-ТУ на підключення велотреку та інфраструктури стадіону «ВМХ»до системи водопостачання і водовідведення м. Феодосія;
-ТУ на газопостачання природним газом на об'єкті: «Будівництво стадіону «ВМХ»в м. Феодосія, вул. Насипна (район стадіону «Кристал»).
Відповідно до додатків № 1 і № 2 до додаткової угоди № 1 до контракту узгоджено договірну ціну проекту та зведений кошторис на розробку проектної документації, відповідно до яких загальна вартість робіт, що виконуються, складає 100000,00 грн. (з урахуванням ПДВ).
Між сторонами на підставі вищевказаного контракту та додаткової угоди до нього по закінченню виконання робіт підписано „Звіт про виконання проектних робіт” по об'єкту: «Будівництво стадіону «ВМХ»згідно якому було зроблено передпроектні пропозиції, проект, початкові дані, пояснювальну записку, генеральний план, архітектурно-планувальні рішення, проектування траси треку, технічний звіт про інженерно-геологічне вишукування велотреку, дренаж площадки, вертикальне планування, стоковідведення: робоча документація, бактеріальний і хімічний аналіз води, ТУ на підключення велотреку і інфраструктури стадіону «ВМХ»до системи водопостачання і водовідведення м. Феодосія, ТУ на газопостачання природним газом на об'єкті: «Будівництва стадіону «ВМХ»в м. Феодосія по вул. Насипна (район стадіону „Кристал”, т.1 а.с. 85-110).
Проект містить у собі початкові дані, пояснювальну записку, генеральний план, архітектурно-планувальні рішення, паспорта оздоблення фасадів, опалення та вентиляцію, водопостачання та каналізацію, автоматичну пожежну сигналізацію, оповіщення про пожежу, охоронну сигналізацію, внутрішню телефонізацію, внутрішню радіофікацію, телебачення, електропостачання, електрообладнання, зовнішні інженерні мережі, дахову газову котельню, оцінку впливу на навколишнє середовище, проект організації будівництва, технічний звіт про інженерно-геологічне вишукування велотреку та інфраструктуру стадіону «ВМХ»(т.1 а.с. 72-73).
Крім того, було проведено інженерно-геологічні вишукування для розробки проекту велотреку та інфраструктури стадіону «ВМХ», що підтверджується технічним звітом.
Також фахівцями ДПВІМВБ «Кримгіппроводгосп»розроблено Робочий проект «Дренаж площадки, вертикальне планування, лівневідведення велотреку в м. Феодосія». Виконано необхідний комплекс проектних робіт, а саме: дренаж майданчику велотреку 1,7 га, вертикальне планування майданчика, стоковідведення велотреку: скидний канал завдовжки 217,5 метрів і водовідвідна споруда.
17 травня 2005 року між Федерацією велосипедного спорту України (замовник) і ЗАТ «Аеробуд»(інвестор) було укладено договір № 17/05 про дольову участь в будівництві спортивного комплексу в м. Феодосії (т.1 а.с. 56-62).
Згідно положень цього договору, замовник передає інвестору земельну ділянку, розташовану за адресою: АР Крим, м. Феодосія, вул. Насипна, для будівництва стадіону ВМХ, а інвестор власними та залученими силами і коштами здійснює фінансування та будівництво об'єкту.
Крім того, до будівництва стадіону „ВМХ” був залучений ще один інвестор - ТОВ „МІГ-95”, з яким Федерація велосипедного спорту України 15.07.2011 р. уклала договір № 25/07 про дольову участь в будівництві спортивного комплексу в м. Феодосія (т.1 а.с. 49-55).
На даний час ТОВ „МІГ-95” приступило до розроблення проектно-кошторисної документацій та планує її виготовлення до кінця 2012 року та перейти до узгодження (т.1 а.с. 112).
Правовою підставою для звернення з даним позовом до суду позивач вважає акт Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим перевірки дотримання земельного законодавства від 15.04.2011 р., яким встановлено, що на момент перевірки будівництво на ділянці не ведеться, межові знаки на земельній ділянці відсутні, і з моменту укладення договору оренди землі ділянка не використовується за цільовим призначенням «будівництво стадіону «ВМХ». Також, позивач посилається на припис Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим №000196 від 06.05.2011 р., яким відповідача зобовязано у 30-ти денний строк усунути виявлені у вищевказаному акті порушення. Однак, відповідач виявлені порушення не усунув, у звязку з чим, позивач з вернувся з даним позовом до суду (т.1 а.с.16-17).
Відповідно до ст. 14 Конституції України, земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Стаття 143 Конституції України встановлює, що територіальні громади селища безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції. Стаття 374 Цивільного кодексу України та стаття 80 Земельного кодексу України до суб'єктів права власності на землю (земельну ділянку) відносить і територіальні громади.
Відповідно до частини 4 статті 324 Цивільного кодексу України власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення. Стаття 792 Цивільного кодексу України, частина 7 статті 93 Земельного кодексу України передбачають право орендодавця - власника земельної ділянки чи уповноваженої орендодавцем особи, передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату.
Стаття 4 Закону України "Про оренду землі" (в редакції Закону України від 02 жовтня 2003 року № 1211-IV) встановлювала, що орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом (частина 2), орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом (частина 4).
Відповідно до пунктів "а" та "в" частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень селищних рад у галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями територіальних громад; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Стаття 83 Земельного кодексу України встановлює, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам селищ, є комунальною власністю (частина 1), у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності (частина 2).
Згідно з пунктом 12 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Згідно з ч.1 ст.93 Земельного кодексу України та ст.1 Закону України «Про оренду землі»№ 161-ХІV від 06.10.1998 р. право оренди земельної ділянки це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Статтею 123 Земельного кодексу України визначено порядок надання земельної ділянки в оренду.
Виходячи зі змісту статей 123, 124, 186 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за проектами відведення цих ділянок, на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди.
Відповідно до ст.2 Закону України „Про оренду землі” № 161-ХІV від 06.10.1998 р. відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Відносини, пов'язані з орендою земельних ділянок, на яких розташовані цілісні майнові комплекси підприємств, установ і організацій державної або комунальної власності, а також заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим, та їх структурних підрозділів, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про оренду державного та комунального майна».
Згідно ст.6 Закону України № 161-ХІV від 06.10.1998 р. орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Статтями 24, 25 цього закону обумовлені права та обовязки орендаря та орендодавця.
Згідно ст.31 Закону України „Про оренду землі” № 161-ХІV від 06.10.1998 р. договір оренди землі припиняється в разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу земельної ділянки для громадських потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів громадської необхідності в порядку, встановленому законом; поєднання в одній особі власника земельної ділянки та орендаря; смерті фізичної особи - орендаря, засудження його до позбавлення волі та відмови осіб, зазначених у статті 7 цього Закону, від виконання укладеного договору оренди земельної ділянки; ліквідації юридичної особи - орендаря. Договір оренди землі припиняється також в інших випадках, передбачених законом. Договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною; істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Стаття 141 Земельного кодексу України передбачає підстави припинення права користування земельною ділянкою, в тому числі, до таких підстав відносяться: використання земельної ділянки не за цільовим призначенням (пункт "ґ"); систематична несплата орендної плати (пункт "д").
Відповідно до ч.1 ст.32 Закону України № 161-ХІV від 06.10.1998 р. на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Оскільки приписи ч.1 ст.32 цього Закону передбачають наявність підстави для розірвання договору оренди, то у позивача в силу наведеного є обовязок в порядку ст.33 Господарського процесуального кодексу України (від 06.11.1991 р. № 1798-XII із змінами і доповненнями) надати суду документально обґрунтовані докази невиконання відповідачем обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону.
Так, позивач вказує, що актом Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим перевірки дотримання земельного законодавства від 15.04.2011 р. встановлено, що на момент перевірки будівництво на ділянці не ведеться, межові знаки на земельній ділянці відсутні, ділянка не використовується за цільовим призначенням «будівництво стадіону «ВМХ»з моменту укладення договору оренди землі (т.1 а.с.16).
Також, позивач посилається на припис Управління державної інспекції з контролю за використанням та охороною земель Республіканського комітету по земельних ресурсах Автономної Республіки Крим №000196 від 06.05.2011, яким відповідача зобовязано у 30-ти денний строк усунути виявлені у вищевказаному акті порушення.
Судова колегія вважає, що не здійснення орендарем будівництва не є нецільовим використанням орендарем земельної ділянки, виходячи з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 20 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі, землі рекреаційного призначення (пункт "ґ").
З договору оренди та земельно-кадастрової інформації (частина проекту землеустрою) слідує, що надана відповідачу в оренду земельна ділянка відносилася та відноситься до земель рекреаційного призначення.
Згідно з статтею 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земель провадиться органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про надання цих земель у користування, (частина 2), користувач має право самостійно визначати вид використання земельної ділянки, але в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою (частина 5).
Статтями 50, 51 Земельного кодексу України передбачено, що до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів. До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.
Відповідно до пункту 1.4 наказу Державного комітету України із земельних ресурсів №548 від 23 липня 2010 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 року за № 1011/18306, затверджена Класифікація видів цільового призначення земель, відповідно до якої визначений поділ земель на окремі види їх цільового призначення, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності, типами забудови, типами особливо цінних об'єктів. Так, до земель рекреаційного призначення віднесені земельні ділянки будівництва та обслуговування об'єктів рекреаційного призначення.
Судова колегія зазначає, що у разі встановлення порушень, передбачених статтею 143 Земельного кодексу України, зокрема, коли земельна ділянка використовується не за цільовим призначенням, визначеним умовами договору, та у спосіб, що суперечить екологічним вимогам, суд має правові підстави для задоволення вимог про розірвання договору оренди на підставі статті 32 Закону України «Про оренду землі». Однак, про невиконання відповідачем умов договору щодо використання землі за цільовим призначенням може свідчити, зокрема, відсутність проведення будь-яких будівельних робіт на об'єкті, що може підтверджуватися, наприклад, актом, складеним Державною архітектурно-будівельною інспекцією.
Суд звертає увагу, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме факт використання землі не за цільовим призначенням, а не, наприклад, невикористання земельної ділянки для забудови протягом трьох років підряд (пункт 2.21 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин», лист Вищого господарського суду України «узагальнення судової практики розгляду господарськими судами справ по спорах, повязаних із земельними правовідносинами»від 01.01.2010 р.
З укладеного договору та проектної документації землеустрою у даній справі вбачається, що земельна ділянка категорії "землі рекреаційного призначення" надана в оренду для будівництва об'єкту рекреаційного призначення велотреку та будівництва стадіону «ВМХ», тобто з дотриманням вказаних вище норм законодавства щодо категорії землі.
Позивачем не доведено, а судом не встановлено того, що відповідач здійснює будівництво іншого (не рекреаційного) об'єкту, ніж те, що передбачено вимогами законодавства щодо категорії орендованої земельної ділянки, чи з порушенням містобудівної документації та документації із землеустрою. Тобто, відповідач не порушив вимоги законодавства а ні до категорії землі, а ні до виду використання земельної ділянки в межах певної категорії.
Позивач не надав належних доказів перевірки відповідача та залучення його до відповідальності (в тому числі адміністративної) за нецільове використання орендованої земельної ділянки чи порушення у сфері містобудування в межах Закону України "Про державний контроль за використанням і охороною земель" № 963-IV від 19 червня 2003 року та Закону України "Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ і організацій за правопорушення у сфері містобудування" № 208/94-ВР від 14.10.1994 р.
Сам факт не здійснення відповідачем будівництва, не є підставою для розірвання договору оренди землі тому, що це не передбачено вказаними вище нормами законів України та укладеним сторонами договором.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 10.11.2011 р. у справі № 4/187пд (т.1 а.с. 113-115).
З матеріалів справи вбачається, що у Федерації велоспорту України наявний проект велотреку та інфраструктури стадіону «ВМХ»в м. Феодосія по вул. Насипній розроблений ЗАТ «Аеробуд»(т.1 а.с.72-111).
Крім того, з договору оренди земельної ділянки слідує, що орендодавець для будівництва та експлуатації стадіону «ВМХ»надав позивачу земельну ділянку на 49 років. Як вказано вище, строку початку та закінчення будівництва цей договір не передбачає.
Відповідно до листа Вищого господарського суду України "Узагальнення судової практики розгляду господарськими судами справ по спорах, пов'язаних із земельними правовідносинами" від 01 січня 2010 року судами мають досліджуватись якісні характеристики об'єкта будівництва, об'єм будівництва, а також реальні строки здачі в експлуатацію об'єкта, що має визначатись проектом будівництва, який, відповідно, підлягає розгляду судом; дослідження даних обставин має істотне значення для правильного вирішення питання про наявність вини господарюючого суб'єкта у порушенні покладеного на нього обов'язку щодо своєчасного будівництва та здачі в експлуатацію в установлений строк об'єкта нерухомості.
З наданих пояснень та письмових доказів слідує, що на орендованій земельній ділянці заплановане будівництво обєкту, який потребує тривалого строку та капітальних вкладень.
Відповідно до статті 188 Господарського кодексу України позивач не довів факту дотримання встановленої процедури розірвання договору (надіслання пропозиції про розірвання договору, не отримання в 20-тиденний строк повідомлення на цю пропозицію), а тому не довів факту порушення відповідачем його права на розірвання договору.
З договору оренди земельної ділянки слідує, що такий договір був укладений на підставі прийнятого на черговій сесії селищної ради рішення про укладення договору. Рішення селищної ради про розірвання договору оренди через істотне порушення орендарем умов договору позивач не надав.
Крім того, твердження Феодосійської міської ради, що на спірній земельній ділянці відсутні межові знаки, не підтверджується, так як відповідно з актом відновлення в натурі меж земельної ділянки від 16.12.2011 р., на спірній земельній ділянці проведено відновлення в натурі меж земельної ділянки та встановлено 6-ть межових знаків (т.1 а.с. 149-153).
З урахуванням викладеного, рішення суду першої інстанції відповідає вимогам діючого законодавства, прийняте при правильному застосуванні норм матеріального та процесуального права, підстави для задоволення апеляційних скарг відсутні.
Керуючись ст. 101, п. 1 ч. 1 ст. 103, ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Феодосійської міської ради залишити без задоволення.
2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 17 січня 2012 року у справі №5002-15/5218-2011 залишити без змін.
Головуючий суддяЗ.Д. Маслова
СуддіО.А.Латинін
О.Г. Градова
Розсилка:
1. Феодосійській міській раді (вул. Земська, 4,Феодосія, 98100)
2. Федерації велосипедного спорту України (вул. Еспланадна, 42, Київ 1, 01001)
3. відділу Держкомзему України в м. Феодосії АР Крим (вул. Галерейна, 7а, Феодосія, 98100)