Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи 2/20/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06.03.12 Справа № 5009/161/12
Суддя Мойсеєнко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 5009/161/12
за позовом Прокурора Заводського району м. Запоріжжя, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, -
позивач: Запорізька міська рада, м. Запоріжжя,
до відповідача: Приватного підприємства “ДМВ”, м. Запоріжжя,
про внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 07.12.2006р.,
за участю представників:
від прокуратури: Кошовий І.О. (посвідчення прокуратури Запорізької області № 212 від 30.12.2011р., помічник прокурора Заводського району Запорізької області);
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 01-17/2440 від 09.06.2011 р., головний спеціаліст відділу юридичного забезпечення та самоврядного контролю управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради);
від відповідача: Михайличенко О.М. (наказ № 1 від 23.01.2003 р., директор);
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Запорізької області звернувся Прокурор Заводського району, м. Запоріжжя, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, - Запорізька міська рада, м. Запоріжжя, до відповідача: Приватного підприємства “ДМВ”, м. Запоріжжя, про внесення змін до п. 9 договору оренди земельної ділянки від 07.12.2006р., виклавши його в такій редакції: “п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 122234,61 грн. що складає 3 % від нормативно грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011 року та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Заводського району 33218812700004 в відділенні Держказначейства у Заводському районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677136, код 13050200”.
В обґрунтування позовних вимог прокурор зазначає, що відповідно до рішення Запорізької міської ради № 9 від 18.01.2008 р. «Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 14 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі», міська рада вирішила встановити орендну плату за земельні ділянки у м. Запоріжжя такою, що не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, що встановлюється (на сьогоднішній день) Податковим кодексом України. Землекористувачам, у яких відсоток від нормативної грошової оцінки землі для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки певного функціонального використання менше 3%, укласти додаткові угоди до договорів оренди в частині зміни орендної плати за землю. Запорізька міська рада направила на адресу відповідача пропозицію про внесення змін та приведення договору земельної ділянки від 07.12.2006р. до вимог пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, але відповідач відповідь на пропозицію не надав та на час проведення перевірки відповідні зміни до договору оренди землі, укладеного між позивачем та відповідачем, не внесено. Вказує, що держава в особі Запорізької міської ради не отримала орендну плату в обсязі, передбаченому законодавством, що викликає необхідність приведення договору оренди земельної ділянки до вимог чинного законодавства в частині визначення орендної плати за землю.
Позов заявлено на підставі ст. ст. 651, 654 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 269, 274, 276 Податкового кодексу України.
Ухвалою від 11.01.2012 р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі, присвоєно справі номер провадження 2/20/12 та призначено розгляд справи на 16.02.2012 р.
Ухвалою від 16.02.2012 р. розгляд справи відкладено на 06.03.2012 р. у звязку з ненаданням сторонами витребуваних судом документів та неявкою в судове засідання представників позивача та відповідача.
16.01.2012 р. від позивача надійшли письмові пояснення на позовну заяву, в яких позивач підтримав позов прокурора та просить його задовольнити. Вказує, що 27.07.2011 р. на позачерговій сесії Запорізької міської ради шостого скликання було прийнято рішення №16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя», яким було затверджено розмірі орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя. Оскільки умови договору передбачають щорічний перегляд розміру орендної плати, позивач вважає, що зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати та прийняття Запорізькою міською радою рішень від 18.01.2008 р. № 9, від 27.07.2011 р. № 16 є підставою для внесення змін у договір оренди землі стосовно розміру орендної плати.
В судовому засіданні 06.03.2012 р. були присутні прокурор та представники обох сторін. За їх заявою фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги у повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні надав заперечення на позов, в яких зазначив, що не погоджується з позовними вимогами, оскільки вважає, що сума орендної плати є завищеною. Повідомив, що відповідачем подані до міської ради документи щодо зміни площі земельної ділянки у звязку з неможливістю сплачувати запропоновану суму орендної плати.
В судовому засіданні 06.03.2012 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представників сторін та прокурора, суд встановив наступне.
На підставі рішення четвертої сесії пятого скликання Запорізької міської №6/123 від 20.09.2006 р. Запорізькою міською радою (орендодавець) та Приватним підприємством «ДМВ»(орендар) укладено договір оренди землі від 07.12.2006р., зареєстрований у Державному реєстрі земель 23.01.2007 р. за №040726100059.
Згідно з п. п. 2-5 договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,6415 га. На земельній ділянці знаходиться двоповерхова складська будівля орендаря. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 297527,70 грн. (в цінах 2006 року).
Договір укладено строком на 20 років, який набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п. п. 8, 39 договору).
Відповідно до умов п. п. 10, 11 договору обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступним за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Заводського району 33211812600004 в відділенні Держказначейства у Заводському районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 26014146, код 13050200.
Згідно з п. 9 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 2975,28 грн. за календарний рік в цінах 2006 року.
23.01.2007 р. земельну ділянку передано орендарю за актом-приймання-передачі.
Як вбачається з матеріалів справи, 03.03.2008 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 79 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», яким затверджено нормативну грошову оцінку земель міста Запоріжжя та впроваджено оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.03.2008 р.
27.07.2011 р. Запорізькою міською радою прийнято рішення № 16 «Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м.Запоріжжя», яким було затверджено розмірі орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжя. Даним рішенням встановлено, що розмір орендної плати визначається згідно формули: О=П*К*Кі, де О розмір орендної плати, П розмір земельного податку, визначений згідно вимог Податкового кодексу України, К коефіцієнт, визначений даним рішенням, Кі- коефіцієнт індексації.
У звязку з прийняттям Запорізькою міською радою вказаних рішень та з метою приведення у відповідність до вимог чинного законодавства договорів оренди земельних ділянок, міським головою надіслано Приватному підприємству «ДМВ»лист від 27.04.2011р. № 01-32/2081 про внесення змін в п. 9 договору оренди в наступній редакції:
“п. 9 Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 122234,61 грн. що складає 3 % від нормативно грошової оцінки за календарний рік в цінах 2011 року та вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Заводського району 33218812700004 в відділенні Держказначейства у Заводському районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 34677136, код 13050200”.
Відповідач не надав відповіді на пропозицію позивача, що стало підставою для звернення прокурора до господарського суду з позовом про внесення відповідних змін у договір оренди в інтересах держави в особі Запорізької міської ради.
Позов заявлено на підставі ст. ст. 651, 654 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 269, 274, 276 Податкового кодексу України.
Стаття 188 Господарського кодексу України передбачає, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
За приписами ст. 651 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
За приписами ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
В даному випадку, в обґрунтування вимог про зміну договору прокурор та позивач посилаються на те, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Зокрема, посилається на те, що згідно з вимогами пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., розмір орендної плати не може бути меншим трикратного розміру земельного податку для інших категорій земель.
Суд зазначає, що відповідно положень ч. 1 ст. 15, ч. ч. 1-3 ст. 21 Закону України від 06.10.1998р. №161-XIV “Про оренду землі” орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Податковим кодексом України від 02.12.2010 р., який набрав чинності з 01.01.2011 р., віднесено орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності до загальнодержавних податків (п. п. 9.1, 14.1.147 Податкового кодексу України).
Відповідно до приписів п. п. 288.4, 288.5, 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для інших категорій земель не може бути меншою - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Тобто Податковим кодексом України встановлено мінімальний та максимальний розміри орендної плати.
Згідно з п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Таким чином, норми Податкового кодексу України встановлюють обовязкові вимоги до граничних розмірів орендної плати (мінімальний та максимальний розмір).
Разом із цим, конкретних розмірів орендної плати Податковий кодекс України не встановлює.
Конкретний розмір орендної плати, виходячи з положень ст. 1 ст. 15, ч. ч. 1-3 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” та п. 288.4, 288.5, 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України, є істотною умовою договору оренди та обовязково має бути погоджений сторонами в установленому порядку в договорі оренди.
Відповідно до п. п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України від 21.05.1997р. № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України
Повноваження ради реалізуються шляхом прийняття відповідних рішень.
Тому конкретні ставки земельного податку та орендної плати мають бути затверджені рішенням ради, до виключеної компетенції якої належать дані повноваження.
В даному випадку, Запорізька міська рада не приймала рішень про затвердження нормативної грошової оцінки землі в цінах 2011 року та конкретних ставок земельного податку, від яких визначається орендна плата.
В матеріалах справи відсутній розрахунок нормативної грошової оцінки землі в цінах 2011 року, тому суд не має можливості перевірити правильність її визначення позивачем.
Також Запорізька міська рада не приймала рішень про внесення змін до договорів оренди земельних ділянок у звязку із затвердженням розмірів орендної плати, а рішення Запорізької міської ради № 9 від 18.01.2008 р. “Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 14 “Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі”, на яке посилаються прокурор та позивач, втратило чинність на підставі рішення Запорізької міської ради від 27.07.2011 р. №16.
Тому дані рішення ради не можуть бути прийняті судом у якості підстав для зміни розміру орендної плати.
Крім того, суд зауважує, що у пропозиції про внесення змін у договір та в позовній заяві розмір орендної плати визначений у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, що не відповідає вимогам пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, яким визначено розмір орендної плати у кратному відношенні до земельного податку.
Також суд враховує, що між сторонами на даний час вирішується питання щодо внесення змін у договір оренди з приводу зменшення площі орендованої земельної ділянки, що вплине на визначення розміру орендної плати. Так, відповідач ще у червні 2011 р. звернувся до міського голови з питання зменшення розміру орендованої земельної ділянки. Департаментом архітектури та містобудування міської ради надано позитивний висновок щодо можливості розподілу земельної ділянки - для функціонування обєкту, що на ній розташований, та ділянки, що вилучається, що підтверджується листом Департаменту від 12.07.2011 р. №822 на адресу заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради. Однак на даний час питання вилучення земельної ділянки ще не вирішено.
За вказаних обставин, позовні вимоги про внесення змін до договору оренди є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 49, ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Суддя Т.В.Мойсеєнко
Повне рішення оформлено і підписано,
згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 12.03.2012 р.