Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи 2/35/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.02.12 Справа № 33/5009/7355/11
Суддя Мойсеєнко Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Оріхівського району Запорізької області (70500, м. Оріхів, вул. Шевченко, 8) в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах в особі:
позивач: Оріхівська міська рада (70500, м. Оріхів Оріхівського району Запорізької області, вул. Шевченка, 11)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім ЛТД” (70500, м. Оріхів Оріхівського району Запорізької області, вул. Запорізька, 39)
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 15.12.2004р. та доповнення договору,
за участю представників:
від прокуратури: не зявився;
від позивача: не зявився;
від відповідача: ОСОБА_1 (довіреність б/н від 20.02.2012 р.);
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Запорізької області звернувся Прокурор Оріхівського району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, - позивач: Оріхівська міська рада, до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговельний дім ЛТД” про внесення змін до договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,1621 га, розташованої за адресою Запорізька область, м. Оріхів, вул. Запорізька, 39, для розміщення та обслуговування складських приміщень від 15.12.2004 р., зареєстрованого у Оріхівському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах»04.04.2005 р. за номером 040527500010, виклавши його в наступній редакції:
«п. 2.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки: 271777,18 грн. (двісті сімдесят одна тисяча сімсот сімдесят сім гривень 18 копійок”).
«п. 4.1. Щорічна орендна плата, яка визначена витягом з технічної документації про нормативно-грошову оцінку вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 8153,32 грн. (вісім тисяч сто пятдесят три гривні 32 копійки), що складає 3% від нормативної оцінки землі за календарний рік у цінах на 2011 рік. Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Оріхівської міської ради № 33215812700212, в ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 0813015, ОКПО 34676974, код платежу 13050200 рівними частками щомісячно”.
А також доповнити договір пунктом 12.2 наступного змісту “12.2. Витрати по нотаріальному посвідченню та державної реєстрації додаткових угод несе орендар”.
В обґрунтування позовної заяви прокурор посилається на те, що відповідно до вимог п. 2 ч. 4 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” та пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. річний розмір орендної плати для інших категорій земель не може бути меншим трикратного розміру земельного податку. Рішеннями Оріхівської міської ради від 30.10.2008 р. № 11 та від 27.01.2009 р. № 28 було відповідно затверджено нормативно-грошову оцінку земель м.Оріхів та розмір орендної плати за земельну ділянку певного функціонального призначення. Виконавчий комітет Оріхівської міської ради звертався до відповідача з пропозицією від 05.10.2011 р. № 1174 про внесення відповідних змін до договору оренди земельної ділянки від 15.12.2004р., однак відповідач не надав відповіді у встановлений статтею 188 ГК України строк, що стало підставою для звернення прокурора до суду з даним позовом.
Позов заявлено на підставі ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 651-654 Цивільного кодексу України.
Відповідно до автоматичного розподілу справ у звязку з тривалою хворобою судді Мірошниченка М.В., справу № 33/5009/7355/11 передано на розгляд судді Мойсеєнко Т.В.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 19.01.2012 р. справу №33/5009/7355/11 прийнято до провадження суддею Мойсеєнко Т.В., присвоєно справі номер провадження 2/35/12 та призначено розгляд справи на 28.02.2012 р.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що пропозиція виконкому Оріхівської міської ради та вимоги позовної заяви містять протиріччя та не відповідають закону, зокрема щодо визначення нормативно-грошової оцінки землі та розміру орендної плати.
Додатково відповідач надав письмові пояснення від 17.01.2012 р., в яких зауважив, що лист-пропозиція виконавчого комітету Оріхівської міської ради щодо укладення додаткової угоди не може братися судом до уваги як пропозиція внесення змін у договір, оскільки виконавчий комітет не є стороною договору, а пропозицію про внесення змін до договору може надсилати лише сторона договору. Також вважає, що позивачем необґрунтовано покладено на відповідача тягар державної реєстрації договору. Крім того, зауважує про те, що істотною умовою договору оренди є орендна плата, а не нормативна грошова оцінка землі. Оріхівська міська рада не приймала рішення про зміну ставок орендної плати у звязку з проведенням нормативної грошової оцінки землі. Тому відсутні підстави для внесення змін у договір в частині орендної плати. Вважає, що норми Податкового кодексу України не можуть мати зворотної дії та поширюватися на правовідносини сторін у справі, які виникли у 2008 році у звязку з затвердженням нормативної грошової оцінки землі.
Також відповідач подав письмове клопотання від 17.01.2012р. про зупинення провадження у даній справі до моменту прийняття остаточного рішення по адміністративній справі № 2-а-819-5973/11 за позовом ТОВ “Торговельний дім ЛТД” до Оріхівської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення № 11 від 30.10.2008 р. Оріхівської міської ради «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Оріхів», на підставі якого позивач пропонує збільшити розмір орендної плати і внести зміни до договору оренди.
17.01.2012 р. від позивача надійшли письмові пояснення, в яких позивач вказує, що в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Зауважив, що Оріхівська міська рада є бюджетною організацією і коштів на державну реєстрацію та нотаріальне посвідчення додаткових угод у бюджеті м. Оріхів не передбачено. У звязку з цим Оріхівська міська рада запропонувала орендарю взяти на себе витрати з державної реєстрації додаткових угод.
В судовому засіданні 28.02.2012 р. був присутнім лише представник відповідача. За його заявою фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог.
Прокурор та представник позивача в судове засідання 28.02.2012 р. не зявились, причин неявки не повідомили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для прийняття рішення по суті спору і розгляд справи можливий без присутності в судовому засідання прокурора та представника позивача.
В судовому засіданні 28.02.2012 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника відповідача, суд встановив наступне.
На підставі рішення Оріхівської міської ради Запорізької області від 21.10.2004 р. № 46 Оріхівською міською радою Запорізької області (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Торговельний дім ЛТД” (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 15.12.2004 р., зареєстрований у Державному реєстрі земель 04.04.2005р. за № 040527500010.
Згідно з п. п. 1, 2 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1621 кв.м. (0,1621 га) із земель громадської та житлової забудови, для розміщення та обслуговування цеху безалкогольних напоїв, яка знаходиться за адресою: м. Оріхів, вул.Запорізька, 39.
На момент укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проведена, про що зазначено в п. 2.4 договору оренди.
Відповідно до умов п.п. 4.1, 4.2, 3.3 договору щорічна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 470,09 грн на поточний рахунок № 33212812800212 в УДКУ у Запорізькій області, м. Запоріжжя, МФО 813015, ОКПО 23788216, щомісяця.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Орендна плата вноситься у такі строки не пізніше наступного місяця за звітним.
Пунктом 3.4 договору, серед іншого, передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз у рік у разі зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі відсотків інфляції, прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
Зміна умов договору згідно з п. 10.1 договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з п. 3.1 договору, цей договір укладено до 01.11.2014 р.
24.04.2004 р. земельну ділянку передано орендарю за актом-приймання-передачі.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.10.2008 р. Оріхівською міською радою прийнято рішення № 11 про затвердження технічної документації м. Оріхів. Затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 72,30 грн., значення коефіцієнтів місцерозташування та впливу локальних факторів. Вирішено впровадити оподаткування земель міста Оріхів на підставі нормативної грошової оцінки з 01.01.2009 р. та зобовязати всіх землекористувачів, які мають договори оренди на земельну ділянку в м. Оріхів, з 01.01.2009 р. укласти додаткові угоди з Оріхівським міськвиконкомом, у звязку з прийняттям нормативної грошової оцінки у відділі Держкомзему у м. Оріхів.
27.01.2009 р. Оріхівською міською радою прийнято рішення № 28 про встановлення мінімальної орендної плати за земельні ділянки у м. Оріхові такою, що не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”, для інших категорій трикратного розміру земельного податку з 01.01.2009 р.
На виконання рішень Оріхівської міської ради, згідно з вимогами пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., виконавчий комітет Оріхівської міської ради надіслав Товариству з обмеженою відповідальністю “Торгівельний дім ЛТД” лист від 05.10.2011 р. № 1174 про внесення змін в договір оренди та проект додаткової угоди в наступній редакції:
«п. 2.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки: 271777,18 грн. (двісті сімдесят одна тисяча сімсот сімдесят сім гривень 18 копійок”.
«п. 4.1. Щорічна орендна плата, яка визначена витягом з технічної документації про нормативно-грошову оцінку вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 8153,32 грн. (вісім тисяч сто пятдесят три гривні 32 копійки), що складає 3% від нормативної оцінки землі за календарний рік у цінах на 2011 рік. Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Оріхівської міської ради № 33215812700212, в ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 0813015, ОКПО 34676974, код платежу 13050200 рівними частками щомісячно”.
Також запропоновано доповнити договір пунктом 12.2 наступного змісту “Витрати по нотаріальному посвідченню та державної реєстрації додаткових угод несе орендар”.
Відповіді на пропозицію про внесення змін в договір позивач не отримав, що стало підставою для звернення прокурора до суду з позовом про внесення відповідних змін і доповнень у договір в інтересах держави в особі Оріхівської міської ради.
Позов заявлено на підставі ст. ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 651-654 Цивільного кодексу України.
Стаття 188 Господарського кодексу України передбачає, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Загальні підстави для зміни або розірвання договору визначені у ст.ст. 651,652 Цивільного кодексу України.
Зокрема, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до вимог ст. 652 ЦК України зміна договору можлива у звязку з істотною зміною обставин за наявності одночасно усіх чотирьох умов, зазначених у ч.2 цієї статті.
За приписами ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
В даному випадку, в обґрунтування вимог про зміну договору позивач посилається на умови договору, якими передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Зокрема, посилається на те, що згідно з вимогами пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., розмір орендної плати не може бути меншим розміру земельного податку для земель сільськогосподарського призначення та трикратного розміру земельного податку для інших категорій земель.
Суд зазначає, що відповідно положень ч. 1 ст. 15, ч. ч. 1-3 ст. 21 Закону України від 06.10.1998р. №161-XIV “Про оренду землі” орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Податковим кодексом України від 02.12.2010 р., який набрав чинності з 01.01.2011 р., віднесено орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності до загальнодержавних податків (п. п. 9.1, 14.1.147 Податкового кодексу України).
Відповідно до приписів п. п. 288.4, 288.5, 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для інших категорій земель не може бути меншою - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Тобто Податковим кодексом України встановлено мінімальний та максимальний розміри орендної плати.
Згідно з п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Таким чином, норми Податкового кодексу України встановлюють обовязкові вимоги до граничних розмірів орендної плати (мінімальний та максимальний розмір).
Разом із цим, конкретних розмірів орендної плати Податковий кодекс України не встановлює.
Конкретний розмір орендної плати, виходячи з положень ст. 1 ст. 15, ч. ч. 1-3 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” та п. 288.4, 288.5, 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України, є істотною умовою договору оренди та обовязково має бути погоджений сторонами в установленому порядку в договорі оренди.
Відповідно до п. п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України від 21.05.1997р. № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України
До питань регулювання земельних відносин відноситься і визначення розмірів орендної плати.
Повноваження ради реалізуються шляхом прийняття відповідних рішень.
Тому конкретні ставки земельного податку та орендної плати мають бути затверджені рішенням ради, до виключеної компетенції якої належать дані повноваження.
В даному випадку, Оріхівська міська рада не приймала рішень про затвердження конкретних ставок земельного податку, від яких визначається орендна плата.
Також Оріхівська міська рада не приймала рішень про затвердження конкретних розмірів орендної плати за землю у звязку з прийняттям Податкового кодексу України та визначенням нормативної грошової оцінки землі в цінах 2011 року.
Рішення Оріхівською міської ради від 27.01.2009 р. № 28, на яке посилається позивач, прийнято на підставі норм Закону України “Про плату за землю”, який на момент внесення пропозиції про зміну умов договору оренди, вже втратив чинність.
Дія норм Податкового кодексу України не поширюється на правовідносини сторін, які виникли раніше на підставі рішень Оріхівської міської ради від 30.10.2008 р. №11 та від 27.01.2009 р. № 28.
Крім того, даними рішенням не визначено конкретного розміру орендної плати за земельну ділянку, яка є предметом договору оренди з відповідачем. Рішенням Оріхівської міської ради від 27.01.2009 р. № 28 лише встановлено мінімальну орендну плату за земельні ділянки у місті Оріхові.
Тому дані рішення не можуть бути прийняті судом у якості підстав для зміни розміру орендної плати.
Також суд зазначає, що право внесення пропозицій про зміну договору відповідно до положень ст. 188 Господарського кодексу України належить стороні договору.
Оріхівська міська рада, яка є стороною за договором оренди, не надсилала відповідачу пропозицій про зміну договору оренди.
Лист від 05.10.2011 р. № 1174 про внесення змін в договір оренди та проект додаткової угоди був надісланий відповідачу виконавчим комітетом Оріхівською міської ради. Однак Оріхівська міська рада не приймала рішень про делегування виконавчому комітету повноважень щодо укладення додаткових угод до договорів оренди.
Тому пропозиція про внесення змін в договір, яка була надіслана відповідачу, не є належною пропозицією в розумінні ст. 188 Господарського кодексу України.
Крім того, суд зауважує, що зміст пропозиції не відповідає рішенням Оріхівської міської ради від 30.10.2008 р. №11 та від 27.01.2009 р. № 28, на підставі яких вона внесена.
Так, в рішенні Оріхівської міської ради від 27.01.2009 р. № 28 визначена мінімальна орендна плата в кратному розмірі до земельного податку, а в пропозиції розмір орендної плати визначений у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, що не відповідає вимогам законодавства чинного на час подання позову та розгляду справи.
В рішенні Оріхівської міської ради від 30.10.2008 р. №11 затверджено базову вартість 1 кв.м. землі згідно нормативної грошової оцінки, проведеної в 2008 році, а в пропозиції пропонується визначити орендну плату в цінах на 2011 рік.
При цьому, як вже зазначалося, рішень про затвердження конкретних розмірів земельного податку та орендної плати на 2011 рік Оріхівською міською радою не приймалося.
За таких обставин, позов в частині внесення змін щодо розміру орендної плати в редакції, вказаній у позові, задоволенню не підлягає.
Також Оріхівською міською радою не приймалося рішень про віднесення на відповідача витрат з нотаріального посвідчення договору та його державної реєстрації. Крім того, законодавством не покладено на орендарів обовязків щодо здійснення відповідних витрат. Відповідно до вимог ч.2 ст.14 ЦК України особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обовязковим для неї.
За вказаних обставин, позовні вимоги про внесення змін до договору оренди є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
З огляду на встановлені судом обставини справи, суд відмовляє в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, оскільки правомірність визначення нормативної грошової оцінки землі не впливає на вирішення спору по суті. В позові відмовляється з інших підстав.
Керуючись ст. ст. 49, ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Суддя Т.В.Мойсеєнко
Повне рішення оформлено і підписано,
згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 12.03.2012 р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Прокурора Оріхівського району Запорізької області (70500, м. Оріхів, вул. Шевченко, 8) в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах в особі:
позивач: Оріхівська міська рада (70500, м. Оріхів Оріхівського району Запорізької області, вул. Шевченка, 11)
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговий дім ЛТД” (70500, м. Оріхів Оріхівського району Запорізької області, вул. Запорізька, 39)
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 15.12.2004р. та доповнення договору,
за участю представників:
від прокуратури: не зявився;
від позивача: не зявився;
від відповідача: ОСОБА_1 (довіреність б/н від 20.02.2012 р.);
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду Запорізької області звернувся Прокурор Оріхівського району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, - позивач: Оріхівська міська рада, до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Торговельний дім ЛТД” про внесення змін до договору оренди земельної ділянки загальною площею 0,1621 га, розташованої за адресою Запорізька область, м. Оріхів, вул. Запорізька, 39, для розміщення та обслуговування складських приміщень від 15.12.2004 р., зареєстрованого у Оріхівському районному відділі Запорізької регіональної філії ДП «Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах»04.04.2005 р. за номером 040527500010, виклавши його в наступній редакції:
«п. 2.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки: 271777,18 грн. (двісті сімдесят одна тисяча сімсот сімдесят сім гривень 18 копійок”).
«п. 4.1. Щорічна орендна плата, яка визначена витягом з технічної документації про нормативно-грошову оцінку вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 8153,32 грн. (вісім тисяч сто пятдесят три гривні 32 копійки), що складає 3% від нормативної оцінки землі за календарний рік у цінах на 2011 рік. Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Оріхівської міської ради № 33215812700212, в ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 0813015, ОКПО 34676974, код платежу 13050200 рівними частками щомісячно”.
А також доповнити договір пунктом 12.2 наступного змісту “12.2. Витрати по нотаріальному посвідченню та державної реєстрації додаткових угод несе орендар”.
В обґрунтування позовної заяви прокурор посилається на те, що відповідно до вимог п. 2 ч. 4 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” та пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. річний розмір орендної плати для інших категорій земель не може бути меншим трикратного розміру земельного податку. Рішеннями Оріхівської міської ради від 30.10.2008 р. № 11 та від 27.01.2009 р. № 28 було відповідно затверджено нормативно-грошову оцінку земель м.Оріхів та розмір орендної плати за земельну ділянку певного функціонального призначення. Виконавчий комітет Оріхівської міської ради звертався до відповідача з пропозицією від 05.10.2011 р. № 1174 про внесення відповідних змін до договору оренди земельної ділянки від 15.12.2004р., однак відповідач не надав відповіді у встановлений статтею 188 ГК України строк, що стало підставою для звернення прокурора до суду з даним позовом.
Позов заявлено на підставі ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 651-654 Цивільного кодексу України.
Відповідно до автоматичного розподілу справ у звязку з тривалою хворобою судді Мірошниченка М.В., справу № 33/5009/7355/11 передано на розгляд судді Мойсеєнко Т.В.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 19.01.2012 р. справу №33/5009/7355/11 прийнято до провадження суддею Мойсеєнко Т.В., присвоєно справі номер провадження 2/35/12 та призначено розгляд справи на 28.02.2012 р.
Відповідач надав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що пропозиція виконкому Оріхівської міської ради та вимоги позовної заяви містять протиріччя та не відповідають закону, зокрема щодо визначення нормативно-грошової оцінки землі та розміру орендної плати.
Додатково відповідач надав письмові пояснення від 17.01.2012 р., в яких зауважив, що лист-пропозиція виконавчого комітету Оріхівської міської ради щодо укладення додаткової угоди не може братися судом до уваги як пропозиція внесення змін у договір, оскільки виконавчий комітет не є стороною договору, а пропозицію про внесення змін до договору може надсилати лише сторона договору. Також вважає, що позивачем необґрунтовано покладено на відповідача тягар державної реєстрації договору. Крім того, зауважує про те, що істотною умовою договору оренди є орендна плата, а не нормативна грошова оцінка землі. Оріхівська міська рада не приймала рішення про зміну ставок орендної плати у звязку з проведенням нормативної грошової оцінки землі. Тому відсутні підстави для внесення змін у договір в частині орендної плати. Вважає, що норми Податкового кодексу України не можуть мати зворотної дії та поширюватися на правовідносини сторін у справі, які виникли у 2008 році у звязку з затвердженням нормативної грошової оцінки землі.
Також відповідач подав письмове клопотання від 17.01.2012р. про зупинення провадження у даній справі до моменту прийняття остаточного рішення по адміністративній справі № 2-а-819-5973/11 за позовом ТОВ “Торговельний дім ЛТД” до Оріхівської міської ради про визнання протиправним і скасування рішення № 11 від 30.10.2008 р. Оріхівської міської ради «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель м. Оріхів», на підставі якого позивач пропонує збільшити розмір орендної плати і внести зміни до договору оренди.
17.01.2012 р. від позивача надійшли письмові пояснення, в яких позивач вказує, що в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Зауважив, що Оріхівська міська рада є бюджетною організацією і коштів на державну реєстрацію та нотаріальне посвідчення додаткових угод у бюджеті м. Оріхів не передбачено. У звязку з цим Оріхівська міська рада запропонувала орендарю взяти на себе витрати з державної реєстрації додаткових угод.
В судовому засіданні 28.02.2012 р. був присутнім лише представник відповідача. За його заявою фіксація судового процесу технічними засобами не здійснювалася.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог.
Прокурор та представник позивача в судове засідання 28.02.2012 р. не зявились, причин неявки не повідомили, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Суд дійшов висновку, що наявних у справі матеріалів достатньо для прийняття рішення по суті спору і розгляд справи можливий без присутності в судовому засідання прокурора та представника позивача.
В судовому засіданні 28.02.2012 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши представника відповідача, суд встановив наступне.
На підставі рішення Оріхівської міської ради Запорізької області від 21.10.2004 р. № 46 Оріхівською міською радою Запорізької області (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “Торговельний дім ЛТД” (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки від 15.12.2004 р., зареєстрований у Державному реєстрі земель 04.04.2005р. за № 040527500010.
Згідно з п. п. 1, 2 договору орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 1621 кв.м. (0,1621 га) із земель громадської та житлової забудови, для розміщення та обслуговування цеху безалкогольних напоїв, яка знаходиться за адресою: м. Оріхів, вул.Запорізька, 39.
На момент укладення договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки не проведена, про що зазначено в п. 2.4 договору оренди.
Відповідно до умов п.п. 4.1, 4.2, 3.3 договору щорічна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі 470,09 грн на поточний рахунок № 33212812800212 в УДКУ у Запорізькій області, м. Запоріжжя, МФО 813015, ОКПО 23788216, щомісяця.
Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
Орендна плата вноситься у такі строки не пізніше наступного місяця за звітним.
Пунктом 3.4 договору, серед іншого, передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз у рік у разі зміни розміру земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі відсотків інфляції, прийняття орендодавцем рішення про збільшення або зменшення орендної плати.
Зміна умов договору згідно з п. 10.1 договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір вирішується в судовому порядку.
Згідно з п. 3.1 договору, цей договір укладено до 01.11.2014 р.
24.04.2004 р. земельну ділянку передано орендарю за актом-приймання-передачі.
Як вбачається з матеріалів справи, 30.10.2008 р. Оріхівською міською радою прийнято рішення № 11 про затвердження технічної документації м. Оріхів. Затверджено базову вартість 1 кв.м. землі у розмірі 72,30 грн., значення коефіцієнтів місцерозташування та впливу локальних факторів. Вирішено впровадити оподаткування земель міста Оріхів на підставі нормативної грошової оцінки з 01.01.2009 р. та зобовязати всіх землекористувачів, які мають договори оренди на земельну ділянку в м. Оріхів, з 01.01.2009 р. укласти додаткові угоди з Оріхівським міськвиконкомом, у звязку з прийняттям нормативної грошової оцінки у відділі Держкомзему у м. Оріхів.
27.01.2009 р. Оріхівською міською радою прийнято рішення № 28 про встановлення мінімальної орендної плати за земельні ділянки у м. Оріхові такою, що не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Законом України “Про плату за землю”, для інших категорій трикратного розміру земельного податку з 01.01.2009 р.
На виконання рішень Оріхівської міської ради, згідно з вимогами пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., виконавчий комітет Оріхівської міської ради надіслав Товариству з обмеженою відповідальністю “Торгівельний дім ЛТД” лист від 05.10.2011 р. № 1174 про внесення змін в договір оренди та проект додаткової угоди в наступній редакції:
«п. 2.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки: 271777,18 грн. (двісті сімдесят одна тисяча сімсот сімдесят сім гривень 18 копійок”.
«п. 4.1. Щорічна орендна плата, яка визначена витягом з технічної документації про нормативно-грошову оцінку вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 8153,32 грн. (вісім тисяч сто пятдесят три гривні 32 копійки), що складає 3% від нормативної оцінки землі за календарний рік у цінах на 2011 рік. Орендна плата вноситься орендарем в розмірі 1/12 частини від загальної річної орендної плати на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Оріхівської міської ради № 33215812700212, в ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 0813015, ОКПО 34676974, код платежу 13050200 рівними частками щомісячно”.
Також запропоновано доповнити договір пунктом 12.2 наступного змісту “Витрати по нотаріальному посвідченню та державної реєстрації додаткових угод несе орендар”.
Відповіді на пропозицію про внесення змін в договір позивач не отримав, що стало підставою для звернення прокурора до суду з позовом про внесення відповідних змін і доповнень у договір в інтересах держави в особі Оріхівської міської ради.
Позов заявлено на підставі ст. ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 651-654 Цивільного кодексу України.
Стаття 188 Господарського кодексу України передбачає, що зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Загальні підстави для зміни або розірвання договору визначені у ст.ст. 651,652 Цивільного кодексу України.
Зокрема, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до вимог ст. 652 ЦК України зміна договору можлива у звязку з істотною зміною обставин за наявності одночасно усіх чотирьох умов, зазначених у ч.2 цієї статті.
За приписами ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
В даному випадку, в обґрунтування вимог про зміну договору позивач посилається на умови договору, якими передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Зокрема, посилається на те, що згідно з вимогами пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., розмір орендної плати не може бути меншим розміру земельного податку для земель сільськогосподарського призначення та трикратного розміру земельного податку для інших категорій земель.
Суд зазначає, що відповідно положень ч. 1 ст. 15, ч. ч. 1-3 ст. 21 Закону України від 06.10.1998р. №161-XIV “Про оренду землі” орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є істотною умовою договору оренди.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Податковим кодексом України від 02.12.2010 р., який набрав чинності з 01.01.2011 р., віднесено орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності до загальнодержавних податків (п. п. 9.1, 14.1.147 Податкового кодексу України).
Відповідно до приписів п. п. 288.4, 288.5, 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу для інших категорій земель не може бути меншою - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки. Тобто Податковим кодексом України встановлено мінімальний та максимальний розміри орендної плати.
Згідно з п. 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.
Таким чином, норми Податкового кодексу України встановлюють обовязкові вимоги до граничних розмірів орендної плати (мінімальний та максимальний розмір).
Разом із цим, конкретних розмірів орендної плати Податковий кодекс України не встановлює.
Конкретний розмір орендної плати, виходячи з положень ст. 1 ст. 15, ч. ч. 1-3 ст. 21 Закону України “Про оренду землі” та п. 288.4, 288.5, 288.5.2 ст. 288 Податкового кодексу України, є істотною умовою договору оренди та обовязково має бути погоджений сторонами в установленому порядку в договорі оренди.
Відповідно до п. п. 34, 35 ч. 1 ст. 26 Закону України від 21.05.1997р. № 280/97-ВР “Про місцеве самоврядування в Україні” виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин та затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України
До питань регулювання земельних відносин відноситься і визначення розмірів орендної плати.
Повноваження ради реалізуються шляхом прийняття відповідних рішень.
Тому конкретні ставки земельного податку та орендної плати мають бути затверджені рішенням ради, до виключеної компетенції якої належать дані повноваження.
В даному випадку, Оріхівська міська рада не приймала рішень про затвердження конкретних ставок земельного податку, від яких визначається орендна плата.
Також Оріхівська міська рада не приймала рішень про затвердження конкретних розмірів орендної плати за землю у звязку з прийняттям Податкового кодексу України та визначенням нормативної грошової оцінки землі в цінах 2011 року.
Рішення Оріхівською міської ради від 27.01.2009 р. № 28, на яке посилається позивач, прийнято на підставі норм Закону України “Про плату за землю”, який на момент внесення пропозиції про зміну умов договору оренди, вже втратив чинність.
Дія норм Податкового кодексу України не поширюється на правовідносини сторін, які виникли раніше на підставі рішень Оріхівської міської ради від 30.10.2008 р. №11 та від 27.01.2009 р. № 28.
Крім того, даними рішенням не визначено конкретного розміру орендної плати за земельну ділянку, яка є предметом договору оренди з відповідачем. Рішенням Оріхівської міської ради від 27.01.2009 р. № 28 лише встановлено мінімальну орендну плату за земельні ділянки у місті Оріхові.
Тому дані рішення не можуть бути прийняті судом у якості підстав для зміни розміру орендної плати.
Також суд зазначає, що право внесення пропозицій про зміну договору відповідно до положень ст. 188 Господарського кодексу України належить стороні договору.
Оріхівська міська рада, яка є стороною за договором оренди, не надсилала відповідачу пропозицій про зміну договору оренди.
Лист від 05.10.2011 р. № 1174 про внесення змін в договір оренди та проект додаткової угоди був надісланий відповідачу виконавчим комітетом Оріхівською міської ради. Однак Оріхівська міська рада не приймала рішень про делегування виконавчому комітету повноважень щодо укладення додаткових угод до договорів оренди.
Тому пропозиція про внесення змін в договір, яка була надіслана відповідачу, не є належною пропозицією в розумінні ст. 188 Господарського кодексу України.
Крім того, суд зауважує, що зміст пропозиції не відповідає рішенням Оріхівської міської ради від 30.10.2008 р. №11 та від 27.01.2009 р. № 28, на підставі яких вона внесена.
Так, в рішенні Оріхівської міської ради від 27.01.2009 р. № 28 визначена мінімальна орендна плата в кратному розмірі до земельного податку, а в пропозиції розмір орендної плати визначений у відсотках від нормативної грошової оцінки землі, що не відповідає вимогам законодавства чинного на час подання позову та розгляду справи.
В рішенні Оріхівської міської ради від 30.10.2008 р. №11 затверджено базову вартість 1 кв.м. землі згідно нормативної грошової оцінки, проведеної в 2008 році, а в пропозиції пропонується визначити орендну плату в цінах на 2011 рік.
При цьому, як вже зазначалося, рішень про затвердження конкретних розмірів земельного податку та орендної плати на 2011 рік Оріхівською міською радою не приймалося.
За таких обставин, позов в частині внесення змін щодо розміру орендної плати в редакції, вказаній у позові, задоволенню не підлягає.
Також Оріхівською міською радою не приймалося рішень про віднесення на відповідача витрат з нотаріального посвідчення договору та його державної реєстрації. Крім того, законодавством не покладено на орендарів обовязків щодо здійснення відповідних витрат. Відповідно до вимог ч.2 ст.14 ЦК України особа не може бути примушена до дій, вчинення яких не є обовязковим для неї.
За вказаних обставин, позовні вимоги про внесення змін до договору оренди є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
З огляду на встановлені судом обставини справи, суд відмовляє в задоволенні клопотання відповідача про зупинення провадження у справі, оскільки правомірність визначення нормативної грошової оцінки землі не впливає на вирішення спору по суті. В позові відмовляється з інших підстав.
Керуючись ст. ст. 49, ст. ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
В позові відмовити.
Суддя Т.В.Мойсеєнко
Повне рішення оформлено і підписано,
згідно із вимогами ст. 84 ГПК України 12.03.2012 р.