Рішення № 22034218, 20.03.2012, Господарський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
20.03.2012
Номер справи
764-2012
Номер документу
22034218
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.О.Невського/Річна, 29/11, к. 309

РІШЕННЯ

Іменем України

20.03.2012Справа №5002-22/764-2012 за позовом Фізичної особи підприємця ОСОБА_2, 49107, АДРЕСА_1

до Алуштинської міської ради, м. Алушта, площа Радянська, 1

про визнання незаконним рішення

Суддя Калініченко А.А.

представники:

від позивача ОСОБА_3, представник, дов від 17.03.2012 року

від відповідача не зявився

Позивач - Фізична особа підприємець ОСОБА_2 звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою до відповідача - Алуштинської міської ради, просить суд визнати незаконним та скасувати рішення Алуштинської міської ради від 28.11.2007 № 20/10 «Про затвердження проекту землеустрою щодо організації та встановленню меж території рекреаційного призначення зелених зон, парків та скверів у межах міста Алушта».

В судовому засіданні 15.03.2012, за участю представників позивача та відповідача, було оголошено перерву до 20.03.2012 до 11 години 00 хвилин, про що сторони були повідомлені під розпис в бланку перерви в судовому засіданні.

20.03.2012 після перерви розгляд справи продовжено.

Однак, після перерви, відповідач в судове засідання не зявився, про причини відсутності суду не повідомив. Крім того, під час розгляду справи відповідач не надав суду відзиву на позовну заяву з документальним обґрунтуванням своїх заперечень, у разі їх наявності.

Розгляд справи відкладався в порядку ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.

Враховуючи те, що матеріали справи у достатній мірі характеризують правовідносини сторін, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та вважає за можливе розглянути справу в порядку статті 75 Господарського процесуального кодексу України за матеріалами, наявними у справі.

Розглянув матеріали справи, вислухав пояснення представника позивача, суд

встановив:

Відповідно до технічного паспорту КРП «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації», а.с. 9-18 та витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно № 20953651, а.с. 19, у власності позивача перебуває нерухоме майно: нежитлова будівля (торгівельний павільйон) з майданчиком на АДРЕСА_2.

Вказане нерухоме майно розташовано на земельній ділянці площею 0,0399 га (кадастровий № 01 103 000 00 : 01 : 004 : 0307), яка знаходиться в оренді позивача на підставі договору оренди землі від 20 серпня 2004 року, зареєстровано у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі № 7г Алуштинської міської ради, про що зроблено запис від 27.08.2004 р. за № 272.

Земельна ділянка передана в оренду до 01 січня 2014 року.

Так, маючи намір реконструювати торгівельний павільйон, відповідно до ст.ст. 29, 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, який затверджено Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 року за №45, позивач звернувся до Управління архітектури і містобудування Алуштинської міської ради із заявою про надання йому вихідних даних.

З листа управління архітектури і містобудування виконавчого комітету Алуштинської міської ради від 07 лютого 2012 року за № 16/102/01-13, а.с. 30, позивач дізнався про те, що орендована ним земельна ділянка входить до складу тих ділянок, договори оренди за якими продовжено не буде, оскільки рішенням Алуштинської міської ради від 28 листопада 2007 року №20/10 орендовану земельну ділянку віднесено до категорії земель рекреаційного призначення. У зв'язку з цим позивачу відмовлено у наданні вихідних даних для реконструкції торгівельного павільйону й повідомлено, що у подальшому з ним не буду укладено договір оренди землі.

28 листопада 2007 року Алуштинською міською радою прийнято рішення № 20/10 «Про затвердження проекту землеустрою щодо організації та встановленню меж території рекреаційного призначення зелених зон, парків та скверів у межах м. Алушти».

Зазначеним рішення встановлено межі земельної ділянки, загальною площею 10,6938 га, та віднесено ділянку до категорії земель рекреаційного призначення й вирішено не поновлювати, після закінчення, договори оренди землі тих ділянок, які розташовані на відведеній території. Загальна площа земельних ділянок, договори оренди за якими вирішено не продовжувати, складає 0,8154 га. Так, із згаданого вище листа Управління архітектури та містобудування слідує, що й орендована позивачем земельна ділянка, на якій розташовано торгівельний павільйон, також входить до складу тих, які були віднесені до земель рекреаційного призначення й договори оренди яких не буде продовжено.

Отже, позивач вважає оскаржуване рішення таким, що порушує його права та охоронювані законом інтереси у звязку з чим підлягає визнанню незаконним в судовому порядку.

Відповідно до статті 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.

Рішенням Алуштинської міської ради від 28.11.2007 №20/10 «Про затвердження проекту землеустрою з організації та встановлення меж території рекреаційного призначення зелених зон, парків, скверів в межах міста Алушти» затверджено проект землеустрою з організації та встановлення меж території рекреаційного призначення зелених зон, парків та скверів в межах міста Алушта, на земельній ділянці загальною площею 10,6938 га Алуштинській міській раді; встановлено межі території рекреаційного призначення зелених зон, парків та скверів Алуштинської міської ради, в тому числі земельні ділянки: сквер імені О.С. Пушкіна площею 0,0890 га, кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 004 : 0547; парк за головпоштамтом площею 0,7838 га, кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 004 : 0548; сквер імені 40 років Перемоги площею 0,3080 га, кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 004 : 0549; парк по вул. В. Хромих площею 0,0678 га, кадастровий номер 01 103 000 00 : 01 : 004 : 0550; парк вздовж центральної набережної площею0,2917 га, кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 003 : 0361; парк по вул. 15 Квітня площею 0,0475 га, кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 004 : 0556; парк біля ТОВ «Універмаг «Алушта» площею 0,0577 га кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 003 : 0362; парк по вул. Таврійська площею 0,5986 га, кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 003 : 0363; парк по вул. Свердлова площею 0,0582 га, кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 004 : 0554; Приморський парк площею 6,5628 га кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 003 : 0364; парк в Професорському уголку площею 0,1510 га, кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 009 : 0310; парк в районі тролейбусного кільця площею 0,2427 га, кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 004 : 0557; парк біля пансіонату «Політ» площею 1,3469 га, кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 004 : 0555; парк біля Укртелекому загальною площею 0,0881 га (ділянка № 1 площею 0,0200 га, кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 004 : 0551; ділянка № 2 площею 0,0138 га кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 004 : 0552; ділянка №3 площею 0,0543 га, кадастровий номер 01103000 00 : 01 : 004 : 0553), загальною площею 10,6938 га, за рахунок земель загального користування Алуштинської міської ради, в тому числі: зелені насадження загального користування 10,6938 га, для використання його в рекреаційних цілях, для організації території рекреаційного призначення зелених зон, парків та скверів. Віднесено земельну ділянку до категорії земель рекреаційного призначення.

Пунктом 3 вказаного рішення було передбачено договори оренди земельних ділянок загальною площею 0,8154 га, розташованих на даний час на відведеній території парків та скверів міста, як сторонніх землекористувачів, припинити по закінченню строку, на який договори були укладені та не поновлювати.

Відповідно до частини 2 статті 18 ЗК України категорії земель України мають особливий правовий режим.

Згідно статті 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії:

а) землі сільськогосподарського призначення;

б) землі житлової та громадської забудови;

в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення;

г) землі оздоровчого призначення;

ґ) землі рекреаційного призначення;

д) землі історико-культурного призначення;

е) землі лісогосподарського призначення;

є) землі водного фонду;

ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики,

оборони та іншого призначення.

Відповідно до статті 20 ЗК України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Як вбачається з договору оренди земельної ділянки від 20 серпня 2004 року ФОП ОСОБА_2 надана в оренду земельна ділянка кадастровий номер 01 103 000 00 01 004 0307 площею 0,0399 га в АДРЕСА_2 (п. 2 договору), земельна ділянка надана в оренду під встановлення павільйону-кафе з літнім майданчиком, цільове призначення земельної ділянки: для використання в комерційних цілях.

Згідно статті 38 ЗК України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.

Таким чином, на момент укладення договору оренди земельної ділянки, її віднесено до категорії земель землі житлової та громадської забудови.

Згідно витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно №20953651 від 18.11.2008, технічного паспорту, на земельні ділянці знаходиться нерухоме майно, що належить ФОП ОСОБА_2 на праві власності нежитлова будівля з майданчиком.

Відповідно до статей 50 - 52 ЗК України до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.

До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.

Землі рекреаційного призначення можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.

На землях рекреаційного призначення забороняється діяльність, що перешкоджає або може перешкоджати використанню їх за призначенням, а також негативно впливає або може вплинути на природний стан цих земель.

Відповідно до частини 2 статті 321 ЦК України особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно статті 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.

Ухваливши рішення від 28.11.2007 №20/10 «Про затвердження проекту землеустрою з організації та встановлення меж території рекреаційного призначення зелених зон, парків, скверів в межах міста Алушти» Алуштинська міська рада в односторонньому порядку змінила категорію земель, до якої відносилась земельна ділянка, що була надана позивачу, з земель житлової та громадської забудови на землі рекреаційного призначення. Це призвело до зміни правового режиму земельної ділянки, наданої позивачу, а також до зміну режиму господарської діяльності на цій земельній ділянці. Крім того, відповідачем не була дотримана процедура внесення змін до договору оренди земельної ділянки у звязку із зміною категорії земель, відповідно до статті 30 Закону України «Про оренду землі», отже відбулась фактична одностороння зміна умов договору оренди земельної ділянки.

Суд виходить з того, що Алуштинська міська рада в односторонньому порядку може змінювати цільове призначення (категорію) лише тих земельних ділянок, які не надані у власність або у користування іншим особам.

Оскільки землі рекреаційного призначення мають інший правовий режим та режим господарської діяльності, рішення Алуштинської міської ради від 28.11.2007 №20/10 «Про затвердження проекту землеустрою з організації та встановлення меж території рекреаційного призначення зелених зон, парків, скверів в межах міста Алушти» перешкоджає позивачу використовувати комерційний обєкт кафе з літнім майданчиком за цільовим призначення, здійснюючи повноваження власника щодо користування майном.

За вказаних умов, рішення Алуштинської міської ради від 28.11.2007 №20/10 підлягає визнанню незаконним та скасуванню.

Згідно до статей 44, 49 Господарського процесуального кодексу України оплата судового збору покладається на відповідача та підлягає стягненню до державного бюджету міста Сімферополя.

У судовому засіданні були оголошені вступна та резолютивна частини рішення згідно статті 85 Господарського процесуального кодексу України.

З огляду на викладене, ст. 82-84 Господарського процесуального Кодексу України, суд

вирішив:

1.Позов задовольнити.

2.Визнати незаконним та скасувати рішення Алуштинської міської ради від 28.11.2007 № 20/10 «Про затвердження проекту землеустрою щодо організації та встановленню меж території рекреаційного призначення зелених зон, парків та скверів у межах міста Алушта».

3.Стягнути з Алуштинської міської ради (м. Алушта, площа Радянська, 1) до Державного бюджету м. Сімферополя (рахунок 31211206783002, отримувач Державний бюджет м. Сімферополя, 22030001, ЄДРПОУ отримувача 38040558, ГУ ДКСУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026) 1073,00 грн. судового збору.

4.Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 21.03.2012.

Суддя Господарського суду

Автономної Республіки КримКалініченко А.А.