Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопада 2011 р. Справа № 2а-3960/11/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Макаренко Я.М.
Суддів: Шевцової Н.В. , Мінаєвої О.М.
за участю секретаря судового засіданняГригор'євої Д.І.
представника відповідача Синюшко С.О.
представника позивача Лагус М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Кофеїн" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2011р. по справі№2а-3960/11/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Кофеїн" <Список ><Текст >
до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова <Текст ><3 особи ><3 особа ><за участю ><Текст >
про скасування податкового повідомлення - рішення,
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кофеїн" (надалі по тексту позивач) звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова (надалі по тексту відповідач), в якому просив суд:
-скасувати податкове повідомлення-рішення № 0001802303 від 07 квітня 2011 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2011 року у задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Кофеїн" до Державної податкової інспекції в Московському районі м. Харкова про скасування податкового повідомленя-рішення відмовлено у повному обсязі.
Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на незаконність та необгрунтованість оскаржуваного судового рішення, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2011 року та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.
Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що 24.03.2011р. Державною податковою адміністрацією у Харківській області була проведена перевірка діяльності позивача, Товариство з обмеженою відповідальністю «Кофеїн»а саме господарської одиниці, що належить позивачу: кафе, що розташовано за адресою м. Харків, вул. Римарська, 15 з питання дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), дотримання вимог з регулювання збігу готівки, наявності патентів і ліцензій.
Результати перевірки оформлені актом від 24.03.2011р. (реєстрацій номер за обліком № 2174/20/40/23/32869162, вхідний №3050/8 від 04.04.11 до ДПІ).
Згідно з висновками згаданого акту в діяльності позивача субєктом владних повноважень виявлені порушення п.п.1, 2, 9, 12, 13 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме:
-порушено встановлений законодавством порядок обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації на суму 11909,00 грн.;
-незабезпечення зберігання фіскальних чеків в КОРО №2312, 2369,2388;
-незабезпечення друкування фіскальних звітних чеків за 07.01.2011. 08.01.2011. 09.01.2011, 15.01.2011, 26.01.2011, 17.02.2011,06.03.2011,09.03,2011;
-невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі готівкових коштів, що вказана у денному звіті РРО у розмірі 345,00 грн.;
-не проведення розрахункової операції через РРО при продажу товару на суму 54,00 грн.
Перевірка проводилась у присутності ОСОБА_3 який знаходиться в трудових відносинах з відповідачем, та займає посаду офіціанта. Після закінчення перевірки зазначена особа була ознайомлена з матеріалами перевірки та підписала акт перевірки без зауважень. У присутності ОСОБА_3 при проведенні перевірки складена відомість про фактичні залишки запасів ТМЦ, які знаходились в реалізації у господарській одиниці за вказаною вище адресою на загальну суму 11909,00 гривень. При складанні вказаної відомості в результаті порівняння залишків запасів по даним обліку підприємства( згідно наданих до перевірки документів, що підтверджують оприбуткування товарів фактичними) з залишками запасів ТМЦ, виявлених під час перевірки, встановлено факт наявності у продажу не облікованих товарів, які знаходились в реалізації. Надлишок товарів склав на загальну суму 11909,00 гривень. Зазначена відомість була підписана ОСОБА_3
За результатами вищевказаного акту перевірки начальником ДПІ у Московському районі м. Харкова, було винесено податкове повідомлення-рішення № 0001802303 від 07.04.11р на суму 27560,00 грн.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.
Колегія суддів частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, висновки відповідача про порушення позивачем 12 статті 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" грунтувалися на порушенні позивачем встановленого порядку ведення обліку товарів за місцем їх реалізації та на відсутності у позивача накладних на реалізуємий товар на загальну суму 11909,00 грн.
З такими висновками погодився суд першої інстанції.
Між тим, колегія суддів не погоджується з такими висновками відповідача та суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно пункту 12 статті 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" із змінами і доповненнями суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг).
Статтею 6 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" передбачено, що облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач, відповідно до свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва-юридичною особою, виданого 23.12.2010 року, у 2011 році у своїй діяльності застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності.
Відповідно до п. 4 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" суб'єкт малого підприємництва-юридична особа зобов'язана вести книгу обліку доходів та витрат та касову книгу.
На виконання статті 4 Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" наказом Державної податкової адміністрації України від 13 жовтня 1998 року N 477 затверджено форму Книги обліку доходів і витрат суб'єкта малого підприємництва - юридичної особи, який застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, та Порядок її ведення.
Відповідно до Порядку ведення книги обліку доходів і витрат суб'єкта малого підприємництва - юридичної особи, яка застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкти малого підприємництва - юридичні особи, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності (надалі - суб'єкти малого підприємництва), зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат суб'єкта малого підприємництва - юридичної особи, яка застосовує спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, в якій у хронологічній послідовності на підставі первинних документів здійснюються записи про операції, що відбулися у звітному (податковому) періоді, а саме:
-у графі 6 "Загальна сума виручки та позареалізаційних доходів" відображаються всі надходження, отримані на розрахунковий (поточний) рахунок та в касу суб'єктом малого підприємництва від продажу продукції (товарів, робіт, послуг), майна, включаючи основні фонди, які належать суб'єкту малого підприємництва й реалізовані у звітному (податковому) періоді, позареалізаційні доходи та виручка від іншої реалізації;
-у графі 3 "Сума виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)" відображається сума доходів, отриманих від виробництва та продажу продукції (товарів, робіт, послуг);
-у графі 4 "Сума виручки від реалізації основних фондів" відображається різниця між сумою, отриманою від реалізації цих основних фондів, та їх залишковою вартістю на момент продажу;
-у графі 5 "Позареалізаційні доходи та виручка від іншої реалізації" відображаються суми, фактично отримані суб'єктом підприємницької діяльності на розрахунковий (поточний) рахунок та в касу від інших операцій (фінансовий результат від продажу цінних паперів, малоцінних швидкозношуваних предметів, матеріалів, палива, орендна плата, проценти, грошові кошти, отримані у вигляді безповоротної фінансової допомоги, кредиторська заборгованість, щодо якої минув строк позовної давності, а також дивіденди, якщо вони не були оподатковані у джерела виплати відповідно до Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств");
-у графі 7 "Загальна сума витрат, здійснених у зв'язку з веденням господарської діяльності" відображається фактична сума витрат, проведених з розрахункового (поточного) рахунку та каси підприємства, у зв'язку з продажем продукції (товарів, робіт, послуг), здійсненням фінансових операцій, а також від іншої діяльності.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не перевірялося правильність ведення вказаної книги.
Ведення обліку накладних юридичними особами-платниками єдиного податку зазначеним Порядком не передбачено.
Крім того, за наказом ТОВ "Кофеїн" від 01.01.2011 року за № 1/2011 (а.с. 47) зберігання документів фінансово-господарської діяльності здійснюється за юридичною адресою товариства (АДРЕСА_1). Отже, за місцем проведення перевірки кафе, що розташоване по вул. Римарської, 15 у м. Харкові, зберігання первинних документів не здійснюється.
Таким чином, обгрунтованими є доводи позивача, що під час проведення перевірки первинні документи, що підтверджують облік товарів знаходилися у бухгалтера для складання звітності.
Відповідачем відповідно до ст. 20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів у розмірі 23818,00 грн. (11909,00 грн. х 2) в зв'язку з порушенням встановленого порядку ведення обліку товарів за місцем їх реалізації та відсутністю накладних на товар, що реалізовувався.
Між тим, колегія суддів зазначає, що відповідачем не доведено порушення позивачем порядку ведення обліку товарів, а в матеріалах справи наявні накладні на товар.
Тимчасова відсутність документів обліку товарів на місці реалізації товарів під час перевірки не свідчить про неведення позивачем обліку товарів, або ведення його з порушенням встановленого порядку.
Враховуючи те, що позивачем надана та ведеться книга обліку доходів і витрат суб'єкта малого підприємництва - юридичної особи за встановленою формою, то колегія суддів вважає застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій по ст. 20 Закону України " Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" неправомірним.
Крім того, з акту перевірки вбачається, що позивачем в порушення п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не забезпечено зберігання фіскальних звітних чеків в книзі обліку розрахункових операцій, а саме: № 2312, 2369, 2388 та не забезпечено друк фіскальних звітних чеків за робочі дні: 07.01.2011р., 08.01.2011 р., 09.01.2011 р., 15.01.2011 р., 26.01.2011 р., 17.02.2011 р., 06.03.2011 р., 09.03.2011 р..
Відповідно до п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Як вбачається з матеріалів справи порушення позивачем п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» підтверджується поясненнями офіціанта ОСОБА_3 (а.с.57).
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про правомірність застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Також, з акту перевірки вбачається, що позивачем в порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахункових операцій сумі, зазначеній в денному звіті.
Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Як вбачається з матеріалів справи, факт порушення позивачем п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» підтверджується наявним в матеріалах справи описом купюр та монет, що знаходились на місці проведення розрахунків, (а.с.54) та z-звітом (а.с.54- оборотна сторона).
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про правомірність застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Також, з акту перевірки вбачається, що позивачем в порушення п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» не проведено розрахункові операції через реєстратор розрахункових операцій та не видано розрахунковий документ на загальну суму 54,0 грн.
Відповідно до п. 1,2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
Як вбачається з матеріалів справи, факт порушення позивачем п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» підтверджується наявними в матеріалах справи поясненнями офіціанта ОСОБА_3 (а.с.54).
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про правомірність застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій за порушення п. 1,2 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За таких обставин, через порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, постанова суду першої інстанції підлягає частковому скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, <197 >п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Кофеїн" задовольнити частково.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2011р. по справі№2а-3960/11/2070 скасувати в частині відмови в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Кофеїн" про скасування податкового повідомлення-рішення від 07.04.2011 р. в частині застосування штрафної (фінансової) санкції в сумі 23818 грн., прийняти нову постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Кофеїн" в цій частині-задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова за №0001802303 від 07.04.2011 р. в частині застосування штрафної (фінансової) санкції в сумі 23818 грн.
В іншій частині постанову Харківського окружного адміністративного суду від 01.08.2011 р.-залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
<Звіт про виконання >
Головуючий суддя(підпис)Макаренко Я.М.
Судді(підпис)
(підпис)Шевцова Н.В. Мінаєва О.М. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Макаренко Я.М. Повний текст постанови виготовлений 14.11.2011 р.