Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 листопада 2011 р.Справа № 2а-8195/11/2070
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Мельнікової Л.В.
Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г.
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Харкові апеляційну скаргу Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2011 року по справі за позовом Підприємства Дергачівської виправної колонії № 109 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області про скасування податкових повідомлень-рішень та зобовязання вичинити певні дії, -
Встановила:
У червні 2011 року Підприємство Дергачівської виправної колонії № 109 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області звернулося до суду з позовом до Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області про скасування податкових повідомлень-рішень та зобовязання вичинити певні дії.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2011 року позовні вимоги Підприємства Дергачівської виправної колонії № 109 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області задоволені в повному обсязі.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач в апеляційній скарзі посилаючись на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2011 року та прийняти нове рішення, яким Підприємству Дергачівської виправної колонії №109 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
В своїх письмових запереченнях на апеляційну скаргу, Підприємство Дергачівської виправної колонії №109 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а апеляційна скарга не містить підстав для скасування постанови, в зв'язку з чим просить залишити апеляційну скаргу Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області без задоволення, а судове рішення без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши надані письмові докази в їх сукупності, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області задоволенню не підлягає, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2011 року виходячи з приписів ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) слід залишити без змін, з огляду на наступне.
Виходячи з приписів ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає рішення суду в межах апеляційної скарги.
Дергачівська виправна колонія №109 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області засноване на державній власності і підпорядковане безпосередньо управлінню Державного департаменту України з питань виконання покарань в Харківській області, а також Державному департаменту України з питань виконання покарань.
Підприємство Дергачівської виправної колонії № 109 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області зареєстровано Державним Департаментом з питань виконання покарань за рішенням № 165 від 29 жовтня 1999 року та взято на податковий облік в Дергачівській міжрайонній державній податковій інспекції Харківської області з 07 липня 2000 року № 225.
Судом встановлено, що відповідачем на підставі акту невиїзної документальної перевірки з питань своєчасної сплати фіксованого сільськогосподарського податку №815/15-333/08680945/198 від 14 вересня 2009 року винесені податкові повідомлення-рішення від 16 вересня 2009 року №0002101531/0 на суму 205,38 грн. та № 0002111531/0 на суму 104,08 грн. Згідно з платіжними дорученнями №447 від 30 липня 2009 року, № 538 від 31 серпня 2009 року, №166 від 27 березня 2009 року, №255 від 28 квітня 2009 року, №446 від 30 липня 2009 року податок був сплачений.
На підставі акту невиїзної документальної перевірки з питань своєчасної сплати фіксованого сільськогосподарського податку №884/15-333/08680945/214 від 07 жовтня 2009 року винесені податкові повідомлення-рішення від 09 жовтня 2009 року №0002341531/0 на суму 39,84 грн. та № 0002331531/0 на суму 171,42 грн., Згідно з платіжними дорученнями №721 від 28 вересня 2009 року, № 537 від 31 серпня 2009 року, №720 від 28 вересня 2009 року податок був сплачений.
На підставі акту невиїзної документальної перевірки з питань своєчасної сплати фіксованого сільськогосподарського податку №1098/15-333/08680945/271 від 05 грудня 2009 року винесені податкові повідомлення-рішення від 11 грудня 2009 року №0003021531/0 на суму 304,56 грн., №0003011531/0 на суму 213,83 грн. та №0003001531 на суму 66,29 грн. Згідно з платіжними дорученнями №897 від 30 листопада 2009 року, № 817 від 29 жовтня 2009 року, №898 від 30 листопада 2009 року, №896 від 30 листопада 2009 року податок був сплачений.
На підставі акту невиїзної документальної перевірки з питань своєчасної сплати фіксованого сільськогосподарського податку №884/15-333/08680945/214 від 07 жовтня 2009 року винесені податкові повідомлення-рішення від 09 жовтня 2009 року №0002341531/0 на суму 39,84 грн. та № 0002331531/0 на суму 171,42 грн., Згідно з платіжними дорученнями №721 від 28 вересня 2009 року, № 537 від 31 серпня 2009 року, №720 від 28 вересня 2009 року податок був сплачений.
На підставі акту невиїзної документальної перевірки з питань своєчасної сплати фіксованого сільськогосподарського податку №357/15-333/08680945/84 від 15 квітня 2010 року винесені податкові повідомлення-рішення від 16 квітня 2010 року №0001031531/0 на суму 103,51 грн., № 0001041531/0 на суму 27,61 грн. та №0001051531 на суму 101,71 грн. Згідно з платіжними дорученнями №104 від 24 лютого 2010 року ,№ 163 від 25 березня 2010 року податок був сплачений.
На підставі акту невиїзної документальної перевірки з питань своєчасної сплати фіксованого сільськогосподарського податку №523/15-333/08680945/150 від 21 травня 2010 року винесені податкові повідомлення-рішення від 21 травня 2010 року №0001471531/0 на суму 280,14 грн., № 0001461531/0 на суму 75,08 грн. Згідно з платіжними дорученнями №238 від 29 квітня 2010 року, № 104 від 24 лютого 2010 року, №240 від 29 квітня 2010 року, №108 від 24 лютого 2010 року податок був сплачений.
На підставі акту невиїзної документальної перевірки з питань своєчасної сплати фіксованого сільськогосподарського податку №630/15-333/08680945/170 від 04 червня 2010 року винесені податкові повідомлення-рішення №0001731531/0 на суму 127,28 грн., № 0001721531/0 на суму 34,23 грн. Згідно з платіжними дорученнями №238 від 29 квітня 2010 року, № 294 від 26 травня 2010 року, №240 від 29 квітня 2010 року , №296 від 26 травня 2010 року податок був сплачений.
На підставі акту невиїзної документальної перевірки з питань своєчасної сплати фіксованого сільськогосподарського податку №862/15-333/08680945/216 від 15 липня 2010 року винесені податкові повідомлення-рішення від 15 липня 2010 року №0002191531/0 на суму 34,24 грн. та № 0002201531/0 на суму 127,29 грн. Згідно з платіжними дорученнями №401 від 30 червня 2010 року, № 294 від 26 травня 2010 року, №400 від 30 червня 2010 року , №296 від 26 травня 2010 року податок був сплачений.
На підставі акту невиїзної документальної перевірки з питань своєчасної сплати фіксованого сільськогосподарського податку №1337/15-333/08680945/300 від 27 жовтня 2010 року винесені податкові повідомлення-рішення від 28 жовтня 2010 року №0003251531/0 на суму 171,16 грн. Згідно з платіжними дорученнями №645 від 27 вересня 2010 року, № 564 від 30 серпня 2010 року, №497 від 30 липня 2010 року податок був сплачений.
При складанні зазначених платіжних доручень позивач чітко визначив призначення платежу.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем суми податку, сплачені позивачем у 2009-2010 роках з цільовим призначенням «сплата фіксованого сільськогосподарського податку за 2009-2010 року», самостійно віднесені в рахунок погашення заборгованості за 2006 рік.
В спростування обґрунтованості позовних вимог, Дергачівська міжрайонна державна податкова інспекція Харківської області зазначила, що законодавча встановлена черговість зарахування таких платежів у рахунок погашення податкового боргу, а саме відповідно до п. 7.7 ст.7 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) (далі Закон № 2181) податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) у рівних пропорціях. Як вважає відповідач, незважаючи на бажання платника податків спрямувати кошти на сплату поточних надходжень всупереч законодавчо встановленій черговості зарахування таких платежів у рахунок погашення податкового боргу, податкові органи мають правові підстави здійснювати зарахування таких податкових платежів в автоматичному режимі.
Колегія суддів зазначає, що п. 7.7 статті 7 Закону № 2181 визначено принцип рівності бюджетних інтересів. З цією метою встановлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) - у рівних пропорціях.
Як визначено пунктом 7.1 статті 7 зазначеного Закону, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.
Згідно з пунктом 6 статті 7 Закону України "Про Національний банк України" Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року N 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції 29 березня 2004 року за N 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з пунктом 3.8 зазначеної Інструкції реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
З наведеного слідує, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобовязань або податкового боргу з урахуванням підпункту 16.5.2 пункту 16.5 статті 16 Закону № 2181 слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобовязань, передбаченого пунктом 7.7 статті 7 Закону, податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
Беручи до уваги вищевикладене, позивач має право самостійно визначати цільове призначення своїх грошових коштів, а також самостійно визначати призначення платежів.
Відповідно до пункту 3.1 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України (Інструкція), затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18 липня 2005 року N 276, з метою обліку нарахованих і сплачених сум платежів до бюджету органами державної податкової служби на кожний поточний рік відкриваються особові рахунки за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.
Картки особових рахунків відкриваються тим структурним підрозділом органу державної податкової служби, який відповідно до своїх функціональних обов'язків відкриває особові рахунки платників.
На лицьовому боці картки відображаються умови справляння платежу та дані про платника податків, зворотний бік картки відображає стан розрахунків платників з бюджетом (суми нарахованого та сплаченого платежу, пені, штрафних (фінансових) санкцій, плати за кредит щодо розстрочених (відстрочених) податкових зобовязань, суми податкового боргу, надміру та/або помилково сплачені, та суми, заявлені до відшкодування, й інше) (пункт 3.6 Інструкції).
Відповідно до п.п. 9.1 та 9.2 цієї Інструкції, не менше ніж раз на квартал працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності проводиться вибіркова перевірка правильності проведених операцій в особових рахунках платників.
При проведенні відбору особових рахунків для перевірки перевага віддається особовим рахункам із значними сумами нарахувань/зменшень узгоджених податкових зобов'язань (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій), пені, позитивного та від'ємного сальдо розрахунків платника з бюджетом на дату такого відбору.
При перевірці увага звертається на такі моменти: чи за всіма термінами сплати відображено суми нарахованих/зменшених податкових зобов'язань зі сплати до бюджету податку, збору (обов'язкового платежу) та штрафних (фінансових) санкцій, а також суми, донараховані за результатами документальних перевірок; чи правильно розраховане сальдо розрахунків платника з бюджетом (додатне чи від'ємне); чи правильно нарахована пеня.
За результатами проведення вибіркової перевірки правильності проведених операцій в особових рахунках платників податків працівником структурного підрозділу складається акт за формою, зазначеною у додатку 1.
При виявленні помилок, неповного чи неправильного відображення облікових показників в особових рахунках платників працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності, за необхідності, спеціалістами підрозділів автоматизації процесів оподаткування, обробки та введення документів відповідних галузевих підрозділів уживаються заходи щодо виправлення таких помилок, неповного чи неправильного відображення.
Після проведення регламентних робіт щодо закриття звітного року та перенесення сальдо до особового рахунку поточного року працівником підрозділу адміністрування облікових показників та звітності здійснюється контроль за правильністю та повнотою перенесення підсумкових сум позитивного чи від'ємного сальдо розрахунків платника з бюджетом, залишку несплаченої пені за відповідними кодами бюджетної класифікації. За результатами проведеної перевірки працівниками підрозділів автоматизації процесів оподаткування і адміністрування облікових показників та звітності вживаються заходи щодо усунення помилок.
Таким чином, колегія суддів вважає, що посилання податкового органу на неможливість втручання та внесення змін у програму є необґрунтованими.
В звязку з чим, суд першої інстанції правомірно зробив висновок та зобовязав відповідача внести відповідні зміни до облікової картки Підприємства Дергачівської виправної колонії №109 Управління державного департаменту України з питань виконання покарань у Харківській області.
За таких обставин, суд апеляційної інстанції погоджується повністю із висновком суду першої інстанції, так як обставини справи встановлені правильно, докази досліджені вірно, відповідно рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, тому судове рішення не підлягає скасуванню, апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Апеляційний розгляд справи в порядку письмового провадження відбувся з підстав визначених п.п. 1, 2 ч.1 ст. 197 КАС України.
Відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 197, 200, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Дергачівської міжрайонної державної податкової інспекції Харківської області залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 31 серпня 2011 року без змін.
Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Головуючий суддя(підпис) Л.В. Мельнікова
Судді(підпис)З.Г. Подобайло
(підпис)А.М. Григоров
ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ Мельнікова Л.В.