Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 листопада 2011 р.Справа № 2а-1870/2812/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Кононенко З.О.
Суддів: Бондара В.О. , Донець Л.О.
за участю секретаря судового засіданняПопової С.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від19.07.2011р. по справі№2а-1870/2812/11
за позовом Державного підприємства "Конотопське лісове господарство"
до Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області
про визнання недійсним податкового повідомлення- рішення,
ВСТАНОВИЛА:
16.05.2011 р. Державне підприємство “Конотопське лісове господарство” (далі позивач), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовом до Конотопської міжрайонної податкової інспекції (далі відповідач), в якому просив визнати недійсним податкове повідомлення ішення від 29.04.2011 р. №0000522311.
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 19.07.2011 р. адміністративний позов Державного підприємства "Конотопське лісове господарство" до Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення задоволено.
Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення № 0000522311 від 29.04.2011 р. Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції.
Відповідач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Сумського окружного адміністративного суду від 19.07.2011 р. по справі № 2а-1870/2812/11 та ухвалити нове рішення по даній справі, яким відмовити позивач у в задоволенні позовних вимог.
Свою незгоду з рішенням суду мотивує тим, що при винесенні постанови судом першої інстанції не повно зясовані обставини справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, порушені норми матеріального права, а саме: ст. 59 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок відрахування у 2009 році державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку» № 184 від 11.03.2009 р., ст. ст. 80, 115 КЗпП України, ст. 24 Закону України «Про оплату праці».
Позивач надав письмові заперечення на апеляційну скаргу, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції залишити без змін.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що
Конотопською МДПІ була проведена планова виїзна перевірку ДП “Конотопське лісове господарство” з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 р. по 30.09.2010 р., валютного законодавства з 01.01.2009 р. по 30.09.2010 р., за результатами якої складено акт перевірки від 04.02.2011 р. №5 5/23-3/00992935 (далі акт перевірки). На підставі вказаного акту перевірки, Конотопською МДПІ було винесене податкове повідомлення - рішення від 22.02.2011 р. № 0000122311, яким визначено грошове зобов'язання по відрахуванню частини чистого прибутку (доходу державними підприємствами) за основним платежем у сумі 124138,00 грн. і відповідно до пункту 123.1 статті 123 Податкового кодексу України застосовано штрафні санкції у сумі 31034,50 гривень.
Рішенням ДПА в Сумській області №7321/10/25000-38/84 від 29.04.2011 р., прийнятим за результатом розгляду первинної скарги позивача, скасовано податкове повідомлення-рішення Конотопської МДПІ від 22.02.2011 р. № 0000122311 в частині штрафної санкції в сумі 31034,50 гривень. В звязку з чим 13.05.2011 р. ДП “Конотопський лісгосп” отримав податкове повідомлення-рішення № 0000522311 від 29.04.2011 р. про сплату частини прибутку державним підприємством 124138 грн.00 коп.
В акті перевірки вказано про порушення позивачем ст. 59 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” від 26.12.2008 р. № 835-VI, ст.14 Закону України “Про систему оподаткування” від 25.06.1991 р. № 1251 - XII, Постанови Кабінету Міністрів України “Про порядок відрахування у 2009 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу)” від 11.03.2009 р. № 184.
Як зазначено в акті перевірки, дане порушення виникло внаслідок того, що ДП “Конотопський лісгосп” занизило нарахування та виплату дивідендів з частини прибутку за 2009 рік у сумі 124138,00 грн., у тому числі за І квартал у сумі 152,00 грн., за II квартал у сумі 26026грн., за III квартал у сумі 32357,00 грн., за IV квартал у сумі 36303,00 гривень. Як зазначає податковий орган вказане заниження нарахування та виплати дивідендів з частини прибутку виникло в результаті заниження підприємством в бухгалтерському обліку чистого прибутку за 2009 рік (рядок 220 форми 2 “Звіт про фінансові результати”) в сумі 827588,00 грн., у тому числі за І квартал у сумі 196346,00 грн., за II квартал у сумі 173508 грн., за ІІІ квартал у сумі 215712,00 грн., за IV квартал у сумі 242022,00 гривень. Також в акті перевірки вказано, що заниження чистого прибутку відбулося внаслідок того, що ДП “Конотопський лісгосп”до складу витрат два рази віднесло витрати: суми фактично нарахованих відпускних та виплат за вислугу років, які включаються до вартості реалізованої продукції, відображені по рядку 040 “Собівартість реалізованої продукції” форми 2 “Звіт про фінансові результати” та суми нарахування резервного фонду на покриття витрат по нарахуванню відпускних та виплат за вислугу років (нараховується поквартально і зменшується при фактичній виплаті відпускних та виплат за вислугу років), включених до рядка 090 “Інші операційні витрати”форми 2 “Звіт про фінансові результати”за 2009 рік.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що при складанні фінансової звітності ДП "Конотопський лісгосп" дотримувався вимог положень (стандартів) бухгалтерського обліку, дані наведені в фінансовій звітності достовірні, тому висновки відповідача щодо порушень є неправильними.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з наступних підстав.
Як зазначено в акті перевірки, ДП “Конотопське лісове господарство” є підприємством державної форми власності.
Відповідно до ст. 59 Закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік” від 26.12.2008 p. № 835-VI, державні унітарні підприємства та їх об'єднання сплачують до Державного бюджету України частину чистого прибутку (доходу) в розмірі 15 відсотків. Порядок відрахування частини чистого прибутку (доходу) встановлюється Кабінетом Міністрів України. Частина чистого прибутку (доходу) сплачується до Державного бюджету України або місцевих бюджетів наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності у 2009 році у строки, встановлені для сплати податку на прибуток підприємств. Державні унітарні підприємства та їх об'єднання подають розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, до органів Державної податкової служби у строки, передбачені для подання декларації з податку на прибуток.
Постановою Кабінету Міністрів України “Про порядок відрахування у 2009 році державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу)”від 11.03.2009 р. № 184 встановлено, що відрахування у 2009 році державними унітарними підприємствами та їх обєднаннями до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) здійснюється відповідно до Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2008 р. № 158, з урахуванням вимог закону України “Про Державний бюджет України на 2009 рік”.
Порядком відрахування державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до Державного бюджету частини чистого прибутку (доходу), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2008 р. № 158, передбачено, що згідно з цим Порядком частина чистого прибутку (доходу), що відраховується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету визначається виходячи з обсягу чистого прибутку (доходу), розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку…(п.1). Частина чистого прибутку (доходу) сплачується державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до державного бюджету наростаючим підсумком щоквартальної фінансово-господарської діяльності за відповідний період у строк, встановлений для сплати податку на прибуток підприємств (п.2). Частина чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету, визначається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями відповідно до форми розрахунку, встановленої ДПА, та зазначається у декларації з податку на прибуток підприємств. Розрахунок частини чистого прибутку (доходу) разом з фінансовою звітністю, складеною відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку, подається державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями до органів державної податкової служби у строк, передбачений для подання декларації з податку на прибуток підприємств (п.3).
Таким чином суд першої інстанції обґрунтовано зазначає, що відповідно до вимог законодавчих та нормативних актів в 2009 році державним унітарним підприємствам та їх об'єднанням необхідно було сплачувати до державного бюджету 15 % чистого прибутку, розрахованого згідно з положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку.
Для підтвердження правильності та достовірності даних бухгалтерського обліку та звітності Законом України “Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні” передбачено проведення підприємствами, їх об'єднаннями та госпрозрахунковими організаціями незалежно від форм власності інвентаризації майна, коштів і фінансових зобов'язань. Порядок проведення інвентаризації наведено в Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11 серпня 1994 р. № 69 (далі Інструкція № 69), в якій зазначено, що проведення інвентаризації є обов'язковим, зокрема перед складанням річної бухгалтерської звітності (п.3), при цьому одним із основних завдань інвентаризації є перевірка реальності ...резервів наступних витрат і платежів. Інвентаризація ... резервів майбутніх витрат і платежів полягає в перевірці обгрунтованості залишку вказаних сум на дату інвентаризації, відповідності затвердженому розпорядчим документом керівника підприємства переліку створюваних резервів (п.11).
Отже, суд вірно вказує, що відповідно до Інструкції № 69 перед складанням річної бухгалтерської звітності обов'язковим є проведення інвентаризації резервів майбутніх витрат і платежів шляхом перевірки обґрунтованості залишку вказаних сум на дату інвентаризації, відповідності затвердженому розпорядженням керівника підприємства переліку створюваних резервів.
Судом першої інстанції також встановлено, що протягом 2009 року ДП “Конотопське лісове господарство” на підставі наказів директора від 31.03.2009 р. № 68, від 30.06.2009 р. № 155, від 21.09.2009 р. № 200 та від 31.12.2009 р. № 313 значаться створеними фонди забезпечення виплат відпускних та фонд забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років. Господарські операцій по створенню та використанню зазначених фондів в бухгалтерському обліку ДП “Конотопське лісове господарство” відображені на рахунку 47 “Забезпечення майбутніх витрат і платежів”.
Згідно, журналів-ордерів № 4 по рахунку 47 “Забезпечення майбутніх витрат і платежів”за 2009 рік вбачається наступне:
1. Станом на 01.01.2009 року:
- залишок фонду забезпечення виплат відпускних обліковувався в сумі 520300 грн.,
- залишок фонду забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років обліковувався в сумі 51435,25 грн.
2. Протягом 2009 року значаться створеними:
- фонд забезпечення виплат відпускних в сумі 457600 грн.,
- фонд забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років в сумі 628630 грн.
3. Протягом 2009 року значаться використаними:
- фонд забезпечення виплат відпускних в сумі 7600 грн.,
4. Станом на 01.01.2010 року:
- залишок фонду забезпечення виплат відпускних обліковувався в сумі 970300 грн.,
- залишок фонду забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років обліковувався в сумі 680065,25 грн.
Згідно акту інвентаризації забезпечень майбутніх витрат і платежів № 1 від 31.12.2009 р., на підставі наказу від 30.10.2009 р. № 232 проведена інвентаризація забезпечень майбутніх витрат і платежів станом на 31.12.2009 p. За даними акту інвентаризації розрахунковий залишок забезпечення майбутніх виплат відпускних та майбутніх виплат за вислугу років станом на 31.12.2009 р. відповідає залишку за даними бухгалтерського обліку і значиться в сумі:
- по фонду забезпечення виплат відпускних в сумі 970300 грн (4112 днів невикористаних відпусток),
- по фонду забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років в сумі 680065,25 грн.
Отже, за результатами проведеної інвентаризації забезпечень майбутніх витрат і платежів створені ДП “Конотопське лісове господарство” фонди забезпечення виплат відпускних та забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років станом на 31.12.2009 р. значаться такими, що відповідають майбутнім зобов'язанням.
Відповідно до даних журналів-ордерів № 4 за січень-вересень 2010 року значиться використання створених станом на 31.12.2009 р. фондів забезпечення виплат відпускних та забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років, а саме:
- фонд забезпечення виплат відпускних за період з січня по вересень 2010 року значиться використаним на суму 576661,98 грн.,
- фонд забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років за період з січня по вересень 2010 року значиться використаним на суму 318413,52 грн.
Крім господарських операцій по використанню фондів забезпечення, в березні та вересні 2010 року значиться коригування (зменшення) фонду забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років на загальну суму 85500,00 грн.
Протягом січня-вересня 2010 року відповідно до даних журналів-ордерів № 4 створення фондів забезпечення виплат відпускних та забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років не значиться.
Залишок фонду забезпечення виплат відпускних станом на 30.09.2010 р. (на кінець перевіряємого періоду) обліковувався в сумі 393638,02 грн., а залишок фонду забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років обліковувався в сумі 276151,73 грн.
З матеріалів справи вбачається, що при створенні забезпечень майбутніх виплат та платежів позивач керувався вимогами положення (стандарту) бухгалтерського обліку 26 "Виплати працівникам", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.11.2003 р. №1025/8346, п.7 якого передбачено: виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню, визнаються зобов'язаннями через створення забезпечення у звітному періоді; п.8 Премії та інші заохочувальні виплати визнаються зобов'язанням через створення забезпечення у звітному періоді, якщо робота, виконана працівниками у цьому періоді, дає їм право на отримання таких виплат у майбутньому.
Протягом 2009 року ДП “Конотопський лісгосп” було створено забезпечення майбутніх виплат і платежів в сумі 1223811грн., згідно п.13 положення (стандарту) бухгалтерського обліку 11 "Зобов'язання”, затвердженого наказам Міністерства фінансів України від 31.01.2000 р. №20, суми створених забезпечень визнаються витратами. п.14 вищевказаного положення вказано, що забезпечення створюються при виникненні внаслідок минулих подій зобов'язання, погашення якого ймовірно призведе до зменшення ресурсів, що втілюють у собі економічні вигоди, та його оцінка може бути розрахунково визначена. п.3 положення (стандарту) бухгалтерського обліку 26 "Виплати працівникам", затвердженого наказам Міністерства фінансів України від 28.10.2003 р. №601 вказано, що виплати за невідпрацьований час, що підлягають накопиченню - виплати за невідпрацьований час, право на отримання яких працівником може бути використано в майбутніх періодах;
Проведеною інвентаризацією забезпечень майбутніх виплат і платежів встановлено відповідність суми створених забезпечень розрахунковій потребі в даних забезпеченнях, тому створення забезпечень відпускних в 2009 році віднесене на витрати згідно вимог чинного законодавства.
Таким чином, протягом 2009 року ДП “Конотопське лісове господарство” на підставі наказів значаться створеними фонд забезпечення виплат відпускних в сумі 457600 грн. та фонд забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років в сумі 628630 грн. Відповідно до вимог Положень (стандартів) бухгалтерського обліку 16 “Витрати”, 11 “Зобов'язання”, 26 “Виплати працівникам”суми створених забезпечень майбутніх витрат і платежів ДП “Конотопське лісове господарство”протягом 2009 року віднесені до складу витрат поточного періоду. Використаним протягом 2009 року ДП “Конотопське лісове господарство” значиться фонд забезпечення виплат відпускних в сумі 7600 грн. Відповідно до даних Акту інвентаризації забезпечень майбутніх витрат і платежів № 1 від 31.12.2009 р.:
- залишок забезпечень майбутніх витрат і платежів, який значиться в бухгалтерському обліку станом на 31.12.2009 року, відповідає розрахунковим даним щодо майбутніх зобов'язань;
- зайво створені забезпечення майбутніх витрат і платежів станом на 31.12.2009 року не значаться.
Використання Державним підприємством “Конотопське лісове господарство” створених станом на 31.12.2009 р. фондів забезпечення виплат відпускних та забезпечення виплати винагород за стаж роботи та вислугу років значиться протягом 2010 року Так протягом 9 місяців 2010 року проведено зменшення забезпечень виплат відпускних в сумі 576661,98 грн., забезпечень виплати за вислугу років в сумі 403913,52 грн., шляхом використання забезпечень, дані витрати не включалися до витрат згідно даних форм 2 протягом року, що відповідає вимогам Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 26 “Виплати працівникам”.
Отже, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що висновки акту податкової перевірки щодо подвійного включення ДП “Конотопське лісове господарство” в 2009 році до ф.2 “Звіт про фінансові результати” витрат на оплату працівникам відпустки та винагороди і за стаж роботи і вислугу років з відрахуваннями до фондів, а відповідно і висновки акту податкової перевірки щодо заниження дивідендів за період з 01.01.2009 р. по 30.09.2010 р. в сумі 124138 грн. матеріалами справи не підтверджуються.
За зазначених обставин, колегія суддів підтверджує, що при прийнятті судового рішення у справі, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлених обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення в межах апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, <197 ><198/199 >, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Конотопської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 19.07.2011р. по справі№2а-1870/2812/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя(підпис)Кононенко З.О.
Судді(підпис)
(підпис)Бондар В.О. Донець Л.О. ЗГІДНО З ОРИГІНАЛОМ: Бондар В.О. Повний текст ухвали виготовлений 07.11.2011 р.