Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 жовтня 2011 р.Справа № 2а-7035/11/2070 Колегія суддів у складі:
Головуючий суддя Філатов Ю.М.,
Суддя Водолажська Н.С., Суддя Тацій Л.В.
при секретарі Букар Х.М.
за участю:
представника позивача Гнатченко П.М.
представника позивача Іванцов Я.І.
представника відповідача Курило Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від30.06.2011р. по справі№2а-7035/11/2070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Євростандарт»
до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області
третя особа Харківська міська рада в особі Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців
про визнання незаконним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ТОВ «Євростандарт», звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив визнати незаконним та скасувати рішення Охтирської МДПІ Сумської області № 7/11 від 01.04.11 р. про анулювання реєстрації платника ПДВ; витребувати у відповідача довідку ф.3 /10/26-004 про факт відсутності чи неможливості встановити місцезнаходження від 15.02.11 р.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від30.06.11 р. по справі№2а-7035/11/2070 адміністративний позов був задоволений в повному обсязі: визнано незаконним та скасоване рішення Охтирської МДПІ Сумської області № 7/11 від 07.04.11 р. про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «Євростандарт».
Відповідач не погодився з рішенням суду першої інстанції і подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від30.06.11 р. по справі№2а-7035/11/2070 та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на обставини, викладені у апеляційній скарзі.
Позивач письмові заперечення на апеляційну скаргу не надав.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши постанову суду першої інстанції, дослідивши доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення представників сторін у судовому засіданні, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що ТОВ «Євростандарт»пройшло передбачену чинним законодавством процедуру державної реєстрації, набуло правового статусу субєкта господарювання - юридичної особи, включено до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (і.к. 32943476). Зазначене товариство було зареєстроване за адресою: вул. Мендєлєєва, 18, м. Охтирка, Сумська область, 42704, але 08.12.10 р. змінило місцезнаходження юридичної особи на: пров. Ващенківський, 2, м. Харків.
Також судом першої інстанції було встановлено, що відповідач був повідомлений про зміну місцезнаходження товариства позивача, але термін перебування платника податків на обліку в Охтирській МДПІ Сумської області продовжено до закінчення процедур судового оскарження сум грошових зобов'язань, про що свідчить службова записка начальника відділу реєстрації та обліку платників податків № 15 від 08.02.11 р. Відповідно до зазначеної службової записки позивач не подав до податкового органу, в якому перебуває на обліку, додаткову реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація»для заміни свідоцтва ПДВ, у зв'язку з чим просить здійснити розшукові заходи по встановленню місцезнаходження платника податків.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов до висновку, що оскаржуване рішення Охтирської МДПІ Сумської області прийнято без урахування обставин, що мають значення для прийняття рішення, та без дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
Колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.
З матеріалів справи вбачається, що заступником начальника Охтирської МДПІ Сумської області 08.02.11 р. був направлений запит № 1686 до в.о. начальника відділу податкової міліції Охтирської МДПІ Сумської області на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків, на який в.о. начальником відділу податкової міліції Охтирської МДПІ Сумської області 15.02.11 р. була надана відповідь, в якій зазначено, що не встановлено фактичного місцезнаходження ТОВ «Євростандарт». Також в.о. начальником відділу податкової міліції Охтирської МДПІ Сумської області була складена довідка про встановлення фактичного місцезнаходження (місце проживання) платника податків № 18/7/26-302 від 15.02.11 р., в якій зазначено, що при здійсненні виїзду за місцем реєстрації ТОВ «Євростандарт»встановлено, що службові особи підприємства за адресою: пров. Ващенківський, 2, м. Харків не знаходяться.
Відповідно повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням № 2680 від 16.02.11 р. встановлено, що стосовно позивача були проведені заходи, щодо встановлення фактичного місцезнаходження, але за результатами проведених заходів було встановлено відсутність юридичної особи за місцезнаходженням та фактичне місцезнаходження юридичної особи або адреса, за якою здійснюється звязок, не встановлено. У вказаному повідомленні також було зазначено, що воно надсилається для проведення заходів згідно ч. 8 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Державним реєстратором виконавчого комітету Харківської міської ради були проведені всі дії відповідно Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 05.04.11 р. був зроблений запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, що підтверджується копією довідки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що долучена до матеріалів справи.
З рішення № 7/11 від 07.04.11 р. про анулювання реєстрації платника ПДВ встановлено, що до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис про відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу (в рішенні зазначено, що встановлене підтверджується відомістю з ЄДР № 1480144001904870 від 06.04.11 р.). Також у вказаному рішенні зазначено, що факт відсутності чи неможливість встановити місцезнаходження (місце проживання для фізичних осіб) підтверджено повідомленням, а саме довідкою ф. 3 № /10/26-004 від 15.02.11 р. На підставі зазначено комісією був зроблений висновок, що перелічені документи є підставою для анулювання реєстрації платника ПДВ у звязку з наявністю в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Колегія суддів зазначає, що з даних довідки №18/7/26-302 від 15.02.11 р. вбачається, що перевіряючими було встановлено, що при здійсненні виїзду за місцем реєстрації ТОВ «Євростандарт»службові особи підприємства за адресою реєстрації не знаходяться. Між тим перевіряючими жодним чином не було підтверджено факту відсутності юридичної особи за адресою реєстрації.
Відповідно ч. 1 ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»відомості про юридичну особу або фізичну особу-підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Згідно Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»у разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
Процедура здійснення субєктом владних повноважень анулювання реєстрації особи як платника ПДВ визначена Положенням про реєстрацію платників ПДВ (затверджено наказом ДПА України № 978 від 22.12.10 р., зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29.12.10 р. № 1400/18695). Відповідно п. 5.2.4 п. 5.2 розділу V зазначеного Положення рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей), а саме: повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи-підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Колегія суддів вважає за доцільне відмітити, що в Порядку обліку платників податків, зборів (обов'язкових платежів) (затверджено наказом ДПА України № 80 від 19.02.98 р. із змінами та доповненнями, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.12.98 р. за № 791/3231) вказано, що з метою більш повного обліку платників податків - юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців, унеможливлення отримання юридичними особами або фізичними особами-підприємцями неконтрольованих доходів підрозділи органів ДПС з обліку платників податків повинні забезпечувати систематичний контроль за повнотою та своєчасністю взяття на облік юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців органами ДПС після здійснення їх державної реєстрації, перереєстрації, реорганізації та внесення змін до реєстраційних чи статутних документів. Підрозділи органу державної податкової служби: стосовно платників податків, якими не подано в зазначені терміни звіти, декларації, у порядку, передбаченому законодавством, самостійно визначають суму податкового зобов'язання, проводять роботу з узгодження податкового зобов'язання та інші заходи; стосовно платників податків, які мають податковий борг, у порядку, передбаченому законодавством, здійснюють заходи із скорочення податкового боргу з використанням права податкової застави, адміністративного арешту активів, стягнення та інші заходи. У рамках проведення цих заходів, а також при призначенні чи проведенні документальної перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, відповідальних та афілійованих осіб. У разі неможливості вручення платнику податків довідки, свідоцтва, листа чи будь-якого іншого документа, направленого органом державної податкової служби, у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання), то замість акта перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків оформляється довідка про неможливість вручення документа платнику податків із зазначенням причин та додаванням відповідних документів (за наявності). Акт перевірки місцезнаходження платника податків або довідка про неможливість вручення документа платнику податків не складається працівниками органів державної податкової служби, якщо до Єдиного державного реєстру внесено запис про відсутність платника податків за місцезнаходженням. Щодо кожного платника податків, за яким виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та не з'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за формою, що затверджується центральним органом державної податкової служби. До Єдиного банку даних юридичних осіб та Реєстру фізичних осіб вносяться дані про подання запиту. Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП (додаток 17) для вжиття заходів, передбачених частиною восьмою статті 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців». Копія повідомлення підшивається до реєстраційної частини облікової справи платника податків. Про направлення такого повідомлення вноситься запис до журналу обліку повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 19-ОПП (додаток 18).
Крім того, з приписів п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про ПДВ»та приписів п. 25.2.1 вказаного вище Положення вбачається, що відсутність субєкта господарювання за місцезнаходженням не є підставою для прийняття податковим органом рішення про анулювання реєстрації такого субєкта як платника ПДВ, оскільки згідно Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців»факт відсутності субєкта господарювання за місцезнаходженням не має відношення саме до порядку реєстрації субєктів господарювання, а є окремо визначеною підставою для постановлення судового рішення про припинення юридичної особи, що в свою чергу і є підставою для прийняття податковим органом рішення про анулювання реєстрації особи як платника ПДВ.
Також колегія суддів відмічає, що відповідно п. 25.2.2 Порядку проведення процедури реєстрації та анулювання реєстрації платника ПДВ визначеному в Положенні про реєстрацію платників ПДВ, рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ за ініціативою податкового органу оформляється актом про анулювання реєстрації платника ПДВ за формою № 6-ПДВ, який складається у двох примірниках комісією, утвореною відповідно до розпорядження керівника податкового органу, та затверджується керівником (заступником керівника) податкового органу. В акті про анулювання реєстрації платника ПДВ обов'язково вказується підстава для такого анулювання з посиланням на відповідні норми Закону. Дата затвердження акта про анулювання реєстрації платника ПДВ вважається днем прийняття такого рішення.
Необхідно також зазначити, що рішення про анулювання платника ПДВ № 7/11 від 07.04.11 р. направлялося позивачу рекомендованим листом на адресу: пров. Ващенківський, 2, м. Харків та було отримано позивачем 18.04.11 р., що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.
Також, як це вірно було встановлено судом першої інстанції та не спростовано в ході розгляду справи в суді першої та апеляційної інстанцій, 10.03.11 р. за новим місцезнаходженням, а саме пров. Ващенківський, 2, м. Харків, ТОВ «Євростандарт»отримало від відповідача листи № 3800/10/15-306 та № 10/26-302 від 11.03.11 р. про витребування документів, на які 24.03.11 р. та 31.03.11 р. відповідачу були надані всі документи, які він витребував, про що свідчать відмітки на супровідних листах, 30.03.11 р. відповідачем був виданий наказ № 276 про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Євростандарт»з питань дотримання вимог податкового законодавства з ПДВ щодо відображення правових відносин з ПП «Варсавія-Дон». Також своїм листом відповідач витребував у позивача документи для перевірки, який було надіслано на адресу: пров. Ващенківський, 2, м. Харків.
Вищезазначене свідчить про те, що відповідачу було відомо місцезнаходження ТОВ «Євростандарт»та позивачем було надано всі витребувані відповідачем документи.
Враховуючи викладене колегія суддів дійшла до висновку, що постанова Харківського окружного адміністративного суду від30.06.11 р. по справі№2а-7035/11/2070 прийнята у відповідності до норм чинного матеріального та процесуального права, а тому підстави для її скасування відсутні. Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують.
Керуючись ст. ст. 160, 165, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 254 КАС України колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції Сумської області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від30.06.11 р. по справі№2а-7035/11/2070 залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від30.06.11 р. по справі№2а-7035/11/2070 за позовом ТОВ «Євростандарт»до Охтирської МДПІ Сумської області,третя особа Харківська міська рада в особі Департаменту державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, про визнання незаконним та скасування рішення залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України шляхом подання касаційної скарги протягом двадцяти днів з моменту виготовлення повного тексту.
Головуючий Ю.М. Філатов
Судді Н.С. Водолажська
Л.В. Тацій
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 01.11.2011 року.