Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 жовтня 2011 р.Справа № 2а-1870/356/11
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду в складі:
Головуючого судді Сіренко О.І.
Суддів Любчич Л.В.
Русанової В.Б.
За участю секретаря Савченко О.В.
За участю представника позивачаТур Р.С.
За участю представника позивачаКоваль С.В.
Розглянула у відкритому судовому засіданні в місті Харкові апеляційну скаргу Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 17 березня 2011 року по справі № 2а-1870/356/11 за позовом статутного територіально-галузевого обєднання «Південна залізниця»в особі колійної машинної станції по ремонту земляного полотна Південної залізниці до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень,-
В С Т А Н О В И Л А :
17 березня 2011 року постановою Сумського окружного адміністративного суду частково задоволено позов статутного територіально-галузевого обєднання «Південна залізниця»в особі колійної машинної станції по ремонту земляного полотна Південної залізниці до Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції про скасування податкових повідомлень-рішень.
Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції від 30 грудня 2010 року № 0000592301/2, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання за платежем податок на прибуток 16918 грн. та штрафна (фінансова) санкція 8664 грн., всього 25582 грн.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм чинного законодавства, ненадання належної оцінки обставинам, що мають значення для справи.
Зазначає, що суд першої інстанції проігнорував той факт, що управління залізниці є територіально-галузевими обєднаннями, які засновані на державній власності, тобто зазначені субєкти господарювання є державними підприємствами. Прибуток, одержаний від операцій, які не повязані із перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо, а саме, реалізація щебеню та надання авто послуг, вважається прибутком, одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту. Оскільки законодавством не передбачено такої форми сплати податку на прибуток, як централізована, то сплата податку на прибуток не від господарської діяльності залізничного транспорту відокремленими підрозділами управлінь залізниці, які не мають статусу юридичних осіб, здійснюється цими підрозділами самостійно.
Позивач постанову суду першої інстанції не оскаржив, в запереченнях на апеляційну скаргу позивач просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, відповідно до вимог ст.195 КАС України, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що з 30.09.2010 по 13.10.2010 рік Охтирською МДПІ було проведено планову виїзну перевірку колійно-машинної станції по ремонту земляного полотна з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 по 30.06.2010.
За результатами якої було складено акт № 151/23/01097272, яким встановлено порушення п. 2.2 ст. 2, п. 4.1 ст. 4, п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» № 334/94-ВР від 28.12.1994 року (зі змінами та доповненнями), в результаті чого занижено податок на прибуток по структурному підрозділу Колійно-машинна станція по ремонту земельного полотна Південної залізниці на загальну суму 16918,00 грн.
29.10.2010 року на підставі акту перевірки Охтирською МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0000172332/0, яким позивачу визначено суму податкового зобовязання з податку на прибуток підприємств у розмірі 16918,00 грн., за штрафними (фінансовими санкціями) - 9055,00 грн., а разом у сумі 25973,00 грн.
Задовольняючи позов в частині скасування податкового повідомлення-рішення Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції від 30 грудня 2010 року № 0000592301/2, суд першої інстанції виходив з того, що Колійна машинна станція по ремонту земляного полотна Південної залізниці не підпадає під ознаки підприємства залізничного транспорту або його структурного підрозділу в розумінні пп. 2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а є підрозділом управління залізниці.
Оскільки, в пп.2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств»йдеться про підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи, а не про підрозділи управління залізниці, тому застосування вказаних норм до Колійної машинної станції по ремонту земляного полотна Південної залізниці є неправомірним.
Таким чином, зазначений підрозділ не зобовязаний подавати декларації по податку на прибуток та сплачувати його, оскільки на час перевірки він не був платником такого податку, який фактично сплачується до бюджету в централізованому порядку через СТГО «Південна залізниця».
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного:
Відповідно до п.п. 2.2 ст.2 Закону України «Про одаткування прибутку підприємств» платниками податку на прибуток, одержаного від господарської діяльності залізничного транспорту, є управління залізниці. Цей пункт є спеціальним для підприємств залізниці.
Підпунктом 2.2.2 ст.2 Закону передбачено, що платниками податку на прибутку, що одержаний не від господарської діяльності залізничного транспорту, є підприємства залізничного транспорту та їх структурні підрозділи.
Відповідно до ст.ст. 1 та 4 Закону України «Про залізничний транспорт», залізничний транспорт це виробничо-технологічний комплекс організацій і підприємств залізничного транспорту загального користування, призначений для забезпечення потреб суспільного виробництва і населення країни в перевезеннях у внутрішньому і міжнародному сполученнях та надання інших транспортних послуг усім споживачам без обмежень за ознаками форми власності та видів діяльності тощо.
Згідно ч. 5 ст. 4 зазначеного Закону, крім залізниць складовою ланкою залізничного транспорту є також підприємства залізничного транспорту, що разом із залізницями належать до загальнодержавної власності і управління яких здійснюється органом управління залізничним транспортом - Державною адміністрацією залізничного транспорту України Укрзалізницею), підпорядкованим Міністерству транспорту та зв'язку України.
Таким чином, поняття «підприємства залізничного транспорту та їх структурні розділи» і «структурні підрозділи залізниці» не можна ототожнювати, оскільки вони є різними.
Відповідно до п.1 Положення про Державну адміністрацію залізничного транспорту України, до сфери Укрзалізниці входять Донецька, Львівська, Одеська, Південна, Південно-Західна та Придніпровська залізниці, а також інші об'єднання, підприємства, установи, організації залізничного транспорту (далі підприємства) за переліком, визначеним Мінтранспортом.
Згідно з п.1 ст. 62 Господарського кодексу України, підприємства це постійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної вади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення спільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торгівельної, іншої господарської діяльності в порядку передбаченому цим кодексом та іншими законами.
Відповідно до п.п. 3, 4 цієї ж статті підприємство, якщо законом не установлено інше, діє на основі статуту та є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням та ідентифікаційним кодом.
Відповідно до п. 2.1 Положення про Колійну машинну станцію по ремонту земляного полотна Південної залізниці, предметом діяльності якої є забезпечення утримання в технічно справному стані та ремонту усіх елементів залізничної колії (земельного полотна, верхньої будови, штучних споруд, та інших споруджень колії), а також житлових та службово-технічних будов, які знаходяться на балансі дистанції (а.с. 15-22). Таким чином, положенням чітко визначено види діяльності, які здійснює Колійна машинна станція по ремонту земляного полотна.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що Колійна машинна станція по ремонту земляного полотна Південної залізниці є відокремленим підрозділом юридичної особи - статутного територіально-галузевого обєднання Південна залізниця, що підпорядковується службі колії без права юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, СТГО «Південна залізниця»є платником податку у Спеціалізованій державній податковій інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові.
На підставі наказу начальника Південної залізниці № 51/н від 15.03.2005 року з метою здійснення централізованої сплати податку на прибуток підприємств структурні підрозділи Південної залізниці, у тому числі колійна машинна станція по ремонту земляного полотна Південної залізниці, щоквартально звітують управлінню залізниці. На підставі поданих даних формується загальна декларація і залізниця централізовано сплачує податок на прибуток підприємств.
За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що Колійна машинна станція по ремонту земляного полотна Південної залізниці не підпадає під ознаки підприємства залізничного транспорту або його структурного підрозділу в розумінні пп. 2.2.2 п.2.2. ст.2 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», а є підрозділом управління залізниці та може бути самостійним платником податку на прибуток.
З огляду на вищезазначене, висновок суду першої інстанції про законність та обґрунтованість позовних вимог є правомірним.
Доводи відповідача в апеляційній скарзі про те, що прибуток, одержаний від операцій, які не повязані із перевезенням пасажирів, вантажів, вантажобагажу, пошти тощо, а саме, реалізація щебеню та надання авто послуг, вважається прибутком, одержаним не від господарської діяльності залізничного транспорту та оскільки законодавством не передбачено такої форми сплати податку на прибуток, як централізована, то сплата податку на прибуток не від господарської діяльності залізничного транспорту відокремленими підрозділами управлінь залізниці, які не мають статусу юридичних осіб, здійснюється цими підрозділами самостійно, колегія суддів вважає безпідставними.
Відповідно до п.п. 1.1. та 6.2. Статуту Південної залізниці, затвердженому наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 29.12.1997 №457, залізниця є статутним територіально-галузевим об'єднанням, заснованим на державній власності і підпорядкованим Державній адміністрації залізничного транспорту України, що входить до сфери управління Міністерства транспорту. Керівництво Залізницею забезпечується начальником Залізниці через Управління Залізниці - відокремлений апарат, організаційна структура якого, після погодження з Укрзалізницею, затверджується начальником Залізниці.
Подання декларацій та сплату податку на прибуток, отриманий від всіх доходів Станції, здійснює Південна залізниця через свій відокремлений апарат Управління залізниці, відповідно до наказу начальника Південної залізниці №51/Н від 15.03.2005, а Станція щоквартально звітує управлінню залізниці.
Матеріалами справи підтверджується, що за перевіряємий період Станція щоквартально надавала до Південної залізниці декларації про всі доходи отримані підрозділом, в т.ч. і про доходи від реалізації щебеню та гранвідсіву.
На підставі даних Станції й інших структурних підрозділів залізниці формувалася загальна податкова декларація по Південній залізниці і відповідно сплачувався податок на прибуток підприємств до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків у м. Харкові, в якій Південна залізниця перебуває на обліку як платник податку.
Згідно з листом зазначеного податкового органу за №2420/10/46-044 від 25.02.2011р. (копія мається в матеріалах справи) повідомлено, що Південна залізниця за період з 01.01.2009р. по 30.06.2010р. надавала до СДПІ з ВПП у м. Харкові зведені декларації з податку на прибуток до складу яких, зокрема входили показники Станції. Порушення строків надання СТГО «Південна залізниця»податкової декларації з податку на прибуток не встановлено.
Також згідно довідки податкового органу - СДПІ з ВПП у м. Харкові Південна залізниця не має заборгованості з податків та інших обов'язкових платежів, що свідчить про те, що задекларований податок на прибуток (у тому числі і від усіх видів доходів Станції) своєчасно перерахований залізницею до бюджету.
Таким чином, постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому підстав для її скасування немає.
Враховуючи наведене та керуючись ст.ст. 117, 118, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 199, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Охтирської міжрайонної державної податкової інспекції залишити без задоволення.
Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 17 березня 2011 року по справі № 2а-1870/356/11 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Повний текст ухвали виготовлений та підписаний 10 жовтня 2011 року.
ГоловуючийпідписСіренко О.І.
СуддіпідписЛюбчич Л.В.
підписРусанова В.Б.
З оригіналом згідно:
Суддя Харківського апеляційного
адміністративного судуСіренко О.І.