Ухвала суду № 21983473, 13.09.2011, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.09.2011
Номер справи
2а-16283/10/7/0170
Номер документу
21983473
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-16283/10/7/0170

13.09.11 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого суддіГорошко Н.П.,

суддів Єланської О.Е. , Санакоєвої М.А. секретар судового засіданняРоманенко Г.О.

за участю сторін:

представники позивача, Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз"- ОСОБА_2, довіреність № 11/49 від 01.07.11

представник позивача, Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз"- ОСОБА_3, довіреність № 11/49 від 01.07.11

представник відповідача, Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим- ОСОБА_4, довіреність № 5/10-0 від 17.01.11

розглянувши апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Маргарітов М.В. ) від 27.01.11 у справі № 2а-16283/10/7/0170

за позовом Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" (пр. Кірова/пров. Совнаркомовський, буд.52/1, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)

до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим (вул. М. Залки, буд. 1/9, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27 січня 2011 року позовні вимоги Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задоволено.

Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення - рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим від 01.11.10 №0006844001/0, від 30.11.10 №0006844001/1.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" судовий збір у розмірі 3,40 грн.

Не погодившись з даною постановою, відповідач: Спеціалізована державна податкова інспекція по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27 січня 2011 року скасувати та прийняти нову постанову, в задоволенні позовних вимог Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим відмовити у повному обсязі.

Доводи апеляційної скарги мотивовані тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Представники позивача у судовому засіданні 13 вересня 2011 року з апеляційною скаргою не погодились, просили постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Представник відповідача у судовому засіданні підтримала апеляційну скаргу з підстав, викладених у ній

Обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач Державне акціонерне товариство «Чорноморнафтогаз»звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим та просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення від 01.11.10 №0006844001/0 та від 30.11.10 №№0006844001/1 про донарахування суми податкового зобовязання з у розмірі 58624520грн.

Судом встановлено, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної республіки Крім у період з 13.09.10 по 15.10.10 проведено позапланову виїзну перевірку Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз»з питань повноти та своєчасності сплати до бюджету відрахувань частини прибутку за період з 01.01.06по 01.09.10.

Перевіркою встановлено, порушення з боку позивача вимог ст. 59 Закону України «Про державний бюджет України на 2010р.»із змінами і доповненнями, внесеними Законами України від 13 травня 2010 року N2254-VI, від 17 червня 2010 року N 2354-VI, від 17 червня 2010 року N 2356-VI, від 8 липня 2010 року N2461-VI»у звязку з чим «нарахована до сплати частина чистого прибутку у сумі 58624520 грн., з яких за 2006 рік 58203920 грн. (145509,8 тис. грн. х 40 %) за 2008 рік 420600 грн. (2804,0 тис. грн. х 15%).

За результатами перевірки складений акт перевірки від 19.10.10 №353/40-02/00153117.

На підставі акту, Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної республіки Крім прийнято податкове повідомлення-рішення від 01.11.10 №0006844001/0, яким донараховано суму податкового зобовязання у розмірі 58624520 грн.

Позивач, не погоджуючись із прийнятим податковим повідомленням-рішенням від 01.11.10 №0006844001/0, звернувся до Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної республіки Крім із скаргою від 10.11.10 №11-4210.

Рішенням відповідача про результати розгляду скарги від 29.11.10 №5499/10/31-0 відмовлено у задоволені скарги Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" та залишено без змін податкове повідомлення-рішення від 01.11.10 №0006844001/0, на підставі чого відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 30.11.10 №0006844001/1.

Судом встановлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.98 № 747 «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», згідно з яким 100 відсотків акцій НАК «Нафтогаз України»залишаються у державній власності до прийняття в установленому порядку рішення про їх продаж, розподіл прибутку (доходу) НАК «Нафтогаз України»повинен здійснюватись виключно у відповідності з затвердженим фінансовим планом.

Держава, володіючи 100% акцій НАК «Нафтогаз України», не володіє безпосередньо акціями Державного акціонерного товариства «Чорноморнафтогаз», тому що відносно Товариства не було ухвалено рішення про залишення акцій у власності держави, як це передбачено відносно інших підприємств, зазначених у додатку 2 до Постанови Кабінету Міністрів України №747 від 25.05.98.

Власником цього пакета акцій стає зазначений суб'єкт господарювання. Поняття власності держави і власності такого суб'єкта не є тотожними, оскільки ця власність належить різним особам, самостійним учасникам цивільного обігу.

Суд визначив, що Закон України «Про Державний бюджет України на 2010 рік»не є податковим законом, а лише визначає план формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування протягом 2010 року.

Відповідно до положень статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" встановлено вичерпний перелік загальнодержавних податків, зборів та неподаткових платежів, до якого включено, зокрема, податок на прибуток підприємств, у тому числі дивіденди, що сплачуються до бюджету державними некорпоратизованими, казенними або комунальними підприємствами. В цьому переліку відсутній такий податок (збір, обов'язковий платіж) як "частина прибутку (доходу)".

Додатком 1 до Закону України «Про Державний бюджет на 2010 рік» встановлено, що частина чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до бюджету, та дивіденди (доход), нараховані на акції (частки, паї) господарських товариств, у статутних капіталах яких є державна власність, а також заборгованість за минулі періоди із сплати частини чистого прибутку (доходу) Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та її підприємств відноситься до категорії 21010000, що визначає зазначений платіж як неподаткові надходження (наказ МФУ від 27.12.01 № 604 "Про бюджетну класифікацію і її впровадження").

Таким чином, до відносин щодо нарахування та сплати частини прибутку (доходу) необхідно застосовувати норми права, що регулюють відносини власності і засади господарювання, у т. ч. норми Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про господарські товариства".

Застосування Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної республіки Крім Закону України № 2181 призвело до неправомірного винесення рішення суб'єкта владних повноважень у формі податкового повідомлення-рішення, що є протиправним та суперечить ч. 2 ст. 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.06 N 874 "Про затвердження консолідованого плану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та основних показників зведеного руху коштів Компанії на 2006 рік" внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.06 № 678.

Абзацом 4 п. 2 вказаного вище Порядку передбачено, що відрахування частини прибутку (доходу) здійснюється, зокрема, суб'єктами природних монополій, підприємствами, обсяг чистого прибутку (доходу) яких перевищує 50 млн. гривень, крім НАК "Нафтогаз України", її дочірніх компаній та підприємств, а також державних і відкритих акціонерних товариств, господарських товариств з газопостачання та газифікації, контрольні пакети акцій яких передані до статутного фонду НАК "Нафтогаз України" і показники діяльності яких враховані у консолідованому фінансовому плані Компанії, та суб'єктами господарювання, засновником яких є Кабінет Міністрів України, відповідно до їх фінансових планів, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, відповідно до абз. 5 п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 17.05.06 № 678 НАК "Нафтогаз України" та відкриті акціонерні товариства, акції яких передані до статутного фонду НАК "Нафтогаз України" та показники діяльності яких враховані у консолідованому фінансовому плані Компанії, виключено з числа суб'єктів, що здійснюють відрахування частини прибутку (доходу) відповідно до п. 2 цієї постанови Кабінету Міністрів України.

Судом встановлено, що за період 2006-2010 роки загальними зборами акціонера приймались рішення щодо ненарахування дивідендів та перерахування частини чистого прибутку до державного бюджету, тому ДАТ «Чорноморнафтогаз»не входить до кола осіб, на яких поширюються норми ст. 59 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік».

Порядок і нормативи перерахунку до державного бюджету частини прибутку (доходу) ДАТ "Чорноморнафтогаз" встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.06 N 874 "Про затвердження консолідованого фінансового плану Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" та затвердженим цією постановою консолідованим фінансовим планом НАК "Нафтогаз України, до якого включені відповідні показники ДАТ "Чорноморнафтогаз".

При цьому, Кабінет Міністрів України визначив особливий порядок затвердження фінансових планів підприємств НАК "Нафтогаз України", делегувавши повноваження по затвердженню фінансових планів відкритих акціонерних товариств, контрольні пакети акцій яких передані до статутного фонду НАК "Нафтогаз України", на підставі показників затвердженого консолідованого фінансового плану НАК "Нафтогаз України", Міністерству палива та енергетики України.

Частиною 5 ст. 89 Господарського кодексу України визначено, що господарське товариство, у статутному фонді якого більше 50 відсотків акцій (часток, паїв) належить державі, зобов'язане на кожний наступний рік складати і виконувати річний фінансовий план відповідно до статті 75 цього Кодексу, тобто, розподіл прибутку (доходу) має здійснюватись відповідно до затвердженого фінансового плану (ч. 9 ст. 75 Господарського кодексу України).

З огляду на положення постанови Кабінету Міністрів України від 25.05.98 року № 747 «Про утворення Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», згідно з яким 100 відсотків акцій НАК «Нафтогаз України»залишаються у державній власності до прийняття в установленому порядку рішення про їх продаж, розподіл прибутку (доходу) НАК «Нафтогаз України»повинен здійснюватись виключно у відповідності з затвердженим фінансовим планом.

Низкою Постанов Кабінету Міністрів України затверджено фінансові плани підприємств Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України на 2006-2010 роки, її дочірніх компаній. В консолідованому фінансовому плані НАК «Нафтогаз України»та основних показниках зведеного руху коштів Компанії, фінансових планах Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України»як окремої юридичної особи, дочірніх компаній відрахувань частини прибутку не передбачено.

Законом України «Про господарські товариства»та Статутом Державного акціонерного товариства "Чорноморнафтогаз" визначено основні права та обов'язки Товариства, а також права та обов'язки Акціонера Товариства (Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України») щодо визначення порядку розподілу прибутку, строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів).

Крім того, згідно наказу в.о. заступника голови ДПА в АР Крим начальника СДПІ ВПП Ківіко І.В. «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДАТ «Чорноморнафтогаз»№ 315 від 10.09.10 та направлення №128 від 10.09.10 перевірка проведена як документальна. Однак, перевірка не може являтися «документальною»з причин того, що архівні документи були знищені відповідно до наказу Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України від 20.07.98 № 41 «Про затвердження Переліку типових документів»у звязку з закінченням терміну їх зберігання після завершення перевірки Товариства державними податковими органами, яка була проведена з 01.02.07 по 21.02.07 та з 11.09.07 по 17.10.07, в підтвердження чого податковому органу були надані відповідні акти.

Відповідно до п. 2.6. акту перевірки від 19.10.10 №353/40-02/00153117 серед документів, яки були використані при перевірці, зазначено документи Товариства за 2006-2009 роки, а саме: баланси підприємства, дані про відкриття та закриття банківських рахунків, акти документальних перевірок, форма 2 «звіт про фінансові результати», довідка платника податку ПДВ, виписки з протоколів загальних зборів акціонерів Товариства, декларації про оподаткування прибутку підприємств з додатками, розрахунок частини прибутку, платіжні доручення про сплату частини прибутку.

Суд встановив, що жодної первинної бухгалтерської документації для визначення розміру чистого прибутку ДАТ «Чорноморнафтогаз»за 2006 рік та відповідного нарахування частини прибутку, з боку працівників податкової служби вивчено не було.

Порядок оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства на момент здійснення перевірки затверджено Наказом ДПА України від 10.08.2005 р. №327 (Надалі Порядок № 327).

Пунктом 1.7. Порядку №327 встановлено, що факти виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства викладаються в акті невиїзної документальної, виїзної планової чи позапланової перевірок чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Відповідно до абз. 4 п. 2.3.2. Порядку №327 у разі відсутності первинних документів або ненадання для перевірки первинних та інших документів, що підтверджують факт порушення, зазначити перелік цих документів. При цьому до акта перевірки додаються пояснення посадових осіб або інших працівників суб'єкта господарювання (у межах їх компетенції), що перевіряється, щодо відсутності первинних та інших документів

Таким чином, відсутність в акті перевірки посилань на зазначені документи та пояснення посадових осіб є порушенням з боку працівників відповідача Порядку №327.

Виходячи з вищенаведеного, судова колегія погоджується з висновком суду про необґрунтованість нарахування Спеціалізованою державною податковою інспекцією по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі АР Крим позивачу за 2006 рік та 2008 рік частини чистого прибутку у розмірі 58624520 грн.

Враховуючи обставини справи постанова суду першої інстанції прийнята з додержанням норм процесуального та матеріального права, підстав для скасування і ухвалення нового рішення не вбачається.

Відповідно до статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

З урахуванням викладеного, судом першої інстанції винесене законне і обґрунтоване рішення, постановлене з дотриманням норм матеріального та процесуального права і підстав для його скасування не вбачається.

Керуючись ст. 159, 195, 196, п. 1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції по роботі з великими платниками податків в м. Сімферополі Автономної Республіки Крим - залишити без задоволення.

2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27.01.11 у справі № 2а-16283/10/7/0170- залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення виготовлений 19 вересня 2011 року.

Головуючий суддяпідписН.П.Горошко

Судді підпис О.Е.Єланська підпис М.А.Санакоєва З оригіналом згідно

Головуючий суддя Н.П.Горошко