Постанова № 21978497, 29.02.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.02.2012
Номер справи
2а-18837/09/0370
Номер документу
21978497
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 лютого 2012 р. Справа № 85488/09 Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді суддів

Багрія В.М.,

Кушнерика М.П.,Старунського Д.М.,

з участю секретаря судового засідання Грущенко І.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2009 року у справі за позовом прокурора Ківерцівського району Волинської області в інтересах держави Міністерства транспорту і звязку України в особі Головавтотрансінспекції та її структурного підрозділу - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області до ОСОБА_4 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 1700 грн.,

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2009 року прокурор Ківерцівського району Волинської області в інтересах держави Міністерства транспорту і звязку України в особі Головавтотрансінспекції та її структурного підрозділу - територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області, звернувся до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_4 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 1700 грн.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що постановою начальника територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області від 15.09.2008 року ОСОБА_4 за порушення Закону України «Про автомобільний транспорт» підданий фінансовим санкціям в розмірі 1700 грн., які у встановленому законом порядку добровільно не сплатив.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2009 року позивачу в задоволенні позову відмовлено.

Постанову суду першої інстанції оскаржило територіальне управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області, подавши на неї апеляційну скаргу.

Апелянт посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Суд не врахував, що постанова контролюючого органу про застосування до відповідача фінансових санкцій прийнята у відповідності до норм чинного законодавства. Оскільки відповідач її не оскаржив, то вона набрала законної сили та є обов'язковою до виконання. Просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове рішення про задоволення позову.

Вислухавши суддю-доповідача, представника апелянта, яка апеляційну скаргу підтримала, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Відмовляючи прокурору в задоволенні позову, Волинський окружний адміністративний суд виходив з того, що відповідач не є автомобільним перевізником в розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт». На час перевірки він власним транспортом надавав послуги по перевезенню пасажирів та їх багажу, тому застосування до нього фінансових санкцій за порушення Закону України «Про автомобільний транспорт» є незаконним, оскільки останній не є субєктом господарювання.

З такими висновками суду першої інстанції погодитися не можна.

В справі встановлено, що 30.07.2008 р. працівниками територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області було проведено перевірку дотримання відповідачем вимог законодавства України про автомобільний транспорт, з цього приводу складено акт № 75226 від 30.07.2008 року, в якому зазначено про відсутність на момент перевірки під час перевезення позивачем легковою автомашиною з оранжевим ліхтариком на даху пасажирів та їх багажу власним транспортом ліцензійної картки, тимчасового реєстраційного талона на транспортний засіб, таксометра, відмітки про проходження перед рейсового медичного обстеження водія та технічного огляду транспортного засобу механіком перед виїздом в рейс, що суперечило вимогам ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт». Даний акт було підписано відповідачем, який по суті порушення дав пояснення про свою згоду з відсутністю зазначених в акті документів.

Відповідно до ч.2 п. 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567 ( далі Порядку), в редакції, чинній на час спірних правовідносин, за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій, яка оформляється згідно з додатком 5.

Відповідно до п. 28 Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.

Згідно з п. 29 Порядку копія постанови про застосування фінансових санкцій видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.

У разі оскарження постанови про застосування фінансових санкцій стягнення сплачується не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Постановою начальника територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області від 15.09.2008 року № 00699 за порушення законодавства про автомобільний транспорт, зазначене в акті перевірки, до відповідача застосовано фінансові санкції в розмірі 1700 грн. Копія постанови була направлена відповідачу 17.09.2008 року., який її отримав 20.09.2008 року, що стверджується поштовим повідомленням про вручення йому відправлення під розписку.

Таким чином, контролюючий орган дотримав вимоги законодавства щодо застосування фінансових санкцій до суб'єкта господарювання за порушення законодавства про автомобільний транспорт та направлення копії постанови про застосування таких санкцій.

Відповідно до п. 32 Порядку скарга на постанову про застосування фінансових санкцій може бути подана до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю. Скарга на постанову подається протягом 10 днів після її винесення.

Згідно з п.ЗЗ Порядку подання в установлений строк скарги зупиняє виконання постанови до розгляду скарги по суті.

Таким чином, відповідач, отримавши копію постанови про застосування фінансових санкцій, у випадку з непогодженням з нею вправі був її оскаржити.

Проте, як видно з матеріалів справи, відповідач її не оскаржив ні за визначеною Порядком процедурою, ні шляхом звернення до суду з позовом про визнання дій контролюючого органу неправомірними та скасування постанови про застосування фінансових санкцій, що свідчить про погодження в той час відповідачем з прийнятим відносно нього рішенням щодо застосування фінансових санкцій в розмірі 1700 грн., яка на час розгляду справи в суді першої інстанції набрала законної сили і була обов'язковою для виконання.

В добровільному порядку відповідач вимог п. 28 Порядку щодо перерахування на відповідний рахунок суми фінансових санкцій не виконав, що давало суду першої інстанції підстави для примусового стягнення санкцій.

Проте, суд дав правову оцінку прийнятої постанови начальника територіального управління Головавтотрансінспекції у Волинській області від 15.09.2008 року № 00699, не звернувши уваги, що предметом судового розгляду не є правомірність даної постанови, а примусове стягнення суми застосованих санкцій на підставі постанови контролюючого органу, яка набрала законної сили і підлягала виконанню.

За таких обставин постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню як така, що ухвалена з порушенням норм матеріального права з прийняттям нової постанови про задоволення позову з викладених вище підстав.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Волинській області задовольнити.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 20.10.2009 року в справі № 2а-18837/09 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_4 до державного бюджету (рахунок № 31113106700128, УДК у Волинській області, код платежу 21081100, МФО 80314, код одержувача 21081100, ід. Код 21740362) фінансові санкції в розмірі 1700 грн. відповідно до постанови начальника територіального управління Головавтотрансінспекції у Валинській області від 15.09.2008 року № 00699.

Стягнути з нього ж на користь держави 107,30 грн. судового збору.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В.М. Багрій

Судді : М.П. Кушнерик

Д.М. Старунський