Єдиний державний реєстр судових рішень ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 березня 2012 р. Справа № 94111/09
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Ніколіна В.В.,
суддів Заверухи О.Б., Гінди О.М.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Горохівському районі на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 26.10.2009 року у справі за позовом Відкритого акціонерного товариства «Горохівський цукровий завод» до Державної податкової інспекції у Горохівському районі про визнання нечинним рішення, -
ВСТАНОВИЛА :
В серпні 2009 року Відкрите акціонерне товариство «Горохівський цукровий завод» звернулось до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Горохівському районі про визнання нечинним рішення Державної податкової інспекції у Горохівському районі від 13.08.2009 року № 0000732308 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5554,2 грн. за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
В позові Відкритого акціонерного товариства «Горохівський цукровий завод» покликається на те, що застосування штрафних санкцій за не проведення розрахункової операції із застосуванням РРО та невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, товариством не оскаржуються, оскільки такі порушення дійсно мали місце при здійсненні діяльності суб'єктом господарювання. Позивач не погоджується із сумою штрафних санкцій, застосованих за незабезпечення щоденного друкування та збереження в КОРО фіскальних звітних чеків (2-звітів) в кількості 16 шт.
Оскаржуваною постановою Волинського окружного адміністративного суду від 26.10.2009 року задоволено частково позовну заяву Відкритого акціонерного товариства «Горохівський цукровий завод» до Державної податкової інспекції у Горохівському районі про визнання нечинним рішення.
У поданій апеляційній скарзі відповідач просить зазначену постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі, покликаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Вимоги за апеляційною скаргою обґрунтовує тим, що згідно акту перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання готівки, наявності торгових патентів і ліцензій по акту перевірки № 0787/03/20/23//372641 від 06.08.2009р., складеним податковими інспекторами Державної податкової служби у Волинській області за результатами перевірки магазину „Універсам" за адресою: Волинська область, Горохівський район, смт. Марянівка, вул..Соборна, 17, що належить ВАТ «Горохівський цукровий завод", встановлено порушення п. 1, 2, 9, 13 статті 3 Закону України від 06.07.1995р. № 265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг (із змінами та доповненнями, далі - Закон № 265/95-ВР).
За наслідками перевірки ДПІ у Горохівському районі прийнято рішення від 13.08.2009р. № 0000732308 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 5 тис. 554 грн. 20 коп.
Суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи та невірно застосував правову норму, визначену статтею 250 Господарського кодексу України. В описовій частині постанови суд зазначив: „З акту перевірки вбачається, що товариство не забезпечено роздрукування 2-звітів, в тому числі за 13.04.2008р., 20.04.2008р., 05.05.2008р., 05.06.2008р., 26.06.2008р., 13.07.2008р., 11.08.2008р., 07.09.2008р., 23.11.2008р. в КОРО № 0302000333-р/10 від 29.12.2007р., за що 13.08.2009р. рішенням № 0000732308 застосовано 3400 грн. штрафних санкцій. Тобто, штрафні санкції за не роздрукування 2-звітів застосовані більше ніж через рік після вчинення правопорушення".
Однак, з вищезазначеною позицією суду погодитися не можна, так як рішенням податкового органу від 13.08.2009р. № 0000732308 застосовано штрафні (фінансові) санкції за не роздрукування фіскальних звітних чеків (2-звітів) від 07.09.2008р., 23.11.2008р., 13.01.2009р., 07.04.2009р., 26.04.2009р., 25.05.2009р., 24.07.2009р., 29.07.2009р. та не збереження 2-звіту № 2277 за 06.05.2009р. в Книзі обліку розрахункових операцій № 0302000333-р/11 від 01.02.2009р. в межах річного строку, визначеного статтею 250 Господарського кодексу України.
Таким чином, суд неправомірно скасував рішення ДПІ у Горохівському районі від 13.08.2009р. № 0000732308 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в частині застосування до суб'єкта господарської діяльності штрафних (фінансових) санкцій в сумі 3 тис. 400 грн., так як, виходячи зі змісту ст. 250 Господарського кодексу України, повинен був скасувати штрафні (фінансові) санкції за не роздрукування фіскальних звітних чеків (2-звітів) від 13.04.2008р., від 20.04.2008р., від 05.05.2008р., від 05.06.2008р., від 26.06.2008р., від 13.07.2008р., від 11.08.2008р в сумі 2 (дві) тис. 380 (триста вісімдесят) грн. 00 коп. та залишити чинним рішення податкового органу в частині нарахованих штрафних (фінансових) санкцій в сумі - 3174,20 грн.
Сторони по справі належним чином судом були повідомлені, однак з невідомих для суду причин не з'явилися в зал судового засідання, а тому відповідно до ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.
Задовольняючи частково позов Відкритого акціонерного товариства «Горохівський цукровий завод» суд першої інстанції виходив з того, що статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З акту перевірки вбачається, що товариством не забезпечено роздрукування 2-звітів, в тому числі за 13.04.2008 р„ 20.04.2008 р., 05.05.2008 р., 05.06.2008 р., 26.06.2008 р., 13.07.2008 р., 11.08.2008 р., 07.09.2008 р.. 23.11.2008 р. в КОРО № 0302000333-р/10 від 29.12.2007 р., за що 13.08.2009 року рішенням № 0000732308 застосовано 3400 грн. штрафних санкцій. Тобто, штрафні санкції за не роздрукування 2-звітів застосовані більше ніж через рік після вчинення правопорушення.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу в сумі 3400 грн. за порушення норм регулювання обігу готівки після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним, а тому рішення в цій частині підлягає скасуванню.
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, частково відповідають нормам матеріального права.
Як вбачається з матеріалів справи Актом перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій від 06,08.2009 року № 0787/03/20/23/00372641, складеним податковими інспекторами Державної податкової адміністрації у Волинській області за результатами перевірки магазину «Універсам» за адресою смт. Мар'янівка, вул. Соборна, 17, що належить ВАТ «Горохівський цукровий завод», встановлено наступні порушення: розрахункова операція на суму покупки 8 грн. проведена без застосування РРО, розрахунковий документ не видано; невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначена в денному звіті РРО, в розмірі 22,84 грн., в т.ч. сума покупки 8,00 грн.; не забезпечено щоденне друкування та збереження в КОРО фіскальних звітних чеків (2-звітів) в кількості 16 шт.
У зв'язку з виявленими порушеннями ДПІ у Горохівському районі прийнято рішення від 13.08.2009 року № 0000732308 про застосування штрафних (фінансових) санкцій в сумі 5554,2 грн. за порушення пунктів 1, 2, 9, 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (надалі - Закон), в т. ч. 40 грн. - на підставі п. 1 ст. 17 Закону, 74,20 грн. - на підставі ст. 22 Закону, 5440 - на підставі п. 4 ст. 17 Закону.
Пунктами 1,2, 9, 13 статті 3 Закону передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим реєстратори роботи розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції; щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій; забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Всупереч зазначених вимог продавцем не проведено через РРО операцію з продажу двох пляшок пива «Славутич світле» і не видано розрахунковий чек на повну суму операції, а також допущено невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, в розмірі 22,84 грн.
Крім того, під час перевірки встановлено незабезпечення щоденного роздрукування 16 фіскальних звітних чеків (2-звітів), зокрема не роздруковано 2-звіти за 13.01.2009 р., 07.04.2009 р., 26.04.2009 р., 25.05.2009 р., 24.07.2009 р., 29.07.2009 р. та не збережено 2-звіт № 2277 за 06.05.2009 р. в КОРО № 0302000333-р/11 від 01.02.2009 р.; не роздруковано 2-звіти за 13.04.2008 р., 20.04.2008 р., 05.05.2008 р., 05.06.2008 р., 26.06.2008 р., 13.07.2008 р.. 1.08.2008 р., 07.09.2008 р., 23.11.2008 р. в КОРО № 0302000333-р/10 від 29.12.2007 р.
Пунктом 1 статті 17 Закону передбачено відповідальність у вигляді застосування фінансових санкцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих - послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції - у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність. На цій підставі податковою інспекцією застосовано 40 грн. фінансових санкцій за не роздрукування чека на суму 8 грн.
Статтею 22 Закону передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність. Оскільки розбіжність готівки в касі становила 14,84 грн., відповідачем за дане порушення застосовано 74,20 грн. фінансових санкцій.
Згідно пункту 4 статті 17 Закону у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Так як перевіркою встановлено невиконання щоденного роздрукування 16 фіскальних звітних чеків, відповідачем застосовано до підприємця 5440 грн. фінансових санкцій (по 340 грн. за кожен чек).
Загальна сума застосованих рішенням від 13.08.2009 року № 0000732308 штрафних (фінансових) санкцій становить 5554,2 грн.
Відповідно до статті 238 Господарської о кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються статтею 239 цього Кодексу, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.
З огляду на викладене суд вважає, що фінансові санкції у вигляді штрафів за порушення норм регулювання обігу готівки є адміністративно-господарськими санкціями у розумінні статей 238, 239 Господарського кодексу України, а тому повинні застосовуватися у межах строків, визначених статтею 250 цього Кодексу.
Статтею 250 Господарського кодексу України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій: адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
З акту перевірки вбачається, що товариством не забезпечено роздрукування 2-звітів, в тому числі за 13.04.2008 р„ 20.04.2008 р., 05.05.2008 р., 05.06.2008 р., 26.06.2008 р., 13.07.2008 р., 11.08.2008 р., в КОРО № 0302000333-р/10 від 29.12.2007 р., за що 13.08.2009 року рішенням № 0000732308 застосовано 2380 грн. штрафних санкцій. Тобто, штрафні санкції за не роздрукування 2-звітів застосовані більше ніж через рік після вчинення правопорушення.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що застосування до позивача адміністративно-господарської санкції у вигляді штрафу в сумі 2380 грн. за порушення норм регулювання обігу готівки після закінчення одного року з дня його вчинення є неправомірним, а тому рішення в цій частині підлягає скасуванню.
Так, як позивачем не спростовано вчинення товариством решти порушень, констатованих у акті перевірки, в задоволенні решти позовних вимог щодо скасування рішення про застосування штрафних санкцій в розмірі 3060,00 грн. слід відмовити.
Посилання позивача на неправомірне застосування штрафних санкцій за кожне з аналогічних порушень (не роздрукування 2-звітів за різні дати) до уваги судом не приймається, оскільки кожен з даних фактів є окремим завершеним (а не триваючим) порушенням, за вчинення якого передбачена відповідальність, відтак застосування податковою інспекцією за кожен з шести фактів не роздрукування 2-звітів штрафу в розмірі 340 грн. є правомірним.
На підставі викладеного і статті 202 КАС України підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а тому колегія суддів в частині задоволення позову вважає вірним рішення суду першої інстанції - скасувати і в цій частині прийняти нове рішення про часткове задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Горохівському районі задоволити частково.
Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 26.10.2009 року у справі № 2а-18794/09 скасувати та прийняти нову, якою позов Відкритого акціонерного товариства «Горохівський цукровий завод» - задоволити частково.
Скасувати рішення Державної податкової інспекції у Горохівському районі від 13.08.2009 року № 0000732308 в частині застосування до Відкритого акціонерного товариства «Горохівський цукровий завод» штрафних (фінансових) санкцій в сумі 2380 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий В.В. Ніколін
Судді О.Б. Заверуха
О.М. Гінда