Ухвала суду № 21976621, 28.02.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2012
Номер справи
2а-5155/10/2270
Номер документу
21976621
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2012 р. Справа № 33118/10 Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді:Улицького В.З.

суддів:Олендера І.Я., Гулида Р.М.

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області на постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.09.2010 року у справі за позовом державного підприємства "Довжоцький спиртовий завод" до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправним і скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000342342 від 16.03.2010 року,-

встановила:

У липні 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про визнання протиправним і скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000342342 від 16.03.2010 року.

Позивач позовні вимоги мотивував тим, що 05.03.2010 року працівниками Кам'янець-Подільської ОДПІ Хмельницької області була проведена планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 року по 30.09.2009 року, результати якої оформлені актом перевірки №455/234/23841854. Перевіркою було встановлено порушення підприємством п. 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в України, затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004 року №637, - у позивача встановлено відсутність звітування за виданими під звіт готівковими коштами в сумі 47254,16 грн. в результаті не підтвердження придбання продуктів для їдальні посадовими особами ДП "Довжоцький спиртзавод" ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у приватних підприємців по закупівельних актах. Внаслідок вказаного порушення валові витрати позивача за період: І квартал 2008 року - ІІІ квартал 2009 року завищено на вказану суму.

Відповідно до даного акта та на підставі абзацу 5 п.1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" №436/95 від 12.06.1995 року посадовими особами Кам'янець-Подільської ОДПІ було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) №0000342342 від 16.03.2010 року, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 11 813 грн. 54 коп. за порушення норм з регулювання обігу готівки.

Не погоджуючись із зазначеним рішенням, позивач звернувся до суду.

Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.09.2010 року позов задоволено частково. Визнано протиправним і скасовано рішення Кам'янець- Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000342342 від 16.03.2010 року в частині застосування фінансових санкцій на суму 8170 грн. 48 коп. В задоволенні позову щодо визнання протиправним і скасування рішення Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000322342 від 16.03.2010 року на суму 3643, 06 грн. - відмовлено.

Постанову суду першої інстанції оскаржила Кам'янець-Подільська об'єднана державна податкова інспекція Хмельницької області. Вважає, що оскаржувана постанова прийнята з помилковим застосуванням норм матеріального права та підлягає скасуванню з підстав викладених у апеляційній скарзі. Просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову постанову, якою в позові відмовити.

Заслухавши доповідача, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу апелянта слід задоволити з наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім, випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухваленим відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Судом вірно встановлено, що 05.03.2010 року працівниками Кам'янець-Подільської ОДПІ була проведена планова виїзна перевірка позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2008 р. по 30.09.2009 р., результати якої оформлені актом перевірки № 455/234/23841854. Перевіркою було встановлено порушення підприємством п. 2.11 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004р. № 637, а саме - у позивача встановлено відсутність звітування за виданими під звіт готівковими коштами в сумі 47 254,16 грн. в результаті непідтвердження придбання продуктів харчування та сільськогосподарської продукції для їдальні посадовими особами ДП «Довжоцький спиртзавод» ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у приватних підприємців по закупівельних актах. Внаслідок вказаного порушення валові витрати позивача за період: 1 квартал 2008 року - III квартал 2009 року завищено на вказану суму.

Відповідно до даного акта та на підставі абзацу 5 п. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12.06.1995 року посадовими особами Кам'янець-Подільської ОДНІ було прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0000342342 від 16 березня 2010 року, яким до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 11813 грн. 54 коп. за порушення норм з регулювання обігу готівки.

З матеріалів справи, а саме, первинних бухгалтерських документів (авансові зві ти, закупівельні акти, заяви працівників-підзвітних осіб на видачу коштів під звіт) за період з 01.01.2008 року по 30.09.2009 року випливає, що посадовими особами ДП «Довжоцький спиртзавод» ОСОБА_2 та ОСОБА_3 проводилася закупівля продуктів харчування та сільськогосподарської продукції для їдальні у приватних підприємців ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 згідно закупівельних актів.

Згідно матеріалів зустрічних перевірок та пояснень приватних підприємців ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 господарських операцій з ДП «Довжоцький спиртзавод» з продажу продуктів харчування та сільськогосподарської продукції згідно закупівельних актів жоден з них не проводив. Тобто працівники ОСОБА_2 та ОСОБА_3 фактично не здійснювали закупівлю продуктів у підприємців. Авансові звіти на загальну суму 47 254,16 грн. подано підзвітними особами ДП «Довжоцький спиртзавод» в день закупівлі продуктів, хоча такі фактично не здійснювалися, а отримані під звіт кошти підзвітні особи в касу не повертали.

Відповідно до п. 2.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637, видача готівкових коштів під звіт або на відрядження здійснюється відповідно до законодавства України.

Видача готівкових коштів під звіт на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт, а на всі інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше двох робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт.

Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.

Звітування за одержані під звіт готівкові кошти здійснюється відповідно до законодавства України.

На порушення даного пункту Положення на підприємстві встановлено відсутність звітування за виданими під звіт готівковими коштами в сумі 47 254, 16 грн. в результаті не підтвердження придбання продуктів харчування та сільськогосподарської продукції для їдальні посадовими особами ДП «Довжоцький спиртзавод» ОСОБА_2 та ОСОБА_3

Абзацом 5 п.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за по рушення норм з регулювання обігу готівки» № 436/95 від 12.06.1995 року установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосову ються фінансові санкції у вигляді штрафу за перевищення встановлених строків використан ня виданої під звіт готівки, а також за видачу готівкових коштів під звіт без повного звітування щодо раніше виданих коштів - у розмірі 25 відсотків виданих під звіт сум.

Таким чином, відповідачем вірно було встановлено факти порушень та дано їм відповідну кваліфікацію.

Разом з тим, колегія суддів вважає хибним висновок суду першої інстанції про те, що оскаржуване рішення було прийняте без урахування вимог ст.ст. 238,239,250 ГК України щодо строків застосування фінансових санкцій.

Згідно ст. 250 ГК України встановлено обмеження строків застосування адміністративно-господарських санкцій та зазначено, що вони можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Як вбачається із матеріалів справи, перевірка по дотриманню вимог податкового законодавства позивача була здійснена працівниками інспекції 05.03.2010 року, рішення про застосування штрафних фінансових санкцій винесене за результатом проведеної перевірки, датується 16.03.2010 року, тобто застосування штрафних (фінансових) санкцій винесене за результатом проведеної перевірки, датується 16.02.2010 року, тобто застосування штрафних (фінансових) санкцій до позивача було здійснено протягом 7 робочих днів з дня виявлення порушення.

З огляду на викладене, штрафні (фінансові) санкції до позивача Кам'янець-Подільською ОДПІ Хмельницької області було застосовано своєчасно.

Узагальнюючи викладене, колегія суддів переконана, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на неповно, необ'єктивно і всебічно не з'ясованих обставинах, прийнята з порушенням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги її спростовують.

Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів,-

постановила:

Апеляційну скаргу Кам'янець-Подільської об'єднаної державної податкової інспекції Хмельницької області задоволити. Скасувати постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.09.2010 року у справі №2а-5155/10/2270/3, та прийняти нову постанову, якою відмовити державному підприємству "Довжоцький спиртовий завод" у задоволенні позовних вимог .

На постанову протягом двадцяти днів з моменту набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В. Улицький

Судді: І. Олендер

Р.Гулид