ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29.02.12 Справа № 32/5009/7931/11
Суддя Колодій Н.А.
за позовом Прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя (АДРЕСА_4) в інтересах держави, орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах: Запорізька міська рада (69105, м. Запоріжжя,пр. Леніна, буд. 206)
до відповідача Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_3)
про зміну договору оренди земельної ділянки
Суддя Н.А. Колодій
представники:
від прокуратури: Жукова І.О., посвідчення № 250 від 09.09.2009 р.
від позивача: ОСОБА_3, довіреність № 01-17/2440 від 09.06.2011 р.
від відповідача: не зявився
Суть спору:
Заявлений позов про внесення змін до п. 5.1 договору оренди землі, яким передано у оренду земельну ділянку по АДРЕСА_4 загальною площею 0,0016 га, укладеного між Запорізькою міською радою та ПП ОСОБА_2 зареєстрованого Запорізькою регіональною філією ДП “Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.03.2004 року
№ 902, виклавши його в редакції, запропонованій позивачем.
Ухвалою господарського суду від 15.12.2011 р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 32/5009/7931/11, судове засідання призначено на 11.01.2012 р.
Ухвалою суду від 11.01.2012 р. у звязку з не явкою відповідача у судове засідання, розгляд справи було відкладено на 15.02.2012 р.
Згідно до спеціального витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, юридичною адресою Субєкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 є: АДРЕСА_3, що не відповідає адресі відповідача, яка зазначена у позовній заяві.
Ухвалою суду від 15.02.2012 р., за клопотанням прокурора на підставі ч. 3 ст. 69 ГПК України процесуальний строк вирішення спору у справі № 32/5009/7931/11 судом продовжений на пятнадцять днів та для належного повідомлення відповідача про розгляд справи судове засідання відкладено на 29.02.2012 р.
Прокурор та позивач в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, викладені у позовній заяві, які обґрунтовують ст. 121 Конституції України, ст. ст. 20, 36-1 Закону України “Про прокуратуру”, ст.ст. 274, 288 ПК України, ст. 21 Закону України “Про оренду землі” та ст. ст. 653, 654 Цивільного кодексу України.
Відповідач в судове засідання 29.02.2012 р. не прибув, про визнання позову не заявив, відзив на позовну заяву, витребувані ухвалами суду по справі документи і матеріали суду не надав, про поважність причин неявки уповноваженого представника суд не попереджав.
Згідно зі ст. 93 ЦК України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.
Згідно п. 26.4.7-1 Розяснення президії Вищого господарського суду України № 04-5/609 від 31.05.2002 р. “Про внесення змін і доповнень і про визнання таким, що втратило чинність, деяких розяснень президії Вищого арбітражного суду України” (з наступними змінами та доповненнями) особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них, справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
За таких обставин, суд вважає, що ним були вжиті достатні заходи для повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду справи № 32/5009/7931/11.
У відповідності до ст. 22 ГПК України, сторони зобовязані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та обєктивного дослідження всіх обставин справи.
Справа розглянута, в порядку ст. 75 ГПК України, за наявними в ній матеріалами та без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.
Вирішення спору закінчено в судовому засіданні 29.02.2012 р., на підставі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи та вислухавши пояснення прокурора та представника позивача, суд
ВСТАНОВИВ:
Між Запорізькою міською радою (орендодавець за договором, позивач у справі) та Приватним підприємцем ОСОБА_2 (орендар за договором, відповідач у справі) був укладений договір оренди землі, відповідно до умов якого (п. п. 1, 2) орендодавець, відповідно до рішення 10 сесії 24 скликання Запорізької міської ради № 24 від 16.07.2003 р. та 15 сесії двадцять четвертого скликання Запорізької міської ради № 26 від 28.01.2004 р., та рішень виконавчого комітету Запорізької міської ради № 190/93 від 29.05.2003 р. та № 403/54 від 27.11.2003 р., передає, а орендар приймає в строкове платне користування на 10 років земельну ділянку загальною площею 0,0016 га для розташування кіоску, який знаходиться: АДРЕСА_4.
Договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 24.03.2004 р. за № 902.
На земельній ділянці знаходяться: кіоск, який є власністю орендаря (п. 2.3 договору).
Цільове використання земельної ділянки: розташування кіоску НОМЕР_2 у складі торговельного комплексу (п. 3.2 договору).
Згідно з п. 2.4 договору оренди нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 5984 грн. (в цінах 2002 року).
Відповідно до п. 5.1 договору оренди землі, плата встановлена в розмірі 59 грн. 84 коп. за календарний рік в цінах 2004 року і вноситься орендарем щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Шевченківського району 33217815800009 в відділенні Держказначейства у Шевченківському районі, МФО 813015, ЄДРПОУ 25216327, код 13050500.
Умови договору оренди про розмір орендної плати можуть переглядатися за згодою сторін у випадках: зміни умов господарювання, передбачених договором; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально; збільшення розмірів ставки земельного податку; в інших випадках, передбачених договором та законодавчими актами України (п. 5.3 договору).
Запорізька міська рада на підставі ст. 188 ГК України звернулася до відповідача з письмовою пропозицією від 25.11.2010 р. за № 02-32/1996 про приведення договору оренди землі до вимог чинного законодавства.
Однак, вимога позивача була залишена відповідачем без задоволення.
Відповідно до ст.ст. 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.
При цьому, ч. 3 ст. 653 ЦК України встановлено, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Статтею 1 Закону України “Про оренду землі” визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 206 ЗК України встановлено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Згідно з ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюється у договорі оренди (ч. 288.4), але річна сума платежу: не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ч. 288.5).
Статтею 274 ПК України встановлено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272,273,276 і 278 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 276 даного Кодексу податок за земельні ділянки (в межах населених пунктів), зайняті житловим фондом, автостоянками для зберігання особистих транспортних засобів громадян, які використовуються без отримання прибутку, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, індивідуальними гаражами, садовими і дачними будинками фізичних осіб, а також за земельні ділянки, надані для потреб сільськогосподарського виробництва, водного та лісового господарства, які зайняті виробничими, культурно-побутовими, господарськими та іншими будівлями і спорудами, справляється у розмірі 3 відсотків суми земельного податку, обчисленого відповідно до статей 274 і 275 цього Кодексу.
Статтею 1 Закону України “Про оцінку земель” визначено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Відповідно до ст. 5 зазначеного Закону, нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (ст. 13 Закону).
Стаття 15 Закону визначає підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років (ст. 18 Закону).
Відповідно до ст.60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” право комунальної власності на землю належить територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах, від імені та в інтересах яких права субєкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (ч.5 ст.16 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”). Згідно з ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території. Рішення Запорізької міської ради № 9 від 18.01.2008 р. “Про внесення змін до рішення Запорізької міської ради від 27.12.2006 р. № 14 “Про затвердження розмірів орендної плати за земельні ділянки певного функціонального призначення у м. Запоріжжі” та від 03.03.2008 р. № 79 “Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя” є чинними, в установленому законом порядку не скасовані і недійсними не визнавались, тому підлягають виконанню.
Таким чином, законодавством передбачено здійснення нормативно-грошової оцінки відповідними органами місцевого самоврядування.
Відповідно до п. 2.19 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 “Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин” оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Отже, враховуючи вищезазначені норми закону, вимоги позивача щодо внесення змін до п. 5.1 договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_2, зареєстрованого у Запорізькій регіональній Філії ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що вчинено запис від 24.03.2004 р. № 902, виклавши його в редакції: “пункт 5.1. річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 313 грн. 22 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2010 року та вноситься орендарем щомісячно, рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Шевченківського району 33213812700009 в управлінні Держказначейства у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34676911, код 13050200” суд вважає обґрунтованими.
Згідно з ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85, Господарського процесуального кодексу України, суд
Вирішив:
Позов Прокурора Шевченківського району м. Запоріжжя в інтересах держави, орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах: Запорізької міської радаи до Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 про внесення змін до п. 5.1 договору оренди землі, виклавши його в редакції, запропонованій позивачем задовольнити.
Змінити п. 5.1 договору оренди землі, укладеного між Запорізькою міською радою та приватним підприємцем ОСОБА_2, зареєстрованого у Запорізькій регіональній Філії ДП “Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах”, про що вчинено запис від 24.03.2004 р. № 902, виклавши його в редакції: “пункт 5.1. річна орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 313 грн. 22 коп., що складає 3% від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2010 року та вноситься орендарем щомісячно, рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету Шевченківського району 33213812700009 в управлінні Держказначейства у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 34676911, код 13050200”.
Стягнути з Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 (АДРЕСА_3, код ЄДРПОУ НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України (отримувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район); банк отримувача: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район; МФО 813015; код ЄДРПОУ 38025409; рахунок № 31215206783007; код бюджетної класифікації 22030001; символ звітності банку 050) 941 (девятсот сорок одна) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.
Суддя Н.А. Колодій
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання. Рішення підписано у повному обсязі 05.03.2012 р.