Єдиний державний реєстр судових рішень ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" березня 2012 р. Справа № Б-39/152-09
Колегія суддів у складі: головуючий суддя Фоміна В. О., суддя Кравець Т.В. , суддя Крестьянінов О.О.
при секретарі Деркач Ю.О.
за участю представників сторін:
ліквідатора Шапілова С.А. (ліцензія АВ № НОМЕР_1 від 13.12.2010 року)
апелянта ДПІ у Сихівському районі м.Львова - не з`явився,
кредиторів не зявилися,
боржника не зявився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу ДПІ у Сихівському районі м. Львова (вх.№641Х/2) на ухвалу господарського суду Харківської області від 23.01.2012 року по справі №Б-39/152-09,
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Західна виробничо-комерційна компанія", м. Харків
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Західна виробничо-комерційна компанія", м. Харків
про визнання банкрутом, -
ВСТАНОВИЛА:
Ухвалою господарського суду Харківської області (суддя Чистякова І.О.) від 23.01.2012 року по справі №Б-39/152-09 затверджено наданий суду звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс. Ліквідовано юридичну особу - Товариство з обмеженою відповідальністю "Західна виробничо - комерційна компанія" (ідентифікаційний код 31215089), яке зареєстровано 02 листопада 2000 року виконавчим комітетом Львівської міської ради (№ запису про заміну свідоцтва про державну реєстрацію - 1 415 107 0009 000734, дата заміни свідоцтва - 08 травня 2009 року), місцезнаходження: 61121, м. Харків, проспект Тракторобудівників, 140-Б, кв. 75. Визнано вимоги кредиторів у розмірі 37 197 357,75 грн., не задоволені за недостатністю майна банкрута, погашеними, а саме:
-вимоги Державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова у розмірі 12 479 923,14 грн.;
-вимоги Приватного акціонерного товариства "Страхова компанія "Ренесанс" (ідентифікаційний код 32553838) у розмірі 3 639 278,76 грн.;
-вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Універсал Капітал" (ідентифікаційний код 33169899) у розмірі 21 078 155,85 грн. Провадження у справі припинено. Припинено дію мораторію на задоволення вимог кредиторів. Зобов'язано Головне управління статистики по Харківській області виключити з Єдиного Державного реєстру підприємства та організацій України - Товариство з обмеженою відповідальністю "Західна виробничо - комерційна компанія" (ідентифікаційний код 31215089). Зобов'язано державного реєстратора провести державну реєстрацію припинення юридичної особи - банкрута, внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та передати органам державної статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування повідомлення про проведення державної реєстрації припинення для зняття юридичної особи з обліку (а.с.22-а.с.27, том 6).
ДПІ у Сихівському районі м.Львова, не погоджуючись з ухвалою місцевого господарського суду, звернулася до Харківського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу суду першої інстанції по справі №Б-39/152-09 від 23.01.2012 року та направити справу на новий судовий розгляд. В обґрунтування апеляційної скарги скаржник посилається на те, що оскаржувана ухвала є незаконною, оскільки до звіту ліквідатора не додано даних інвентаризації виявленої ліквідаційної маси, що є обовязковим додатком до звіту.
У судове засідання представники апелянта, боржника та інших кредиторів не зявились, хоча належним чином були повідомлені про час, місце та дату розгляду справи.
Ліквідатор проти задоволення апеляційної скарги заперечував, просив апеляційний господарський залишити її без задоволення, а оскаржувану ухвалу без змін.
Дослідивши та перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в оскаржуваній ухвалі, колегія суддів встановила наступне.
Постановою господарського суду Харківської області від 20.01.2010р. по справі №Б-39/152-09 Товариство з обмеженою відповідальністю "Західна виробничо-комерційна компанія" було визнано банкрутом, ліквідатором призначено арбітражного керуючого ОСОБА_2, якого зобов'язано в строк до 20.01.2011р. виконати ліквідаційну процедуру та надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу, ліквідаційний баланс та відповідні докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 08.12.2010р. було призначено до слухання звіт ліквідатора на 18.01.2011р. о 10:00 год.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 18.01.2011р. було усунено ОСОБА_2 від виконання обов'язків ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Західна виробничо-комерційна компанія", у зв'язку із закінченням терміну дії ліцензії арбітражного керуючого. Даною ухвалою ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Шапілова Сергія Анатолійовича (ліцензія серії АВ № НОМЕР_1 від 13.12.2010р.).
23.01.2012 року ліквідатором було надано до господарського суду Харківської області звіт ліквідатора. До звіту було додано пояснення від ТОВ «Західна виробничо-комерційна компанія»за підписом ОСОБА_3 ( том 6,а.с. 16-18).
Також 23.01.2012 року додатково до звіту ліквідатором подано реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог ( том. 6 а.с.14.15).
Обґрунтовуючи апеляційну скаргу, ДПІ у Сихівськолму районі м. Львова посилалася на те, що до звіту ліквідатора не додано даних інвентаризації виявленої ліквідаційної маси, що є обовязковим додатком до звіту, а також на те, що в оскаржуваній ухвалі не встановлено чи звертався ліквідатор до господарського суду з заявою про затвердження звіту про оплату послуг та розміру оплати його послуг як ліквідатора, не зазначено чи затверджувався звіт про оплату послуг та розміри оплати ліквідатора.
Враховуючи те, що у відповідності до ч.2 ст.101 ГПК України апеляційний господарський суд не звязаний доводами апеляційної скарги і перевіряє законність і обґрунтованість рішення місцевого господарського суду у повному обсязі, колегія суддів зазначає таке.
Як вбачається з матеріалів справи, зокрема, з доданих до заяви про порушення справи про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Західна виробничо-комерційна компанія" балансів на 01 липня 2009 року та на 01 серпня 2009 року у боржника на кінець звітного періоду рахувалась дебіторська заборгованість 50899 тис. грн. Ця заборгованість також відображена у довідці № 04 від 01 липня 2009 року про дебіторську заборгованість ТОВ "Західна виробничо-комерційна компанія" ( том1 а.с.27,59,81).
Проте звіт ліквідатора не містить посилань та доказів на підтвердження проведення ліквідатором заходів щодо стягнення вищезазначеної заборгованості, що є порушенням ст.13 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Так, відповідно до п.9 статті 13 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» розпорядник майна зобов'язаний: розглядати разом з посадовими особами боржника копії заяв кредиторів про грошові вимоги до боржника, які надійшли до господарського суду у зв'язку з порушенням справи про банкрутство та надіслані боржнику в установленому цим Законом порядку; вести реєстр вимог кредиторів у встановленому порядку; повідомляти кредиторів про результати розгляду їх вимог боржником та включення визнаних вимог до реєстру вимог кредиторів або про відмову визнання вимог боржником; вживати заходів для захисту майна боржника; аналізувати фінансову, господарську та інвестиційну діяльність боржника, його становище на товарних ринках; виявляти ознаки фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства; скликати збори кредиторів; надавати державному органу з питань банкрутства відомості, необхідні для ведення єдиної бази даних про підприємства, щодо яких порушено справу про банкрутство; надавати господарському суду та комітету кредиторів звіт про свою діяльність, відомості про фінансове становище боржника, пропозиції щодо можливості відновлення платоспроможності боржника; виконувати інші функції, передбачені цим Законом.
Згідно з п.1 розділу II Методичних рекомендацій щодо виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та ознак дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства, затверджених наказом Мінекономіки України від 19.01.2006 р. N14 (із змінами у редакції наказу від 26.10.2010 р. №1361) (які використовуються арбітражними керуючими під час аналізу фінансово - господарського стану підприємств на предмет виявлення ознак неплатоспроможності підприємства та дій з приховування банкрутства, фіктивного банкрутства чи доведення до банкрутства) передбачено, що основними джерелами інформації для проведення аналізу є: установчі документи підприємства (засновницький договір, статут), а також довідка про включення до ЄДРПОУ, свідоцтво про державну реєстрацію, реєстр власників акцій (за наявності); баланс підприємства (форма N1, для суб'єктів малого підприємництва - форма N1-м); звіт про фінансові результати (форма N2, для суб'єктів малого підприємництва - форма N2-м); звіт про рух грошових коштів (форма N 3); звіт про власний капітал (форма N4); примітки до річної фінансової звітності (форма N5); звіт про наявність та рух основних фондів, амортизацію (знос) форма №11-03); обстеження технологічних інновацій промислового підприємства форма N1 інновація); звіт про фінансові результати і дебіторську та кредиторську заборгованість (форма N1-Б); звіт з праці (форма N1-ПВ); звіт про стан умов праці, пільги та компенсації за роботу зі шкідливими умовами праці (форма N1-ПВ (умови праці)); звіт про використання робочого часу (форма N3-ПВ); звіт про виробництво промислової продукції (форма N1П-НПП);
Вищезазначені джерела інформації є формами статистичної звітності та податкової звітності, яку у відповідності до чинного законодавства будь-яке підприємство складає згідно з встановленим регламентом та подає до компетентних органів.
Статтею 25 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»визначено повноваження ліквідатора та членів ліквідаційної комісії. Зокрема, ліквідатор приймає до свого відання майно боржника, вживає заходів по забезпеченню його збереження; виконує функції з управління та розпорядження майном банкрута; здійснює інвентаризацію та оцінку майна банкрута згідно з законодавством; аналізує фінансове становище банкрута.
Згідно з ч.1 ст.5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України (далі - Кодексом), іншими законодавчими актами України.
Відповідно до ст.4-1 Кодексу господарські суди розглядають справи про банкрутство в порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом про банкрутство.
Зазначений Закон слід розглядати як законодавчий акт, що містить спеціальні норми, які мають пріоритет по відношенню до загальних щодо регулювання порядку провадження у справах про банкрутство, відновлення платоспроможності боржника, визнання його банкрутом та застосування ліквідаційної процедури тощо.
Відповідно до ч.1 ст.32 Закону після завершення всіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс, до якого додаються: показники виявленої ліквідаційної маси (дані її інвентаризації); відомості про реалізацію обєктів ліквідаційної маси з посиланням на укладені договори купівлі-продажу та акти приймання-передачі майна; реєстр вимог кредиторів з даними про розміри погашених вимог кредиторів; документи, які підтверджують погашення вимог кредиторів.
Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Звіт ліквідатора та поданий ним ліквідаційний баланс є підсумковими документами, які підтверджують належне проведення ліквідатором всіх заходів ліквідаційної процедури, повне вчинення ним дій по виявленню кредиторів та активів боржника, за результатом розгляду яких суд приймає рішення про можливість відновлення платоспроможності боржника або встановлює неможливість задоволення вимог конкретних кредиторів та приймає рішення про його ліквідацію та припинення провадження у справі.
Враховуючи, що ліквідатором не виконано вищезазначених приписів діючого законодавства, зокрема, не проведено роботу по встановленню та стягненню дебіторської заборгованості в сумі 50899 тис. грн., не проведено інвентаризацію майна, не встановлено яким чином та коли відчужено майно боржника (як то зазначає в своїх письмових поясненнях доданих до звіту ліквідатора керівник боржника), колегія суддів дійшла висновку про задоволення апеляційної скарги, скасування оскаржуваної ухвали та направлення справи на розгляд до господарського суду Харківської області.
Керуючись ст.ст.85, 99, 101, п.2 ст.103, п.1,4 ч.1 ст.104, ст.105, ст.106 ГПК України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду ,-
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу задовольнити.
Ухвалу господарського суду Харківської області від 23.01.2012 року по справі №Б-39/152-09 скасувати.
Справу передати на розгляд до господарського суду Харківської області.
Головуючий суддя Фоміна В. О.
Суддя Кравець Т.В.
Суддя Крестьянінов О.О.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 12 березня 2012 року.