Постанова № 21955356, 28.02.2012, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2012
Номер справи
2а/1270/1089/2012
Номер документу
21955356
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/1089/2012 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Цицюри О.О.,

при секретарі судового засідання: Бойко В.В.,

за участю представників сторін:

від позивача-не прибув,

від відповідача-не прибув,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Краснодонського міськрайцентру зайнятості Луганської області до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №6 м.Краснодону» про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.05.2010 по 21.09.2011 в сумі 22754,26 грн., у тому числі, недоїмки в сумі 22130,89 грн. та пені в сумі 623,37 грн.,

ВСТАНОВИВ:

30 січня 2012 до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Краснодонського міськрайцентру зайнятості Луганської області до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №6 м.Краснодону» про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.05.2010 по 21.09.2011 в сумі 22754,26 грн., у тому числі, недоїмки в сумі 22130,89 грн. та пені в сумі 623,37 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.

Роботодавець - Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора №6 м.Краснодону» (код ЄДРПОУ 32363418) зареєстрований в Краснодонському міськрайцентрі зайнятості в якості платника страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття м.Краснодона з 25.03.2003 за реєстраційним номером №120602634. Відповідно до п.2 ст.35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III відповідач зобовязаний своєчасно та у повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду. Відповідно до ч.2 п.1 ст.36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III, «Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надхоження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.2000 №339, у разі несвоєчасної сплати внесків або неповної їх сплати, страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню. Пеня обчислюєть я виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Так, актом від 21.09.2011 №45 планової перевірки з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, що проводилася за період з 01.05.2010 по 31.12.2010, за відповідачем виявлена прострочена заборгованість зі сплати страхових внесків за період з 01.05.2010 по 21.09.2011 у розмірі 22754,26 грн., у т.ч., недоїмка в сумі 22130,89 грн. та пеня в сумі 623,37 грн., нарахована внаслідок неповного та несвоєчасного перерахування страхових внесків. Керуючись ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III Краснодонським міськрайцентром зайнятості Луганської області у відношенні відповідача було прийнято рішення від 03.10.2011 №08 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків у сумі 22754,26 грн., у тому числі, недоїмки в сумі 22130,89 грн. та пені в сумі 623,37 грн. Вказане рішення направлено керівнику відповідача рекомендованим листом з наданням 10-денного терміну з дня отримання рішення на добровільне погашення існуючої заборгованості. На час звернення до суду із позовом, сума боргу відповідачем залишається несплаченою. На підставі викладеного, позивач просив стягнути з Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №6 м.Краснодону прострочену заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.05.2010 по 21.09.2011 в сумі 22754,26 грн., у тому числі, недоїмку в сумі 22130,89 грн. та пеню в сумі 623,37 грн., у судовому порядку на свою користь.

Представник позивача в судове засідання не прибув, до початку розгляду справи по суті факсом до канцелярії суду надіслав клопотання №6/6-318 від 22.02.2012 про розгляд справи за його відсутності (а.с.22).

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, місце та час слухання справи повідомлявся належним чином, про причини неприбуття суду не доповів, заяви про розгляд справи за його відсутності не надав. Правом подати суду заперечення проти позову та докази на підтвердження своїх доводів не скористався.

Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Частиною 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно зі ст.19 Закону України «Про зайнятість населення» Державна служба зайнятості має право стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності, суми прихованих або занижених обовязкових зборів та недоїмок до державного фонду сприяння зайнятості населення.

З 01 січня 2011 року набрав чинності Закон України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, яким запроваджено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування як консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, та визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно з абзацом 5 пункту 7 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення”Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

Абзацом 6 пункту 7 розділу VIII “Прикінцеві та перехідні положення”Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”передбачено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

В судовому засіданні встановлено, підтверджується матеріалами справи, що відповідач - Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора №6 м.Краснодону» (код ЄДРПОУ 32363418) 18.05.2007 зареєстрований в якості юридичної особи виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області за реєстраційним номером №13871230000000822 (а.с.16), з 24.05.2007 внесений до ЄДРПОУ (а.с.15), з 25.03.2003 зареєстрований в Краснодонському міськрайцентрі зайнятості Луганської області як платник страхових внесків до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття за реєстраційним номером №120602634, що підтверджується відповідною заявою про реєстрацію (а.с.14).

21 вересня 2011 року Краснодонським міськрайцентром зайнятості Луганської області проведено планову перевірку Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №6 м.Краснодону» з питань дотримання вимог законодавства щодо правильності нарахування та своєчасності сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття за період з 01.05.2010 по 31.12.2010 відокремленого підрозділу «Перевальський ремонтно-механічний завод» Державного підприємства «Луганськвугілля» за період з 01.01.2010 по 31.12.2010, результати якої оформлені актом №45 від 21.09.2011 (а.с.8-11). Перевіркою встановлено наявність у відповідача простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків за період з 01.05.2010 по 21.09.2011 у розмірі 22754,26 грн., у т.ч., недоїмка в сумі 22130,89 грн. Через неповну та несвоєчасну сплату страхових внесків за вказаний період нарахована пеня в сумі 623,37 грн.

На підставі зазначеного акту перевірки 03 жовтня 2011 року директором Краснодонського міськрайцентру зайнятості Луганської області відносно Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №6 м.Краснодону» прийнято рішення №08 про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) в сумі 22130,89 грн. разом з нарахованою пенею в сумі 623,37 грн. (а.с.6-7).

До набрання чинності Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” та на час виникнення у відповідача заборгованості зі сплати страхових внесків, яка є предметом розгляду в даній адміністративній справі, спеціальним законом, який визначав правові, фінансові та організаційні засади загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття був Закон України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) Фонд загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління на випадок безробіття, провадження збору на акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості (ст. 12 Закону).

Згідно ст.34 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-III (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) Фонд має право застосовувати фінансові санкції, передбачені законом, у разі порушення порядку сплати страхувальниками страхових внесків, стягувати з посадових осіб та страхувальників передбачені законом штрафи та застосовувати інші фінансові санкції за недотримання цього Закону. Фонд зобовязаний забезпечувати збір страхових внесків, контролювати правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття.

Згідно із п.2 ст.35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000р. №1533-111 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), роботодавець зобовязаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Розмір страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, що підлягають сплаті до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України, встановлений ч.2 ст.1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообовязкового державного соціального страхування» №2213 -111 від 11.01.2001 року (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до ч.1 ст. 38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-111 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин), роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України №339 від 18.12.2000 року «Про затвердження Інструкції про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття», зареєстрованого в міністерстві юстиції 16.01.2001 р. за №30/5221, затверджено порядок обліку платників страхових внесків, обчислення і сплати роботодавцями та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, обліку їх надходження до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття та контролю за сплатою страхових внесків. При цьому Розділом 9 продубльовано вказані положення Закону стосовно відповідальності платників страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

Пунктом 1 ч.1 ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-111 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що у разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штрафу та пені.

Згідно з п. 2 ч.1. ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-111 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.

Пунктом 3 ч.1 ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-111 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.

Згідно із ч.2 ст.38 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 р. №1533-111 (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду зі страхувальника у безспірному порядку.

На час розгляду справи даних про добровільну сплату відповідачем простроченої заборгованості по сплаті страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.05.2010 по 21.09.2011 в сумі 22754,26 грн., у тому числі, недоїмки в сумі 22130,89 грн. та пені в сумі 623,37 грн., у суду не має.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Краснодонського міськрайцентру зайнятості Луганської області до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №6 м.Краснодону» про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.05.2010 по 21.09.2011 в сумі 22754,26 грн., у тому числі, недоїмки в сумі 22130,89 грн. та пені в сумі 623,37 грн. у повному обсязі.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому законодавством порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 28 лютого 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 05 березня 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Краснодонського міськрайцентру зайнятості Луганської області до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №6 м.Краснодону» про стягнення простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.05.2010 по 21.09.2011 в сумі 22754,26 грн., у тому числі, недоїмки в сумі 22130,89 грн. та пені в сумі 623,37 грн. - задовольнити повністю.

Стягнути з Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора №6 м.Краснодону» (місцезнаходження: 94425 Луганська область, м.Краснодон, кв.Шахтарів,буд.5, р/р 260061245 у Луганській філії ВАТ АБ «Укргазбанк», МФО 304621, код ЄДРПОУ 32363418) на користь Краснодонського міськрайцентру зайнятості Луганської області робочого органу Виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття (код ЄДРПОУ 13391976, місцезнаходження: 94404 Луганська область, м.Краснодон, вул.Першокінна,буд.1, р/р 37175975900028, одержувач ГУДКУ у Луганській області, м.Луганськ, код 24048922, МФО 804013) прострочену заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.05.2010 по 21.09.2011 в сумі 22754,26 грн. (двадцять дві тисячі сімсот пятдесят чотири гривні 26 копійок), у тому числі, недоїмки в сумі 22130,89 грн. (двадцять дві тисячі сто тридцять гривень 89 копійок) та пені в сумі 623,37 грн. (шістсот двадцять три гривні 37 копійок).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Відповідно до частини 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі та підписана 05 березня 2012 року.

СуддяО.О. Цицюра