Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 лютого 2012 року Справа № 2а/0370/262/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого – судді Ковальчука В.Д.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Луцької об’єднаної державної податкової інспекції до підприємства “Інфотех” Всеукраїнської організації інвалідів “Союз організацій інвалідів України” про стягнення податкового боргу,
ВСТАНОВИВ:
Луцька об’єднана державна податкова інспекція (далі –Луцька ОДПІ, позивач) звернулася з адміністративним позовом до підприємства “Інфотех” Всеукраїнської організації інвалідів “Союз організацій інвалідів України” (далі – П “Інфотех” ВОІ СОІУ) про стягнення податкового боргу у сумі 1070 956,62 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач не сплатив у встановлені чинним законодавством строки грошове зобов’язання, визначене податковим органом у податкових повідомленнях-рішеннях. Станом на 27.09.2011 року за відповідачем рахується податковий борг у загальному розмірі 1070 956,62 грн., у тому числі з податку на додану вартість –1070 839грн. 00коп., податку на прибуток підприємств –117грн. 62коп. Луцькою ОДПІ відповідно до статті 89 ПК України прийнято рішення від 02.02.2011 року про опис майна П “Інфотех” ВОІ СОІУ у податкову заставу. Луцькою ОДПІ відповідно до статті 59 ПК України була направлена податкова вимога №1/1620 від 08.11.2010 року, проте відповідач податковий борг не сплатив. Відповідно до підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20, пункту 95.3 статті 95 ПК України органи податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника. Позивач просить стягнути з рахунків П “Інфотех” ВОІ СОІУ у банках на користь держави податковий борг у розмірі 1070 956,62коп.
Представник позивача подав клопотання про розгляд справи без його участі, позові вимоги підтримує в повному обсязі, просить адміністративний позов задовольнити.
Належним чином повідомлений про місце, час та дату судового розгляду, представник відповідача в судове засідання не з’явився, при цьому повістка, яка надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.41-43), не була вручена відповідачу з незалежних від суду причин (а.с.35), а тому відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) слід вважати, що така повістка вручена належним чином. Оскільки частиною четвертою статті128 КАС України передбачено, що у разі неприбуття в судове засідання відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття, розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, тому справу розглянуто та вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 26 грудня 2001 року виконавчим комітетом Луцької міської ради Волинської області проведено державну реєстрацію юридичної особи - підприємства “Інфотех” Всеукраїнської організації інвалідів “Союз організацій інвалідів України”. Підприємство є платником податків та зборів, зокрема, податку на додану вартість. Про вказані фактичні обставини свідчать копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії (а.с.10), довідки про взяття на податковий облік від 16 січня 2002 року № 2467 (а.с.8), довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України №68 (а.с.9).
Статтею 16 Податкового кодексу України (ПК України) визначено обов’язки платників податків, в тому числі подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до підпункту 54.3.1 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію. Пунктом 57.3 статті 57 ПК України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Станом на 27.09.2011 року за відповідачем рахується податковий борг у загальному розмірі 1070956 грн. 62коп., в тому числі, з податку на додану вартість –1070 839грн. 00коп., податку на прибуток підприємств – 117грн. 62коп., що підтверджується довідкою про наявність заборгованості по платежах до бюджету по П “Інфотех” ВОІ СОІУ (а.с.6) та розрахунком сум податкового боргу П “Інфотех” ВОІ СОІУ (а.с.7).
Податковий борг виник у зв’язку із несплатою грошового зобов’язання (штрафних санкцій за неподання податкових декларацій), нарахованого Луцькою ОДПІ за результатами камеральних перевірок. Зокрема, податковим органом визначено грошові зобов'язання:
- у сумі 340,00 грн. податковим повідомленням-рішенням від 17 березня 2011 року №0010461601 (а.с.13), яке було прийняте на підставі акта про порушення податкового законодавства від 03 березня 2011 року №1056/15-2/31788727 (а.с.14);
- у сумі 1020,00 грн. податковим повідомленням-рішенням від 05 квітня 2011 року №0011151601 (а.с.16), яке було прийняте на підставі акта про порушення податкового законодавства від 21 березня 2011 року №1674/15-2/31788727 (а.с.18);
- у сумі 1067 438 грн. податковим повідомленням-рішенням від 08 липня 2011 року №0013761601 (а.с.20), яке було прийняте на підставі акта №4561/15-2/31788727 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 07 червня 2011 року (а.с.22);
- у сумі 2040,00 грн. податковим повідомленням-рішенням від 08 липня 2011 року №0013751601 (а.с.19), яке було прийняте на підставі акта №4561/15-2/31788727 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 07 червня 2011 року (а.с.22).
- у сумі 1,00 грн. податковим повідомленням-рішенням від 8 липня 2011 року №0013761601 (а.с.20), яке було прийняте на підставі акта №4561/15-2/31788727 про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 07 червня 2011 року (а.с.22);
Податковий борг з податку на прибуток підприємств виник через несплату відповідачем узгоджених сум грошових зобов’язань визначених Луцькою ОДПІ. Зокрема, податковим органом визначено грошові зобов'язання:
- у сумі 170,00 грн. податковим повідомленням-рішенням від 04 березня 2011 року №0001841501 (а.с.23), яке було прийняте на підставі акта №918/15-1/31788727 про результати камеральної перевірки своєчасності подання податкової звітності від 28 лютого 2011 року (а.с.24).
- у сумі 1,00 грн. податковим повідомленням-рішенням від 18 липня 2011 року №0012631501 (а.с.25), яке було прийняте на підставі акта №5423/15-1/31788727 про камеральної перевірки податкової звітності з податку на прибуток від 12 липня 2011 року (а.с.26-27).
Враховуючи наявну переплату в сумі 53,38 грн., борг по податку на прибуток склав 117,62 грн.
Податковий борг підприємства підтверджується довідкою про наявність боргу по платежах до бюджету, розрахунком по платежах до бюджету, податковими повідомленнями-рішеннями, зворотнім боком облікової картки платника по податку на прибуток.
Вищевказані акти перевірок та податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій відправлені відповідачу рекомендованою кореспонденцією, однак усі повернуті Луцькій ОДПІ відділенням поштового зв’язку у зв’язку із відсутністю підприємства за вказаною адресою, що стверджується актами від 17 березня 2011 року № 1056/15-2/31788727, від 5 квітня 2011 року № 1674/15-2/31788727, від 8 липня 2011 року № 4561/15-2/31788727 про неможливість вручення поштового відправлення (а.с. 14,17, 21).
Відповідно до частини 3 пункту 58.3 статті 58 ПК України у разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Таким чином, податкові повідомлення-рішення Луцької ОДПІ №0010461601 від 17 березня 2011 року, №0011151601 від 05 квітня 2011 року, №0013751601 від 08 липня 2011 року, №0013761601 від 08 липня 2011 року вважаються врученими П “Інфотех” ВОІ СОІУ. Згадані рішення відповідачем ні в адміністративному, ні в судовому порядку не оскаржувались, а отже, зобов’язання вважаються узгодженими.
Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з пунктом 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Штрафні санкції не сплачені відповідачем у визначений статтею 57 ПК України строк.
Сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання, відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України визнається податковим боргом.
Таким чином, визначені податковим органом і узгоджені, однак не сплачені суми штрафних санкцій набули статусу податкового боргу.
Згідно з пунктом 38.1 статті 38 ПК України виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк.
Станом на день розгляду справи податковий борг у сумі 1070956,62 грн. залишається непогашеним. Про наявність суми податкового боргу свідчить облікова картка (зворотній бік) платника, платіж 14010100 “Податок на додану вартість”(а.с.30).
Згідно з пунктами 95.1, 95.3 статті 95 ПК України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги (пункт 95.2 статті 95 ПК України).
Податкова вимога від 08 листопада 2010 року № 1/1620 (а.с.28), направлена відповідачу, вважається врученою за правилами частини 3 пункту 58.3 статті 58 ПК України (а,с.13-14).
Аналізуючи наявні в матеріалах справи докази та норми законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Луцької ОДПІ до П “Інфотех” ВОІ СОІУ про стягнення податкового боргу у сумі 1070956,62 грн. в доход Державного бюджету України є правомірними, а тому їх слід задовольнити.
Керуючись статтями 122, 128, частиною третьою статті 160, статтями 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України та на підставі підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14, підпункту 20.1.18 пункту 20.1 статті 20, пункту 54.3 статті 54, пункту 57.3 статті 57, статті 95 Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків підприємства “Інфотех” Всеукраїнської організації інвалідів “Союз організацій інвалідів України” у банках, обслуговуючих платника податків, в доход Державного бюджету України кошти у сумі податкового боргу - 1070 956 грн. (один мільйон сімдесят тисяч дев’ятсот п’ятдесят шість) грн. 62 коп..
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя В.Д. Ковальчук