Постанова № 21912775, 01.03.2012, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.03.2012
Номер справи
2а-1670/11321/11
Номер документу
21912775
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2012 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/11321/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Серги С.М.,

при секретарі Лайко О.В.,

за участю:

представників позивача -Озірського С.О., Кобилюха Б.Я.,

представника відповідача - Щурика О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислово - комерційне підприємство "Шляхбудсервіс" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

В С Т А Н О В И В:

27 грудня 2011 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Промислово - комерційне підприємство "Шляхбудсервіс" (далі- позивач, ТОВ "Промислово - комерційне підприємство "Шляхбудсервіс")звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській областіпро визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0008221503/0/2436 від 18.07.2011.

В обґрунтування свої вимог позивач посилається на безпідставність висновків перевіряючих щодо заниження задекларованої суми орендної плати за землю 41379,98 грн, оскільки грошова оцінка земельної ділянки є базою оподаткування саме для земельного податку, а розмір орендної плати встановлюється договором оренди.

Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, просили задовольнити їх в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог, мотивуючи свою позицію правомірністю донарахування орендної плати за землю, оскільки ТОВ "Промислово - комерційне підприємство "Шляхбудсервіс" при визначенні розміру орендної плати за землю за 2011 рік не враховано нову нормативну грошової оцінку землі, введену в дію з з 01.01.2011 Рішенням 47 сесії V скликання Кременчуцької міської ради від 24.11.2009.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши та дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що ТОВ "Промислово - комерційне підприємство "Шляхбудсервіс" є орендарем земельних ділянок комунальної власності на підставі укладених із Кременчуцькою міською радою договорів оренди земельної ділянки від 13.02.2007, 08.06.2007.

Позивачем подано до Кременчуцької ОДПІподаткову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, в якій самостійно нараховано орендну плату згідно з договорами оренди земельної ділянки за 2011 рік в розмірі 69764,56 грн.

15.06.2011-21.06.2011 Кременчуцькою ОДПІ проведено документальну невиїзну перевірку податкової декларації з плати за землю.

За результатами перевірки складено акт № 4527/15-227/24824869 від 29.06.2011, в якому зафіксовано порушення позивачем пунктів 286.1, 286.2 статті 286 Податкового кодексу України в частині заниження задекларованої суми орендної плати за землю за січень-квітень 2011 року у розмірі 41379,98 грн.

На підставі акту перевірки винесено податкове повідомлення-рішення № 0008221503/0/2436 від 18.07.2011, яким донараховано орендну плату за землю у розмірі 41383,98 грн, в тому числі 41376,98 грн - за основним платежем, 4,00 грн - за штрафними (фінансовими) санкціями.

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до пункту 8.1 статті 8 Податкового кодексу України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

Підпунктом 9.1.10 пункту 9.1 статті 9, підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до підпункту 269.1.2 пункту 269.1 статті 269 Податкового кодексу України платниками податку є землекористувачі.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ТОВ "Промислово - комерційне підприємство "Шляхбудсервіс" є орендарем земельних ділянок комунальної власності на підставі укладених із Кременчуцькою міською радою договорів оренди земельної ділянки від 13.02.2007, 08.06.2007.

Перевіркою позивача встановлено та підтверджено в ході розгляду справи, що договори оренди землі, укладені позивачем з Кременчуцькою міською радою, передбачали розмір орендної плати в сумі 3% від грошової оцінки, розмір якої визначено у договорі -145,14 за 1 кв.м.

Згідно з пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок. Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок.

Кременчуцька міська рада рішенням від 24.11.2009 сесії V скликання "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Кременчука Полтавської області" передбачила введення в дію з 01.01.2011 нового розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Рішенням IV сесії Кременчуцької міської ради від 22.02.2011 внесено зміни до рішенням Кременчуцької міської ради від 24.11.2009, яким встановлено, що з 01.03.2011 по 30.06.2011 нормативна грошова оцінка земель розраховується з коригуючим коефіцієнтом 0,65.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки згідно статті 20 Закону України "Про оцінку земель" від 11.12.2003 № 1378-IV оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.

Судом зясовано та не заперечується позивачем, що при обчисленні орендної плати за землю у розмірі 69764,56 грн ТОВ "Промислово - комерційне підприємство "Шляхбудсервіс" не враховано встановлений новий розмір нормативної грошової оцінки земель та подання податкової декларації не супроводжувалось витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.

Згідно з витягами з технічної документації №01-21/3750, № 01-21/3749 від 06.06.2011 нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що розташована за адресою вул.50-річчя Союзу РСР, 22 становить 326,33 грн кв.м; за адресою вул.Галузевий, 38, м.Кременчук-145,14 грн кв.м.

Проте, позивач при обчисленні розміру орендної плати виходив із розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки, встановленої договором у розмірі 145,11 грн кв.м.

Посилання позивача на те, що орендна плата є умовою договору оренди, а тому при обчисленні нормативної грошової оцінки землі слід керуватися розміром, встановленим саме договором, як на підставу скасування спірних рішень, оцінюються судом критично, оскільки оренда плата є формою податку на землю, справляння якого є сферою регулювання податкового законодавства. Сплата обов'язкових платежів, до яких віднесено і плату за землю, не може залежати від умов договору.

Крім того, збільшення нормативної грошової оцінки землі відбулось не у зв'язку з волевиявленням сторін договору, а внаслідок зміни грошової оцінки землі та коригуючого коефіцієнту відповідно до рішень Кременчуцької міської ради, а тому необхідність сплати земельного податку у новому розмірі виникла у позивача незалежно від внесення змін до договорів оренди.

Таким чином, суд вважає правомірним висновок відповідача щодо заниження позивачем задекларованої суми орендної плати за землю за січень-квітень 2011 року у розмірі 41379,98 грн.

Згідно з підпунктом 54.3.2 пункту 54.3. статті 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо: дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Відповідно до пункту 7 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Отже, відповідачем правомірно визначено податкове зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 41383,98 грн, в тому числі 41379,98 грн - за основним платежем, 4,00 грн - за штрафними санкціями.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Промислово - комерційне підприємство "Шляхбудсервіс" до Кременчуцької об'єднаної державної податкової інспекції у Полтавській області про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови з одночасним направленням копії скарги до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 06 березня 2012 року.

Суддя С.М. Серга