Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
16 лютого 2012 року Справа № 2а/1270/1109/2012
Луганський окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Чернявської Т.І.,
за участю
секретаря судового засіданняІгнатович О.А.
та
представників сторін:
від позивача - ОСОБА_1 (довіреність від 22.11.2011 № 3743/24-017-708)
від відповідача - ОСОБА_2 (довіреність від 08.06.2010 № 843)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську
справу за адміністративним позовом
державної податкової інспекції в м. Первомайську Луганської області
до комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 393923,62 грн.,
ВСТАНОВИВ:
30 січня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов державної податкової інспекції в м. Первомайську Луганської області до комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом з податку на прибуток підприємства в сумі 393923,62 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив таке.
Комунальне підприємство «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності та перебуває на обліку як платник податків у державній податковій інспекції в м. Первомайську Луганської області.
Підприємству у відповідності до вимог Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» державною податковою інспекцією в м. Первомайську Луганської області було направлено першу податкову вимогу від 20.11.2007 № 1/103 з повідомленням про податковий борг в сумі 176557,77 грн. (вручено головному бухгалтеру 20.11.2007) та від 28.12.2007 № 2/115 з повідомленням про податковий борг в сумі 174558,82 грн. (вручено головному бухгалтеру 28.12.2007). У звязку з несплатою податкового зобовязання з податку на прибуток підприємства виник податковий борг в сумі 393923,62 грн., який на підставі пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України підлягає стягненню з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Комунальне підприємство «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради на адміністративний позов подало заперечення від 15 лютого 2012 року 495 (арк. справи 19-20). В запереченнях відповідач зазначив, що станом на 25 січня 2012 року підприємство дійсно має заборгованість з податку на прибуток підприємства в сумі 393923,62 грн. Зазначена заборгованість виникла на підприємстві у звязку з наявністю заборгованості фізичних та юридичних осіб за надані послуги по опалюванню перед комунальним підприємством «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради та заборгованістю відповідача перед енергоносіями тощо. Враховуючи вищевикладене, відповідач просить встановити порядок та строк виконання судового рішення шляхом розстрочення сплати заборгованості на три роки рівними частками.
У судовому засіданні представник відповідача надав пояснення, аналогічні викладеним у запереченнях.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, з таких підстав.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.
У відповідності із статтею 14 Податкового кодексу України:
- грошове зобовязання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобовязання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у звязку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.39 пункту 14.1);
- податкове зобовязання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1);
- штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у звязку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності (підпункт 14.1.265 пункту 14.1);
- пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобовязань, не сплачених у встановлені законодавством строки (підпункт 14.1.162 пункту 14.1);
- податковий борг - сума узгодженого грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання (підпункту 14.1.175 пункту 14.1).
Згідно із статтею 16 Податкового кодексу України платник податків зобовязаний: вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів (підпункт 16.1.2 пункту 16.1 статті 16); подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, повязані з обчисленням і сплатою податків та зборів (підпункт 16.1.3 пункту 16.1 статті 16); сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (підпункт 16.1.4 пункту 16.1 статті 16).
Відповідно до статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право визначати у визначених цим Кодексом випадках суми податкових та грошових зобовязань платників податків (підпункт 20.1.27 пункту 20.1); застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобовязань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості субєкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 20.1.28 пункту 20.1); звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини (підпункт 20.1.18 пункту 20.1).
Згідно із пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобовязання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності із пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
- календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (підпункт 49.18.1);
- календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (підпункт 49.18.2);
- календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.3);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним (підпункт 49.18.4);
- календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (підпункт 49.18.5).
Платник податків відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Комунальне підприємство «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради (ідентифікаційний код 32082152) як платник податків знаходиться на обліку в державній податковій інспекції в м. Первомайську Луганської області, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків від 21 квітня 2010 року № 29-04/233 (арк. справи 8 на звороті).
Відповідно до вимог статті 133 Податкового кодексу України комунальне підприємство «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради є платником податку на прибуток підприємства.
На виконання вимог пункту 54.1 статті 54, пунктів 152.1 і 152.9 статті 152 Податкового кодексу України комунальне підприємство «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради подало до державної податкової інспекції в м. Первомайську Луганської області податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за ІІІ квартали 2011 року від 09 листопада 2011 року № 9010573421, в якій визначило податкове зобовязання зі сплати податку на прибуток підприємства у розмірі 529524,00 грн., несплачений залишок якого складає 393923,62 грн. (арк. справи 9-10).
В порушення вимог пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України комунальне підприємство «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, самостійно суму податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємства, визначену у податковій декларації, не сплатило, внаслідок чого за платником податків утворився податковий борг з податку на прибуток підприємства в сумі 393923,62 грн.
Податковий борг з податку на прибуток підприємства комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради станом на дату розгляду та вирішення справи складає 393923,62 грн., що підтверджується зворотнім боком облікової картки платника (арк. справи 28-31).
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
До набрання чинності Податковим кодексом України спеціальним законом з питань оподаткування, який установлював порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), включаючи збір на обовязкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообовязкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначав процедуру оскарження дій органів стягнення, був Закон України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01 січня 2011 року) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобовязань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який був чинним до 01 січня 2011 року) державною податковою інспекцією в м. Первомайську Луганської області посадовим особам комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради було вручено першу податкову вимогу від 20 листопада 2007 року № 1/103 та другу податкову вимогу від 28 грудня 2007 року № 2/115 (арк. справи 11, 11 на звороті).
Оскільки перша податкова вимога від 20 листопада 2007 року № 1/103 та друга податкова вимога від 28 грудня 2007 року № 2/115 є чинними (доказів про скасування або відкликання податкових вимог суду не надано), суд прийшов до висновку, що органом державної податкової служби при зверненні до адміністративного суду з позовом про стягнення коштів за податковим боргом дотримані вимоги пункту 95.2 статті 95 Податкового кодексу України.
Внаслідок того, що комунальне підприємство «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради Луганської області станом на дату розгляду та вирішення справи податковий борг з податку на прибуток підприємства в розмірі 393923,62 грн. не сплатив, вимоги податкового органу про стягнення коштів в розмірі 393923,62 грн. за податковим боргом з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні.
З урахуванням клопотання відповідача, відсутністю заперечень позивача, суд вважає за необхідне відповідно до частини 1 статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України встановити спосіб та порядок виконання даного судового рішення шляхом розстрочення комунальному підприємству «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради сплати в доход Державного бюджету України заборгованості з податку на прибуток підприємства у розмірі 393923,62 грн. строком на три роки (тридцять шість місяців), визначивши до сплати до 28 числа кожного місяця, починаючи з березня 2012 року рівними, частинами по 10942,32 грн., крім березня 2015 року, в якому до сплати підлягає 10942,42 грн.
Враховуючи вимоги частини 4 статті 94 КАС України, а також те, що позивач відповідно до пункту 21 частини 1 статті 5 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VІ «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений, судові витрати у цій справі не підлягають стягненню з відповідача, оскільки у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі частини 3 статті 160 КАС України у судовому засіданні 16 лютого 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено до 21 лютого 2012 року, про що згідно вимог частини 2 статті 167 КАС України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
Керуючись статтями 16, 20, 57, 87, 95, 102 Податкового кодексу України, статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 87, 94, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов державної податкової інспекції в м. Первомайську Луганської області до комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради про стягнення коштів за податковим боргом в сумі 393923,62 грн. задовольнити повністю.
Стягнути кошти комунального підприємства «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради (ідентифікаційний код 32082152, місцезнаходження: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, буд. 28) з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, в сумі 393923,62 грн. (триста девяносто три тисячі девятсот двадцять три гривні шістдесят дві копійки) за податковим боргом з податку на прибуток підприємства в доход Державного бюджету України на р/р 33217861700054 в ГУДКСУ у Луганській області, одержувач - УДКСУ у м. Первомайську ГУДКСУ у Луганській області, код одержувача 37736894, МФО 804013, код бюджетної класифікації платежу 11020201.
Розстрочити комунальному підприємству «Первомайськтеплокомуненерго» Первомайської міської ради сплату в доход Державного бюджету України заборгованості з податку на прибуток підприємства у розмірі 393923,62 грн. (триста девяносто три тисячі девятсот двадцять три гривні шістдесят дві копійки) строком на три роки (тридцять шість місяців), визначивши до сплати до 28 числа кожного місяця, починаючи з березня 2012 року, рівними частинами по 10942,32 грн. (десять тисяч девятсот сорок дві гривні тридцять дві копійки), крім березня 2015 року, в якому до сплати підлягає 10942,42 грн. (десять тисяч девятсот сорок дві гривні сорок дві копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення пятиденного строку з моменту отримання субєктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 21 лютого 2012 року.
СуддяТ.І. Чернявська