Єдиний державний реєстр судових рішень
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 січня 2012 року 2а-6078/11/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Головенко О.Д., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу за позовом Переяслав Хмельницького міжрайонного прокурора Київської області в інтересах держави в особі Переяслав Хмельницької обєднаної державної податкової інспекції Київської області до Комунального підприємства «Дирекція міської кіновідеомережі»Переяслав Хмельницької міської ради Київської області про стягнення заборгованості, -
в с т а н о в и в:
Переяслав Хмельницький міжрайонний прокурор Київської області (надалі - прокурор) звернувся в інтересах держави в особі Переяслав Хмельницької обєднаної державної податкової інспекції Київської області (надалі - позивач) до суду з позовом до Комунального підприємства «Дирекція міської кіновідеомережі»Переяслав Хмельницької міської ради Київської області (надалі - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 2316,01 грн.
Позовні вимоги ґрунтуються на здійсненні податковим органом визначеної законом компетенції щодо здійснення контролю за своєчасністю, правильністю нарахування та сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), а також стягнення з платників податків заборгованості перед бюджетами та державними цільовими фондами.
Вказує, що відповідач має заборгованість зі сплати земельного податку з юридичних осіб в розмірі 1583,21 грн., податку на прибуток в розмірі 707,23 грн. в тому числі пеня 1,67 грн. та зі сплати комунального податку в розмірі 25,57 грн.
Прокурор в судове засідання не зявився. Про час, місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Сторони в судове засідання не зявилися. Від представника позивача надійшло клопотання розгляд справи в порядку письмового провадження
Представник відповідача повторно в судове засідання не зявився, про розгляд справи повідомлявся належним чином.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідків чи експертів.
Розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Дирекція міської кіновідеомережі»Переяслав Хмельницької міської ради Київської області має статус юридичної особи, про що свідчить Спеціальний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно довідки від 12.07.2011 за № 779 взятий на облік в органах державної податкової служби. Станом на день подання позову перебуває на обліку в Переяслав - Хмельницькій обєднаній державній податковій інспекції Київської області.
Відповідачем до Переяслав Хмельницької обєднаної державної податкової інспекції Київської області були подані податкові розрахунки комунального податку в яких відповідачем самостійно було нараховано комунальний податок за І та ІІ квартал 2010 в загальній сумі 25, 57 грн.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про систему оподаткування»від 25.06.1991 та ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори»від 20.05.1993 податок належить до місцевих податків.
Згідно з ст. 15 Декрету Кабінету Міністрів України «Про місцеві податки і збори»комунальний податок справляється з юридичних осіб, крім бюджетних установ, організацій планово-дотаційних та сільськогосподарських підприємств. Його граничний розмір не повинен перевищувати 10 відсотків річного фонду оплати праці, обчисленого виходячи з розміру неоподаткованого мінімуму доходів громадян.
Згідно ст. 1 п. 1.1 Закону України від 20.12.2000 № 2181"Про порядок погашення зобов'язань платника податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі Закон № 2181), платники податків - юридичні особи, їх філії, відділення, інші відокремлені підрозділи, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичні особи, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
Платники податків, відповідно до підпункту 4.1.1. п.4.1. ст.4 Закону України № 2181 самостійно обчислють суму податкового зобов'язання, яку зазначають у податковій декларації, крім випадків, передбачених п.п. 4.2.2. пункту 4.2, а також п. 4.3 цієї статті.
Згідно з п. 5.1ст. 5 Закону України № 2181, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податківу податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до вимог п.п. 5.3.1 п.5.3 ст. 5 Закону України №2181, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Також, відповідачем Переяслав Хмельницькою обєднаною державною податковою інспекцією Київської області було проведено перевірку своєчасності подання податкової звітності, про що складено акти № 247 від 06.04.2010 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності сплати податку на прибуток до бюджету, № 135 від 18.02.2011 та № 404 від 19.04.2011 про результати невиїзної документальної перевірки своєчасності подання податкової звітності, а також камеральну перевірку податкової звітності з податку на прибуток, що оформлено актом № 712 від 02.08.2011.
В ході перевірки було встановлено, що відповідачем в порушення п.п. 4.1.4 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181 та Закону України від 28.12.1994 № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств»(надалі Закон № 334/94-ВР) не подано декларації з податку на прибуток.
На підставі вищевказаних актів перевірки до відповідача було застосовано штрафні (фінансові) санкції за несвоєчасне подання звітності. Податкове повідомлення рішення № 0000331500/0 від 06.04.2010, № 0000101500/0 від 18.02.2011, № 0000311500 від 19.04.2011 та № 0000591500.
Податкове повідомлення рішення відповідачем в адміністративному чи судовому порядку оскаржено не було, отже сума боргу є узгодженою.
Тобто, станом на день подачі позову за відповідачем рахується борг в розмірі 707,23 грн. в тому числі пеня в сумі 1,67 грн. зі сплати податку на прибуток.
Відповідно до преамбули Закону № 2181 цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетом та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів).
Відповідно до п.п 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону № 2181, узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Згідно ст. 15 п. 15.1. Податкового кодексу України платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Статтею 16 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, стати на облік у контролюючих органах в порядку, встановленому законодавством України; вести в установленому порядку облік доходів і витрат; складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідачем також подано податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2011 рік.
Загальна сума сплати податку становить відповідно до декларації та картки особового рахунку з урахуванням часткової сплати становить 1583,21 грн.
Відповідно до ст. 285 Податкового кодексу України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.
Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Згідно з п. 286.2 ст. 286 Подактового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Статтею 287 Податкового кодексу України, а саме п. 287.3 встановлено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 287.4 ст. 287 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Відповідно до ст. 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п 14.1. 175 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в порядку оскарження, але не сплачене у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Отже, заборгованість відповідача складає 2 316,01 грн., до якої входить земельний податок з юридичних осіб в розмірі 1583,21 грн., податок на прибуток в розмірі 707,23 грн. в тому числі пеня 1,67 грн. та комунальний податк в розмірі 25,57 грн.
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до ст. 361 Закону України «Про прокуратуру»від 05.11.1991 № 1789-XII прокурор здійснює представництво інтересів держави у суді, тобто, вчиняє від імені держави процесуальні та інші дії, спрямовані на захист інтересів держави. Підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Враховуючи, що предметом позову є стягнення до Державного бюджету України податкової заборгованості, позов прокурором предявлено в інтересах держави, в межах наданих законом повноважень.
Згідно із ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи, що у добровільному порядку відповідач кошти не сплатив, зобов'язання перед бюджетом не виконав, тому на думку суду заборгованість підлягає стягненню.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 11-14, 69-71, 79, 86, 94, 122, 159-163, 167, 185-186, 254 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства «Дирекція міської кіновідеомережі» Переяслав Хмельницької міської ради Київської області (08400, Київська область, м. Переяслав Хмельницький, вул. Гімназійна, 18, ідентифікаційний код 05408390) на користь Державного бюджету України в особі Переяслав - Хмельницької обєднаної державної податкової інспекції Київської області (08400, Київська область, м. Переяслав Хмельницький, вул. Богдана Хмельницького, 54, код 19422369, МФО 821018, р\р 34122999700475 в УДК Київської області, код УДК 23570125) заборгованість зі сплати земельного податку з юридичних осіб, податку на прибуток та комунального податку в розмірі 2316 (дві тисячі триста шістнадцять) грн. 01 коп.
.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Головенко О.Д.