Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/18134/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 16-35 год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чекменьова Г.А.
при секретаріТокмаковій Є.А.
за участю:
представника позивача Машніної Д.М.,
представників відповідача Соломатина С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька до Відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтопроходка» про стягнення заборгованості у розмірі 500027 грн. 13 коп., -
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Центрально-Міському районі м. Горлівки звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтопроходка» про стягнення заборгованості у розмірі 500027 грн. 13 коп.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що відповідач повинен був відшкодувати до 25-го числа щомісяця місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по працівниках підприємства, яким призначено пенсію. Заявлені вимоги позивач обґрунтовував нормами п. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663. Вказав, що загальна сума боргу ВАТ «Трест Донецькшахтопроходка» по сплаченим пенсіям, призначеним на пільгових умовах, за період з травня по серпень 2011р. складає 500027 грн. 13 коп., які просив стягнути на користь УПФУ в Центрально-Міському районі м. Горлівки.
Ухвалою суду від 21.11.2011р. за заявою позивача за заявою позивача у звязку з передачею облікових показників відповідача за місцем його знаходження здійснено заміну первинного позивача на Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надала письмові заперечення (а.с.75-81 т.1), пояснив, що вважає даний позов необґрунтованим, оскільки працівники відповідача, яким призначена пенсія за віком на пільгових умовах, були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах. Крім того, зазначив про збитковий характер діяльності відповідача, на підтвердження чого надав укладені господарські контракти (а.с.98-154 т.1), звіт про обсяг виконаних робіт (а.с.168 т.1) та послався на фінансову неспроможність відшкодовувати Пенсійному фонду витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. Також надав судові рішення з аналогічних справ. З наведених підстав просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню за такими підставами.
Судом встановлено, що Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька у спірних правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „“Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-IV (надалі Закон № 1058-IV ), Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України (далі - Міністр). Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок).
Питання стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначаються Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663 (надалі Інструкція).
Відповідач Відкрите акціонерне товариство «Трест Донецькшахтопроходка», є юридичною особою, зареєстровано та обліковується в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України за кодом 00180841, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи та довідкою з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.156, 157 т.1), відповідно до наведеної вище Інструкції є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. До видів діяльності відповідача, в тому числі, відноситься будівництво підприємств енергетики, добувної та обробної промисловості. Відповідачу видані ліцензія на господарську діяльність, повязану зі створенням обєктів архітектури та дозвіл на початок роботи по веденню гірничопрохідницьких та будівельно-монтажних робіт (а.с.154,155 т.1).
У відповідача працювали особи, які були зайняті на роботах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах, відповідно до пункту «а» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ (надалі Закон №1788-ХІІ), і яким призначені пенсії на пільгових умовах за Списком №1.
Відповідно до п. 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону № 1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.
Як встановлено у судовому засіданні, позивачем направлялися відповідачу повідомлення (розрахунки) про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій вказаним особам за період з травня по серпень 2011р. (а.с.6-27 т.1). За поясненнями представника позивача вказані розрахунки направлялися на адресу відокремленого підрозділу відповідача ШПБУ № 9. Факт отримання вказаних розрахунків відповідач не спростував.
Згідно п. 6.8. Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Відповідач фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позивачу у встановлені строки не вносив, в результаті чого має заборгованість у загальному розмірі 500027 грн. 13 коп. Наявність вказаної заборгованості із зазначенням осіб, які отримують пільгові пенсії, підтверджується розрахунком суми позову (а.с.4-5 т.1). Заперечень проти переліку вказаних осіб відповідач не заявляв.
Отже, заперечення відповідача стосуються законодавчого регулювання вказаних відносин, де, на думку відповідача, не передбачено відшкодування сум виплачених пенсій працівникам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Крім того, відповідач піддав сумніву факти виплати та доставки пенсій вказаним особам, заявив клопотання про витребування доказів, яке ухвалою суду від 21.11.2011р. було задоволено частково, у позивача витребувані довідки, що підтверджують пільговий стаж роботи по кожному пенсіонеру, розпорядження про призначення пільгових пенсій по кожному пенсіонеру, докази фактично понесених витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
На виконання ухвали суду позивачем надані довідки та протоколи про призначення особам пенсій на пільгових умовах, довідки на підтвердження пільгового стажу роботи (а.с.172-250 т.1, а.с.1-155 т.2). Зауважень щодо наданих позивачем документів представник відповідача не заявив, жодного факту невиплати органами Пенсійного фонду України пенсій, призначених на пільгових умовам переліченим позивачем особам, відповідачем не зазначено і не доведено.
Враховуючи встановлені по справі обставини та заперечення відповідача, суд зазначає наступне.
Законом № 1058-IV регулюються принципи, засади, механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, питання призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
Законом України від 31.05.2005 року №2613-IV, який набрав чинності з 01.01.2006 року, внесено зміни до Прикінцевих положень Закону № 1058-IV.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зокрема, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 зазначеного пункту підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
В абзаці п'ятому цього ж підпункту зазначено, що виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів "в"-"е" та "ж" статті 13 Закону № 1788-ХІІ, здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за списком № 1, покриваються підприємствами та організаціями.
Винятком із цього правила є лише порядок покриття витрат на виплату та доставку пенсій особам, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, оскільки за змістом абзацу п'ятого підпункту 1 пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV виплата пенсій таким особам здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, то і витрати на виплату та доставку пільгових пенсій покриваються за рахунок Пенсійного фонду та Державного бюджету України відповідно.
Однак специфіка такого порядку полягає в особливостях пенсійного забезпечення зазначених осіб. Так зі змісту статті 14 Закону № 1788-ХІІ вбачається, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
Таким чином, аналіз положень пункту 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV у контексті положень статті 14 Закону № 1788-ХІІ дає підстави для висновку про те, що порядок, за яким витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам за умов, передбачених статтею 14 Закону № 1788-ХІІ.
Оскільки судом встановлено, що спір у справі стосується стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених хоча і працівникам, які безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах, але відповідно до пункту "а" частини першої статті 13 Закону № 1788-ХІІ (список №1), відповідач повинен відшкодувати Управлінню ПФУ витрати на виплату та доставку таких пенсій.
До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд України у постанові від 10.10.2011р. по подібній справі № 21-62а11, чим усунув неоднакове застосування вказаних норм права, через що суд не приймає посилання представника відповідача на наслідки розгляду інших аналогічних справ.
Згідно ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу
З урахуванням обставин справи, враховуючи, що позивачем доведена обґрунтованість заявлених вимог, суд дійшов висновку, що з відповідача на користь позивача необхідно стягнути зазначену суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за списком № 1, у розмірі 500027 грн. 13 коп.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України судові витрати з відповідача стягненню не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 17-20, 51, 69-72, 86, 158-163, 167,254 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька до Відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтопроходка» про стягнення заборгованості у розмірі 500027 грн. 13 коп. задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтопроходка» (код ЄДРПОУ 00180841) на користь Управління Пенсійного фонду України в Калінінському районі м. Донецька заборгованість з фактичних витрат по виплаті та доставці пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з травня 2011 року по серпень 2011р. у розмірі 500027 (пятсот тисяч двадцять сім) грн. 13 коп.
Вступна та резолютивна частина постанови складена у нарадчій кімнаті та проголошена у судовому засіданні 16 лютого 2012 року. Постанова у повному обсязі виготовлена 21 лютого 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Донецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Чекменьов Г.А.