Постанова № 21891501, 14.11.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2011
Номер справи
2а/0570/20424/2011
Номер документу
21891501
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 листопада 2011 р. справа № 2а/0570/20424/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11:58

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Чучко В.М.

при секретаріПіскурєвій Ю.А.

за участю представників: позивача ОСОБА_1 (довіреність від 11.11.2011 року № 14622/10/10-013-4), відповідача не зявився, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з єдиного податку,-

В С Т А Н О В И В:

Ясинуватська обєднана державна податкова інспекція (далі Ясинуватська ОДПІ, позивач) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення заборгованості з єдиного податку з фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 (далі ФОП ОСОБА_2, відповідач).

Позовні вимоги мотивовані тим, що у відповідача існує податковий борг з єдиного податку у розмірі 600,32 грн., який виник в результаті не сплати поточного нарахування ставки єдиного податку у 2009 році. Приймаючи до уваги факт несплати відповідачем суми заборгованості у порушення вимог Податкового кодексу України, Бюджетного кодексу України, Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності субєктів малого підприємництва», заявник просить стягнути наведену суму у судовому порядку.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив задовольнити у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не зявився, відзив на позовну заяву не надав, заяву про розгляд справи без його участі не направив, був повідомлений про дату та час проведення судового засідання.

Відповідно до ст. 128 КАС України, суд визнав можливим розглянути справу за відсутності відповідача на підставі наявних в ній доказів.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

ОСОБА_2 є фізичною особою-підприємцем, зареєстрований Ясинуватською районною державною адміністрацією Донецької області 24.11.2008 року за НОМЕР_2, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1; місце проживання: АДРЕСА_1 На податковому обліку ФОП ОСОБА_2 перебуває в Ясинуватській ОДПІ з 26.11.2008 року за НОМЕР_3

У відповідності до Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності субєктів малого підприємництва» ФОП ОСОБА_2 знаходиться на спрощеній системі оподаткування з 31.12.2009 року з правом на здійснення діяльності «Транспортне обслуговування громадян власниками легкових автомобілів» згідно заяви про право застосуванняс прощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 15.12.2008 року, свідоцтво про сплату єдиного одатку від 19.12.2008 року НОМЕР_4. Згідно рішення Ясинуватської районної ради від 16.12.2003 року № 131/9-IV щомісячне нарахування єдиного податку у 2009 році ФОП ОСОБА_2 становив 100,00 грн.

Відповідно до розрахунку суми податкового боргу від 20.10.2011 року, наданого Ясинуватською ОДПІ вбачається, що 25.05.2009 року, 22.06.2009 року, 20.07.2009 року, 20.08.2009 року, 21.09.2009 року, 20.10.2009 року та 20.11.2009 року позивачу нараховано єдиний податок в сумі 700,00 грн. (по 100,00 грн. щомісяця).

З урахуванням наявної переплати на особовому рахунку відповідача з єдиного податку станом на 25.05.2009 року в сумі 99,68 грн., заборгованість ФОП ОСОБА_2 з цього податку складає у розмірі 600,32 грн. (700,00 грн. 99,68 грн.).

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Правове регулювання спрощеної системи оподаткування субєктів господарської діяльності запроваджене Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» і закріплене в Законі України «Про державну підтримку малого підприємництва», суть якої відповідно до статті 11 цього Закону полягає в заміні сплати, передбачених звичайною системою оподаткування податків, сплатою єдиного податку. Наведеним Указом суб'єктам малого підприємництва надано право самостійно обирати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком, встановлено ставки єдиного податку, визначено базу та об'єкти оподаткування, строки і порядок сплати єдиного податку та коло осіб, на яких дія Указу не поширюється.

Згідно з пунктом 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва подає письмову заяву до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації.

У відповідності до пункту 2 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку, звітності субєктів малого підприємництва» суб'єкти підприємницької діяльності - фізичні особи сплачують єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.

На підставі пп. 5.2.1. п. 5 ст. 5 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинний на момент виникнення податкового боргу) податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. У відповідності до п.п. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4 наведеного Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію.

Підпунктом 5.2.2. п. 5 ст. 5 цього ж Закону встановлено право платника податків оскаржити в апеляційному порядку рішення контролюючого органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. При цьому зважаючи на відсутність у матеріалах справи доказів апеляційного чи судового оскарження, наведена вище сума податкового зобовязання відповідача є узгодженим відповідно до законодавства.

Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» встановлено, що узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків в установлені строки, визначається сумою податкового боргу платника податків.

Податковим кодексом України визначено, що податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

З огляду на наведене, оскільки податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, таке зобов'язання є податковим боргом.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг з єдиного податку в сумі 600,32 грн., який виник у зв'язку з несплатою узгодженого податкового зобов'язання з травня 2009 року.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, при цьому за правилами пункту 4 статті 9 Закону України «Про систему оподаткування» обовязок фізичної особи щодо сплати податків припиняється їх сплатою.

Пп.3.1.1 п.3.1 ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

Згідно зі п. 87.2 ст. 87 Податкового кодексу України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.

Беручи до уваги те, що суму єдиного податку у розмірі 600,32 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; наявність у нього вказаної заборгованості підтверджується даними облікової картки та розрахунком податкового боргу; доказів погашення відповідачем зазначеної заборгованості станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 105, 158 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовну Ясинуватської обєднаної державної податкової інспекції до фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 про стягнення заборгованості з єдиного податку задовольнити повністю.

Стягнути з фізичної особипідприємця ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; місце проживання: АДРЕСА_1) на р/р 34215379700409, код платежу 18050200, ЄДРПОУ 34686701, МФО 834016, м/б Первомайської с/ради, банк отримувача Головне управління державного казначейства України у Донецькій області, податковий борг з єдиного податку за 2009 рік у розмірі 600,32 грн. (шістсот грн. 32 коп.).

Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представника позивача 14 листопада 2011 року. Повний текст постанови виготовлений 18 листопада 2011 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.