Єдиний державний реєстр судових рішень
копія
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2012 р. Справа № 2а/0470/16891/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Барановського Р. А. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Авіка" до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська про скасування податкового повідомлення - рішення, - ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська. Звернувшись до суду, позивач просить скасувати податкове повідомлення рішення відповідача № 0001262303 від 11.07.2011 року.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю рішення, що оскаржено.
Позивач зазначає, що згідно Акту перевірки підприємством ТОВ «Авіка» не встановлено ліміт каси. У відповідності до п. 5 пп. 5.8. «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» затвердженого Постановою правління Національного Банку України від 15.12.2004р. №637 ліміт такої каси вважається нульовим. Згідно перегляду касової книги підприємства встановлено, що за 22, 23, 24, 28, 29 вересня 2010р., за 14, 20, 21 жовтня 2010р., за 02, 04, 05, 09, 10, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 24, 26, 29, 30 листопада 2010р., та за 02,03, 04, 07, 08, 09, 13, 14, 16, 17, 20 грудня 2010р. в касі підприємства на кінець вищевказаних робочих днів залишалась готівка та не була здана в банк для зарахування на банківські рахунки на залишкову суму 64 555, 50 грн.
Відповідно до висновку: підчас перевірки встановлено порушення п. 5 пп. 5.9 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою правління Національного Банку України від 15.12.2004р. № 633.
Зазначене, на думку позивача, не відповідає реальним обставинам з огляду на наступне.
По-перше, перевіряючими не було прийнято до уваги той факт, що фактично готівки на кінець зазначених в Акті перевірки робочих днів, в касі Товариства не було. Весь залишок готівкої виручки в день її отримання здався до відповідних відділень банку для її зарахування на поточні рахунки Товариства.
По-друге, на думку позивача перевіряючи ми помилково зазначено, що у позивача відсутній ліміт каси.
По-трете, позивач вважає, що відповідач невірно визначив розмір штрафної санкції.
Відповідач надав до суду заперечення на адміністративний позов, відповідно до якого позов не визнав.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що актом фактичної перевірки від 02.06.11 № 004737 господарської одиниці (офісу, складу), в якій здійснює діяльність ТОВ «Авіка», та розташованого за адресою: М.Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 159, зафіксовано порушення п.2.8, п.5.9 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15.12.04 № 637 (далі -Положення): перевищення ліміту залишків готівки в касі на кінець робочого дня на загальну суму 64 555,50 грн.
Відповідно до п.2.8, п.5.2, п.5.9 Положення:
підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси;
готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки;
установлення ліміту каси проводяться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі;
установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства;
якщо підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим.
У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до, вимог цього Положення, вважається понадлімітною.
Як свідчать матеріали справи, працівниками ДПА у Дніпропетровській області здійснено перевірку офісу, складу ТОВ «Авіка», який розташовано за адресою: М.Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 159 (акт перевірки від 10.06.11, реєстраційний №0077/04/62/23/31762033).
В ході перевірки встановлено, що підприємством не встановлено ліміт залишку готівки в касі у 2010 році (згідно довідки підприємства, ліміт каси у 2008, 2009, 2010 роках до 28.02.2011 року не встановлювався, що також додатково підтверджено поясненнями головного бухгалтера ТОВ «Авіка»).
Викладене у запереченні ТОВ «Авіка» від 29.06.11 б/н до акту перевірки від 02.06.11 за № 004737 (до ДПІ у Бабушкінському районі М.Дніпропетровська вхідн.№18801/10 від 29.06.11) посилання на пункт 5.10 Положення щодо можливого неперевищення ліміту залишку готівки в касі, не може бути прийняте до уваги, оскільки відповідно п.5.9 Положення, якщо підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого не встановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим. У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього положення, вважається понадлімітною
Згідно касової книги підприємства наданої до перевірки, встановлено, що за 22, 23, 24, 28, 29 вересня 2010 року, за 14, 20, 21 жовтня 2010 року, за 2, 4, 5, 9, 10, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 22, 24, 26, 29, 30 листопада 2010 року, а також за 1, 3, 6, 7, 8, 9, 13, 14, 16, 17, 20 грудня 2010 року в касі підприємства на кінець вказаних робочих днів залишалась готівка та не була здана до банку для зарахування на банківські рахунки на загальну суму 64 555,50 грн., в зв'язку з чим встановлено порушення пункту 2.8 Положення № 637.
По вказаному порушенню ДПІ у Бабушкінському районі М.Дніпропетровська прийнято податкове повідомлення-рішення від 11 липня 2011 року № 0001262303 про застосування до ТОВ «Авіка» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 129 111,00 грн. (64 555,50 грн. х 2) - за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах.
Положенням № 637 визначено, то ліміт залишку готівки в касі - граничний розмір суми готівки, що може залишатися в касі в позаробочий час.
Пунктом 2.8 Положення № 637 встановлено, що підприємства можуть тримати в позаробочий час у своїх касах готівкову виручку (готівку) в межах, що не перевищують установлений ліміт каси. Готівкова виручка (готівка), що перевищує встановлений ліміт каси, обов'язково здається до банків для її зарахування на банківські рахунки.
Відокремлені підрозділи підприємств - юридичних осіб можуть здавати готівкову виручку (готівку) безпосередньо до кас таких юридичних осіб або до будь-якого банку для переказу і зарахування на банківські рахунки зазначених юридичних осіб.
Згідно з пунктом 5.2 Положення № 637, установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі (додаток 8), що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі.
Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.
Відповідно до пункту 5.9 Положення № 637, якщо підприємством ліміт каси не встановлено (незалежно від причин такого невстановлення), то ліміт такої каси вважається нульовим. У цьому разі вся готівка, що перебуває в його касі на кінець робочого дня і не здана підприємством відповідно до вимог цього Положення, вважається понадлімітною.
Відповідно до статті 1 Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу:
- за перевищення встановлених лімітів залишку готівки в касах - у двократному розмірі суми виявленої понадлімітної готівки за кожний день.
В ході перевірки директор ТОВ «Авіка» Гетман І.І. та головний бухгалтер Жмак В.В. пояснили, що на підриємстві ліміт каси в 2008 році, 2009 році та 2010 році не встановлено.
Відносно посилань ТОВ «Авіка» на наказ від 01.09.10 № 15 по встановленню ліміту залишку готівкових коштів в касі підприємства у розмірі 6300,00 грн., то вони не можуть бути прийняті до уваги оскільки даний наказ був наданий лише при розгляді скарги ТОВ «Авіка» від 28.07.11 №241 на податкове повідомлення-рішення ДПІ у Бабушкінському районі М.Дніпропетровська від 11.07.11 №0001262303, а при проведенні перевірки та наданні заперечення до акту перевірки не надавався.
Директором ТОВ «Авіка» Гетман І.І. до скарги надані банківські квитанції ПАТ КБ «ПриватБанк», якими нібито від підтверджує факт здавання залишку готівкової виручки в день її отримання до відповідних відділень банку для її зарахування на поточні рахунки товариства. Зазначені квитанції не можуть бути враховані при розгляді скарги з наступних причин.
У касовій книзі ТОВ «Авіка», наданій під час перевірки, чітко відображено суми залишку готівки в касі на кінець кожного дня. При цьому в касовій книзі відсутні записи про видачу будь-кому вказаних сум, а також відсутні відповідні видаткові касові ордери. До того ж, у разі врахування вказаних банківських квитанцій виникає суперечність з іншими касовими операціями, відображеними у касовій книзі та оформленими відповідними прибутковими та видатковими касовими ордерами у відповідний період.
Доводи позивача, наведені в адміністративному позові не спростовують самого факту встановлених порушень та не є підставою для скасування податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
З огляду на викладене, рішення, що оскаржено є правомірним. Тому, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, предбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя (підпис)
Постанова не набрала законної сили 05.03.2012
Суддя Р.А. БарановськийР.А. Барановський