ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 лютого 2012 р.
(11:24) Справа №2а-81/12/0170/11 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Москаленка С.А., при секретарі Фурлетовій Г.Ю., розглянувши за участю представника позивача Колеснікова Ю.В., протокол № 4 від 15.09.2003 року
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Обєднання Транс-Континенталь»
до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим
про визнання протиправними дії та спонукання до виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Обєднання Транс-Континенталь» звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АРК з наступними позовними вимогами:
1) визнання протиправними дії щодо повернення без реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт на обєктах:
- «Газопровід високого тиску 2 категорії до Партизани-Матросівка-Бабенкове-Тутовка-Ж.Криму-Садове-Ізобільне-Маковське Кіровського району АРК»;
- «Газопостачання села Ізюмовка Кіровського району АРК»;
- «Газорозподільчі мережі середнього тиску (до 0,3 МПа) с. Ізобільне, с. Маковське, с.Тутовка Кіровського району АРК»;
- «Зовнішні мережі Газопроводу до с. Ізюмівка, с. Першотравенське, с. Ключове та с.Отважне Кіровського району АРК»;
- «Газопостачання с. Першотравенське Кіровського району АРК»;
2) зобовязання зареєструвати з 18.10.2011 року подані ТОВ Обєднання Транс-Континенталь» 11.10.2011 року декларації про початок виконання будівельних робіт на обєктах:
- «Газопровід високого тиску 2 категорії до Партизани-Матросівка-Бабенкове-Тутовка-Ж.Криму-Садове-Ізобільне-Маковське Кіровського району АРК»;
- «Газопостачання села Ізюмовка Кіровського району АРК»;
- «Газорозподільчі мережі середнього тиску (до 0,3 МПа) с. Ізобільне, с. Маковське, с.Тутовка Кіровського району АРК»;
- «Зовнішні мережі Газопроводу до с. Ізюмівка, с. Першотравенське, с. Ключове та с.Отважне Кіровського району АРК»;
- «Газопостачання с. Першотравенське Кіровського району АРК».
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 10.01.12 р. відкрито провадження в адміністративній справі та після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні, яке відбулось 21.02.1012 року, представник позивача наполягав на позовних вимогах та просив їх задовольнити у повному обсязі.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, надіслав клопотання про відкладення розгляду справи на більш пізніший строк у звязку із зайнятістю представника у судовому засіданні в суді апеляційної інстанції.
Письмових заперечень на позов відповідачем надано не було.
Враховуючи вищезазначені обставини, з урахуванням принципу розумності строку розгляду адміністративних справ та з урахуванням неявки представника відповідача у судові засідання 07.02.2012р., 16.02.2012р., керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності представника відповідача, на підставі наявних в матеріалах справи доказів.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлагають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Обєднання Транс-Континенталь» (ІПН 32477244) направило для реєстрації п'ять декларацій до Інспекції ДАБК в АР Крим через виконком Сімферопольської міської ради про початок виконання будівельних робіт у Кіровському районі від 10.10.2011 року, а саме:
- за вих. № 03/204 від 11.10.2011 року на газопровід високого тиску 2 категорії до Партизани-Матросівка-Бабенкове-Тутовка-Ж.Крим-Садове-Ізобільне-Маковське Кіровського району АРК, категорія складності 3 (а.с.7-9);
- вих. № 03/205 від 11.10.2011 року на газопостачання села Ізюмовка Кіровського району АРК, категорія складності 3 (а.с.11-13);
- вих. № 03/206 від 11.10.2011 року на газорозподільчі мережі середнього тиску (до 0,3 МПа) с. Ізобільне, с. Маковське, с.Тутовка Кіровського району АРК, категорія складності- 3 (а.с.15-17);
- вих. № 03/207 від 11.10.2011 року на зовнішні мережі Газопроводу до с. Ізюмівка, с. Першотравенське, с. Ключове та с.Отважне Кіровського району АРК, категорія складності-3 (а.с.19-21);
- вих. № 03/208 від 11.10.2011 року на газопостачання с. Першотравенське Кіровського району АРК», категорія складності-3 (а.с.23-25).
Зазначені декларації складені на підставі генерального договору газифікації Кіровського району АРК, укладеного між позивачем та Кіровською районною державною адміністрацією АРК від 27.12.2002 року про виконання проекту щодо газифікації всіх населених пунктів Кіровського району АРК, що включають до себе проектні, будівельно-монтажні та пуско-налагоджувальні роботи тощо (а.с.26-29).
Відповідно до наданих Інспекцією ДАБК в АРК відповідей від 18.10.2011 року за №№ 7/1-2279/вих., 7/1-2280/вих., 7/1-2281/вих., 7/1-2282/вих., 7/1-2283/вих. позивачу повідомлялось, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.2011 року № 557 та Закону України «Про обєкти підвищеної небезпеки» необхідно отримати дозвіл на виконання будівельних робіт, у звязку із цим, Інспекція позбавлена можливості зареєструвати зазначені декларації (а.с.6,10,14,18,22).
Відповідно до п. 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженого Указом Президента України від 8 квітня 2011 року N 439/2011,Державна архітектурно-будівельна інспекція України (Держархбудінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю, контролю у сфері житлово-комунального господарства.
Згідно п. 6 Положення Держархбудінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі або міжрегіональні (повноваження яких поширюються на декілька регіонів) територіальні органи.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим утворена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України "Про утворення територіальних органів Державної архітектурно-будівельної інспекції" № від 23 травня 2011 р. N 549, є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції, входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй, про що зазначено у п. 1 Положення про інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві і Севастополі, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 19 листопада 2007 р. N 317, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10 грудня 2007 р. за N 1361/14628.
Таким чином, з урахуванням ст.ст. 2, 3, 17 КАС України, згідно з якими визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції та підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Згідно із ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 року № 3038 усі об'єкти будівництва за складністю архітектурно-будівельного рішення та/або інженерного обладнання поділяються на I, II, III, IV і V категорії складності. Категорія складності об'єкта будівництва визначається відповідно до державних будівельних норм та стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) такого об'єкта будівництва. Віднесення об'єкта будівництва до тієї чи іншої категорії складності здійснюється проектною організацією і замовником будівництва.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 16.05.2011 року № 45 затверджено Порядок розроблення проектної документації на будівництво об'єктів.
Відповідно до пункту 7 зазначеного Порядку проектувальник і замовник визначають клас наслідків (відповідальності) об'єкта будівництва та категорію його складності (архітектурної та технічної), на підставі яких встановлюють кількість стадій проектування. Клас наслідків (відповідальності) та категорія складності об'єкта будівництва визначаються згідно з державними будівельними нормами і стандартами та відповідно до законодавства.
Згідно із ч. 4 ст. 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зазначається, що порядок віднесення об'єктів до IV і V категорій складності визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.2011 року № 557 затверджено Порядок віднесення обєктів будівництва до ІV або V категорії складності (надалі - Порядок).
Пункти 2, 3 Порядку кореспондуються із статтею 32 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та пунктом 7 Порядку розроблення проектної документації на будівництво об'єктів, де зазначається, що віднесення обєктів будівництва до відповідної категорії складності здійснюється проектувальником і замовником відповідно до будівельних норм та державних стандартів на підставі класу наслідків (відповідальності) обєкта такого будівництва.
Проаналізувавши викладені норми законодавства, суд дійшов висновоку, що віднесення обєктів будівництва до певної категорії складності є прерогативою проектувальника та замовника при здійснені проектувальних робіт щодо обєктів будівництва, при цьому ними повинні дотримуватись будівельні норми та державні стандарти на підставі класу наслідків (відповідальності) обєкта такого будівництва.
Відповідно до ст. 36 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводять відповідні інспекції державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.
Форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації про початок виконання будівельних робіт, та виконання будівельних робіт без зареєстрованої декларації.
Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відмовляють у реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням встановлених вимог.
Відповідно до норми пункту 11 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466, також встановлюється, що підставою для відмови Інспекцією ДАБК у реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт є подання чи оформлення декларації з порушенням установлених вимог.
Рішення про відмову в реєстрації декларацій з інших підстав не допускається
Отже, викладені норми свідчать, що до компетенції Інспекції ДАБК входить перевірка правильності заповнення декларацій про початок виконання будівельних робіт та, навпаки, Інспекція ДАБК не наділена повноваженнями щодо визначення категорій обєктів будівництва та прийняття рішення про віднесення їх до обєктів підвищеної небезпеки.
Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість відмови Інспекції у реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» від 10.10.2011 року з причин віднесення обєктів будівництва, зазначених у деклараціях, до обєктів підвищеної небезпеки, оскільки відповідними повноваженнями Інспекція не наділена, а нормами законодавства питання визначення категорій складності обєктів будівництва прямо відносяться до компетенції проектувальника та замовника будівельних робіт.
Судом встановлено, що проектувальником та замовником вищевказаних будівельних робіт із газифікації населених пунктів Кіровського району, відповідно до декларацій від 10.10.2011 року, виступає ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь», про що свідчить генеральний договір газифікації Кіровського району АРК від 27.12.2002 року, укладеного між позивачем та Кіровською державної районною адміністрацією АРК.
Отже, визначення ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» 3-ої категорії складності обєктів будівництва у деклараціях про початок виконання будівельних робіт від 10.10.2011 року щодо газифікації населених пунктів Кіровського району АРК є повністю правомірним та відповідає нормам діючого законодавства.
Щодо посилання відповідача на Закон України «Про обєкти підвищеної небезпеки» N 2245-III від 18.01.2001р., який набрав чинності з момент опублікування, яке відбулося 02.03.2001р. у Офіційному Віснику України №7, 2001р., та на постанову Кабінету Міністрів України від 27.04.2011р. №557 «Порядок віднесення обєктів будівництва до ІV або V категорії складності» суд зазначає наступне.
Згідно ст.1 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються у такому значенні:
об'єкт підвищеної небезпеки - об'єкт, на якому використовуються, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспортуються одна або кілька небезпечних речовин чи категорій речовин у кількості, що дорівнює або перевищує нормативно встановлені порогові маси, а також інші об'єкти як такі, що відповідно до закону є реальною загрозою виникнення надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру.
Статтею 9 вищезазначеного Закону встановлено, що суб'єкт господарської діяльності ідентифікує об'єкти підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин.
Нормативи порогової маси небезпечних речовин встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок ідентифікації, форма та зміст оповіщення про її результати визначаються Кабінетом Міністрів України.
На основі ідентифікаційних даних Кабінет Міністрів України затверджує класифікацію об'єктів підвищеної небезпеки і порядок їх обліку.
Відповідно до ст.10 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки» суб'єкт господарської діяльності готує і подає до місцевих органів виконавчої влади декларацію безпеки об'єкта підвищеної небезпеки.
Суб'єкт господарської діяльності несе відповідальність за достовірність даних, наведених у декларації безпеки(ч.2 ст.10 Закону).
Подання декларації безпеки або іншої звітної документації не звільняє суб'єктів господарської діяльності від державного нагляду і контролю за їх діяльністю (ч.4 ст.10 Закону).
Із наведених норм випливає обовязок саме субєкту господарювання здійснити ідентифікацію об'єкту підвищеної небезпеки відповідно до кількості порогової маси небезпечних речовин та подати відповідну декларацію.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 72 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав доказів того, що обєкти позивача відносяться до обєктів підвищеної небезпеки, а саме не надав відповідний розрахунок на підставі нормативів порогових мас небезпечних речовин, які встановлені Кабінетом Міністрів України.
У свою чергу, позивач до місцевих органів виконавчої влади декларацію безпеки об'єктів підвищеної небезпеки не подавав, оскільки обєкти, які ним будуються не відносяться до обєктів підвищеної безпеки.
Щодо посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 27.04.2011р. №557 «Порядок віднесення обєктів будівництва до ІV або V категорії складності», суд зазначає, що безпосередньо зазначеною постановою обєкти, щодо прийняття декларації про початок будівельних робіт яких виник спір, не відносяться до обєктів ІV або V категорії складності.
Крім того, суд зазначає, що оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, що певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У підтвердження позовних вимог позивачем у судове засідання були надані декларації про початок виконання будівельних робіт від 01.08.2011 року щодо газифікації населених пунктів Кіровського району АРК, які були зареєстровані Інспекцією ДАБК в АР Крим 18.08.2011 року
У наданих деклараціях йдеться про газопостачання сіл Журавки, Новопокровка Кіровського району, проведення зовнішніх мереж газопроводу сіл Красносільське, Новопокровка, Сасівка, Привітне, Айвазовське та Абрикосівка Кіровського району. Декларантом визначена 3-я категорія складності обєктів будівництва.
Судом встановлено, що Інспекцією ДАБК в АРК були зареєстровані зазначені декларації ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь», при цьому будь-яких висновків щодо неправильності віднесення обєктів будівництва до певної категорії складності, а саме, до обєктів підвищеної небезпеки, Інспекцією не визначались.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що у порушення принципу рівності перед законом, запобігання несправедливій дискримінації при прийняті рішення субєктом владних повноважень, Інспекцією ДАБК в АРК було неправомірно відмовлено ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» у реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 10.10.2011 року та повернуто декларації, оскільки Інспекцією вже були зареєстровані подібні декларації ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь», що містили такі самі умови та саме 3 рівень складності обєктів газопостачання.
Отже, дії Інспекції щодо поверненню без реєстрації декларацій ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» є протиправними.
Щодо позовних вимог про зобовязання відповідача зареєструвати декларації з 18.10.2011 року, тобто через пять днів з моменту отримання їх Інспекцією суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
Виходячи з викладеної норми, обовязковою ознакою рішення суду є можливість його виконання, тобто ухвалюючи рішення про зобовязання відповідача зареєструвати декларації з 18.10.2011 року суд фактично унеможливить його виконання, оскільки відповідачем за цей час були зареєстровані й інші декларації, а тому реєстрація повинна проводитись у цьому випадку після набрання рішенням суду законної сили.
На думку суду, достатнім способом захисту прав позивача є визнання протиправними дій щодо повернення декларацій без реєстрації та зобовязання відповідача здійснити таку реєстрацію.
Відповідачем не надано беззаперечних доказів, що обґрунтовують правомірність відмови у реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт ТОВ «Обєднання Транс-Континенталь» від 10.10.2011 року щодо газифікації населених пунктів Кіровського району АРК.
Отже, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
У судовому засіданні 21.02.2012 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 24.02.2012 р.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АРК щодо повернення без реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт на обєктах:
- «Газопровід високого тиску 2 категорії до Партизани-Матросівка-Бабенкове-Тутовка-Ж.Криму-Садове-Ізобільне-Маковське Кіровського району АРК»;
- «Газопостачання села Ізюмовка Кіровського району АРК»;
- «Газорозподільчі мережі середнього тиску (до 0,3 МПа) с. Ізобільне, с. Маковське, с.Тутовка Кіровського району АРК»;
- «Зовнішні мережі Газопроводу до с. Ізюмівка, с. Першотравенське, с. Ключове та с.Отважне Кіровського району АРК»;
- «Газопостачання с. Першотравенське Кіровського району АРК»;
3. Зобов'язати Інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю в АР Крим зареєструвати з 18.10.2011 року подані ТОВ Обєднання Транс-Континенталь» 11.10.2011 року декларації про початок виконання будівельних робіт на обєктах:
- «Газопровід високого тиску 2 категорії до Партизани-Матросівка-Бабенкове-Тутовка-Ж.Криму-Садове-Ізобільне-Маковське Кіровського району АРК»;
- «Газопостачання села Ізюмовка Кіровського району АРК»;
- «Газорозподільчі мережі середнього тиску (до 0,3 МПа) с. Ізобільне, с. Маковське, с.Тутовка Кіровського району АРК»;
- «Зовнішні мережі Газопроводу до с. Ізюмівка, с. Першотравенське, с. Ключове та с.Отважне Кіровського району АРК»;
- «Газопостачання с. Першотравенське Кіровського району АРК».
4. В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.