Постанова № 21890005, 12.09.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
12.09.2011
Номер справи
2а-5083/11/0170/24
Номер документу
21890005
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

12 вересня 2011 р. Справа №2а-5083/11/0170/24 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Кащеєвої Г.Ю.,

при секретарі судового засідання С"янової Т.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Феодосійської міжрайонної державної податкової інспекції АР Крим

до Комунального підприємства "Орджонікідзе"

про стягнення,

за участю:

представника позивача –ОСОБА_1, довіреність № 60 від 17.06.2011р., посвідчення № 085542,

представника відповідача – ОСОБА_2, довіреність № б/н від 15.08.11р., паспорт серії ЕЕ № 513714.

ВСТАНОВИВ:

Феодосійська міжрайонна державна податкова інспекція в АР Крим (далі – позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АРК з позовом до КП «Орджонікідзе» (далі - відповідач) про стягнення заборгованості в сумі 260 003,15грн.

У судовому засіданні, яке відбулося 12.09.2011 року позивачем надано заяву про уточнення позовних вимог, у зв’язку з частковим погашенням податкового боргу відповідачем.

Згідно уточнених позовних вимог, сума, яка підлягає стягненню до бюджету становить 148843,94 грн.

Позовні вимоги мотивовані нормами Законів України, «Про державну податкову службу в Україні», «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Представник позивача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Представник відповідача надав суду заперечення на позов, відповідно до яких з вимогами позовної заяви не згоден частково, вважає суму позову визначеною без достатніх правових підстав.

Так, як вказує відповідач у своїх запереченнях, позовна заява про стягнення податкового боргу подана до суду без додержання позивачем вимог ст. 99 ч. 2 КАС України, відповідно до якої строк звернення до суду за захистом порушених прав становить шість місяців, а тому позовні вимоги підлягають частковому задоволенню без урахування заборгованості, яка виникла до 1 жовтня 2010 року.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, судом встановлено наступне.

Предметом позову є стягнення податкової заборгованості, яка виникла за період з вересня 2010 року, відповідно до положень Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Оцінюючи обґрунтованість позовних вимог суд керувався положеннями нормативних актів у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до ст.ст. 1, 4 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні», державні податкові інспекції в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах входять до складу органів державної податкової служби і є органами виконавчої влади.

Основним завданням органів державної податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством (ст. 2 Закону України від 04.12.1990 року №509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні»).

До функцій державних податкових інспекцій в районах, містах, без районного поділу, районах у містах, міжрайонних та об'єднаних державних податкових інспекцій, відповідно до ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» віднесено, зокрема: здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; контроль своєчасності подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевірка достовірності цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів (п.п.1,3 ст.10).

Відповідно до п.п.41.1.1 п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Згідно з п.п. 20.1.18 п.20.18 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Отже, Феодосійська міжрайонна державна податкова інспекція в АР Крим (далі-позивач) у відносинах з суб’єктами господарювання є суб’єктом владних повноважень, який виконує владні управлінські функції на підставі та в межах повноважень, встановлених законодавством України.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.

Комунальне підприємство «Орджонікідзе» (ЄДРПОУ 32945630) 30.06.2004р. зареєстровано як юридична особа Виконавчим комітетом Феодосійської міської ради АР Крим, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію (а.с. 6), витягом з ЄДРПОУ (а.с. 4), Довідкою з ЄДРПОУ (а.с. 5 ), Статутом підприємства (а.с. 10-12).

КП «Орджонікідзе» узято на облік у Феодосійську МДПІ в АР Крим 20.07.2004р. за № 1630, що підтверджується Довідкою позивача від 03.12.2008р. № 388 (а.с.7).

Таким чином, судом встановлено, що КП «Орджонікідзе» є юридичною особою, яка зобов’язана виконувати обов’язки, покладені на неї законами у зв’язку зі здійсненням діяльності.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

З урахуванням уточнених позовних вимог, позивач просить стягнути суму податкового боргу 140 578,94 грн. з податку на додану вартість, яка складається з самостійно узгодженого відповідачем податкового зобов’язання, не сплаченого у встановлені терміни.

Судом встановлено, що КП «Орджонікідзе» самостійно задекларовано податок на додану вартість згідно з наступним.

Відповідно до податкової декларації з ПДВ за серпень 2010р. № 38911 від 20.09.10р. (а.с.33-34) підприємство задекларувало суму податку, яка складає 44363,00грн., частково сплачено 7703,06грн. Заборгованість, яка на час розгляду справи не сплачена, складає 36659,94 грн.

Відповідно до податкової декларації з ПДВ за вересень 2010р. № 46183 від 20.10.2010р. (а.с. 35-36) підприємство задекларувало суму податку, яка складає 35886,00грн., яка до теперішнього часу не сплачена.

Відповідно до податкової декларації з ПДВ за жовтень 2010р. № 52101 від 17.11.10р. (а.с. 42-43) підприємство задекларувало суму податку, яка складає 26849,00грн., яка до теперішнього часу не сплачена.

Відповідно до податкової декларації з ПДВ за листопад 2010р. № 54571 від 16.12.2010р. (а.с. 44-46) підприємство задекларувало суму податку, яка складає 17414,00рн., яка до теперішнього часу не сплачена.

Відповідно до податкової декларації з ПДВ за грудень 2010р. № 59550 від 14.01.2011р. (а.с. 47-48) підприємство задекларувало суму податку, яка складає 23770,00грн., яка до теперішнього часу не сплачена.

Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.

Порядок, підстави та строки сплати податку на додану вартість, надання податкової звітності встановлені Законом України “Про податок на додану вартість” від 3 квітня 1997 року N 168/97-ВР (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абзацу 1 підпункту 7.8.1 пункту 7.8 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” податковим періодом є один календарний місяць. Згідно з підпунктом 7.7.1 пункту 7.7 статті 7 зазначеного Закону сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду.

Відповідно до п.п. 4.1.1. п.4.1 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

За таких обставин, податкове зобов'язання, самостійно визначене відповідачем у податковій декларації, відповідно до п.5.1 ст.5 Закону України №2181 є узгодженим.

Судом встановлено, що Феодосійською МДПІ в АР Крим 19.07.2010 р. проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету, в ході якої виявлені порушення пункту п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, про що складений акт від 19.07.10 № 231/15-2/32945630.

За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно з пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийнято повідомлення-рішення №0001041502/0 від 21.07.2010 року (а.с. 17) про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 8356,00грн. Як встановлено судом, вказана сума заборгованості повністю сплачена відповідачем, а тому виключена позивачем із розрахунку позовних вимог відповідно до заяви про уточнення позовних вимог та не підлягає стягненню.

За результатами перевірки від 13.09.2010 року складено акт про порушення податкового законодавства № 622/15-2/32945630 та винесено податкове повідомлення-рішення № 0001521502/0 від 16.09.2010 року (а.с. 25) про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 43332,04грн. Судом встановлено, що податкова заборгованість у сумі 43332,04 грн. також сплачена відповідачем, що підтверджується заявою про уточнення позовних вимог та розрахунком податкової заборгованості, наданих позивачем.

Феодосійською МДПІ в АР Крим 19.10.2010 р. проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання своєчасності сплати податку на додану вартість до бюджету, в ході якої виявлені порушення пункту п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, а саме: несвоєчасна сплата узгодженого податкового зобов’язання з податку на додану вартість за квітень 2010р. (граничний строк сплати узгодженого податкового зобов’язання у сумі 16530,00грн. 30.04.2010р.):

30.08.2010р. фактично сплачено у сумі 1010,14грн. ; кількість днів затримки – 122.

24.09.2010р. фактично сплачено у сумі 15519,86грн., кількість днів затримки – 147.

Результати перевірки знайшли відображення в акті № 1050/15-2/32945630 від 19.10.2010 року (а.с. 38-39 ).

Акт перевірки отримано відповідачем 19.10.10р., згідно підпису уповноважених осіб на акті перевірки (а.с. 39). За порушення податкового законодавства, на підставі зазначеного акту перевірки, згідно з пп.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону №2181 відносно відповідача прийнято податкове повідомлення-рішення №0001861502/0 від 26.10.2010 року (а.с. 37) про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 8265,00грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем відповідно 26.10.10р. згідно підпису уповноважених осіб на коринці повідомлення-рішення.

Підпунктом 5.2.1 пункту 5.2 статті 5 Закону №2181 передбачено, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, зокрема, якщо платник податків не подає у встановлені строки податкову декларацію, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону №2181 податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

На час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо оскарження відповідачем зазначеного податкового повідомлення-рішення у встановленому діючим законодавством порядку.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідачем узгоджено податкове зобов'язання по податку на додану вартість, відповідно до зазначеного податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій з податку на додану вартість в сумі 8265,00грн.

Таким чином, сума заборгованості відповідача з податку на додану вартість, яка є узгодженою у встановленому законом порядку та підлягає стягненню у цілому складає 148 843,94грн.

З метою погашення податкової заборгованості КП «Орджонікідзе» Феодосійська МДПІ в АР Крим було здійснено низку заходів, передбачених Законом України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Судом встановлено, що 08.01.2008 року позивачем була направлена перша податкова вимога № 1/27 на суму податкового боргу відповідача в розмірі 6351,50 гривень (а.с.49).

Перша податкова вимога отримана відповідачем, про що свідчить підпис уповноваженої особи на поштовому повідомленні (а.с. 49 – зворотній бік).

Судом встановлено, що 15.02.2010 року позивачем була направлена друга податкова вимога № 2/141, в якій було вказано, що сума податкового боргу відповідача становить 1318,72 гривень (а.с. 50).

Друга податкова вимога отримана відповідачем, про що свідчить підпис уповноваженої особи на поштовому повідомленні (а.с. 50 – зворотній бік).

На час розгляду справи у суду відсутні відомості щодо оскарження відповідачем зазначених податкових вимог у встановленому діючим законодавством порядку.

У зв’язку з викладеним суд приходить до висновку, що матеріалами справи підтверджено застосування позивачем заходів досудового стягнення сум податкового боргу, передбачених статтею 6 Закону №2181.

Щодо ствердження відповідача про те, що відповідно до ст. 99 КАС України, адміністративний позов до КП «Орджонікідзе» має бути задоволений частково, а саме у частині задоволення позовних вимог про стягнення заборгованості, яка виникла після 1 жовтня 2010р., як поданий після закінчення строків, встановлених законом, суд зазначає наступне.

Пунктом 1 статті 99 КАС України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Зазначена норма кореспондується із положенням пункту 3 статті 99 КАС України - для захисту прав, свобод та інтересів особи іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду.

Відповідно до п.п. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 Закону №2181, у разі, коли податкове зобов'язання було нараховане податковим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 15.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні податкового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів від дня узгодження податкового зобов'язання. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або до визнання боргу безнадійним.

Адміністративний позов Феодосійскою МДПІ АР Крим про стягнення заборгованості у сумі 148843,94 грн. з КП «Орджонікідзе» поданий у межах строку, встановленого п.п. 15.2.1 п. 15.2 ст. 15 Закону №2181, отже твердження відповідача про пропуск строку для стягнення заборгованості, яка виникла до 1 жовтня 2010 року не є обґрунтованим.

На підставі викладеного суд вважає, що факт несплати відповідачем заборгованості з податку на додану вартість та суми нарахованих штрафних санкцій є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому уточнені позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідачем в порядку статті 71 КАС України не спростовано обґрунтованість тверджень позивача належними та допустимими доказами.

Відповідно до частини 2 статті 11 суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб.

Відповідно до пп.20.1.28 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом. Згідно із пп.20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Приймаючи до уваги те, що податковий борг відповідача у розмірі 148843,94 грн. є узгодженим і не сплачений платником податку, суд, відповідно до пп.20.1.18 п. 20.1 ст. 20 ПК України, керуючись ч. 2 ст. 11 КАС України, вважає за необхідне задовольнити позов шляхом стягнення з відповідача податкового боргу з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника податку.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

В судовому засіданні 12.09.2011р. оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову у повному обсязі складено 13.09.2011 р.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, ст. 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Уточнені позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.

2.Стягнути з рахунків у банках, обслуговуючих Комунальне підприємство «Орджонікідзе» (ЄДРПОУ 32945630) кошти в рахунок погашення податкового боргу у загальній сумі 148843,94 грн. (Державний бюджет м. Феодосія, р/р 31114029700024, код платежу 14010100 Управління Держказначейства в АРК м. Сімферополь, ОКПО 34740709).

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення десятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя                                         Кащеєва Г.Ю.