ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
17 листопада 2011 р. Справа №2а-13165/11/0170/3 (10:35) м. Сімферополь
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в м. Керчі АР Крим
до Державного підприємства "Керченський судноремонтний завод"
про стягнення
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився,
від відповідача - не з явився.
Суть справи:
Державна податкова інспекція в м. Керчі АР Крим звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Державного підприємства "Керченський судноремонтний завод" про стягнення заборгованості у сумі 168979,21 грн.
Ухвалами Окружного адміністративного суду АР Крим від 26.10.11 р. відкрито провадження в адміністративній справі, справу призначено до судового розгляду.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 17.11.11 р. відповідачу відмовлено в зупиненні провадження по справі.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог податкового законодавства, а саме несплату суми податкового боргу з ПДВ, податку на прибуток, земельного податку, орендної плати з юридичних осіб, екологічного податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища, штрафних санкцій.
Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.
Враховуючи вищезазначені обставини, з урахуванням принципу розумності строку розгляду адміністративних справ за ст. 122 КАС України, керуючись ст. 128 КАС України, суд вирішив за можливе розглянути справу за відсутності представників позивача та відповідача, на підставі наявних доказів.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство "Керченський судноремонтний завод" (ЄДРПОУ 01124997) зареєстровано виконавчим комітетом Керченської міської ради АР Крим 13.12.1991 р. за адресою: 98300, АР Крим, м. Керч, вул. Кірова, 22, про що видано свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 № 444395 та підтверджується Довідкою з ЄДР.
Згідно з довідкою позивача вих.№ 20145/10/29-0 Державне підприємство "Керченський судноремонтний завод" перебуває на податковому обліку з 26.05.95 р.
05.05.11 р. ДПІ в м. Керч АР Крим проведено документальну планову виїзну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.10 р. по 31.12.10 р., за результатами якої встановлені наступні правопорушення:
1) п.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5, п.п.5.3.2 п.п. 5.3.5 п.п. 5.3.9 п. 5.3 ст. 5, п.п.8.4.5 п. 8.4 ст. 8, п.п.8.7.1 п. 8.7 ст. 8, п.п. 11.2.1 п. 11.2 ст. 11 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", а саме:
- завищення від'ємного значення об'єкту оподаткування у загальній сумі 1052164,00 грн.,
- заниження податку на прибуток в окремо взятих періодах на загальну суму 188155 грн., в тому числі: за 1 півріччя 2010 р. - на суму 62434 грн., за 3 квартал 2010 р. - на суму 125721 грн.
2) п.п.3.1.1 п. 3.1 ст. 3, п.п. 7.3.1 та п.п. 7.3.6 п. 7.3, п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість", а саме:
- завищення залишку задекларованого від'ємного значення ПДВ за грудень 2010 року з урахуванням уточнюючого розрахунку підприємства на суму 39906,00 грн.,
- завищення зарахування від'ємного значення до складу податкового кредиту наступного звітного періоду за грудень 2010 року з урахуванням уточнюючого розрахунку підприємства в сумі 2484,00 грн.,
- заниження податку на додану вартість на загальну суму 39705 грн., в тому числі: за березень на суму 5460 грн., за квітень - на суму 34245 грн.
3) п. 4, п.8 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99 р. № 303, п.п.3.1 п. 3, п.п. 9.2 п. 9 Інструкції про порядок числення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, а саме: заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 01.01.10 р. по 31.12.10 р. на загальну суму 5583,36 грн., в тому числі: за 1 квартал 2010 року - в сумі 1474,56 грн., за 2 квартал 2010 року - в сумі 979,20 грн., за 3 квартал 2010 року - в сумі 1958,40 грн., за 4 квартал 2010 року - в сумі 1171,20 грн.
7) п. 2.6 Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" в частині несвоєчасного оприбуткування готівки у сумі 580,00 грн. та неповного оприбуткування готівки у сумі 812,38 грн.,
про що складено акт № 365/23-1 від 05.05.11 р.
20.05.11 р. ДПІ в м. Керчі АР Крим на адресу відповідача винесено податкові повідомлення рішення:
- № 0000662303 на підставі акту перевірки № 365/23-1 від 05.05.11 р. за порушення п. 2.6 Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні" та на підставі п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодекс України та згідно з абз. 3 ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 6961,90 грн.;
- № 0000762301 на підставі акту перевірки № 365/23-1 від 05.05.11 р. за порушення п.п.3.1.1 п. 3.1 ст. 3, п.п. 7.3.1 та п.п. 7.3.6 п. 7.3, п.п. 7.4.5 п. 7.4 ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість" та на підставі п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 і відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання з ПДВ на суму 39705,00 грн. за основним платежем та 9926,25 грн. за штрафними санкціями.;
- № 0000752301 на підставі акту перевірки № 365/23-1 від 05.05.11 р. за порушення п. 4, п.8 Порядку встановлення нормативі збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99 р. № 303, п.п.3.1 п. 3, п.п. 9.2 п. 9 Інструкції про порядок числення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, а саме: заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища та на підставі п.п. 54.3.3 п. 54.3 ст. 54 і відповідно до п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України збільшено суму грошового зобов'язання у сумі 5583,26 грн. за основним платежем та 1395,81 грн. за штрафними санкціями.
10.08.11 р. ДПІ в м. Керчі АР Крим на адресу відповідача виставлено податкову вимогу про сплату заборгованості у загальному розмірі 151027,71 грн., зокрема:
- з податку на прибуток - 45029,39 грн.,
- з податку на додану вартість - 49529,61 грн.,
- з земельного податку - 6961,90 грн.,
- з орендної плати за землю - 38729,77 грн.,
- з штрафних санкцій по РРО- 3371,88 грн.,
- зі збору за викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - 438,41 грн.,
- з інших зборів за забруднення навколишнього природного середовища - 6966,75 грн.
Згідно довідки позивача податкова заборгованість відповідача станом на 05.10.11 р. складається з:
- податку на прибуток, нарахованого по терміну 20.05.11 р. у розмірі 53638,00 грн. за податковою декларацією за 1 квартал 2011 року, з яких самостійно відповідачем сплачено 8608,61 грн., заборгованість дорівнює 45029,39 грн.,
- податку на додану вартість згідно з податковим повідомленням-рішенням № 0000762301 про збільшення суми грошового зобов'язання з ПДВ на суму 39705,00 грн. за основним платежем, з яких відповідачем самостійно сплачено 101,64 грн., та 9926,25 грн. за штрафними санкціями, заборгованість дорівнює 49529,61 грн.,
- земельного податку, нарахованого по строках березень-вересень 2011 року у сумі 7746,07 грн. по кожному місяцю, з яких відповідачем сплачено 0,58 грн., заборгованість складає 54221,91 грн.,
- орендної плати з юридичних осіб, нарахованої по строках квітень - вересень 2011 року у сумі 874,38 грн. по кожному місяцю, з яких відповідачем самостійно сплачено 125,64 грн., заборгованість складає 5120,64 грн.,
- викидів забруднюючих речовин в атмосферу, нараховано по строках травень, серпень 2011 року у загальній сумі 546,42 грн.,
- інших зборів за забруднення навколишнього природного середовища за податковим повідомленням-рішенням № 0000752301, яким збільшено суму грошового зобов'язання у сумі 5583,26 грн. за основним платежем, з яких відповідачем самостійно погашено 12,32 грн., та 1395,81 грн. за штрафними санкціями, заборгованість складає 6966,75 грн.,
- штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки при застосуванні РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг за рішенням про застосування штрафних санкцій № 0000662303 у сумі 6961,90 грн.,
- надходжень від розміщення відходів у спеціально відведених місцях або на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини, нарахованих по строку на 19.08.11 р. у сумі 602,59 грн.,
що у загальному розмірі складає 168979,21 грн.
Згідно з довідкою позивача вих. № 23515/10/241 від 15.11.11 р. станом на 15.11.11 р. відповідачем сплачено суму податкового боргу у розмірі 58624,13 грн., у зв'язку із чим сума податкового боргу відповідача складає 110355,08 грн., а саме:
- податок на прибуток - 45029,39 грн.,
- плата за землю - 45221,91 грн.,
- орендна плата - 5120,64 грн.,
- штрафні санкції за порушення РРО - 6961,90 грн.,
- екологічний податок - 1054,49 грн. (надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини - 601,75 грн., надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - 452,74 грн.),
- інші збори за забруднення навколишнього природного середовища - 6966,75 грн.
Згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч. 1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.
ДПІ в м. Керчі АР Крим входить в систему органів податкової служби в Україні, є субєктом владних повноважень та контролюючим органом в розумінні ч. 1 ст. 1, ст. 10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 509 від 04.12.1990 р., має право на звернення до суду з позовною заявою щодо вирішення спорів у сфері податкових правовідносин, що передбачено п.п.41.1.1 п. 41.1 ст. 41, п.п.20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України.
Згідно п. 2.1.1 п.2.1 ст. 2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” № 334 від 28.12.94 р. в редакції на час виникнення спірних правовідносин платниками податку є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
Пунктом 16.1.ст. 16 Закону України № 334 зазначено, що платники податку самостійно визначають суми податку, що підлягають сплаті та у строки, визначені законом, подають до податкового органу податкову декларацію про прибуток за звітний період, розраховану наростаючим підсумком з урахуванням від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових періодів у разі його наявності відповідно до пункту 6.1 статті 6 цього Закону. При цьому за звітні квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну (п.16.4).
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем до контролюючого органу подано податкову декларацію з податку на прибуток за 1 квартал 2011 року із визначенням суми грошового зобов'язання у розмірі 53638,00 грн., що погашено відповідачем у неповному розмірі,а саме заборгованість за матеріалами справи дорівнює на дату розгляду справи 45029,39 грн.
За недотримання цих вимог платник податку несе відповідальність згідно п. 20.1 ст. 20 Закону України № 334, тобто за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства у порядку та розмірах, визначених законом.
Відповідно до п. 20.1 ст. 20 Закону України № 334 відповідальність за правильність нарахування, своєчасність сплати податку та дотримання податкового законодавства несе платник податку у порядку та розмірах, визначених законом.
Відповідно до п. 287.1, п. 287.6, п. 287.7 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Відповідно до ч.1 ст. 3 Земельного Кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Орендні відносини в Україні регулюються Законом України від 06.10.1998р. № 161-ХІV "Про оренду землі" із змінами і доповненнями на час виникнення спірних правовідносин.
У статті 1 Закону № 161 зазначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
У ст. 2 Закону № 161 зазначено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Відповідно до ст. 21 Закону України № 161 орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій (ст. 14).
Відповідно до п. 286.2, п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до п. 287.1, п. 287.3 ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Отже позивачем правомірно заявлені позовні вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати та земельного податку у розмірі 5120,64 грн. та 45221,91 грн. відповідно.
Відповідно до п. 240.1 ст. 240 Податкового кодексу України платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються:
- викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення;
- скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти;
- розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини;
- утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені);
- тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.
Згідно з положеннями ст. 249 Податкового кодекс України суми податку обчислюються платниками податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього розділу, та податковими агентами самостійно щокварталу.
У разі, якщо під час провадження господарської діяльності платником податку здійснюються різні види забруднення навколишнього природного середовища та/або забруднення різними видами забруднюючих речовин, такий платник зобов'язаний визначати суму податку окремо за кожним видом забруднення та/або за кожним видом забруднюючої речовини.
Відповідного п. 250.2.1 ст. 250 Податкового кодексу України платники податку, крім тих, які визначені пунктом 240.2 статті 240 цього розділу, та податкові агенти складають податкові декларації за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби та сплачують податок протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, зокрема за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, скиди забруднюючих речовин у водні об'єкти, розміщення протягом звітного кварталу відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах - за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, спеціально відведених для цього місць чи об'єктів.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем було подано податкові декларації з екологічного податку за 1-2 квартал 2011 року, згідно з якими сума податкового зобов'язання становить 438,41 грн. 108,01 грн. відповідно за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення.
Крім того, з матеріалів перевірки відповідача випливає, що останнім порушено п. 4, п.8 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.03.99 р. № 303, п.п.3.1 п. 3, п.п. 9.2 п. 9 Інструкції про порядок числення і сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, а саме: заниження збору за забруднення навколишнього природного середовища за період з 01.01.10 р. по 31.12.10 р. на загальну суму 5583,36 грн., в тому числі: за 1 квартал 2010 року - в сумі 1474,56 грн., за 2 квартал 2010 року - в сумі 979,20 грн., за 3 квартал 2010 року - в сумі 1958,40 грн., за 4 квартал 2010 року - в сумі 1171,20 грн., про що складено акт перевірки № 365/23-1 від 05.05.11 р.
Згідно ст. 1 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» № 1264 від 25.06.1991 р. в редакції на час виникнення спірних правовідносин завданням законодавства про охорону навколишнього природного середовища є регулювання відносин у галузі охорони, використання і відтворення природних ресурсів, забезпечення екологічної безпеки, запобігання і ліквідації негативного впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, збереження природних ресурсів, генетичного фонду живої природи, ландшафтів та інших природних комплексів, унікальних територій та природних об'єктів, пов'язаних з історико-культурною спадщиною.
Статтею 12 цього закону встановлені обовязки громадян України щодо збереження природи, охорони, раціонального використання її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища; здійснення діяльності з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів; непорушування екологічних прав і законних інтересів інших суб'єктів; внесення плати за спеціальне використання природних ресурсів та штрафи за екологічні правопорушення; компенсування шкоди, заподіяної забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.
Статтею 44 Закону України № 1264 вказано, що порядок встановлення нормативів збору і стягнення зборів за забруднення навколишнього природного середовища визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 2.1 Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, ДПА України від 19.07.1999 р. № 162/379 із змінами і доповненнями, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 9 серпня 1999 р. за № 544/3837,в редакції на час виникнення спірних правовідносин, платниками збору є суб'єкти господарювання незалежно від форм власності, юридичні особи, що не здійснюють господарської (підприємницької) діяльності; бюджетні, громадські та інші підприємства, установи і організації, постійні представництва нерезидентів, які зареєстровані в Україні, або нерезиденти, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, громадяни, які здійснюють на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони викиди і скиди забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище та розміщення відходів.
Згідно п. 2 Порядку встановлення нормативів збору за забруднення навколишнього природного середовища і стягнення цього збору збір за забруднення навколишнього природного середовища справляється за: викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин (далі - викиди) стаціонарними та пересувними джерелами забруднення; скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів; утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками.
Відповідно до п.п.31 п. 9 і п.п. 4 п. 10 Порядку № 303 платники збору повинні подавати податкові розрахунки та сплачувати збір за місцем перебування на податковому обліку у строки, визначені порядком, а саме складають податкові розрахунки за формою, затвердженою центральним органом державної податкової служби, і подають їх протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу, до органів державної податкової служби (п.9) та протягом 10 календарних днів, що настають після граничного строку подання податкового розрахунку, сплачують збір (п. 10).
Пунктом 9.2 встановлено, що платники несуть відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність сплати, а також за правильність складання і своєчасність подання податкових розрахунків органам державної податкової служби згідно із законодавством. Штрафні санкції та пеня застосовуються в порядку, встановленому чинним законодавством України.
Відповідно до п. 13 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 303, платники несуть відповідальність за правильність обчислення та своєчасну сплату збору згiдно із законодавством. Не внесені своєчасно кошти збору стягуються з платників у встановленому законодавством порядку.
Таким чином, позивачем правомірно заявлено позовні вимоги в частині стягнення з відповідача екологічного податку 1054,49 грн. (в тому числі - надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини - 601,75 грн., надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - 452,74 грн.); інших зборів за забруднення навколишнього природного середовища у сумі 6966,75 грн.
Позивачем також заявлені позовні вимоги щодо стягнення штрафних санкцій за порушення п. 2.6 Положення "Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні".
Так, у п. 3.7.6 акту перевірки вказано про те, що 13.12.2010 р. в їдальні ДП "КРСЗ" проведено розрахункових операцій на загальну суму 4380,91 грн., у тому числі готівкові розрахунки склали 580,17 грн. На підставі фіскального звітного чека № 0053 від 13.12.2010 р. (14:36 год.) здійснено облік зазначених коштів у повній сумі їх фактичного надходження у відповідній КОРО. Перед виконанням фіскального звітного чека 13.12.2010 р. по РРО виконана операція "службова видача готівкою" (інкасація) на суму 580,00 грн. Проте у день одержання від покупців готівкових коштів 13.12.2010 р. вони не здани до каси підприємства і відповідно не проведені по касовій книзі, тобто не відображені на вкладному аркуші № 211 касової книги, що містить відображення інших касових операцій за 13.12.2010 р.
Готівкова виручка їдальні за 13.12.10 р. у сумі 580,00 грн. фактично здана в касу підприємства 14.12.2010 р. (прибутковий касовий ордер № 1166 від 14.12.2010 р.), що проведено по касовій книзі на вкладному аркуші № 212, який містить відображення усіх касових операцій за 14.12.2010 р.
Крім того, 30.09.2010 р. в їдальні ДП "КСРЗ" проведено розрахункових операцій із застосуванням РРО на загальну суму 1796,95 грн., у тому числі готівкові розрахунки склали 812,38 грн. На прикінці робочого дня виконано фіскальний звітний чек № 0001 від 30.09.10 р. (14:47 год.). У день одержання готівкових коштів вони здані до каси підприємства, про що у касовій книзі зроблено відповідний запис. Однак з 30.09.2010 р. до моменту перевірки не здійснено облік зазначених коштів у повній сумі їх фактичного надходження у відповідній КОРО, тобто не внесена інформація про суми розрахункових операцій в їдальні ДП "КСРЗ" 30.09.10 р. на підставі фіскального звітного чека № 0001 від 30.09.10 р.
Відповідно до п. 2.6 Положення Про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.05 р. під № 40/10320, в редакції на час виникнення спірних правовідносин вся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" № 436 від 12.06.95 р. у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.
Відповідно до п.п.54.3.3 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Таким чином, позивачем правомірно заявлені позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафних санкцій з РРО у сумі 6961,90 грн., нарахованих за податковим повідомленням-рішенням № 0000662303 від 20.05.11 р.
Згідно матеріалів справи податковий борг відповідача, що підлягає стягненню станом на 15.11.11 р. у загальному розмірі 110355,08 грн., виник після набрання чинності Податковим кодексом України, підлягає стягненню відповідно до норм Податкового кодексу України.
Відповідно до п.п. 20.1.28 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право в тому числі стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Відповідно до п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
Податкова вимога надсилається платнику податків органом державної податкової служби в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення, у разі, коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, що встановлено ч. 1 п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України, тобто з урахуванням змісту поняття “податковий борг”, встановленому п. 14.1.175 ст. 14 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається органом державної податкової служби платнику податків на суму податкового боргу.
Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобовязання та повинна містити вказану в п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України інформацію, зокрема, розмір податкового боргу.
Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення рішення згідно з п. 59.4. ст. 59 Податкового кодексу України.
З урахуванням аналізу зазначених положень Податкового кодексу України, податкові органи мають право звертатися із позовом про стягнення сум податкового боргу виключно після дотримання всіх умов, визначених ст.ст. 59, 95 Податкового кодексу України, тобто після настання двох подій:
-після надіслання податкової вимоги на податковий борг із зазначенням конкретного розміру податкового боргу;
-сплив терміну 60 днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.
При цьому відповідно до ст.ст. 59, 95, 14 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається органом державної податкової служби платнику податків щодо погашення податкового боргу за кожний конкретний період за кожних конкретних підстав (наприклад, на підставі кожної податкової декларації або на підставі кожного податкового повідомлення-рішення). Так, відповідно до п.п. 14.1.153 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу. Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Відповідно до п.п. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України грошове зобовязання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобовязання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
10.08.2011 р. позивачем на адресу Керченського судноремонтного заводу було направлено податкову вимогу № 194 на суму податкового зобов'язання у сумі 151027,71 грн. за заявленими до стягнення позивачем податків (зборів).
Згідно з довідкою позивача вих. № 23515/10/241 від 15.11.11 р. станом на 15.11.11 р. сума податкового боргу відповідача складає 110355,08 грн., а саме:
- податок на прибуток - 45029,39 грн.,
- плата за землю - 45221,91 грн.,
- орендна плата - 5120,64 грн.,
- штрафні санкції за порушення РРО - 6961,90 грн.,
- екологічний податок - 1054,49 грн. (надходження від розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об'єктах, крім розміщення окремих видів відходів як вторинної сировини - 601,75 грн., надходження від викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами - 452,74 грн.),
- інші збори за забруднення навколишнього природного середовища - 6966,75 грн.
Відповідачем в порядку ч. 1 ст. 71 КАС України не надано доказів сплати стягуваної суми заборгованості, яка на дату розгляду справи становить 110355,08 грн., про що свідчить довідка позивача про суму податкового боргу відповідача.
З урахуванням матеріалів справи, вимог чинного законодавства, що регулює спірні відносини, наявних в матеріалах справи доказів, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У повному обсязі постанову складено 17.11.11 р.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з рахунків Державного підприємства "Керченський судноремонтний завод" (ЄДРПОУ 01124997, адреса місцезнаходження: 98300, АР Крим, м. Керч, вул. Кірова, 22) 110355,08 грн. податкового боргу:
- 45029,39 грн. з податку на прибуток в дохід Державного бюджету м. Керчі АР Крим (р/р 31116009700019, ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 11021000, ЄДРПОУ 34740946);
- 45221,91 грн. з земельного податку в дохід місцевого бюджету м. Керчі АР Крим (р/р 33216811700019, ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 13050100, ЄДРПОУ 34740946);
- 5120,64 грн. з орендної плати з юридичних осіб в дохід місцевого бюджету АР Крим (р/р 33215812700019, ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 13050200, ЄДРПОУ 34740946);
- 6961,90 грн. штрафних санкцій по РРО в дохід Державного бюджету м. Керчі АР Крим (р/р 31118104700019, ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 21080900, ЄДРПОУ 34740946);
- 1054,49 грн. з екологічного податку в дохід місцевого бюджету м. Керчі АР Крим (р/р 33116364700019, ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 19010300, ЄДРПОУ 34740946);
- 6966,75 грн. з інших зборів за забруднення навколишнього природного середовища в дохід місцевого бюджету м. Керчі АР Крим (р/р 33117329700019, ГУ ДКУ в АР Крим, м. Сімферополь, МФО 824026, код платежу 19050200, ЄДРПОУ 34740946).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Шкляр Т.О.