Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32
______ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.03.12 Справа № 23/5014/100/2012
За позовом прокурора міста Лисичанська в інтересах держави в особі Дочірньої компанії «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України», м. Київ,
до Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа», м. Лисичанськ Луганської області,
про стягнення 7240074 грн. 96 коп.
Суддя Воронько В.Д.
представники, присутні у судовому засіданні 01.03.2012 та, після оголошення перерви, у судовому засіданні 05.03.2012:
від заявника Шидлаускас П.В., старший прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах Прокуратури Луганської області, посвідчення № 214 від 07.10.2011;
від позивача ОСОБА_1., довіреність № 181/10 від 29.02.2012;
від відповідача - ОСОБА_2., довіреність № 56 від 03.01.2012; ОСОБА_3., довіреність № 6 від 01.01.2012.
У судовому засіданні 01.03.2012 відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України оголошено перерву до 05.03.2012 до 11 год. 00 хв.
в с т а н о в и в:
20.12.2010 між ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»та Комунальним підприємством «Лисичанськтепломережа»був укладений договір поставки природного газу № 06/10-2559-БО-20. Згідно з цим договором, ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»зобовязувалась передати відповідачу протягом січня-грудня 2011 року природний газ, а відповідач повинен прийняти та оплатити поставлений природний газ.
Пунктом 4.1 договору передбачено, що остаточний розрахунок за газ здійснюється споживачем до 20 числа місяця, наступного за місцем поставки газу.
За порушення строків розрахунків за отриманий газ пунктом 7.3.1. договору встановлено відповідальність у вигляді нарахування пені у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожен день прострочки, а в пункті 9.3. договору сторони передбачили, що строк позовної давності до вимог про стягнення неустойки встановлюється у три роки, неустойка нараховується за 6 місяців до моменту звернення з претензією або позовом.
В даному випадку має місце звернення з позовом, тому пеня може бути нарахована за 6 місяців до дня звернення до суду.
06.01.2012 прокурор м. Лисичанська звернувся до господарського суду Луганської області з позовом в інтересах держави в особі ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»про стягнення з Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа»6176074 грн. 18 коп. боргу за поставлений природний газ, 540430 грн. 49 коп. пені за період прострочки з 29.05.2011 по 29.11.2011, 358692 грн. 75 коп. інфляційних нарахувань на суму боргу з лютого по жовтень 2011 та 164877 грн. 54 коп. 3% річних за період з 11.02.2011 по 29.11.2011.
В обґрунтування позову позивач вказує, що ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»свої зобовязання згідно даного договору виконала повністю, передавши відповідачу протягом січня-квітня 2011 року природний газ на загальну суму 10502428 грн. 40 коп., що підтверджується актами прийому-передачі природного газу. Відповідач свої зобовязання по договору виконав частково, а саме розрахувався за поставлений природний газ в сумі 4326354 грн. 22 коп.
Відповідно до вимог п. 4.1. договору, остаточний розрахунок здійснюється на підставі акту приймання-передачі газу до 20 числа місяця, наступного за місяцем передачі газу.
Таким чином, сума основного боргу відповідача перед ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України», становить 6176074 грн. 18 коп.
Відповідач в судове засідання 29.01.2012 надав відзив на позовну заяву, в якому вказав, що в контексті пункту 2 ст. 121 Конституції України приписи пункту 3 частини 1 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України треба розуміти так, що прокурори та їх заступники подають до господарського суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ та організацій незалежно від їх підпорядкування та форм власності.
В даній позовній заяві прокурором не вказано в чому саме відбулось чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави з боку КП «Лисичанськтепломережа», а також не обґрунтована необхідність представництва прокурора у суді для захисту інтересів ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України».
05.03.2012 відповідачем поданий додатковий відзив на позовну заяву, яким зазначив, що згідно з ч. 3 ст. 232 Господарського кодексу України вимоги по сплаті штрафних санкцій за господарські правопорушення може заявити учасник господарських відносин, права або законні інтереси якого порушені, а у випадку передбачених законодавством уповноважений орган, наділений господарською компетенцією
В даному випадку орган прокуратури не являється учасником господарських відносин, так як договір про закупівлю природного газу за державні кошти укладений між ДК «Газ України»НАК «Нафтогаз України»та КП «Лисичанськтепломережа».
У звязку з цим відповідач просить зменшити розмір пені та відмовити у стягненні штрафних санкцій. Розмір заборгованості відповідачем не оспорений.
Враховуючи обставини справи, надані матеріали, суд дійшов до наступного.
Рішенням Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 визначено, що інтереси держави можуть збігатися повністю, частково або не збігатися з інтересами державних органів, державних підприємств та організацій чи з інтересами господарських товариств з часткою державної власності у статутному фонді. Проте держава може вбачати свої інтереси не тільки в їх діяльності, але й в діяльності приватних підприємств, товариств.
Із врахуванням того, що інтереси є оціночним поняттям, прокурор у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних чи інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту.
У даному випадку прокурор звернувся до суду в інтересах ДК «ГАЗ України»НАК «Нафтогаз України»виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про засади функціонування ринку природного газу» державне управління у цій сфері здійснює Кабінет Міністрів України та центральний орган виконавчої влади з питань забезпечення реалізації державної політики в нафтогазовому комплексі Міністерство палива та енергетики України у межах повноважень, визначених законодавством.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 № 747 утворено Національну акціонерну компанію «Нафтогаз України». Пунктом 9 вказаної постанови визначено, що 100% акцій Компанії, які випускаються на величину її статутного фонду, залишаються у державній власності.
Посилання відповідача на те, що прокурор не є учасником господарських відносин, тому не має права заявляти вимоги про стягнення штрафних санкцій є безпідставними, оскільки прокурор є заявником позову, у справі є позивачем, який користується усіма правами сторони, у тому числі і на заявлення вимог про стягнення штрафних санкцій.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Матеріалами справи підтверджується факт передачі позивачем відповідачу газу, який оплачений лише частково і заборгованість складає 6176074 грн. 18 коп.
Статтею 625 Цивільного кодексу України передбачено, що Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Згідно п. 7.3.1 договору за прострочку платежу може бути нарахована пеня у розмірі подвійної облікової ставки НБУ.
Перевіркою розрахунків інфляційних нарахувань на суму боргу та 3% річних встановлено, що вони відповідають вимогам чинного законодавства.
Відповідно до п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
В договорі між сторонами в п. 9.3 передбачено, що неустойка нараховується за 6 місяців, що передують моменту звернення до суду з позовом.
Прокурор звернувся до суду з позовом 06.01.2012, тому пеня може бути нарахована за період з 06.07.2011 по 06.01.2012. В позовній заяві пеня заявлена до стягнення за період з 29.05.2011 по 29.11.2011, але підлягає задоволенню за період з 06.07.2011 по 29.11.2011, і її розмір за розрахунком суду складає 409680 грн. 61 коп. Решта пені заявлена безпідставно. Враховуючи, що задоволенню підлягає пеня, розмір якої зменшується більше ніж на 130000 грн. 00 коп. суд вважає, що клопотання відповідача про зменшення суми пені, заявленої позивачем до стягнення, слід залишити без задоволення.
Таким чином підлягають повному задоволенню вимоги про стягнення боргу, інфляційних нарахувань, 3% річних, частково стягується пеня в сумі 409680 грн. 61 коп., у стягненні решти суми пені слід відмовити.
Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України на відповідача покладаються судові витрати у розмірі 64380 грн. 00 коп.
У судовому засіданні відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд
в и р і ш и в:
1.Позов задовольнити частково.
2.Стягнути з Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» (Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Баумана, 17, ідентифікаційний код 13401321) на користь Дочірньої компанії «Газ України»Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» (м. Київ, вул. Шолуденка, 1, ідентифікаційний код 31301827) борг у сумі 6176074 грн. 18 коп., пеню у сумі 409680 грн. 61 коп., інфляційні нарахування у сумі 358692 грн. 75 коп., 3% річних у сумі 164877 грн. 54 коп., наказ видати позивачу після набрання рішенням законної сили.
3.У задоволені решти позову відмовити.
4.Стягнути з Комунального підприємства «Лисичанськтепломережа» (Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Баумана, 17, ідентифікаційний код 13401321) на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 64380 грн. 00 коп., наказ видати Державній податковій інспекції у м. Лисичанську Луганської області після набрання рішенням законної сили.
5.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
6.Рішення підписано 12.03.2012.
СуддяВ.Д.Воронько