Постанова № 21800149, 05.12.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
05.12.2011
Номер справи
2а-11239/11/0170/23
Номер документу
21800149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 грудня 2011 р. 15:05 Справа №2а-11239/11/0170/23 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі

головуючої судді: Алексєєвої Т.В.,

при секретарі Лапшині В.В.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відкритого акціонерного товариства «Керчгаз»

до Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим

про скасування постанови

за участю представників:

від позивача ОСОБА_1, довіреність №8/378 від 04.04.11 р.

від відповідача ОСОБА_2, довіреність №2588 від 13.10.11 р.

Обставини справи: Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим про скасування постанови № 1707 від 12 липня 2011 p. про застосування стягнення у сумі 85.00 грн.

Позовні вимоги мотивує тим, що відповідач не обєктивно та упереджено застосував стягнення, передбачене ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів».

Позивач в судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог.

Відповідач проти позову заперечує, з підстав викладених в письмових запереченнях на позов.

Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, оцінивши їх у сукупності, суд -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень із боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при виконанні ними владних управлінських функцій на підставі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оцінюючи правомірність оскаржуваних дій, суд керувався критеріями, закрапленими у частині 3 ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, яких, субєкти владних повноважень повинні дотримуватися, при реалізації своїх дискреційних повноважень, а саме, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.9 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим (далі Управління) здійснює свою діяльність на підставі Конституції України, Закону України «Про захист прав споживачів» № 3161-1У від 01 грудня 2005 р., Постанови Кабінету Міністрів України та інших нормативно-правових актів.

Відповідно до статті 26 Закону України «Про захист прав споживачів» спеціалісти Управління мають право перевіряти у суб'єктів господарської діяльності сфери торгівлі, громадського харчування і послуг якість товарів (робіт, послуг), додержання обов'язкових вимог щодо безпеки товарів (робіт, послуг), а також дотримання правил торгівлі та надання послуг. При проведенні перевірки службові особи Управління реалізують права, передбачені ст.26 Закону України «Про захист прав споживачів».

Позивач Відкрите акціонерне товариство «Керчгаз» є юридичною особою, ідентифікаційний код 03348130 (а.с.10).

20 травня 2011 спеціалістами Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим на підставі направлення № 00006702 від 16.05.11 р. проведена позапланова перевірка (за зверненням споживачів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6) ВАТ «Керчгаз», розташованого за адресою: м. Керч, вул. Чкалова, 151.

Перевірка проводилася у присутності начальника служби експлуатації Сидоренко С.І. та юриста підприємства Бєлоусової І.Е.

Відповідно до п. 2.4. Порядку, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 25.10.2006 р. № 311 «під час проведення позапланової перевірки встановлюється обставини, які призвели до порушення вимог законодавства про захист прав споживачів».

У ході перевірки ВАТ «Керчгаз» встановлено, що споживачам ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, які проживають за адресою АДРЕСА_1 відмовлено у підключенні до природного газу водонагрівачів «Аміна» через розбіжності та невідповідності технічного паспорта газового приладу.

Під час проведення перевірки виявлено: згідно акту перевірки газового устаткування номера водонагрівачів відповідають номерний інструкції з експлуатації.

З пояснень начальника служби експлуатації ВАТ «Керчгаз» Сидоренко С.І. випливає, що в пред'явлених інструкціях відсутня інструкція з експлуатації та монтажу димохідного типу обладнання. Однак, надати зразок необхідної інструкції в повному обсязі Сидоренко С.І. відмовився.

Перевіркою також встановлено, що ВАТ «Керчгаз» відмовляє споживачам в підключенні водонагрівача на підставі того, що будівельно-монтажні роботи по установці димохідного водонагрівача проточного газового (надалі ВПГ) виконувалися працівниками магазину «Westen», якій не має ліцензії та дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки, проте в пред'явленому комплекті технічної документації включені акти на приховані роботи, проведені ТОВ «Керчгазспецмонтаж», тобто підприємством, яке має право на проведення даних видів робіт.

За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання законодавства про захист прав споживачів № 00005861 від 20 травня 2011 р., в якому відображені та зафіксовані вказані порушення.

З актом начальник служби експлуатації Сидоренко С.І. ознайомлений, другий примірник акта перевірки отримано для вручення господарюючому суб'єкту.

12.07.2011 р. на комісії Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим були розглянуті матеріали перевірки від 20.05.2011 р.

За результатами розгляду матеріалів перевірки, за порушення законодавства у сфері захисту прав споживачів начальником Управління винесено постанову про накладення стягнень на ВАТ «Керчгаз», передбачених ст. 23 Закону України про захист прав споживачів " в сумі 85 грн.

Судом встановлено, що споживачами ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 укладено договори про газопостачання їх квартир та здійснено перший пуск природного газу на газові плити. Газопостачання квартир здійснюється відповідно до Правил надання населенню послуг з газопостачання, затверджених Постановою КМУ № 2246 від 09.12.1999 р.(далі - Правила) і договору - безперервно та цілодобово.

Судом встановлено, що 25.03.11 р. робітниками ВАТ «Керчгаз» під час підготовки до пусконалагоджувальних робіт було встановлено невідповідність інструкції з експлуатації, монтажу та технічного обслуговування споживачів, встановленому димохідному газовому обладнанню.

Встановлення даного факту, унеможливлює підключення споживачів до газопостачання.

Відповідно до інструкції з монтажу, експлуатації та технічного обслуговування ВПГ - це газовий прилад з відкритою камерою згоряння, у якого відвід продуктів згоряння відбувається в димохідний канал. Існують обмеження щодо його використання:

-відсутність технічно справного димового каналу;

-прилад заборонено використовувати за відсутності у приміщенні

кватири (приточної вентиляції);

-прилад заборонено використовувати за відсутньої або недостатньої нормальної тяги.

Турбований ВПГ - це газовий прилад з закритою камерою згоряння, у якого забір повітря для горіння відбувається зовні, і відвід продуктів згоряння - через зовнішню стіну житлового будинку.

Напівтурбований ВПГ - це газовий прилад з відкритою камерою згоряння, у якого забір повітря для горіння відбувається з приміщення, а відвід продуктів згоряння - через зовнішню стіну житлового будинку.

Бездимохідний ВПГ - це газовий прилад з відкритою камерою згоряння, у якого забір повітря для горіння відбувається з приміщення і відвід продуктів згоряння відбувається всередину приміщення. Такий прилад розрахований на короткочасну роботу та його заборонено використовувати одночасно з іншими газовими приладами (п.6.36 ДБН «Газопостачання», який з 01.06.2010 р. вилучено з ДБН на підставі наказу Мінрегіонбуду України № 164 від 11.05.2010 p., у звязку з чим експлуатація бездимохідних ВПГ в Україні заборонена).

Відносини в галузі введення в обіг приладів, які працюють на газоподібному паливі урегульовані постановою КМУ від 24.09.2008 р. № 856.

Згідно із п.6 Технічного регламенту приладів, що працюють на газоподібному паливі, затвердженого постановою КМУ від 24.09.2008 р. № 856 у процесі підготовки приладу до введення в обіг необхідно:

розмістити на ньому табличку з технічними даними;

нанести текст застережливих вимог безпосередньо на прилад та на його пакуванні.

До приладу додається інструкція з його монтажу, інструкція з експлуатації та технічного обслуговування.

Тобто, у процесі підготовки ВПГ до введення в обіг (товарний обіг - це обмін продуктів праці за посередництвом грошей у формі купівлі-продажу), виробник зобов'язаний виконати вимоги, що викладені у зазначеному Технічному регламенті.

Згідно із абз.5 п.7 Технічного регламенту інструкція з монтажу повинна містити умови відведення продуктів згоряння.

Пунктом 8 Технічного регламенту передбачено, що інструкція з монтажу, інструкція з експлуатації та технічного обслуговування повинна містити інформацію, необхідну для безпечної експлуатації приладу, зокрема стосовно обмежень щодо його використання.

Приймання закінченого будівництвом об'єкта системи газопостачання, спорудженого згідно з проектом, повинно проводитися приймальною комісією у відповідності з вимогами ДБН А.3.1-3, ДБН В.2.5-20-2001.С 128, ДНАОП 0.00-1.20.

Відповідно до вказаних норм, крім документації на будівництво об'єктів систем газопостачання, передбаченої ДБН А.3.1-3, приймальній комісії повинні бути додатково представлені Інструкції заводів-виробників з експлуатації газового обладнання та приладів. Приймання закінченого будівництвом об'єкту системи газопостачання оформляється актом за формою 5 (додаток 2) ДБН А.3.1-3. Як встановлено позивачем, в інструкції з монтажу, експлуатації та технічного обслуговування ВПГ, встановленого у квартирах споживачів, відсутня зазначена інформація, щодо димохідного ВПГ, у повному обсязі.

Суд зазначає, що ззазначених причин ВАТ «Керчгаз» не мав права вводити в експлуатацію і підключати до газопостачання димохідні газові водонагрівачі.

З викладеного вище, суд не приймає доводи відповідача, по яких він просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Враховуючи вказані норми КАС України, а також те, що позивач в позові просить скасувати постанову Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим № 1707 від 12 липня 2011 p. суд, для повного захисту прав та інтересів позивача, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та також визнати протиправною постанову відповідача № 1707 від 12 липня 2011 p.

Враховуючи те, що позовні вимоги є обґрунтованими, суд, відповідно до положень ч. 2 ст. 11 КАС України, для захисту прав та інтересів позивача виходить за межі позовних вимог та вважає за необхідне визнати протиправною та скасувати постанову Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим № 1707 від 12 липня 2011 p. про накладання стягнень, передбачених ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів.

Під час судового засідання оголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову в повному обсязі оформлено та підписано 09.12.11р.

На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов Відкритого акціонерного товариства «Керчгаз» задовольнити.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Управління у справах захисту прав споживачів в АР Крим № 1707 від 12 липня 2011 p. про накладання стягнень, передбачених ст. 23 Закону України «Про захист прав споживачів».

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Алексєєва Т.В.