Єдиний державний реєстр судових рішень УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" січня 2012 р.справа № 1170/2а-947/11 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі: головуючого судді: Семененка Я.В.
суддів: Бишевської Н.А. Добродняк І.Ю
за участю секретаря судового засідання: Новошицькій О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу Кіровоградської об’єднаної державної податкової інспекції
на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2011 року у справі №1170/2а-947/11 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кіровоградпостач»до Кіровоградської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення -,
в с т а н о в и В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Кіровоградпостач»звернулося до суду з позовом в якому, просило визнати нечинним податкове повідомлення –рішення від 08.02.2011р. №0000082360, яким позивачу зменшено розмір від’ємного значення суми податку на додану вартість у розмірі 621667, 00 грн. та застосовано штрафні (фінансові санкції в сумі 155417 грн. В обґрунтуванні заявлених вимог позивач посилався на ст. 58 Конституції України щодо дії нормативно-правових актів в часі, та вказував на те, що застосування відповідачем штрафних санкцій за нормами Податкового кодексу України є неправомірним, оскільки порушення, які встановлено ДПІ, мали місце до набрання законної сили ПК України, що виключає можливість застосування цього нормативно-правового акту у спірних правовідносинах.
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2011 року позовні вимоги задоволено частково, а саме: визнано протиправним податкове повідомлення-рішення Кіровоградської об’єднаної державної податкової інспекції №0000082360 від 08.02.2011 року в частині застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в сумі 155417 грн.. Постанова суду, в частині задоволених позовних вимог, мотивована тим, що за порушення, вчинені у попередніх періодах та виявлені після дати набрання чинності Податковим кодексом України, не допускається застосування санкцій, що не були передбачені нормативно-правовими актами до 01.01.2011 року, у зв’язку з чим, податкове повідомлення-рішення, в частині застосування штрафних санкцій, є необґрунтованим та незаконним.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції Кіровоградська об’єднана державна податкова інспекція подала апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права, неповне з’ясування обставин справи, просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволені позовних вимог. Апеляційна скарга обґрунтована тим, що оскаржуване рішення прийняте ОДПІ після 01.01.2011р., тобто після набрання законної сили ПК України, у зв’язку з чим застосування штрафних санкцій у відповідності до вимог цього Кодексу є правомірним.
Перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, в межах доводів апеляційної скарги, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню виходячи із наступного.
Судом встановлено та підтверджено матеріалам справи, що повноважними особами Кіровоградської ОДПІ проведено виїзну позапланову документальну перевірку ТОВ «Кіровоградпостач»з питань повноти нарахування та своєчасності сплати податку на додану вартість за жовтень 2010 року.
За результатами проведеної перевірки складено Акт від 04.02.2011р. №8/23-6/37168244, в якому, зокрема, зроблено висновки про порушення позивачем п.4.5, ст.4, пп.7.3.1 п.7.3 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість»в результаті чого встановлено заниження суми податкового зобов’язання з ПДВ за жовтень 2010 року у розмірі 621667 грн., чим завищено від’ємне значення різниці між сумою податкового зобов’язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду.
Даний факт позивачем не оскаржувався в судовому порядку.
На підставі складено акту ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.02.2011р. №0000082360, яким позивачу зменшено суму від’ємного значення у розмірі 621667грн., та застосовано штрафні санкції у сумі 155417 грн..
Як вбачається з податкового повідомлення-рішення, правовою підставою для застосування штрафних (фінансових) санкцій стали норми Податкового кодексу України, а саме п.123.1 ст.123 ПК України (а.с.11).
Вирішуючи спірні правовідносини між сторонами суд першої інстанції вірно виходив з того, що відповідно до ст..58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що перевірка ДПІ, за наслідками якої прийнято оскаржене ППР, проводилась з огляду на подану позивачем декларацію з ПДВ за жовтень 2010р. (вх.№9005240690 від 19.11.2010р.) та розрахунку суми бюджетного відшкодування за жовтень 2010р. Тобто, суми бюджетного відшкодування визначалися позивачем відповідно до вимог Закону України «Про податок на додану вартість», який був чинним на час подання Декларації та розрахунку сум бюджетного відшкодування. Згідно з преамбулою Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який був чинним на час визначення позивачем від’ємного значення з ПДВ та подання Декларацій з податку на додану вартість, цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Отже, до спірних правовідносин мають застосовуватися норми права, які були чинними на час визначення позивачем сум бюджетного відшкодування та подання до ДПІ податкової звітності з ПДВ.
Законом України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»не передбачалось застосування контролюючим органом штрафних санкцій у разі встановлення завищення задекларованої суми від’ємного значення ПДВ.
За таких обставин, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про неправомірність податкового повідомлення-рішення, в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій.
Такої правової позиції дотримується і ДПА України, яка у своєму Листі від 14.02.2011р. №4091/7/23/4017/131 зазначила про те, що за порушення вчинені у попередніх періодах, та виявлені після дати набрання чинності Податковим кодексом України, не допускається застосування санкцій, що не були передбачені нормативно-правовими актами до 01.01.2011р. (у разі встановлення завищення суми задекларованого від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток, задекларованої суми від’ємного значення ПДВ, а також завищення заявленої до відшкодування з бюджету суми ПДВ, яка на час перевірки не відшкодована).
За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції в достатньому обсязі з’ясовано обставини справи та ухвалено законне і обґрунтоване рішення, у зв’язку з чим підстав для його скасування не існує.
На підставі викладеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Кіровоградської об’єднаної державної податкової інспекції залишити без задоволення, а постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 квітня 2011 року у справі №1170/2а-947/11 - без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, передбаченому ст..212 КАС України.
(Повний текст ухвали виготовлено 30.01.2012р.)
Головуючий: Я.В. Семененко
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: І.Ю. Добродняк