Постанова № 21791418, 07.02.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2012
Номер справи
2а/0570/21231/2011
Номер документу
21791418
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 лютого 2012 р. справа № 2а/0570/21231/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 10-20

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді

при секретаріКусти Ю.Ф.

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Олішевська В.В., при секретарі судового засідання Кусти Ю.Ф., розглянувши адміністративний позов Донецько-Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-транспортна компанія «АЛТРАНС» м. Донецьк

про: стягнення фінансових санкцій у сумі 1700 грн.

за участю

представників сторін:

прокурор: Профатило О.П.

від позивача: ОСОБА_1 за довір.

від відповідача: не зявився

Донецько-Ясинуватський транспортний прокурор звернувся до суду в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-транспортна компанія «АЛТРАНС» м. Донецьк про стягнення фінансових санкцій у сумі 1700 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області при проведені перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-транспортна компанія «АЛТРАНС» встановлені порушення чинного законодавства України при наданні послуг вантажного автомобільного транспорту, в результаті чого 23.05.2011 року складений Акт № 222964 про порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» в частині надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, а саме на момент перевірки у водія відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень, що є грубим порушенням вище зазначених вимог нормативного документу.

На підставі Акту перевірки Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області прийнято постанову № 127571 від 20.06.2011 року про застосування до ТОВ «ТТК «АЛТРАНС» фінансових санкцій в розмірі 1700 грн.

До теперішнього часу відповідачем суму фінансових санкцій у добровільному порядку не сплачено, в звязку з чим позивач просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Прокурор та представник Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області у судовому засіданні позовну заяву підтримали, просили задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, надав заперечення на позовну заяву, відповідно до якого просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог посилаючись на те, що позовна заява не підпадає під юрисдикцію адміністративного суду, оскільки позивачем не дотримані вимоги ст. 17 КАС України. Крім того зазначено, що ТОВ «Торгово-транспортна компанія «АЛТРАНС» не може бути відповідачем по даній справі, оскільки це не передбачено ст. 50 КАС України, яка визначає вичерпне коло осіб, які можуть бути сторонами у адміністративній справі. Також, на думку відповідача, приймаючи даний адміністративний позов до провадження суд порушив норми процесуального прав, а саме ст. ст. 105, 106 КАС України, які встановлюють вимоги щодо форми та змісту адміністративного позову і фактично передбачають, що відповідачем у адміністративній справі може бути лише субєкт владних повноважень.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача суд ВСТАНОВИВ

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торгово-транспортна компанія «АЛТРАНС» зареєстровано в якості юридичної особи та включено до ЄДРПОУ за № 35292565.

Відповідно до Положення «Про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 року за №1190 (далі - Положення), Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства транспорту та звязку України і йому підпорядковується.

Згідно з п. 4 Положення Головна державна інспекція на автомобільному транспорті відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням субєктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.

Головна державна інспекція на автомобільному транспорті має право перевіряти додержання субєктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.

Згідно п. 8 Положення Головна державна інспекція на автомобільному транспорті для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з Міністерством транспорту та звязку утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Головної державної інспекції на автомобільному транспорті.

Таким чином, територіальний орган Головної державної інспекції на автомобільному транспорті при прийнятті рішення про застосування до субєкта підприємницької діяльності фінансових санкцій діє як орган державної виконавчої служби у здійсненні управлінських функцій і, відповідно, як субєкт владних повноважень.

Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області при проведені перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-транспортна компанія «АЛТРАНС» встановлені порушення чинного законодавства України при наданні послуг вантажного автомобільного транспорту.

23 травня 2011 року інспекторами інспекції у відношенні відповідача складено Акт перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 222964, а саме в порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» в частині надання послуг з перевезень вантажів без оформлення документів, на момент перевірки у водія відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України у разі перевезення вантажів з перевищенням вагових обмежень. Від підпису акту перевірки водій транспортного засобу ОСОБА_2 відмовився.

27 травня 2011 року Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області на адресу ТОВ «ТТК «АЛТРАНС» направлено запрошення на розгляд справи про порушення на 20.06.2011 року, яке отримано уповноваженою особою відповідача 31.05.2011 року, що підтверджується копією повідомлення про вручення поштового відправлення.

20 червня 2011 року Постановою начальника Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області Провоторова В.П. № 127571 за порушення законодавства про автомобільний транспорт, відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону України “Про автомобільний транспорт”, до відповідача застосовані фінансові санкції у розмірі 1700 грн.

22 червня 2011 року позивачем направлялась на адресу відповідача для добровільного виконання копія Постанови про застосування фінансових санкцій у відповідності до ст. 28 “Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті”, затвердженого постановою КМУ № 1567 від 08.11.2006 року (далі - Порядок). Дане поштове відправлення отримано уповноваженою особою відповідача 29 червня 2011 року, що підтверджується повідомленням про отримання поштового відправлення.

Відповідно до ст. 48 Закону України “Про автомобільний транспорт” автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є:

-для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

-для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень, які здійснюються на договірних умовах чи для власних потреб, обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.

Пунктами 26, 27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті встановлено, що справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням. У разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.

Відповідно ст. 60 Закону за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно п. 28 зазначеного Порядку фінансова санкція повинна бути перерахована суб'єктом господарювання на зазначений у постанові рахунок не пізніше ніж протягом п'ятнадцяти днів після отримання ним копії постанови про застосування фінансових санкцій, про що повідомляється орган державного контролю, посадовою особою якого винесено відповідну постанову.

Відповідачем було оскаржено Постанову про застосування фінансових санкцій № 127571 від 20 червня 2011 року та Акт перевірки № 222964 від 23 травня 2011 року в судовому порядку.

Судом встановлено, що Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 листопада 2011 року по справі №2а/0570/17519/2011, в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю “Торгово-транспортна компанія “Алтранс” до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України про визнання недійсним Акту перевірки № 222964 від 23 травня 2011 року відмовлено повністю.

Постанова Донецького окружного адміністративного суду від 17 листопада 2011 року по справі №2а/0570/17519/2011 набрала законної сили.

Ухвалою від 16 січня 2012 року по справі № 2а/0570/23005/2011 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “Торгово-транспортна компанія “Алтранс” до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України про скасування Постанови № 127571 від 20.06.2011 року про застосування фінансових санкцій залишено без розгляду.

До теперішнього часу відповідачем суму фінансових санкцій в розмірі 1700 грн. у добровільному порядку не сплачено.

Відносно посилання відповідача щодо порушення судом норм процесуального права під час прийняття адміністративного позову до провадження, а саме ст. ст. 17, 50, 105, 106 КАС України, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Позивач є субєктом владних повноважень відповідно до приписів Кодексу адміністративного судочинства України.

Під час відкриття провадження по справі суд дійшов висновку, що позовна заява Донецько-Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до ТОВ «Торгово-транспортна компанія «АЛТРАНС» про стягнення фінансових санкцій у сумі 1700 грн. відповідає вимогам Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

На підставі вищевикладеного позовні вимоги Донецько-Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-транспортна компанія «АЛТРАНС» м. Донецьк про стягнення фінансових санкцій у сумі 1700 грн. підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 2 - 15, 17 - 18, 47 - 51, 56 - 59, 69 - 71, 79, 86, 87, 99, 104 - 107, 122 - 140, 151 - 154, 158, 160, 162, 163, 167, 185 - 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов Донецько-Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та звязку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-транспортна компанія «АЛТРАНС» м. Донецьк про стягнення фінансових санкцій у сумі 1700 грн. - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Торгово-транспортна компанія «АЛТРАНС» (83062, Донецька область, м. Донецьк, вул. Куйбишева, 15а/17) на користь Державного бюджету України м. Донецька (ГУДК Донецької області р/р 31112106700002, МФО 834016, ОКПО 23977045) фінансові санкції в сумі 1700 грн.

Постанова постановлена у нарадчій кімнаті та проголошена її вступна та резолютивна частини 07 лютого 2012 року в присутності прокурора та представника позивача.

Повний текст постанови складено та підписано 10 лютого 2012 року.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Олішевська B.В.