Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 липня 2011 р. справа № 2а/0570/8635/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретарі Заднепровської В.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Прокурора Орджонікідзевського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до Товариства з обмеженою відповідальністю Цегельний завод «Перспектива» про стягнення заборгованості перед бюджетом зі сплати податків в розмірі 150609,48грн., з якої податок на додану вартість у розмірі 64697,61грн. та податок на доходи фізичних осіб у сумі 85911,87грн., -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Прокурор Орджонікідзевського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог (а.с.88), до Товариства з обмеженою відповідальністю Цегельний завод «Перспектива» про стягнення заборгованості перед бюджетом зі сплати податків в розмірі 150609,48грн., з якої податок на додану вартість у розмірі 64697,61грн. та податок на доходи фізичних осіб у сумі 85911,87грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що за відповідачем рахується заборгованість в загальній сумі 150609,48грн., з якої податок на додану вартість у розмірі 64697,61грн. та податок на доходи фізичних осіб у сумі 85911,87грн., яка виникла внаслідок несплати поточних платежів по податку на додану вартість та з податку на доходи фізичних осіб відповідно до поданих податкових декларацій, які є узгодженими з дати їх подання та відповідно до податкового повідомлення-рішення про нарахування штрафної санкції.
Просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Цегельний завод «Перспектива» (875100, Донецька області, м. Маріуполь, вул. Лепорського, б.1, код ЄДРПОУ 13479857) на користь Державного бюджету України заборгованість перед бюджетом зі сплати податків в розмірі 150609,48грн. (у тому числі 64697,61грн. зі сплати податку на додану вартість, 85911,87грн. зі сплати податку на доходи фізичних осіб).
Представники сторін та прокурор в судове засідання не з’явилися, про час, дату і місце судового розгляду повідомлялися належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності суду не надавав. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю Цегельний завод «Перспектива» є юридичною особою, зареєстроване Виконавчим комітетом Маріупольської міської ради Донецької області 27.06.1997 року за №4754, ідентифікаційний код 13479857, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію суб’єкта підприємницької діяльності – юридичної особи, довідкою №13479857 про включення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.8,10,49). Перебуває на податковому обліку у ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя з 29.04.1992 року за №0066, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків ф.4-ОПП від 29.07.2010 року №160 (а.с.11). Підприємство здійснює свою діяльність на підставі Статуту (а.с.13).
Відповідно до статті 67 Конституції України, кожен повинен сплачувати податки і збори у порядку і розмірах, встановлених законом.
Оскільки спірні правовідносини виникли на протязі 2010 року, враховуючи, що з 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, суд відповідно до статті 58 Конституції України застосовує нормативно – правові акти України, які діяли в той період.
Відповідачем було подано до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя податкові декларації з податку на додану вартість:
- №13620 від 20.07.2010 року за 6 місяців 2010 року, якою нарахував суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 43835,00грн. (а.с.25). Термін сплати суми податку 30.07.2010 року.
- №15550 від 13.08.2010 року за 7 місяців 2010 року, якою нарахував суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 3480,00грн. (а.с.27). Термін сплати суми податку 30.08.2010 року.
- №16451 від 17.09.2010 року за 8 місяців 2010 року, якою нарахував суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 6677,00грн. (а.с.29). Термін сплати суми податку 30.09.2010 року.
- №20202 від 19.10.2010 року за 9 місяців 2010 року, якою нарахував суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 3862,00грн. (а.с.31). Термін сплати суми податку 30.10.2010 року.
- №22249 від 15.11.2010 року за 10 місяців 2010 року, якою нарахував суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 802,00грн. (а.с.33). Термін сплати суми податку 30.11.2010 року.
- №26623 від 19.01.2011 року за 2010 рік, якою нарахував суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 1003,00грн. (а.с.35). Термін сплати суми податку 30.01.2011 року.
- №9000357297 від 16.02.2011 року за 1 місяць 2011 року, якою нарахував суму податкового зобов’язання з податку на додану вартість у розмірі 508,00грн. (а.с.37). Термін сплати суми податку 02.03.2011 року.
Всього платником податків нарахована за вказаними податковими деклараціями суму 60167,00грн. (а.с.89) та відображається на зворотному боці облікової картки (а.с.65,69).
Податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення про нарахування штрафної санкції від 11.02.2011 рок №0000201500/0 у сумі 4530,61грн. за несвоєчасну сплату податкових зобов’язань на підставі ст.126 Податкового кодексу України, яке отримано відповідачем особисто, про що є запис на корінці (а.с.39). Але на теперішній час сума штрафної санкції не сплачена, що підтверджено зворотнім боком облікової картки (а.с.65).
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.
Підпункт 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 зазначеного Закону встановлює, що платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з п.10.4 ст.10 Закону України «Про податок на додану вартість» контроль за правильністю нарахування та сплати (перерахування) податку до бюджету здійснюється відповідним податковим органом, а при імпорті товарів із сплатою податку при його митному оформленні - відповідним митним органом за правилами, встановленими спільним рішенням центральних податкового та митного органів.
Розділом V Податкового кодексу України передбачений порядок оподаткування податку на додану вартість.
Відповідно до ст.203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Відповідачем податкове зобов’язання за деклараціями не сплачено, у зв’язку з чим виник податковий борг по податку на додану вартість у розмірі 60167,00грн.
ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя була проведена невиїзна документальна перевірка своєчасності сплати податків та платежів до бюджетів, за результатами якої був складений акт №111/15-011/13479857 від 11.02.2011 року (а.с.40). На підставі цього акту перевірки податковим органом прийнято податкове повідомлення-рішення №0000201500/0 від 11.02.2011 року про нарахування відповідачу суми штрафу згідно ст.126 Податкового кодексу України у розмірі 20% грошового зобов’язання погашеного з затримкою, в розмірі 4530,61грн. Податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем особисто, про що є відмітка на корінці рішення (а.с.39).
Відповідачем до ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя подані податкові декларації з податку на доходи фізичних осіб:
- №9000941178 від 15.03.2011 року за січень місяць 2011 року, якою нарахував суму податку на доходи фізичних осіб у розмірі 9900,00грн. та визначив суму заборгованості з податку на доходи фізичних осіб станом на 01.01.2011 року у розмірі 151439,43грн. (а.с.41).
- №9000941179 від 15.03.2011 року за лютий 2011 року, якою нарахував суму податку на доходи фізичних осіб у розмірі 5760,00грн. (а.с.42).
- №9001964582 від 15.04.2011 року за березень 2011 року, якою нарахував суму податку на доходи фізичних осіб у розмірі 12532,06грн. (а.с.76).
Відповідачем суми податку на доходи фізичних осіб частково не сплачені, термін сплати 01.03.2011року та 07.04.2011 року відповідно, у зв’язку з чим виник податковий борг у розмірі 85911,87грн.
Питання щодо справляння податку на доходи фізичних осіб, що був нарахований проте не сплачений у період до набрання чинності Податкового кодексу України, тобто до 01.01.2011 року врегульовано пунктом 1 підрозділу 1 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України. А саме, за приписами цієї норми - податок на доходи фізичних осіб, нарахований, але не сплачений податковим агентом до бюджету всупереч порядку, що діяв до набрання чинності цим Кодексом, на дату набрання чинності цим Кодексом вважається податковим боргом за узгодженим податковим зобов'язанням та підлягає відображенню у податковому розрахунку за результатами першого звітного кварталу, протягом якого набирає чинності цей Кодекс, а також стягується з податкового агента із застосуванням заходів відповідальності, передбачених цим Кодексом.
Згідно з п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.
Так у відповідності до п.168.1.2 ст.168 кодексу податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету.
В п.168.3 ст.168 Податкового кодексу України зазначено, що розрахунок податкових зобов'язань з оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого у джерела його виплати, проводиться податковим агентом (у тому числі роботодавцем). Податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України (п.п.168.1.4 п.168.1 ст.168 кодексу) .
Відповідно до п.п.168.4.6 п.168.1 ст.168 зазначеного кодексу, контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює орган державної податкової служби за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу.
Також п.п.168.4.7 ст.168 кодексу визначається, що відповідальність за своєчасне та повне перерахування сум податку до відповідного місцевого бюджету несе юридична особа або її відокремлений підрозділ, що нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід.
Згідно з п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані, зокрема:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
Відповідно до п.п.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.п.31.1 ст.31 кодексу строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно із п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Підпунктом 14.1.175 п.14.1 ст.14 Кодексу встановлено, що суми грошового зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання вважаються податковим боргом.
Пунктом 38.1 ст.38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
В порушення вищевказаних вимог Податкового кодексу України відповідач, у строки визначені законодавством, не сплатив в повному обсязі узгоджену суму податкового зобов’язання по податку на додану вартість.
Відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст.59 Податкового кодексу України, у випадку, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання у встановлені строки, податковий орган направляє такому платнику податків податкові вимоги.
ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя відповідачу направлені перша податкова вимога від 09.06.2009 року №1/163 та друга податкова вимога від 17.07.2009 року №2/181, які були отримані відповідачем, про що є відмітки на корінцях вимог. (а.с.45,46).
Також податковим органом було прийняте рішення №54 від 17 серпня 2009 року про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Крім того, ДПІ у Орджонікідзевському районі м. Маріуполя проведено реєстрацію податкової застави в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна, про що внесено реєстраційний запис 08.09.2009 року за №9031930, що підтверджено витягом про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (а.с.48).
Таким чином, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли.
Відповідно до ст.50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обов’язкові платежі) та інші доходи до державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.
Згідно п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків, зокрема, шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Прокурора Орджонікідзевського району м. Маріуполя в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя до Товариства з обмеженою відповідальністю Цегельний завод «Перспектива» про стягнення заборгованості перед бюджетом зі сплати податків в розмірі 150609,48грн., з якої податок на додану вартість у розмірі 64697,61грн. та податок на доходи фізичних осіб у сумі 85911,87грн. – задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Цегельний завод «Перспектива» (875100, Донецька області, м. Маріуполь, вул. Лепорського, б.1, код ЄДРПОУ 13479857) на користь Державного бюджету України заборгованість перед бюджетом зі сплати податків в розмірі 150609,48грн. (у тому числі 64697,61грн. зі сплати податку на додану вартість, 85911,87грн. зі сплати податку на доходи фізичних осіб).
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 26 липня 2011року.
Постанова у повному обсязі складена 29 липня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.