Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 жовтня 2011 р. справа № 2а/0570/16737/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Буряк І. В.
при секретаріБеспалько Г.Г.
за участю представників сторін:
позивача:Мозгова Н.Т. (директор)
відповідача:ОСОБА_2 (дов.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні
позовну заяву Дочірнього підприємства «Фемілі Фуд-Донецьк» Приватного підприємства «Фемілі Фуд»
до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області
про визнання протиправним та скасування рішення від 08.08.2011р. №051757-0161-32-267
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство «Фемілі Фуд-Донецьк» Приватного підприємства «Фемілі Фуд» (надалі позивач, ДП «Фемілі Фуд-Донецьк» ПП «Фемілі Фуд») звернулось до суду з адміністративним позовом до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області (надалі відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 08.08.2011р. №051757-0161-32-267.
В обґрунтування позовних вимог, позивач посилається на неправомірне застосування штрафу за не розміщення наочної інформації про заборону куріння, оскілки позивач орендує приміщення у торгівельному центрі «Донецьк сіті», у якому заборонено куріння, крім спеціально відведених для цього місць.
Також, позивач зазначає, що: заборона куріння у кафе не є абсолютною та передбачає виключення, та перевіряючими не зафіксовано випадків куріння у кафе.
Крім того, позивач зазначає, що ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» не передбачено застосування штрафних санкцій тільки за нерозміщення наочної інформації про заборону куріння.
В судовому засіданні від 19.10.2011р. представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував вважаючи, що спірне рішення законне та обґрунтоване, оскільки позивач мав розмістити наочну інформацію, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!" безпосередньо у своєму приміщенні.
У судовому засіданні від 19.10.2011р. представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.
ДП «Фемілі Фуд-Донецьк» ПП «Фемілі Фуд» зареєстровано у якості юридичної особи, ідентифікаційний код 34627005, місцезнаходження: 83092, м. Донецьк, вул. 230-ї Стрілкової дивізії, б.№10, про що зазначено у відповідному свідоцтві серія А00 №319465.
Позивачу наданий дозвіл на розміщення обєкту торгівлі №001183 за адресою м. Донецьк, вул. Артема, 130 Торговий центр «Донецьк сіті» (бар «Япона Хата»).
Із вказаного дозволу вбачається, що сферою діяльності господарської одиниці позивача бару «Япона Хата» є громадське харчування.
21 липня 2011 року позивачем проведена перевірка відповідача з питань додержання вимог, встановлених законодавством України, які є обовязковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами на торгівельному обєкті - кафе, розташованому за адресою: м. Донецьк, вул. Артема, 130 за наслідками якої складений акт № 583/03/34627005 від 21.07.2011р.
Зазначеним актом перевірки встановлено порушення ст. 152 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
На підставі вказаного акту, позивачем прийняте рішення про застосування фінансових санкцій від 08.08.2011р. №051757-0161-32-267, відповідно до якого до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу у розмірі 3 400,00 грн. за порушення ст. 152 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме не розміщення графічного знаку про заборону куріння та тексту такого змісту «Куріння заборонено».
Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.
У зауваженнях до акту № 583/03/34627005 від 21.07.2011р. представник позивача зазначив, що табличка про заборону куріння відсутня, оскільки у торгівельному центрі маються таблички про заборону куріння.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначає Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
Згідно частиною 3 ст. 152 зазначеного Закону встановлено, що забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів: 1) у закладах громадського харчування; 2) у приміщеннях органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших державних установ; 3) у приміщеннях закладів культури; 4) у приміщеннях закритих спортивних споруд; 5) у приміщеннях підприємств, установ та організацій всіх форм власності.
Таким чином, у закладі громадського харчування барі «Япона Хата», що належить позивачу, забороняється, крім спеціально відведених для цього місць, куріння тютюнових виробів.
Частиною 4 ст. 152 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що у місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".
Із наведеного вбачається, що у закладі громадського харчування - барі «Япона Хата» повинна бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".
При цьому, Суд вважає необґрунтованими посилання позивача щодо наявності графічного знаку про заборону куріння на вході до торгового центру «Донецьк Сіті», про що вбачається із додатку 5 до позовної заяви, оскільки у вказаній інформації відсутній текст зі змістом: "Куріння заборонено!".
Крім того, бар «Японата хата», як окремий визначений ч. 3 ст. 152 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» господарський обєкт заклад громадського харчування, що моє відокремлену частину внутрішнього приміщення, яку одноособово використовує за цільовим призначенням на підставі відповідного договору, повинен безпосередньо розміщувати наочну інформацію, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".
Частинами 5, 7 ст. 152 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» передбачено, що у спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".
Власник або уповноважені ним особи чи орендарі відповідних споруд, окремих приміщень зобов'язані відвести спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію про розташування таких місць та про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів.
Позивач орендує приміщення у торговому центрі «Донецьк сіті» на підставі договору оренди нерухомого майна від 01.03.2011р. №6/11-А.
Згідно вказаного договору, позивач користується приміщенням відповідно до Правил Комплексу.
Згідно пп. 3.9.5 п. 3.9 Правил торгового центру «Донецьк Сіті» встановлено, що у місцях загального користування комплексу та у обєкті оренди заборонено курити, крім як у місцях, спеціально відведених орендодавцем.
Тобто, у обєкті оренди заборонено курити, крім як у місцях, спеціально для цього відведених орендодавцем.
У відповідності до ч.2 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» встановлено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі необладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 152 цього Закону, - 3400,00 гривень.
Суд зазначає, що встановлення випадку куріння у забороненому місці не є обовязковою умовою для застосування передбачених ч. 2 ст. 17 Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» штрафних санкцій.
Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами державної податкової служби та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Таким чином, позивач обгрунтовано, у межах наданих йому повноважень, застосував передбачені ч. 2 ст. 17 Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» штрафні санкції у розмірі 3400,00 грн. за не розміщення наочної інформації, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".
На підставі наведеного, Суд ввжає позовні вимоги не обгрунтованими та такими, що не підлягають задоволеню.
Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
1. У позові Дочірнього підприємства «Фемілі Фуд-Донецьк» Приватного підприємства «Фемілі Фуд» до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у Донецькій області відмовити повністю.
2. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
3. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 19 жовтня 2011 року, повний текст виготовлено 21 жовтня 2011 року.
4. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягомдесяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Буряк І. В.