Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2011 р. справа № 2а/0570/13895/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Шинкарьової І.В.
при секретаріЗаднепровської В.О.
за участю
представника позивача Кузьміна М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Простір» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків у сумі податкової заборгованості зі штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування у розмірі 23934,60грн.,-
встановив:
Позивач, Горлівська обєднана державна податкова інспекція, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Комунального підприємства «Простір» про стягнення кошти з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків у сумі податкової заборгованості зі штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування на користь держави у розмірі 23934,60грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що по платежам до бюджету підтверджена заборгованість КП «Простір» по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування на загальну суму 23934,60грн. за податковим повідомленням-рішенням №0000172334 від 14.04.2010 року, дата виникнення податкового боргу 04.05.2011 року.
Станом на 04.07.2011 року відповідачем завдано шкоду бюджету на загальну суму 23934,60грн.
Просить суд стягнути кошти з рахунків платника податків у банках з Комунального підприємства «Простір» (84601, м. Горлівка Донецька області, вул. Інтернаціональна, буд.95А, ідентифікаційний код 03362092) суму податкової заборгованості зі штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування на користь держави у розмірі 23934,60грн. на р/р 31117104700021, код 21080900, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: Державний бюджет у ЦМР м. Горлівки.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення, аналогічні обставинам, викладеним в позовній заяві.
Відповідач в судове засідання не зявився, про час, дату і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за їх відсутності суду не надавали. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за їх відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд встановив наступне.
Комунальне підприємство «Простір» є юридичною особою, зареєстровано Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 13.04.2000 року №12561050001001038, ідентифікаційний код 03362092, про що свідчить свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи та довідка АБ №202644 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.9,10), перебуває на податковому обліку в Горлівській ОДПІ з 01.07.1994 року за №73, згідно з довідкою про взяття на облік платника податків за формою 4-ОПП від 29.07.2009 року №28356 (а.с.13).
Судом встановлено, що 04.04.2011року Горлівською обєднаною державною податковою інспекцією проведена перевірка відповідача, за результатами якої складений відповідний акт №29/05/03/23/03362092 від 05.04.2011 року, яким встановлено порушення п.2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», а саме неоприбуткування готівкових коштів у сумі 4900,00грн. у день їх фактичного надходження в касі підприємства (а.с.18).
14 квітня 2011 року Горлівською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0000172343 про застосування штрафних (фінансових) санкцій, яким на підставі акту перевірки встановлено порушення п.2.6 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», до відповідача на підставі п.п.54.3.3 п.54.3 ст.54 Податкового кодексу України та згідно з абз.3 ч.1 ст.1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки» застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 24500,00грн. Вказане рішення отримано відповідачем 14.04.2011 року, про що є відмітка на корінці рішення (а.с.22).
Відповідно до п.4.2 Положення «Про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі. Кожне підприємство (юридична особа), що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів). Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу, що видається і оформляється підприємством юридичною особою, до складу якого вони входять.
В порушення п.2.6 Положення підприємством не оприбутковано готівкові кошти у сумі 4900,84грн. у день їх фактичного надходження в касі підприємства, а саме: 01.04.2011 року згідно фіскального звітного чеку реєстратора розрахункових операцій №1315 від 01.04.2011 року було видано готівкові кошти у сумі 4900,00грн. (факт службової видачі готівки у сумі 4900,00грн. підтверджується записом в книзі обліку розрахункових операцій за день роботи 01.04.2011 року).
П.2.6 Положення передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Відповідно до п.3.1 зазначеного Положення касові операції оформляються касовими ордерами, видатковими відомостями, розрахунковими документами, документами за операціями із застосуванням спеціальних платіжних засобів, іншими касовими документами, які згідно із законодавством України підтверджували б факт продажу (повернення) товарів, надання послуг, отримання (повернення) готівкових коштів.
Підприємством в порушення вказаного пункту допущені випадки відшкодування підзвітним особам грошових коштів без подання одержувачем коштів платіжного документу, який би підтверджував сплату готівкових коштів на загальну суму 4900,00грн.
Відповідно до Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки» установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми та за проведення готівкових розрахунків без подання одержувачем коштів платіжного документа (товарного або касового чека, квитанції до прибуткового ордера, іншого письмового документа), який би підтверджував сплату покупцем готівкових коштів, - у розмірі сплачених коштів.
Правила організації контролю за додержанням норм з регулювання обігу готівки встановлюються Національним банком України за погодженням з Державною податковою адміністрацією України.
Передбачені цією статтею штрафи в повному обсязі стягуються до державного бюджету в порядку, встановленому законодавством.
Також установлено, що штрафні санкції, передбачені цим Указом, застосовуються до осіб, зазначених у статті 1 цього Указу, органами державної податкової служби на підставі матеріалів проведених ними перевірок і подань державної контрольно-ревізійної служби, фінансових органів та органів Міністерства внутрішніх справ України в установленому законодавством порядку та в розмірах, чинних на день завершення перевірок або на день одержання органами державної податкової служби зазначених подань.
Контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обігу готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, здійснюють органи державної податкової служби, державної контрольно-ревізійної служби, Міністерства внутрішніх справ України та фінансові органи, а банками - Національний банк України.
Згідно зворотного боку облікової картки платника податків по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування за порушення норм регулювання обігу готівки станом на 04.07.2011 року за відповідачем рахується заборгованість у сумі 23934,60грн., в тому числі за рішенням про застування штрафних санкцій від 14.04.2011 року №0000172334 у розмірі 23934,60грн. (а.с.26).
Відповідно до пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до ст.59 Податкового кодексу України, у випадку, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання у встановлені строки, податковий орган направляє такому платнику податків податкові вимоги.
Горлівською ОДПІ відповідачу направлена податкова вимога від 05.05.2011 року №165, яка була отримана відповідачем, про що є запис на корінці вимоги (а.с.15).
Також податковим органом було прийняте рішення №153/24/03362092 від 06 травня 2011 року про опис майна відповідача у податкову заставу (а.с.16).
Таким чином, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкового боргу, не призвели до їх погашення, строки їх добровільної сплати вийшли.
Згідно з п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. П.п.14.1.39 п.14.1 ст.14 кодексу визначає грошове зобов'язання платника податків це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відповідно до п.п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Згідно п.п.31.1 ст.31 кодексу строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно із п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Відповідно до ст.50 Бюджетного кодексу України податки, збори (обовязкові платежі) та інші доходи до державного бюджету визнаються зарахованими в доход державного бюджету з моменту зарахування на єдиний казначейський рахунок державного бюджету.
Згідно п.95.1 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків, зокрема, шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності.
Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків, здійснюється за рішенням суду.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов Горлівської обєднаної державної податкової інспекції до Комунального підприємства «Простір» про стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які обслуговують такого платника податків у сумі податкової заборгованості зі штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування у розмірі 23934,60грн. задовольнити.
Стягнути кошти з рахунків платника податків у банках з Комунального підприємства «Простір» (84601, м. Горлівка Донецька області, вул. Інтернаціональна, буд.95А, ідентифікаційний код 03362092) суму податкової заборгованості зі штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування на користь держави у розмірі 23934,60грн. на р/р 31117104700021, код 21080900, ОКПО 34686448, МФО 834016 в ГУДКУ в Донецькій області, одержувач: Державний бюджет у ЦМР м. Горлівки.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 30 вересня 2011 року в присутності представника позивача.
Постанова у повному обсязі складена 05 жовтня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення складання постанови у повному обсязі апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шинкарьова І.В.