Постанова № 21787016, 18.07.2011, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2011
Номер справи
2а/0570/8685/2011
Номер документу
21787016
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 липня 2011 р.                                                             справа № 2а/0570/8685/2011

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Буряк І. В.

при секретарі          Беспалько Г.Г.

за участю представників сторін:          

позивача:                              ОСОБА_1 (дов.)

                                        ОСОБА_2 (дов.)

відповідача:                              ОСОБА_3 (дов.)

розглянувши у відкритому судовому засіданні

позовну заяву                     Державного підприємства «Добропіллявугілля»

до                                         Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції

про           визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0001761540/0 від 16.05.2011р.

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Добропіллявугілля» (надалі - позивач, ДП «Добропіллявугілля») звернулось до суду з адміністративним позовом до Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції (надалі – відповідач, Добропільська ОДПІ) про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 27 травня 2011р. провадження у справі було відкрито.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22 червня 2011р. позовні вимоги були роз’єднані у самостійні провадження.

Справа в частині позовних вимог Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення №0001761540/0 від 16.05.2011р. за платежем сплати за користування надрами, штраф у розмірі 20% у сумі 19248,07 грн. - залишено за № 2а/0570/10473/2011.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на: неправомірний перерозподіл відповідачем платежів на погашення податкового боргу, внаслідок чого до Відокремленого підрозділу «Шахта «Добропільська» ДП «Добропіллявугілля» застосовані штрафні санкції за несвоєчасне погашення узгодженого податкового зобов’язання; на незастосування відповідачем п. 7 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України; та на складання акту перевірки від 22.04.2011р. №197/15-1/26352481 з порушенням законодавства, через те, що Податком кодексом України не передбачено порядок надання податкової звітності та сплати податкових зобов’язань за 2010р. та те, що відповідач повинен був прийняти спірне податкове повідомлення-рішення з урахуванням норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

В судовому засіданні від 18.07.2011р. представник позивача позовні вимоги підтримав та просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач надав заперечення на позовну заяву за змістом яких проти вимог позивача заперечував вважаючи, що відповідно до вимог пп. 7.7. ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», при наявності податкового боргу він погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а тому Добропільська ОДПІ правомірно, на підставі діючого законодавства, здійснила нарахування штрафних (фінансових) санкцій згідно пп. 17.1.7. п.17 ст. 17 вказаного вище Закону України та ст. 126 Податкового кодексу України.

У судовому засіданні від 18.07.2011р. представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи адміністративного позову, дійшов наступних висновків.

Добропільською ОДПІ проведена документальна невиїзна перевірка з питання порушення граничних термінів сплати до бюджету самостійно визначених сум податкових зобов’язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, надходжень податків і зборів (обов’язкових платежів), які справлялися до 01.01.2011р., але не визначені Податковим кодексом України (колишній збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету) Відокремленим підрозділом «Шахта «Добропільська» ДП «Добропіллявугілля» за період з 19.11.2010р. по 22.04.2011р., за наслідками якої складений відповідний Акт перевірки від 22.04.2011р. №197/15-1/26352481.

Згідно висновків вказаного Акту, встановлено порушення граничних термінів сплати до бюджету самостійно визначених сум податкових зобов’язань, у тому числі з плати за користування надрами для видобування корисних копалин всього у загальний сумі 96240,35 грн., у тому із затримкою понад 30 днів – 96240,35 грн.

На підставі Акту перевірки від 22.04.2011р. №197/15-1/26352481 Добропільською ОДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0001761540/0 від 16.05.2011р., яким позивачу визначено штрафну санкцію (у розмірі 20%) з плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення у сумі 19248,07 грн. на підставі підпункту 17.1.7. пункту 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та ст. 126 Податкового кодексу України.

Позивачем надано платіжне доручення від 29.12.2010р. № 941, згідно якого Відокремлений підрозділ «Шахта «Добропільська» ДП «Добропіллявугілля» сплатило 96812,36 грн. із призначенням платежу – податок за користування надрами по строку платежу 19.02.2011р., та платіжне доручення від 29.12.2010р. № 946, згідно якого Відокремлений підрозділ «Шахта «Добропільська» ДП «Добропіллявугілля» сплатило 96240,36 грн. із призначенням платежу – заборгованість по податку за користування надрами.

Як вбачається із Акту перевірки від 22.04.2011р. №197/15-1/26352481 грошові кошти у загальному розмірі 96240,36 грн. сплачені за вказаними платіжними дорученнями були спрямовані на погашення заборгованості за розрахунком плати за користування надрами від 03.11.2010р. № 19100 за 9 місяців 2010р.

Із наданого відповідачем розрахунку штрафних санкцій до акту невиїзної (камеральної) перевірки з питання порушення граничних термінів сплати до бюджету самостійно узгоджених сум податкових зобов’язань зі сплати податку за користування надр для видобування корисних копалин, надходжень податків, зборів (обов’язкових платежів), які справлялися до 1 січня 2011 року, але не визначені Податковим кодексом України (колишній збір за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету) по ВП «Шахта «Добропільська» ДП «Добропіллявугілля» за період з 19.11.2010р. по 22.04.2011р. згідно акту перевірки від 22.04.2011р. №197/15-1/26352481 вбачається, що на погашення заборгованості за розрахунком плати за користування надрами від 03.11.2010р. № 19100 за 9 місяців 2010р. спрямовані:

- грошові кошти у розмірі 95851,20 грн. сплачені за платіжним дорученням від 29.12.2010р. № 941, кількість днів затримки – 40, нарахована сума штрафної санкції – 19170,24 грн.;

- грошові кошти у розмірі 389,15 грн. сплачені за платіжним дорученням від 29.12.2010р. № 946 кількість днів затримки – 40, нарахована сума штрафної санкції – 77,83 грн.

Таким чином, відповідач самостійно змінив призначення платежу за платіжним дорученням від 29.12.2010р. № 941 та направив грошові кошти на погашення недоїмки за розрахунком плати за користування надрами від 03.11.2010р. № 19100 за 9 місяців 2010р., внаслідок чого у позивача настав обов'язок сплатити штраф за несплачену протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобов’язання.

Вказані обставини сторонами у справі не спростовуються.

Копії зазначених документів наявні у матеріалах справи.

Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який діяв на момент виникнення спірних правовідносин, податкове зобов’язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до підпункту 5.3.1. п. 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону для подання податкової декларації. При цьому, відповідно до підпункту 5.4.1 пункту 5.1 статті 5 наведеного Закону, узгоджена сума податкового зобов’язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 зазначеного Закону встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Згідно пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов’язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов’язковими платежами)— у рівних пропорціях.

Згідно підпункту 17.1.7. пункту 17.1, ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов’язання протягом граничних строків, визначених зазначеним Законом, такий платник податку зобов’язаний сплатити штраф у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання,— у розмірі десяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання,— у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов’язання,— у розмірі п’ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Статтею 126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує суми самостійно визначеного грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, на підставі викладеного, вбачається обов’язок платника податків здійснювати погашення податкового боргу у разі його виникнення у порядку черговості.

Вказаному обов’язку кореспондує зобов’язання платника податків сплатити штраф за непогашення протягом граничних строків узгодженої суми податкового зобов’язання, який наступає тільки після самостійного погашення таким платником суми податкового боргу.

Законом України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990р., № 509-XII (із врахуванням змін та доповнень) передбачено, що саме ним визначається статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.

Так, зокрема ст.ст. 8, 11 даного Закону наведено вичерпний перелік прав та функцій податкових органів, за змістом яких право самостійно погашати податкові зобов’язання платника податків шляхом зміни призначення платежу, у податкових органів - відсутнє.

Таким чином, суд приходить до висновку, що зміна призначення платежу за платіжним дорученням від 29.12.2010р. № 941 здійснена податковим органом поза межами наданих законодавством повноважень, а тому, Добропільською ОДПІ протиправно нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 19170,24 грн. за затримку сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання.

Щодо грошових коштів у розмірі 389,15 грн. спрямованих на погашення заборгованості за розрахунком плати за користування надрами від 03.11.2010р. № 19100 за 9 місяців 2010р., які були сплачені за платіжним дорученням від 29.12.2010р. № 946, Суд зазначає, що у цьому платіжному доручені у якості призначення платежу відповідачем самостійно зазначено - заборгованість по податку за користування надрами.

Пунктом 3.8 Інструкції «Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті», затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 р. N 22 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29 березня 2004 р. за N 377/8976, встановлено, що реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.

Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність вимогам, викладеним у цій главі, лише за зовнішніми ознаками.

Таким чином, спрямовуючи 389,15 грн., що були сплачені за платіжним дорученням від 29.12.2010р. № 946, на сплату заборгованості за розрахунком плати за користування надрами від 03.11.2010р. № 19100 за 9 місяців 2010р. відповідач не змінював призначення платежу.

Тобто, вказані кошти, відповідно до пункту 7.7 статті 7 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», були направлені на погашення податкового боргу без зміни призначення платежу, а тому, Добропільською ОДПІ правомірно нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 77,83 грн. за затримку сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання.

Суд вважає, необґрунтованим посилання позивача на п. 7 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, оскільки вказаним пунктом передбачено застосування штрафної санкції у розмірі не більше 1 гривні за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року.

Із акту перевірки від 22.04.2011р. №197/15-1/26352481 вбачається, що відповідачем застосовані штрафні санкції за порушення податкового законодавства у 2010р. (дата нарахування податкового зобов’язання – 19.11.2010р., дата сплати – 29.12.2010р.).

Також, Суд зазначає, що посилання позивача у якості підстав для задоволення позовних вимог на складання акту перевірки від 22.04.2011р. №197/15-1/26352481 з порушенням законодавства, через те, що Податком кодексом України не передбачено порядок надання податкової звітності та сплати податкових зобов’язань за 2010р. та те, що відповідач повинен був прийняти спірне податкове повідомлення-рішення з урахуванням норм Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» - є безпідставним.

Відповідно до п. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів.

Спірні рішення прийняті на підставі ст. 126 Податкового кодексу України, що був чинний на момент прийняття спірних рішень, у тому числі за порушення пп. 5.3.1 п. 5.3 ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що був чинний на момент зарахування коштів за вказаними платіжними дорученнями на погашення податкового боргу, за порушення – не сплату протягом встановленого законодавством строку самостійно визначеного (узгодженого) податкового зобов’язання, відповідальність за яке не була скасована із набранням чинності Податковим кодексом України.

Розмір штрафної санкції (20 %) застосований відповідачем правомірно, з урахуванням вимог чинного законодавства.

На підставі наведеного Суд вбачає наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов Державного підприємства «Добропіллявугілля» до Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції задовольнити повністю.

Визнати недійсним податкове повідомлення-рішення Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції №0001761540/0 від 16 травня 2011 року частково на суму штрафу у розмірі 19170 (дев’ятнадцять тисяч сто сімдесят) гривень 24 (двадцять чотири) копійки.

В іншій частині позовних вимог щодо визнання недійсним податкового повідомлення-рішення Добропільської об’єднаної державної податкової інспекції №0001761540/0 від 16 травня 2011 року на суму штрафу у розмірі 77 (сімдесят сім) гривень 83 (вісімдесят три) копійки - відмовити.

2. Стягнути з Державного бюджету України (рахунок № 31112095700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ – 34687090, МФО – 834016, банк – Головне управління Державного Казначейства України у Донецькій області) на користь Державного підприємства «Добропіллявугілля» 1 (одну) гривню 70 (сімдесят) копійок судового збору.

3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

4. Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частина проголошена у судовому засіданні 18 липня 2011 року, повний текст виготовлено 22 липня 2011 року.

5. Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягомдесяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя                                                                       Буряк І. В.