Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 08 листопада 2011 р. Справа № 2а-11637/10/0470 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого суддіЧорної В. В. при секретаріМолчановій В.В.
за участі:
прокурораОвчар Т.В.
представника позивачаГайдамака Н.В.
представника відповідачаБондаренко Є.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м. Жовті Води в інтересах держави в особі Жовтоводської обєднаної державної податкової інспекції у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал»Дніпропетровської обласної ради про стягнення податкового боргу з розрахункових рахунків платника, -
в с т а н о в и в :
17 вересня 2010 року прокурор м. Жовті Води в порядку представництва інтересів держави звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із зазначеним адміністративним позовом, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 01.03.2011 р. (а.с. 112), просить стягнути з розрахункових рахунків Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал»Дніпропетровської обласної ради у банках, обслуговуючих платника податків, на користь державного бюджету податковий борг по земельному податку з юридичних осіб в сумі 17035 грн. 14 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач має податковий борг по земельному податку на загальну суму 17035 грн. 14 коп., який утворився внаслідок несплати узгоджених податкових зобовязань по вказаному податку згідно розрахунків № 434 від 30.01.2008 р., № 251 від 28.01.2009 р., № 9000054416 від 27.01.2010 р., а також, внаслідок несплати штрафних (фінансових) санкцій, застосованих податковим органом згідно податкового повідомлення-рішення № 0001671540/3 від 16.09.2009 р. за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань, несплати відсотків за користування податковим кредитом, та нарахованої податковим органом пені за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобовязань з вказаного податку. В добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення прокурора до суду з даним позовом.
В судовому засіданні прокурор та представник позивача, кожен окремо, позовні вимоги підтримали, просили адміністративний позов задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що податкові зобовязання по земельному податку на загальну суму 9790 грн. 18 коп., визначені ним самостійно у податкових розрахунках № 434 від 30.01.2008 р., № 251 від 28.01.2009 р., були сплачені КП «Жовтоводський водоканал»протягом встановлених законом граничних термінів сплати, що підтверджується платіжними дорученнями з відповідним призначенням платежу. Проте, податковий орган, застосовуючи п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», самостійно змінював призначення платежу, зараховуючи грошові кошти згідно зазначених платіжних доручень на погашення податкового боргу, який виник у попередніх податкових періодах. Крім того, відповідач зазначає, що податкове повідомлення-рішення про нарахування штрафних (фінансових) санкцій № 000412540/3 від 20.08.2007 р. на суму 13471 грн. 34 коп., прийняте за результатами перевірки від 16.03.2007 р., яке також включено до суми позову по даній справі, оскаржено ним в адміністративному та в судовому порядку, а отже, є неузгодженим. З огляду на викладене, а також посилаючись на пропуск позивачем шестимісячного строку на звернення до суду, відповідач просить відмовити у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Враховуючи, що спірні правовідносини виникли до набрання законної сили Податковим кодексом України (до 01 січня 2011 р.), суд розглядає справу з урахуванням норм законодавства, яке діяло на час їх існування.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні обставини.
Комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал»Дніпропетровської обласної ради зареєстровано виконавчим комітетом Жовтоводської міської ради 18.11.2002 р. (а.с. 10), та з 10.01.2003 р. перебуває на податковому обліку в Жовтоводській обєднаній державній податковій інспекції у Дніпропетровській області (далі Жовтоводська ОДПІ) (а.с. 16), та є платником земельного податку.
Відповідно до ст. ст. 67, 68 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори у порядку та у розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції та законів України. Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»№1251 від 25.06.1991 р., п.п. 4.1.1, 4.1.4 п. 4.1 ст.4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»№ 2181-ІІІ від 21.12.2000 р. (далі Закон України №2181), платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Відповідно до п.3 ч.1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування», платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законами терміни.
Згідно з п.8 ч.1 ст. 14 Закону України «Про систему оподаткування», плата за землю (земельний податок, а також орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності) належить до загальнодержавних податків і зборів (обовязкових платежів).
Згідно ст. 2 Закону України «Про плату за землю»від 03.07.1992 № 2535-XII, використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата.
Згідно ст. 13 вказаного Закону, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.
24 червня 2009 р. Жовтоводською ОДПІ було проведено невиїзну документальну перевірку дотримання КП «Жовтоводський водоканал»ДОР податкового законодавства з питань своєчасності сплати податкових зобовязань у 2007 році, за результатами якої складено акт № 116/154-32182594 від 24.06.2009 р. (а.с. 43).
Перевіркою встановлено порушення платником податку ст. 17 Закону України «Про плату за землю», п. 5.3 ст. 5 Закону України № 2181, а саме, сплата податкових зобовязань згідно податкового розрахунку земельного податку № 309 від 29.01.2007 р. на суму 1880 грн. 42 коп. із затримкою, що є більшою 90 днів.
Підпунктом 17.1.7 Закону України № 2181 передбачено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання.
Відповідно до абз. 3 п.п.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону України № 2181, у разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.
На підставі акту перевірки № 116/154-32182594 від 24.06.2009 р. Жовтоводською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0001671540/0 від 26.06.2009 р. про застосування до КП «Жовтоводський водоканал»штрафних (фінансових) санкцій на суму 940 грн. 21 коп. (50 % від суми 1880 грн. 42 коп., сплаченої з порушенням термінів).
Зазначене рішення, відповідно до п.п. 5.2.2 п. 5.2 ст. 5 Закону України № 2181, було оскаржено платником податків в адміністративному порядку, за результатами якого, рішеннями Жовтоводської ОДПІ від 23.06.2009 р. № 7737/10-23/25, Державної податкової адміністрації у Дніпропетровській області від 19.08.2009 р. № 22080/10/25-008, Державної податкової адміністрації України від 16.09.2009 р. № 19977/7/25-025 скарги КП «Жовтоводський водоканал»були залишені без задоволення (а.с. 48-49).
Відповідно, Жовтоводською ОДПІ винесено податкове повідомлення-рішення № 0001671540/3 від 16.09.2009 р. на суму 940 грн. 21 коп. (а.с. 21).
КП «Жовтоводський водоканал»не сплатило податкові зобовязання згідно податкового повідомлення-рішення № 0001671540/3 від 16.09.2009 р. у встановлений законом десятиденний строк, та не оскаржило зазначене рішення в судовому порядку.
Отже, донараховані згідно податкового повідомлення-рішення № 0001671540/3 від 16.09.2009 р. податкові зобовязання є узгодженими, внаслідок чого, у відповідача виник податковий борг по земельному податку в розмірі 940 грн. 21 коп.
Також, згідно п.п. 14.1.1 п. 14.1 ст. 14 Закону України №2181, розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно п. 16.4 ст. 16 Закону.
КП «Жовтоводський водоканал»має податковий борг в розмірі 29 грн. 17 коп., який утворився у звязку з несплатою процентів за користування податковим кредитом.
Зазначена сума податкового боргу відповідачем не заперечується, обґрунтування з цього приводу у запереченнях відповідача відсутні.
Крім того, згідно п.п. 16.1.1 п. 16.1 ст. 16 Закону України № 2181, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання, на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті (п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Закону).
На підставі п.п. 16.1.1, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Закону України № 2181, у звязку з несплатою протягом встановленого Законом десятиденного строку КП «Жовтоводський водоканал»податкового боргу по земельному податку в сумі 29651 грн. 68 коп., який виник внаслідок узгодження в судовому порядку донарахованих зобовязань згідно податкового повідомлення-рішення № 0003031540 від 16.03.2007 р. (а.с. 165-167), відповідачу була нарахована пеня в розмірі 2219 грн. 40 коп.
При цьому, посилання відповідача на судове оскарження податкового повідомлення-рішення № 000412540/3 від 20.08.2007 р. на суму 13471 грн. 34 коп., а тому неправомірність нарахування пені, є безпідставним, оскільки матеріалами справи підтверджено, що постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 25.02.2009 р. по справі № А23/536, постанову суду першої інстанції скасовано, а Комунальному підприємству «Жовтоводський водоканал»відмовлено у задоволенні позовних вимог до Жовтоводської ОДПІ про скасування податкових повідомлень-рішень № 0003031540/0 від 16.03.2007 р., № 0003031540/1 від 23.04.2007 р., № 000412540/3 від 20.08.2007 р. (а.с. 167).
Отже, узгоджена сума податкового боргу по земельному податку КП «Жовтоводський водоканал», що виникла з підстав, наведених вище, і підлягає стягненню з відповідача, становить 3188 грн. 78 коп.
Крім того, як зазначено позивачем у позовній заяві, відповідач має податковий борг по земельному податку згідно самостійно поданих податкових розрахунків земельного податку № 434 від 30.01.2008 р., № 251 від 28.01.2009 р., 3 9000054416 від 27.01.2010 р. на загальну суму 13846 грн. 36 коп.
Згідно ст. 14 Закону України «Про плату за землю», платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку станом на 1 січня, і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України «Про плату за землю», податкове зобовязання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної і комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий (звітній період), який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
30.01.2008 р. КП «Жовтоводський водоканал» ДОР подало до Жовтоводської ОДПІ розрахунок земельного податку (вх. № 434), у якому самостійно визначило податкові зобовязання з вказаного податку на 2008 рік в сумі 6649 грн. 62 коп., з них за січень 554 грн. 19 коп., за лютий-грудень по 554 грн. 13 коп. (а.с. 19).
28.01.2009 р. КП «Жовтоводський водоканал» подало до Жовтоводської ОДПІ розрахунок земельного податку (вх. № 251), у якому самостійно визначило податкові зобовязання з вказаного податку на 2009 рік в сумі 7 660 грн. 37 коп., з них за січень-грудень - по 638 грн. 36 коп., за грудень 638 грн. 41 коп. (а.с. 20).
27.01.2010 р. КП «Жовтоводський водоканал» подало до Жовтоводської ОДПІ розрахунок земельного податку (вх. № 9000051116), у якому самостійно визначило податкові зобовязання з вказаного податку на 2010 рік в сумі 8 112 грн. 33 коп., з них за січень-грудень по 676 грн. 03 коп., за грудень 676 грн. (а.с. 22).
Відповідно до п. 5.1 ст 5 Закону України №2181, податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України №2181, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України №2181, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у визначені законом строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Платіжними дорученнями № 3000 від 21.10.2008 р. на суму 554,13 грн., № 3233 від 10.11.2008 р. на суму 554,13 грн., № 3606 від 15.12.2008 р. на суму 554,13 грн., № 200 від 26.01.2009 р. на суму 554,13 грн. позивачем було сплачено земельний податок за вересень-грудень 2008 року (а.с. 64-67), платіжними дорученнями № 406 від 16.02.2009 р. на суму 638.36 грн., № 604 від 12.03.2009 р. на суму 638,36 грн., № 867 від 13.04.2009 р. на суму 638,36 грн., № 1254 від 22.05.2009 р. на суму 638,36 грн., № 1485 від 18.06.2009 р. на суму 638,36 грн., № 1721 від 09.07.2009 р. на суму 638.36 грн., № 2075 від 18.08.2009 р. на суму 638,36 грн., № 2436 від 28.09.2009 р. на суму 638,36 грн., № 2681 від 22.10.2009 р. на суму 638,36 грн., № 2989 від 20.11.2009 р. на суму 638,36 грн., № 3346 від 25.12.2009 р. на суму 638,36 грн., №157 від 19.01.2010 р. на суму 638,41 грн. сплачено земельний податок за січень-грудень 2009 року (а.с. 68-76, 78-80), платіжними дорученнями № 445 від 19.02.2010 р. на суму 676,03 грн., № 783 від 29.03.2010 р. на суму 676,03 грн., № 1078 від 27.04.2010 р. на суму 676,03 грн., № 1414 від 28.05.2010 р. на суму 676.03 грн., № 1692 від 25.06.2010 р. на суму 676.03 грн., № 1931 від 23.07.2010 р. на суму 676,03 грн. сплачено земельний податок за січень-червень 2010 року (а.с. 81-86).
Таким чином, згідно призначення платежу, визначеного платником податків, зазначеними платіжними дорученнями було сплачено податкові зобовязання по земельному податку, визначені у податкових розрахунках № 434 від 30.01.2008 р. на суму 2216 грн. 52 коп. (вересень-грудень 2008 р.), № 251 від 28.01.2009 р. на суму 7660 грн. 37 коп. (січень-грудень 2009 р.), № 9000054416 від 27.01.2010 р. на суму 4056 грн. 18 коп. (січень-червень 2010 р.).
Проте, зазначені суми були зараховані податковим органом в рахунок погашення податкового боргу, що виник раніше.
Зазначені обставини позивачем не заперечуються. На вимогу суду, на підставі даних податкового обліку, Жовтоводською ОДПІ надано письмову інформацію щодо зарахування сплачених КП «Жовтоводський водоканал»протягом 2008-2010 року коштів, в тому числі і по розрахункам земельного податку № 434 від 30.01.2008 р., № 251 від 28.01.2009 р., № 9000054416 від 27.01.2010 р. (а.с. 162-164).
Відповідач, посилаючись на незаконність таких дій податкового органу, просить відмовити у задоволенні позовних вимог прокурора в цій частині.
При вирішенні спору з цього приводу, суд виходить з наступного.
Підпунктом 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України № 2181 передбачено, що джерелами самостійної сплати податкових зобовязань або податкового боргу платника є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобовязань і добровільного погашення податкового боргу.
Згідно п. 7.7 ст. 7 Закону України № 2181, податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях.
Відповідно до п. 1.6 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платників до державного бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку.
Водночас, п. 6 ст. 7 Закону України «Про Національний банк України»від 20.05.1999 р. № 679-ХIV встановлено, що Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів.
Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 р. № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 р. за № 377/89/76 (далі - Інструкція), кошти з рахунків клієнтів банки списують лише за дорученнями власників цих рахунків (виключно договірне списання коштів згідно глави 6 Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 Інструкції. При цьому, відповідно до п. 3.8 Інструкції, реквізити «Призначення платежу»платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення «Призначення платежу». Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відсутність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.
Згідно п.п. 16.5.2 п. 16 ст. 16 Закону України № 2181, днем подання до установ банків платіжного доручення за всіма видами податкових платежів вважається день його реєстрації у цих установах.
Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику податків. Тому, суми податкових зобовязань або податкового боргу, з урахуванням п.п. 16.5.2 п. 16 ст. 16 Закону України № 2181, слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначенням у ньому призначення платежу на сплату відповідних податкових зобовязань або податкового боргу, визначених платником податків.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено обовязок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Законом України № 2181, який є спеціальним законом з питань оподаткування, встановлено порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, та визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платником податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобовязань, передбаченого п. 7.7 ст. 7 Закону України № 2181, податковий орган не наділений правом чи обовязком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.
Зазначена позиція викладена в Листі Вищого адміністративного суду України № 358/13/13-09 від 17.03.2009 р. (а.с. 87-89).
Слід також зазначити, що норма, яка зобовязує податковий орган в разі наявності у платника податків податкового боргу зараховувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків (п. 87.9 ст. 87 Податкового кодексу України), набрала чинності лише з 01.01.2011 р., а отже, не поширює свою дію на спірні правовідносини між сторонами.
З огляду на вищевикладене, суд погоджується з твердженням відповідача про те, що дії податкового органу щодо зміни призначення платежу, визначеного самостійно платником податків у платіжних дорученнях, є неправомірними.
Проте, у відповідності до ч. 2 ст. 11 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього кодексу.
Комунальне підприємство «Жовтоводський водоканал»не оскаржувало в судовому порядку дії Жовтоводської ОДПІ щодо неправомірного перерозподілу грошових коштів, сплачених ним в рахунок погашення поточних податкових зобовязань згідно платіжних доручень № 3000 від 21.10.2008 р., № 10.11.2008 р., № 3606 від 15.12.2008 р., № 200 від 26.01.2009 р., № 406 від 16.02.2009 р., № 604 від 12.03.2009 р., № 8678 від 13.04.2009 р., № 1254 від 22.05.2009 р., № 1485 від 18.06.2009 р., № 1721 від 09.07.2009 р., № 2075 від 18.08.2009 р., № 2436 від 28.09.2009 р., № 2681 від 22.10.2009 р., № 3722 від 28.10.2009 р., № 2989 від 20.11.2009 р., № 3346 від 25.12.2009 р., 157 від 19.01.2010 р., № 445 від 19.02.2010 р., № 783 від 29.03.2010 р., № 1078 від 27.04.2010 р., № 1414 від 28.05.2010 р., № 1692 від 25.06.2010 р., № 1931 від 23.07.2010 р., на погашення податкового боргу, який виник у попередніх податкових періодах.
В межах справи, що розглядається, вирішується спір про стягнення з КП «Жовтоводський водоканал»податкового боргу по деклараціям за 2008, 2009, 2010 роки, що виник внаслідок проведення податковим органом перерозподілу сплачених платником податків у вказаному періоді коштів в рахунок погашення поточних зобовязань із земельного податку, на погашення попередньо виниклого податкового боргу цього ж платника, наявність якого не заперечується.
У звязку з тим, що відповідач не скористався своїм правом на оскарження вказаних дій податкового органу, суд вважає узгодженими його податкові зобовязання, що виникли внаслідок проведеного податковим органом перерозподілу сплачених ним поточних податкових зобовязань, в тому числі згідно розрахунків земельного податку № 434 від 30.01.2008 р., № 251 від 28.01.2009 р., № 9000054416 від 27.01.2010 р. на загальну суму 13846 грн. 36 коп.
Те ж стосується і посилання відповідача на платіжні доручення № 3241 від 23.11.2007 р. на суму 29,17 грн. (призначення платежу в рахунок погашення розстрочки, проценти) (а.с. 63), а також № 3722 від 28.10.2009 р. на суму 940.21 грн. 9призначення платежу штрафні санкції по земельному податку згідно повідомлення № 0001671540/3 від 16.09.2009 р. (а.с. 77).
Отже, загальна сума податкового боргу КП «Жовтоводський водоканал», яка виникла у звязку з несплатою платником податку податкових зобовязань згідно податкових розрахунків земельного податку № 434 від 30.01.2008 р., № 251 від 28.01.2009 р., № 9000054416 від 27.01.2010 р. в сумі 13846 грн. 36 коп., штрафних (фінансових) санкцій, застосованих податковим органом згідно податкового повідомлення-рішення № 0001671540/3 від 16.09.2009 р. в сумі 940 грн. 21 коп., несплати відсотків за користування податковим кредитом на суму 29 грн. 17 коп. згідно рішення про розстрочення № 7 від 01.10.2007 р., та нарахованої податковим органом пені на суму 2219 грн. 40 коп., становить 17 035 грн. 14 коп., є узгодженою, в добровільному порядку платником податків не сплачена, а тому підлягає стягненню в судовому порядку.
Доводи відповідача щодо пропуску встановленого строку звернення до суду є безпідставними, оскільки строк звернення до суду з вимогою про стягнення податкового боргу як за Податковим кодексом України, так і за Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що діяв на час звернення прокурора до суду із зазначеним адміністративним позовом, становить 1095 днів.
06.02.2003 р., у відповідності до абз. "а" п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України № 2181, податковим органом винесено першу податкову вимогу № 1/28 на суму 12 635 грн. 10 коп., яку, згідно поштового повідомлення про вручення кореспонденції, 17.02.2003 р. отримано уповноваженою особою відповідача (а.с. 40).
21.03.2003 р., у відповідності до абз. "б" п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України № 2181, податковим органом винесено другу податкову вимогу № 2/60 на суму 1047 грн. 83 коп., яку, згідно поштового повідомлення про вручення кореспонденції, 02.06.2003 р. отримано уповноваженою особою відповідача (а.с. 41).
Враховуючи, що, згідно п. 6.2.5 ст. 6 Закону України № 2181, у разі несплати податкових вимог, інші вимоги не формуються і не надсилаються, інші податкові вимоги податковим органом не формувались та не надсилались.
Не зважаючи на вжиті заходи, податковий борг відповідачем сплачений не був.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу України", державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднанні державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню шляхом стягнення коштів з розрахункових рахунків платника податків, тобто, способом, що передбачений діючим на час винесення судового рішення законодавством.
Керуючись ст. 122, ст. ст. 160-162, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов прокурора м. Жовті Води задовольнити.
Стягнути з розрахункових рахунків Комунального підприємства «Жовтоводський водоканал» Дніпропетровської обласної ради (код ЄДРПОУ 32182594) у банках, обслуговуючих платника податків, на користь державного бюджету податковий борг по земельному податку в сумі 17 035 грн. 14 коп. (сімнадцять тисяч тридцять пять гривень чотирнадцять копійок).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо судом у відповідності до частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частину постанови, а також в разі прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 14.11.2011 р.
СуддяВ.В.Чорна