Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
<Текст >
20 лютого 2012 року справа №2а-1289/12/0170/1
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Трещової О.Р., при секретарі Веретенниковій Ю.В за участю
представника позивача - Чернєнко О.В.
представника відповідача - Мадзюка М.В. розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів <Список ><Позивач в особі >
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Крим Вино" <Список ><Відповідач в особі ><Текст >
про спонукання до виконання певних дій
Суть спору: Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про зобовязання Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Крим Вино" надати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів документи для реєстрації: заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та копію свідоцтво про державну реєстрацію відповідача, а також звіт за формою №10-ПІ “Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів” за 2010 рік.
Під час розгляду справи позивач уточнив позовні вимоги та просив суд зобов'зати відповідача ТОВ "Агрофірма Крим Вино" надати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів документи для реєстрації заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні фонду та копію витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, звіт форми №10-ПІ за 2010 рік "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів".
Обгрунтувавши позовні вимоги тим, що п. 2. 3 “ Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю ”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 передбачено, що для реєстрації роботодавці подають до відділення Фонду відповідну заяву за формою, що затверджується Мінпраці, та копію свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи-підприємця. Наказом міністерства праці та соціальної політіки України від 10.02.2007 року №42 затверджено форму звіту №10-ПІ від 13.02.2007 року 3117/13384.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позовних вимог, та пояснив, що в 2010 році у відповідача працювало 16 працівників, а тому він повинен зареєструватися в фонді.
Представник відповідача проти позову заперечував, заявив що реєстрація в фонді є правом суб'єкта господарювання.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 7 статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 року № 875 контроль за виконанням нормативів робочих місць та перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо їх реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, його відділеннях, подачі щорічного звіту та сплати ними адміністративно-господарських санкцій, а також надання державній службі зайнятості інформації, необхідної для організації працевлаштування інвалідів, визначаються Кабінетом Міністрів України.
Правовий статус, повноваження та умови діяльності зазначеного Фонду визначені Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 року № 1434.
Відповідно до пункту 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 N 1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Міністерства праці та соціальної політики і підпорядковується йому.
Пунктом 3 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів встановлені основні завдання Фонду, до яких відносяться реалізація у межах своєї компетенції державної політики у сфері соціального захисту інвалідів; контроль за виконанням підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами і організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, які використовують найману працю (далі - підприємства), нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, установленого Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні"
Правовий статус Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів визначений Положенням про Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, затвердженого Наказом директора Фонду соціального захисту інвалідів № 16 від 01.03.2007 року. Пунктом 1 Положення встановлено, що відділення являється територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, а відповідно до пункту 12 Положення відділення має статус юридичної особи, та реалізує завдання, визначені пусток 3 Положення, до яких належать здійснення контролю за додержанням підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Отже, судом встановлено, що Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів являється територіальним органом Фонду соціального захисту інвалідів, яке визнано урядовим органом державного управління.
Відповідно до частини 8 статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21.03.1991 року № 875 відділення Фонду соціального захисту інвалідів з метою контролю за виконанням нормативу робочих місць, мають право в порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України, здійснювати перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо реєстрації у Фонді соціального захисту інвалідів, подачі ними звітів про зайнятість та працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, у тому числі шляхом зарахування, та сплати ними адміністративно-господарських санкцій.
З метою реалізації зазначених завдань пунктом 5 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів Фонд наділений правами проводити перевірку підприємств щодо реєстрації, подання ними звітів про зайнятість і працевлаштування інвалідів, виконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів та сплати адміністративно-господарських санкцій і пені, цільового використання наданих Фондом коштів.
Таким чином, судом встановлено, що Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, субєктом владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України субєктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобовязаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установлено законом порядку визнаються субєктами господарювання.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Крим Вино" 04.08.2009 року зареєстровано у якості юридичної особи виконавчим комітетом Cімферопольської міської ради АР Крим, ідентифікаційний номер 36551352, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, станом на 21.10.2011 року.
Таким чином, судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Крим Вино" являється юридичною особою, зобовязане виконувати обовязки, покладені на нього законами.
Основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантії їм рівних з усіма іншими громадянами можливостей для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя, суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами визначені в Законі України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”№ 875 від 21.03.1991 р. (далі Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону інваліди в Україні володіють усією повнотою соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод, закріплених Конституцією України та іншими законодавчими актами.
Згідно зі ст. 18 Закону підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Відповідно до ст. 19 Закону підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, в яких за основним місцем роботи працює 8 і більше осіб, реєструються у відповідних відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів за своїм місцем знаходженням і щороку подають цим відділенням звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
Процедура реєстрації підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій, громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, що використовують найману працю, в яких за основним місцем роботи працює вісім і більше осіб у відділеннях Фонду соціального захисту інвалідів визначена у Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 70 від 10.08.2011 р. (далі Порядок).
Пунктами 2, 3 Порядку передбачено, що роботодавці реєструються у відділеннях Фонду за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців. Для реєстрації роботодавці подають (надсилають рекомендованим листом) відділенню Фонду відповідну заяву за формою, що затверджується Мінпраці, та виписку або витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до п. 3 Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.08.2011 р. № 70 новостворені роботодавці та підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, що використовують найману працю, в яких кількість працюючих, для яких це місце роботи є основним, збільшилася до восьми і більше осіб, реєструються у відділенні Фонду до 1 лютого, що настає за роком створення або збільшення кількості працюючих.
Таким чином, основною ознакою, за якою юридична особа має зареєструватися у фонді є визнання її роботодавцем, незалежно від її статусу у відносинах з іншими субєктами.
Відповідно до довідки Бахчисарайського районного центру зайнятості від 08.12.2011 року № 04-3039, у Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Крим Вино" середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за 2010 рік складає 16 осіб, з них інвалідів 0 осіб.
Отже, відповідач, який є юридичною особою, роботодавцем, повинен зареєструватися у Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів .
Судом встановлено, що Фондом соціального захисту інвалідів АР Крим до відповідача було направлено вимогу №04-4/6379 від 19.12.2011 року про необхідність подання до відділення Фонду в строк до 29.12.2011 року заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні Фонду соціального захисту інвалідів та свідоцтво про державну реєстрацію відповідача, а також звіт за формою №10-ПІ “Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів” за 2010 рік. Але відповідачем зазначену вище вимогу виконано не було.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач не надав доказів подання ним заяви та копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи або фізичної особи-підприємця для реєстрації у Кримському республіканському відділенні Фонду соціального захисту інвалідів.
В силу викладеного суд вважає, що уточнені позовні вимоги в частині зобов'зання Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Крим Вино" надати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів документи для реєстрації заяву про реєстрацію роботодавця у відділенні фонду та копію витягу з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців підлягають задоволенню.
Позовні вимоги в частині зобовязання відповідача надати звіт за формою №10-ПІ за 2010 рік до фонду не підлягає задоволенню, оскільки в цій частині позивачем обраний неналежний спосіб захисту порушеного права.
Суд зазначає, що ненадання звітності до Фонду соціального захисту інвалідів тягне адміністративну відповідальність, яка має бути застосована до відповідача.
Тобто законодавцем встановлено відповідні заходи реагування до осіб які надають звітність.
Крім того, позовні вимоги про зобовязання відповідача надати звітність є передчасним, оскільки відповідач ні в 2010 ні на час розгляду справи ще не був зареєстрований в Фонді, а тому в нього не виникло обовязків надати звіт за 2010 рік , тому суд не вправі покласти на нього такий обовязок.
У той же час не реєстрація особи в Фонді перешкоджає субєкту владних повноважень реалізовувати владну функцію проводити перевірки субєктів господарювання, контролювати повноту сплати внесків.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Під час судового засідання, яке відбулось 20.02.2012 року були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 21.02.2012 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 122, 158-164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ
1. Уточнені позовні вимоги задовольнити частково.
2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма Крим Вино" ( ідентифікаційний код 36551352) зареєструватись та подати до Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів заяву та витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
3. В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.