Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2012 р. Справа № 2а/0470/1226/12
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кальника Віталія Валерійовича розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Темп" до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Дніпропетровській області про оскарження постанови про застосування фінансових санкцій, - ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Темп»звернулося до Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Дніпропетровській області про скасування постанови Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Дніпропетровській області № 129097 від 17.11.2011р. про застосування фінансових санкцій в розмірі 1700 грн. до відповідача.
В обґрунтування позову зазначено, що актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт від 24.10.2011 року зафіксовано факт здійснення водієм перевезень на ТЗ марки МАЗ 6337 н.з. АЕ 2945 СК, який належить ТОВ «Темп», без відповідно оформлених документів, які визначені Законом України "Про автомобільний транспорт, а саме без індивідуальної контрольної книжки водія, що відповідно до ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт", є підставою для застосування до відповідача фінансових санкцій в розмірі 1700 грн. Позивач не згоден з такими діями відповідача та просить скасувати постанову про застосування фінансових санкцій № 129097.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, просив позовні вимоги задовольнити.
Від відповідача надійшло клопотання про розгляд справи без участі його представника. До суду надав заперечення, в яких зазначив, що відповідач, приймаючи оскаржувану постанову, діяв згідно із нормами чинного законодавства, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому позов є безпідставним і не підлягає задоволенню.
На підставі ч.ч. 4, 6 ст. 128 КАС суд продовжив розгляд справи за відсутності відповідача у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом, що регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, є Закон України "Про автомобільний транспорт".
Відповідно до частин 7, 11, 12, 16, 18 ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт", урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, яким згідно Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004р. №1190, є Головна державна інспекція на автомобільному транспорті. Інспекція здійснює контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, державний нагляд за забезпеченням даними суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень, а також державний контроль за недопущенням надання послуг з перевезення пасажирів і вантажів автомобільними перевізниками, які не одержали відповідної ліцензії та ліцензійних карток на транспорті засоби, що при цьому використовуються. Даний контроль здійснюється на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах, автостанціях, автобусних зупинках, у місцях посадки та висадки пасажирів, на стоянках таксі тощо.
Державному контрою підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України. Державний контроль здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. При проведенні позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, стосовно терміну проведення перевірки не інформується. Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті визначає Кабінет Міністрів України. Такий порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006р. №1567.
Як вбачається із матеріалів справи, ТОВ «Темп»зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності та надає послуги з перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом відповідно до видів робіт, визначених Законом України "Про автомобільний транспорт", а саме: надання послуг із перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування (крім надання послуг з перевезення пасажирів та їх багажу на таксі), ідентифікаційний код 31943742, що підтверджується ліцензією серії АВ № 311970 від 31.01.2007 року. Дана ліцензія видана Головною державною інспекцією на автомобільному транспорті, строк дії ліцензії до 30.01.2012р.
24 жовтня 2011 року державними інспекторами Головавтотрансінспекції перевірено автотраспртний засіб марки МАЗ 6337 н.з. АЕ 2945 СК та складено акт № 050245/1 від 24.10.11р. проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом. В даному акті зазначено, що послуги з перевезення вантажу здійснювались підприємством без оформлення документів, перелік яких визначений ст. 48 Закону України "Про автомобільний транспорт", а саме: не оформлена індивідуальна контрольна книжка водія.
На підставі даного акту, територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Дніпропетровській області прийнято постанову № 129097 від 17.11.2011 року про застосування до ТОВ «Темп» за порушення законодавства про автомобільний транспорт, фінансових санкцій в сумі 1700 грн. 00 коп. (сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), які передбачені ч. 1 абз.3 ст. 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
25.11.11р. ТОВ «Темп» оскаржило постанову до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті. 28.12.11р. ТОВ «Темп»отримало лист Головної державної інспекції на автомобільному транспорті № 41/1- 9-6198/0/9-11 від 06.12.11р., в якому повідомлялось про залишення скарги без задоволення, а постанови від 17.11.11р. № 129097 без змін.
Відповідно до абзацу 18 частини першої 1 статті 1 Закону України «Про автомобільний транспорт», автомобільний перевізник це фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортним засобом.
У ст.1 Закону наведено визначення послуги з перевезення пасажирів чи вантажів, під якими розуміють перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.
Згідно статті 33 Закону, автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовують на законних підставах.
За правилами статті 48 Закону, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Необхідними документами для фізичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є: для автомобільного перевізника - ліцензія та документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, а також інші документи, передбачені законодавством України; для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Отже, Закон України «Про автомобільний транспорт»не передбачає обовязку автомобільного перевізника забезпечити водія для предявлення особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті, індивідуальною контрольною книжкою.
Крім того, відповідно п. 6.3 Наказу Міністерства транспорту та зв'язку України № 340 «Про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів», водій, що керує транспортним засобом, який необладнаний тахографом, веде індивідуально контрольну книжку.
Також, постановою Кабінету Міністрів України № 207 від 25.02.2009 року, затверджено Перелік документів, необхідний для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні.
Згідно зазначеного Переліку, для водія юридичної особи або фізичної особи-підприємця, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, такими документами є:
- фотокопія ліцензії, засвідчена автомобільним перевізником або ліцензійна картка;
- товарно-транспортна накладна;
- посвідчення на право керування транспортним засобом відповідної категорії і талон, що додається до посвідчення;
- реєстраційний документ на транспортний засіб або інший засвідчений в установленому порядку документ, що підтверджує право керування, користування чи розпорядження транспортним засобом;
- талон про проходження державного технічного нагляду;
- поліс (сертифікат) обовязкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів. Для водія юридичної особи необхідним є також дорожній лист з відмітками про проведення перед рейсових медичного огляду водія та огляду технічного стану транспортного засобу.
Виходячи з наведеного, у працівників територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Дніпропетровській області були відсутні підстави для зазначення в акті перевіркифакту відсутності у водія індивідуальної контрольної книжки, як порушення ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
До того ж, як було зазначено представником позивача, під час розгляду справи про порушення позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт, підприємством була надана індивідуальна контрольна книжка водія, що спростовує факт її відсутності.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Згідно частини 2 цієї статті, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, постанова територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Дніпропетровській області від 17.11.11р. № 129097 про застосування фінансових санкцій в сумі 1700 грн. є протиправною та підлягає скасуванню, а позовні вимоги - задоволенню.
Керуючись ст.ст.159-163, 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Скасувати постанову територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Дніпропетровській області від 17.11.11р. № 129097 про застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Темп» фінансових санкцій в сумі 1700 грн.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
В.В. Кальник