Постанова № 21782973, 08.02.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.02.2012
Номер справи
2а/0470/13496/11
Номер документу
21782973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ 24 січня 2012 р. Справа № 2а/0470/13496/11

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіКоблової О.Д.

при секретарі судового засіданняТуранській С.О.

без участі представників сторін

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська до Департаменту житлово-комунального господарства та капітального будівництва Дніпропетровської міської ради, третя особа: Комунальне виробниче житлове ремонтно-есплуатаційне підприємство Красногвардійського району про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова інспекція у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Департаменту житлово-комунального господарства та капітального будівництва Дніпропетровської міської ради, третя особа: Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Красногвардійського району, з позовними вимогами про звернення стягнення податкового боргу КВЖРЕП Красногвардійського району в сумі 985515,98 грн. за рахунок коштів Департаменту житлово-комунального господарства та капітального будівництва Дніпропетровської міської ради.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач не сплатив у встановлені законом строки узгоджене податкове зобовязання з податку на додану вартість в розмірі 714 596,06 грн. та з податку на прибуток 187 872,97 грн., що призвело до виникнення заборгованості перед бюджетом.

Представник позивача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, зазначив, що позовні вимоги підтримує, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Відповідач та третя особа в судове засідання не прибули, про час і місце розгляду справи повідомлені належним чином відповідно до вимог ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України, про що свідчать наявні в матеріалах справи поштові повідомлення.

Відповідач наданим йому правом згідно до вимог ст. 49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України на участь у судовому засіданні не скористався, письмових заперечень на позов, на вимогу суду, не надав.

У відповідності до вимог ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, а також всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи із наступного.

01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-УІ, який встановлює перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обовязки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обовязки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Проте, оскільки правовідносини щодо несплати платником податків відповідачем у даній адміністративній справі податкового боргу, частково виникли до набрання чинності Податковим кодексом України від 02.12.2010 року № 2755-УІ, суд приходить до висновку, що, в даному випадку, при розгляді справи, в частині обґрунтування нарахованого зобовязання за 2009-2010 рік, слід застосовувати норми раніше діючого законодавства.

Спеціальними законами, які визначали статус державної податкової служби в Україні, її функції, а також обовязки платників податків щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів) є Закон України «Про державну податкову службу в Україні», Закон України «Про систему оподаткування», Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Про податок на додану вартість», які були чинними та діяли на момент виникнення спірних правовідносин.

Відповідно до статуту Комунального виробничого житлового ремонтно-експлуатаційного підприємства Красногвардійського району, затвердженого Рішенням XXIII сесії Дніпропетровської міської ради від 26.09.2001 року №32/23, підприємство засноване на комунальній власності територіальної громади міста Дніпропетровська, входить в систему житлового господарства міської ради, підпорядковане начальнику управління житлового господарства міської ради.

Згідно довідки з ЄДРПОУ 14.12.2010 року до ЄДРПОУ внесено рішення засновників щодо припинення управління житлового господарства Дніпропетровської міської ради, яке пов'язане з реорганізацією.

Правонаступником управління є Департамент житлово-комунального господарства та капітального будівництва Дніпропетровської міської ради, що підтверджено довідкою з ЄДРПОУ станом на 14.10.2011 року - 24.12.2010 року проведено державну реєстрацію юридичної особи шляхом злиття.

Департамент житлово-комунального господарства та капітального будівництва Дніпропетровської міської ради зареєстрований виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради та знаходиться на обліку у Державній податковій інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська.

Відповідач є платником податків та зборів, передбачених Законом України «Про систему оподаткування» № 1251-ХІІ від 25.06.1991 року.

Відповідно до пп.4.1.1 п.4.1 ст.4 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

У відповідності до п.5.1 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо такі уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. Форма уточнюючих розрахунків визначається у порядку, встановленому для податкових декларацій.

Відповідачем були подані до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська декларації з податку на прибуток: №952443 від 05.11.2009 року на суму 15 303,97 грн., №10017327 від 07.05.2010 року на суму 14625,00 грн., №10039770 від 20.08.2010 року на суму 40868,00 грн., №10053637 від 03.11.2010 року на суму 100306,00 грн.; декларації з податку на додану вартість: №10004180 від 22.02.2010 року на суму 2 232,06 грн., №10006198 від 18.03.2010 року на суму 33355,00 грн., №10013076 від 20.04.2010 року на суму 44703,00 грн., №10020216 від 19.05.2010 року на суму 29905,00 грн., №10023366 від 18.06.2010 року на суму 28047,00 грн., №10039767 від 20.08.2010 року на суму 41064,00 грн., №10039762 від 20.08.2010 року на суму 37682,00 грн., №10043181 від 20.09.2010 року на суму 36566,00 грн., №10050889 від 20.10.2010 року на суму 36274,00 грн., №10058243 від 22.11.2010 року на суму 45218,00 грн., №10061180 від 20.12.2010 року на суму 33476,00 грн.

Таким чином, відповідач не сплатив у встановлені законом строки в повному обсязі самостійно визначену суму податкового зобовязання на загальну суму 539 625,03 грн. (з податку на прибуток 171102,97 грн. та з податку на додану вартість в розмірі 368 522,06 грн.).

У відповідності до статей 4, 5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" № 2181-ІІІ, у разі, коли сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом, то такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення-рішення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобов'язань, сума податку чи збору (обов'язкового платежу), належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки, передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобов'язання (штрафних санкцій за їх наявності).

Абзацом 3 пп.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" передбачено, що у разі визначення податкового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах "а" - "в" пп.4.1.4 п.4.1 ст.4 зазначеного Закону, платник податків зобовязаний погасити нараховану суму податкового зобовязання протягом 10 календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків, коли протягом такого строку платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження.

10.08.2010 року ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська здійснено невиїзну документальну перевірку своєчасності подання податкової звітності, під час якої було виявлено порушення чинного законодавства. За результатами проведеної перевірки податковим органом складено акт №005056/1501/3341240 від 10.08.2010 року та винесено податкове повідомлення рішення №0007851501/0 від 10.08.2010 року, яким до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 170,00 грн.

20.09.2010 року ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська здійснено перевірку своєчасності подання податкової звітності, під час якої було виявлено порушення чинного законодавства. За результатами проведеної перевірки податковим органом складено акт №6507/15-231/3341240 від 20.09.2010 року та винесено податкове повідомлення рішення №0050491502/0 від 20.09.2010 року, яким до відповідача застосовані штрафні (фінансові) санкції в розмірі 170,00 грн.

У відповідності до пп.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України № 2181-ІІІ, податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до п.4.2 та 4.3 ст.4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених пп.5.2.2 цього Закону.

Отже, враховуючи вищевикладене податкове зобовязання є узгодженим.

Відповідно до п.п.36.1-36.3 ст.36 Податкового кодексу України, податковим обовязком визнається обовязок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обовязок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обовязок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обовязків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Згідно п.54.1 ст.54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідачем були подані до Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська декларації з податку на прибуток: №30646 від 10.05.2011 року на суму 12801,00 грн., №44567 від 09.08.2011 року на суму 3799,00 грн.; декларації з податку на додану вартість: №10068261 від 20.01.2011 року на суму 55241,00 грн., №3860 від 21.02.2011 року на суму 46365,00 грн., №12545 від 18.03.2011 року на суму 42370,00 грн., №26572 від 20.04.2011 року на суму 43407,00 грн., №32274 від 19.05.2011 року на суму 40675,00 грн., №34642 від 20.06.2011 року на суму 39212,00 грн., №39422 від 19.07.2011 року на суму 36292,00 грн., №45568 від 18.08.2011 року на суму 42342,00 грн.

Таким чином, відповідач не сплатив у встановлені законом строки в повному обсязі самостійно визначену суму податкового зобовязання на загальну суму 362 504,00 грн. (з податку на прибуток 16 600,00 грн. та з податку на додану вартість в розмірі 345 904,00 грн.).

Відповідно до ст.57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

У встановлені законом строки відповідач не сплатив самостійно визначену суму податкового зобовязання, що призвело до виникнення заборгованості.

З огляду на зазначене, судом встановлено, що загальна сума несплаченого у встановлені законодавством строки податкового зобовязання Департаменту житлово-комунального господарства та капітального будівництва Дніпропетровської міської ради складає 902 469,03 грн.

Згідно із пп.14.1.175 п.14.1 ст.14 ПК України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

У відповідності до п.59.1 ст.59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пп.6.2.1. п.6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами» №2181 від 21.12.2000 року, який діяв до набрання чинності Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-УІ, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення. У такому самому порядку надсилаються податкові повідомлення.

У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

На виконання зазначеної норми Закону №2181, ДПІ у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська було направлено першу податкову вимогу №1/394 від 07.05.2007 року та другу податкову вимогу №2/552 від 06.06.2007 року, які отримані відповідачем 07.05.2007 року та 08.06.2007 року відповідно.

Згідно до ст.67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пп. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платники податків зобовязані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

У відповідності до п. 95.1 ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3 ст.95 цього Кодексу стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Орган державної податкової служби звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття органом державної податкової служби рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення органу державної податкової служби підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою органу державної податкової служби. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом державної податкової служби.

Статтею 124 Конституції України передбачено, що юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, водночас частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади (до яких належать органи державної податкової служби) та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом частин 4, 5 ст.11 КАС суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; зясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.

Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих позивачем доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.

Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ч.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати по справі з Відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська до Департаменту житлово-комунального господарства та капітального будівництва Дніпропетровської міської ради, третя особа: Комунальне виробниче житлове ремонтно-експлуатаційне підприємство Красногвардійського району, про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Звернути стягнення податкового боргу КВЖРЕП Красногвардійського району в сумі 985515,98 грн. (девятсот вісімдесят пять тисяч пятсот п'ятнадцять грн. 98 коп.) за рахунок коштів Департаменту житлово-комунального господарства та капітального будівництва Дніпропетровської міської ради (код ЄДРПОУ 37454064).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.

Повний текст постанови складений 30 січня 2012 року.

Суддя

О. Д. Коблова