Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 жовтня 2011 р. Справа № 2а-16183/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Турлакової Н. В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Синельниківського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Синельниківської обєднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства «Лізинг-Інвест», третя особа Державний реєстратор Синельниківської районної державної адміністрації про скасування записів в Єдиному державному реєстрі, - ВСТАНОВИВ:
Синельниківський міжрайонний прокурор в інтересах держави в особі Синельниківської обєднаної державної податкової інспекції звернувся до суду із адміністративним позовом до приватного підприємства «Лізинг-Інвест», третя особа Державний реєстратор Синельниківської районної державної адміністрації, в якому просить: скасувати записи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України, а саме: запис 9 від 29.01.2010р. №11031070009012775 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах; запис 10 від 29.01.2010р. щодо зняття ПП «Лізинг-Інвест» з обліку; запис 11 від 15.02.2010р. щодо взяття ПП «Лізинг-Інвест» на облік; запис 12 від 12.08.2010р. №12161430010000535 про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою.
В обґрунтування позову прокурор зазначив, що відділом податкової міліції встановлено, що підприємство відповідача було зареєстровано в м.Запоріжжі та у звязку зі зміною місцезнаходження, взято на податковий облік до Синельниківської ОДПІ, проте встановлено, що підприємство відповідача за адресою зазначеною в реєстраційних документах не знаходиться. Відсутність відповідача за місцезнаходженням, на думку заявника, свідчить про незаконність внесених до ЄДРПОУ змін, що є порушенням чинного законодавства. Посилаючись на Закон України «Про прокуратуру», Господарський Кодекс України, Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» просив позов задовольнити.
Представник позивача в судове засідання не зявився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, згідно клопотання від 16.05.2011р. просив розглянути справу без його участі,позовні вимоги підтримує.
Прокурор, відповідач та третя особа в судове засідання не зявилися, про дату час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, заперечення та пояснення на адміністративний позов не направили.
Ухвалою суду від 12.10.2011р. відповідно до ч.4 ст.122, ч.6 ст.128 КАС України справу призначено до розгляду у письмовому провадженні на підставі наявних в справі доказів, за відсутності сторін.
Дослідивши чинне законодавство та матеріали справи, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Приватне підприємство «Лізинг-Інвест» згідно Довідки з ЄДРПОУ №6740828 від 19.08.2010р. зареєстровано 28.03.2006р., ідентифікаційний номер 34317075, за адресою: 69063, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Чекістів, буд.45.
29.01.2010р. до ЄДРПОУ внесено Запис №9 №11031070009012775 внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, в частині зміни місцезнаходження на: 52500, Дніпропетровська обл., Синельниківський район, село Романівка, вул.Степова, 2.
Згідно Запису №10 до ЄДРПОУ від 29.01.2010р. ПП «Лізинг-Інвест» знятий з обліку, місце проведення реєстраційної дії виконавчий комітет Запорізької міської ради.
Згідно Запису №11 до ЄДРПОУ від 15.02.2010р. ПП «Лізинг-Інвест» взято на облік, місце проведення реєстраційної дії Синельниківська районна державна адміністрація Дніпропетровська область.
Відповідно до Запису №12 від 12.08.2010р., №12161430010000535, внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою.
На запит про встановлення місцезнаходження № 119/29-07 від 30.03.2010р. начальник ВПМ Синельниківської ОДПІ склав Довідку про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків, від 12.11.2010р., згідно якої ПП «Лізинг-Інвест» зареєстроване за адресою Синельниківський район, село Романівка, вул.Степова 2. Місцезнаходження платника податків не встановлено.
Відповідно до Повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням №6924/9/29-071 від 26.07.2010р. ДПІ у Жовтневому районі м.Запоріжжя повідомлено, що стосовно юридичної особи 34317075 ПП «Лізинг-Інвест» проведено заходи щодо встановлення фактичного місцезнаходження, за результатами яких встановлено відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, фактичне місцезнаходження юридичної особи або адреса за якою здійснюється зв'язок не встановлена.
Доповідною запискою начальника відділу обліку та звітності Синельниківської ОДПІ повідомлено що по платнику ПП «Лізинг-Інвест» станом на 20.09.2010 заборгованість перед бюджетом відсутня.
Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства. Взяття на облік юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців як платників податків, зборів (обов'язкових платежів) в органах державної податкової служби здійснюються на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", не пізніше наступного робочого дня з дня отримання зазначених відомостей органами державної податкової служби (ст.5 Закону України "Про систему оподаткування", чинного на час виникнення спірних правовідносин).
За визначенням ст.1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" місцезнаходження юридичної особи це адреса органу або особи, які згідно із законом чи установчими документами юридичної особи виступають від її імені.
Відповідно до ч.1, 2 ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу свідоцтва про державну реєстрацію та виписки з Єдиного державного реєстру
Відповідно до ч.3 ст.4 вказаного Закону України, зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч.1, 2, 4, 6 ст.14 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" від 15 травня 2003 року N 755-IV, передача реєстраційних справ здійснюється в разі: зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці; утворення, зміни меж або ліквідації адміністративно-територіальної одиниці. Передача реєстраційних справ у випадку, який передбачено абзацом другим частини першої цієї статті, здійснюється на підставі державної реєстрації відповідних змін до установчих документів юридичної особи або державної реєстрації зміни місця проживання фізичної особи - підприємця. За наявності підстави, що передбачена абзацом другим частини першої цієї статті, державний реєстратор протягом десяти робочих днів з дати державної реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця зобов'язаний передати за описом реєстраційну справу державному реєстратору за новим місцезнаходженням юридичної особи або за новим місцем проживання фізичної особи - підприємця. Державний реєстратор, який отримав реєстраційну справу, зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати її прийому повідомити рекомендованим листом юридичну особу або фізичну особу - підприємця про зміну місцезнаходження реєстраційної справи та внести до Єдиного державного реєстру запис про зміну місцезнаходження реєстраційної справи.
Частиною 1 ст.17 вказаного Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" передбачено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Частиною 2 ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" зокрема передбачено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо місцезнаходження юридичної особи.
Відповідно до змісту частин 1, 2 ст.18 вказаного вище Закону встановлено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Частиною першою ст.29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" встановлено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: - заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; - примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; - оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копію опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; - два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; - документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Надання інших документів при зміні місцезнаходження юридичної особи ст.29 зазначеного Закону не передбачено.
У разі надходження державному реєстратору від органу державної податкової служби повідомлення встановленого зразка про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати надходження зазначеного повідомлення юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки.
У разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей. Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа з відміткою відділення зв'язку про відсутність юридичної особи за зазначеною адресою, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Частиною 7 ст.29 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців" встановлено, що державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Згідно ст.30 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Частиною першою статті 27 зазначеного Закону встановлено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: - невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; - невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; -· порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема; - наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; - невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; - наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; - наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; - використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; - встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.
Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Відповідно до ст.31 Закону скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься до журналу обліку реєстраційних дій. Державний реєстратор у строк, що не перевищує двох робочих днів з дати надходження судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, вносить до Єдиного державного реєстру запис щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо інше не встановлено судовим рішенням, та в той же день повідомляє органи статистики, державної податкової служби, Пенсійного фонду України про внесення такого запису.
Частиною 4 ст.89 Цивільного кодексу України передбачено, що до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
З урахуванням ст.93 Цивільного кодексу України, абзацу 6 статті 1 та ч.2 ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців", серед інших відомостей до Єдиного державного реєстру вносяться відомості про адресу органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Частиною 3 ст.8 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осібпідприємців" встановлено, що установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено статтею 17 КАС України. Зокрема згідно з пунктом 5 частини 1 цієї статті юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням субєкта владних повноважень у випадках встановлених Конституцією та законами України.
Вказані положення КАС України кореспондуються з частиною 3, 4 статті 50 цього ж Кодексу про те, що відповідачем в адміністративній справі є субєкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом, громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, відповідачами в адміністративній справі можуть бути лише за адміністративним позовом субєкта владних повноважень у випадках, встановленим законом.
Статус Державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності визначено Законом України "Про державну податкову службу в Україні" за № 509 ХІІ.
Відповідний обов'язок закріплює і ч.1 ст.13 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (чинна на час виникнення спірних правовідносин, та звернення до суду), відповідно до якої посадові особи органів державної податкової служби зобов'язані дотримуваним Конституції і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.
Як передбачено ч.1 п.4 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" (чинна на час виникнення спірних правовідносин, та звернення до суду), державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявності свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявності торгових патентів.
Права органів державної податкової інспекції закріплені ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", (чинна на час виникнення спірних правовідносин, та звернення з позовом до суду), зокрема п.17 встановлює право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Синельниківський міжрайонний прокурор Дніпропетровської звернувся до суду саме в інтересах та на виконання функцій наданих законом Синельниківській обєднаній Державній податковій інспекції в Дніпропетровській області.
Статус прокуратури її функції та правові основи діяльності визначено Законом України "Про прокуратуру".
Обґрунтовуючи своє право на звернення до суду із позовом, що розглядається заявник посилається на Закон України "Про прокуратуру», Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", Господарський кодекс України.
Проте, ні Законом України "Про державну податкову службу в Україні", ні Законом України "Про прокуратуру", ні іншими законами України не встановлено право органів державної податкової служби, а також право органів прокуратури в інтересах органів державної податкової служби на предявлення адміністративних позовів до юридичних осіб, які не є субєктами владних повноважень про скасування записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах щодо зняття юридичної особи з обліку, взяття на облік, про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою, а вказані обставини при наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням відповідно до ч.2 ст.38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» є підставами для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не повязано з банкрутством юридичної особи.
В заявленому позові ставиться питання щодо недодержання встановленої процедури здійснення державної реєстрації при внесенні державним реєстратором до бази ЄДРПОУ інформації щодо юридичної адреси підприємства відповідача, що в своє чергу, на думку заявника, є підставою для скасування запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про зняття з обліку та взяття на облік юридичної особи.
Суд зазначає, що адміністративний позов прокурора містить вимоги до ПП «Лізинг-Інвест» про скасування записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців України про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, про зняття з обліку, про взяття на облік, про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою, проте вказані дії відповідачем по справі вчинені не були. Всі дії, які оскаржує прокурор вчинені не відповідачем, а субєктами владних повноважень державними реєстраторами, виконавчого комітету Запорізької міської ради та Синельниківської районної державної адміністрації Дніпропетровської області.
З огляду на приписи статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Не може бути віднесена до належних та допустимих доказів в межах вказаної адміністративної справи, Довідка про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків, від 12.11.2010р., згідно якої місцезнаходження платника податків ПП «Лізинг-Інвест» не встановлено, оскільки організаційно-правова форма підприємства відповідача приватне підприємство «Лізинг-Інвест», та не вказує на здійснення тим діяльності поза межами законної.
Крім того, при прийнятті рішення судом враховано, що у державного реєстратора відсутні повноваження щодо перевірки зазначеного у реєстраційній картці та статуті місцезнаходження юридичної особи дійсної адреси органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені чи почеркознавчого дослідження підпису керівника юридичної особи.
Враховуючи вищезазначені обставини, норми чинного законодавства, матеріали справи, суд приходить до висновку, що факт порушення закону при здійсненні оскаржуваних реєстраційних записів реєструючим органом чи підприємством відповідача матеріалами справи не підтверджений, позивачем не доведений, позовні вимоги на звернення до суду з вимогами про скасування записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах, про зняття з обліку юридичної особи, про взяття юридичної особи на облік, про внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою не відповідають чинному законодавству, тому в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Керуючись ст.ст.158-163 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову Синельниківського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Синельниківської обєднаної державної податкової інспекції до приватного підприємства «Лізинг-Інвест», третя особа Державний реєстратор Синельниківської районної державної адміністрації про скасування записів в Єдиному державному реєстрі відмовити.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.
Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя
Н.В. Турлакова