Рішення № 21780744, 29.02.2012, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
29.02.2012
Номер справи
23/5005/17080/2011
Номер документу
21780744
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

29.02.12р.Справа № 23/5005/17080/2011 За позовом Дніпродзержинського міжрайонного природоохоронного прокурора, м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ

до Публічного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ", м. Дніпродзержинськ Дніпропетровської області

про зобов'язання виконати природоохоронний захід

Суддя Бєлік В.Г.

Представники:

від прокурора: Кутузова В.О. - посвідчення № 187 від 28.12.2007р., прокурор відділу прокуратури області;

від позивача: ОСОБА_1 - дов. № 3-25-2-1 від 10.01.2012р., головний спеціаліст сектору правового забезпечення Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області;

від відповідача: ОСОБА_2 - дов. № 11/016-юр від 30.12.2011р., представник.

СУТЬ СПОРУ:

Дніпродзержинський міжрайонний природоохоронний прокурор в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області звернувся до господарського суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ", в якому просить зобов'язати останнього виконати природоохоронний захід - "Рекультивація накопичувача сухих відходів", передбачений "Програмою поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки", затвердженої рішенням Дніпропетровської міської ради № 295-13/У від 04.12.2007 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що станом на 01.10.2011р. ПАТ "ДніпроАЗОТ" не виконало природоохоронний захід щодо рекультивації накопичувача сухих відходів на підприємстві, зазначений у "Програмі поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки", що є грубим порушенням законодавства України.

Представник позивача у судовому засіданні зазначив про повну підтримку позовних вимог прокурора.

Відповідач проти позову заперечує, подав відповідний відзив на позов.

За згодою прокурора та представників сторін у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення відповідно до ч.2 ст. 85 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши прокурора та представників сторін, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

Публічним акціонерним товариством "ДніпроАЗОТ" не виконано природоохоронний захід - "Рекультивація накопичувача сухих відходів" на підприємстві, зазначений у "Програмі поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки", затвердженої рішенням Дніпропетровської обласної ради № 295-ІЗ/У від 04.12.2007р., що є грубим порушенням законодавства України.

Вказані порушення були виявлені під час проведення Дніпродзержинською міжрайонною природоохоронною прокуратурою перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства України Публічним акціонерним товариством "ДніпроАЗОТ", якою було встановлено наступне.

Згідно "Програми поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки" ПАТ "ДніпроАЗОТ" взяло на себе зобов'язання по виконанню природоохоронного заходу: - "Рекультивація накопичувача сухих відходів" (термін виконання 2002-2010 р.р.).

Головною метою даної Програми є визначення пріоритетних напрямів і реалізація комплексу взаємопов'язаних заходів щодо мінімізації та запобігання викидам і скидам забруднюючих речовин у навколишнє природне середовище, утворення відходів, збільшення обсягів залучення відходів до господарського обігу.

Кожен захід має конкретні терміни виконання та показники скорочення викидів, які мають бути досягнуті при впровадженні, та необхідні обсяги фінансування з боку підприємств, відповідно до взятих ними зобов'язань, щодо зменшення забруднення навколишнього природного середовища. Виконання відповідних заходів розподіляється за роками з визначенням щорічних обсягів робіт та конкретного результату, який буде досягнуто.

Згідно інформації Державного - управління охорони навколишнього природного середовища від 04.11.2011р. № 3-1586-4-1, природоохоронний захід щодо рекультивації накопичувача сухих відходів на підприємстві, зазначений у "Програмі поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки" станом на 01.10.2011р. не виконано.

Згідно ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов'язком держави.

Відповідно до ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" нагляд за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища здійснює Генеральний прокурор України та підпорядковані йому органи прокуратури. При здійсненні нагляду органи прокуратури застосовують надані їм законодавством України права, включаючи звернення до судів із позовами про відшкодування шкоди, заподіяної в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, та про припинення екологічно небезпечної діяльності.

Відповідно до положень Конвенції про доступ до інформації, участь громадськості в процесі прийняття рішень та доступ до правосуддя з питань, що стосуються довкілля (Орхуська конвенція), яка ратифікована Законом України № 832-ХІУ від 06.07.1999 року, адекватна охорона навколишнього середовища важлива для добробуту людини, дотримання основних прав людини, включаючи саме право на життя, а також враховує, що для забезпечення можливості відстоювати це право, громадянам може бути необхідна допомога для здійснення своїх прав.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про охорону земель" власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов'язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України.

Відповідно до ст. 46 Закону України "Про охорону земель" при здійсненні господарської діяльності, пов'язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються: виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів екологічно безпечне поводження з ними; максимальне збереження ґрунтового покриву на основі обраного оптимального варіанта територіального розміщення об'єктів поводження з відходами; зняття родючого шару ґрунту, його складування, збереження та використання при рекультивації земель, покращенні малопродуктивних земель і благоустрої населених пунктів; запобігання негативному впливу об'єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій; рекультивація земельних ділянок після ліквідації об'єктів поводження з відходами.

Відповідно до ст. 52 Закону України "Про охорону земель" рекультивації підлягають землі, які зазнали змін у структурі рельєфу, екологічному стані ґрунтів і материнських порід та в гідрологічному режимі внаслідок проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт.

При проведенні гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, відокремлена ґрунтова маса підлягає зняттю, складуванню, збереженню та перенесенню на порушені або малопродуктивні земельні ділянки відповідно до робочих проектів з рекультивації порушених земель та підвищення родючості ґрунтів. Рекультивація земельних ділянок здійснюється шляхом пошарового нанесення на малопродуктивні земельні ділянки або ділянки без ґрунтового покриву знятої ґрунтової маси, а в разі потреби -і материнської породи в порядку, який забезпечує найбільшу продуктивність рекультивованих земель. Роботи із зняття, складування, збереження та нанесення ґрунтової маси на порушені земельні ділянки здійснюються за рахунок фізичних та юридичних осіб, з ініціативи або вини яких порушено ґрунтовий покрив, а роботи з нанесення знятої ґрунтової маси на малопродуктивні землі здійснюються за бажанням власників або землекористувачів, у тому числі орендарів, цих земельних ділянок за їх рахунок.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" державній охороні і регулюванню використання на території України підлягають: навколишнє природне середовище як сукупність природних і природно-соціальних умов та процесів, природні ресурси, як залучені в господарський обіг, так і невикористовуванні в народному господарстві в даний період (земля, надра, води, атмосферне повітря, ліс та інша рослинність, тваринний світ), ландшафтні та інші природні комплекси.

Згідно зі ст. 6 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" з метою проведення ефективної і цілеспрямованої діяльності України по організації і координації заходів щодо охорони навколишнього природного середовища, забезпечення екологічної безпеки, раціонального використання і відтворення природних ресурсів на перспективу розробляються і приймаються державні цільові, міждержавні, регіональні, місцеві та інші територіальні програми.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" місцеві ради несуть відповідальність за стан навколишнього природного середовища на своїй території і в межах своєї компетенції - забезпечують реалізацію екологічної політики України, екологічних прав громадян; - затверджують місцеві екологічні програми.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про місцеве самоврядування" виключно на пленарних засіданнях обласної ради вирішуються такі питання: затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку області, цільових програм з інших питань, заслуховування звітів про їх виконання. Частиною другою вказаної статті передбачено, що обласні ради можуть розглядати і вирішувати на пленарних засіданнях й інші питання, віднесені до їх відання цим та іншими законами.

Відповідно до ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Частина перша ст. 73 вказаного Закону передбачає, що акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" міністерства, відомства, підприємства, установи, організації повинні здійснювати технічні та інші заходи для запобігання шкідливому впливу господарської та іншої діяльності на навколишнє природне середовище, виконувати екологічні вимоги при плануванні, розміщенні продуктивних сил, будівництві та експлуатації народногосподарських об'єктів.

Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: - раціонального і економного використання природних ресурсів на основі широкого застосування новітніх технологій; здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Згідно зі ст. 50 вказаного Закону екологічна безпека є такий стан навколишнього природного середовища, при якому забезпечується попередження погіршення екологічної обстановки та виникнення небезпеки здоров'я людей.

Відповідно до наявних в матеріалах справи документів вбачається, що в межах вказаної програми відповідачем не виконано природоохоронний захід - "Рекультивація накопичувача сухих відходів".

28.02.2012р. прокурором до господарського суду подані письмові пояснення з підтверджуючими документами, відповідно до яких вбачається наступне.

Відповідно до проекту "Рекультивація накопичувача сухих відходів в балці "Ясинова" роботи з рекультивації, не завершені в повному обсязі, а саме: не проведені роботи по посіву багаторічних трав. Відповідно до розділу № 2 даного проекту посів багаторічних трав є невід'ємною частиною проведення зазначених робіт з рекультивації та є заходом по захисту поверхні від ерозії.

На момент перевірки спеціалістом Управління Держземінспекції в Дніпропетровській області Головного управління Держкомзему у Дніпропетровській області відповідача щодо виконання ним природоохоронного захисту встановлено, що фактичні обсяги виконаних робіт з рекультивації відповідають обсягам зазначеним в акті робочої комісії від 22.12.2011 року про приймання в експлуатацію об'єкта "Рекультивація накопичувача сухих відходів в балці "Ясинова" та в звіті ПАТ "ДніпроАзот" про виконання заходів "Програму поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки", станом на 01.01.2012 року виконані частково, і складають 98,1%, а саме: не проведені роботи по посіву багаторічних трав, що також зазначено у вказаному акті робочої комісії.

Не виконання в повному обсязі зазначеного природоохоронного заходу "Рекультивація накопичувача сухих відходів" також підтверджується листом № 370/01-6 від 27.02.2012 року першого заступника голови правління ПАТ "ДніпроАзот", в якому він підтверджує, що даний захід виконано підприємством лише на 98,1%. Також він зазначає, що станом на 27.02.2012 року, у зв'язку із погіршенням погодних умов, підприємством призупинено виконання вказаних робіт з посіву багаторічних трав та улаштуванню наглядових свердловин.

Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів врегульовано ст. 39 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та постановою КМУ № 461 від 13.04.2011 року. Даними нормативно - правовими актами визначено чітку процедуру прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів та взагалі не передбачено приймання в експлуатацію об'єктів робочими комісіями.

В вищезазначеному акті робочої комісії від 22.12.2011 року про приймання в експлуатацію об'єкта "Рекультивація накопичувача сухих відходів в балці "Ясинова" зазначено, що вартість основних фондів, які приймаються в експлуатацію становить 5 018, 80 грн., а згідно "Програми поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки" загальна кошторисна вартість виконання природоохоронного заходу: - "Рекультивація накопичувача сухих відходів" становить 5 808,00 грн.

Отже, матеріалами справи підтверджено, що станом на момент розгляду справи в передбачений "Програмою поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки" термін ПАТ "ДніпроАзот" виконало природоохоронний захід: - “Рекультивація накопичувача сухих відходів " на 98,1%, залишилися не проведеними роботи по посіву багаторічних трав на 1,9%.

За викладених обставин господарський суд вважає, що позовні вимоги Дніпродзержинського міжрайонного природоохоронного прокурора щодо виконання відповідачем природоохоронного заходу, передбаченого "Програмою поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки”, затвердженої рішенням Дніпропетровської міської ради № 295-13/V від 04.12.2007 року "Рекультивація накопичувача сухих відходів" підлягають задоволенню частково в частині проведення робіт по посіву багаторічних трав.

Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати стягуються з відповідача пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Публічне акціонерне товариство "ДніпроАЗОТ" (51909, м. ДніпродзержинськДніпропетровської області, вул. Горобця, 1, ідентифікаційний код 05761620) виконати природоохоронний захід, передбачений "Програмою поліпшення екологічного стану Дніпропетровської області за рахунок зменшення забруднення довкілля основними підприємствами-забруднювачами на 2007-2015 роки", затвердженої рішенням Дніпропетровської міської ради № 295-13/У від 04.12.2007 року "Рекультивація накопичувача сухих відходів" в частині проведення робіт по посіву багаторічних трав.

Видати наказ.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ДніпроАЗОТ" (51909, м. ДніпродзержинськДніпропетровської області, вул. Горобця, 1, ідентифікаційний код 05761620) на користь Державного бюджету України в особі управління Державної казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 379892 69, рахунок 312142067830 05 в Відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 220300 01) судовий збір в розмірі 20,39 грн.

Видати наказ.

В решті позову відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 ГПК України.

Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

СуддяВ.Г. Бєлік Повне рішення складено 05.03.2012р.