Постанова № 21777466, 28.02.2012, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
28.02.2012
Номер справи
3/5007/22-б/11
Номер документу
21777466
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

ПОСТАНОВА

про визнання банкрутом

Від "28" лютого 2012 р. Справа № 3/5007/22-Б/11. Суддя Гнисюк С.Д.

Розглянув заяву: Державної податкової інспекції у Житомирському районі (м.Житомир)

до: Приватного підприємства "С.В.Л." (с. Зарічани Житомирського району)

про визнання банкрутом

Присутні:

від кредиторів ОСОБА_1 довіреність №9400/9/10 від 31.08.2011р.

від боржника не з'явився

Кредитор - Державна податкова інспекція у Житомирському районі звернулася до суду з заявою про порушення справи про банкрутство Приватного підприємства "С.В.Л." (с. Зарічани Житомирського району) у звязку з неспроможністю останнього виконати грошові вимоги перед кредитором по сплаті податків і зборів в сумі 105148,57грн.

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 25.10.2011р. господарським судом порушено провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "С.В.Л." (с. Зарічани Житомирського району) за правилами ст.ст. 6-8,12 та 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (далі - Закон №2343).

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 29.11.2011р. розгляд справи відкладено в порядку ст. 77 ГПК України та зобов'язано, зокрема, ДПІ у м. Житомирі у 5- денний строк з дня отримання ухвали суду вчинити наступні дії: звільнити майнові активи боржника Приватного підприємства "С.В.Л." (с. Зарічани, Житомирського району, код 253095985) з податкової застави та надіслати на адресу суду витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна на підтвердження виконання ухвали суду, а також засвідчену копію акту опису майнових активів боржника від 10.02.2010р. за №34.

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 13.12.2011р. на підставі ст. 77 ГПК України розгляд справи відкладено на 20.02.2012р.

12.01.2012р. на адресу господарського суду Житомирської області через загальний відділ арбітражним керуючим Ярмолою О.Ю. надано заяву на участь у даній справі в якості ліквідатора, до якої додано копію ліцензії на право провадження діяльності арбітражного керуючого серії НОМЕР_1 від 07.12.2011р. (а.с. 94-95).

06.02.2012р. на адресу господарського суду Житомирської області через загальний відділ від ВДВС Житомирського районого управлення юстиції надійшов лист в якому останній зазначив, що на виконані у відділі перебуває зведене виконавче провадження №160 про стягнення з Приватного підприємства "С.В.Л." на користь юридичних осіб та держави боргу.

Також, зазначив, що на підставі ухвали господарського суду Житомирської області зведене виконавче провадження №160 про стягнення з Приватного підприємства "С.В.Л." 24.11.2011р. зупинено, виконавчі дії по виконавчому провадженню не проводяться.

Крім того, направив для залучення до матеріалів справи копії постанов про відкриття виконавчого провадження та копію постанови про зупинення виконавчого провадження (а.с.97-101).

09.02.2012р. на адресу господарського суду Житомирської області через загальний відділ від ДПІ у м. Житомирі надійшов лист №3306/9/24 від 24.01.2012р. в якому останній зазначив, що майнові активи боржника ПП "С.В.Л.", ід. код 25309595, звільнені з податкової застави 07.12.2011р. Також, надав для залучення до матеріалів справи копію витягу про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна (реєстрація вилучення запису) та акт опису активі від 10.02.2010р. за №34 (а.с.103-105).

Відповідно до Розпорядження керівника апарату господарського суду Житомирської області №19/2012 від 09.02.2012р. щодо призначення повторного автоматичного розподілу справ справу №3/5007/22-Б/11, яка знаходилась у провадженні судді Машевської О.П., передано для розгляду судді Гнисюку С.Д.

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 13.02.2012р. суддею Гнисюком С.Д. справу №3/5007/22-Б/11 прийняти до свого провадження та призначено розгляд справи на 28.02.2012р.

В судовому засіданні 28.02.2012р. представник Державної податкової інспекції у Житомирському районі наполягав на своїх вимогах, вважав їх обґрунтованими та законними. Щодо участі арбітражного керуючого Ярмоли О.Ю. в якості ліквідатора Приватного підприємства "С.В.Л." не заперечив.

Господарський суд визнав за можливе розглянути справу без представника боржника та за наявними в ній матеріалами у відповідності до ст. 75 ГПК України.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши представника ініціюючого кредитора, господарський суд Житомирської області, -

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство "С.В.Л." (с. Зарічани Житомирського району) як суб'єкт підприємницької діяльності, зареєстровано Житомирською районною державною адміністрацією Житомирської області 30.06.1998р. за №59, номер включення до ЄДР 12871200000000327 з подальшими змінами.

Власником підприємства є громадянка України ОСОБА_2. Підприємство діє на підставі приватної власності з правом найму робочої сили згідно із Законами України: "Про власність", Господарським та Цивільним Кодексами України.

10.12.2008р. зареєстровано нову редакцію статуту Приватного підприємства "С.В.Л." номер запису 12871050006000327 (далі статут) (а.с.82-88).

З довідки Головного управління статистики у Житомирській області від 01.11.2011р. №14/10/741 вбачається, що керівником Приватного підприємства "С.В.Л." є Пєстов Анатолій Юрійович (а.с.39).

Відповідно до п. 2.1 статуту, підприємство створюється з метою сприяння розвитку економіки України, формування ринкових відносин, отримання прибутку та реалізації на його основі соціальних і економічних інтересів власника і членів трудового колективу підприємства.

Пунктом 2.2 статуту зазначено предмет діяльності підприємства, зокрема: організація і здійснення оптової, роздрібної та комісійної торгівлі промисловими та продовольчими товарами, продукцією промислово-технічного призначення в т.ч. будівельними матеріалами, створення власної торгівельної мережі та інше.

Відповідно до п. 5 1 статуту, підприємство утворює такі фонди: статутний в розмірі 1000 (тисяча) гривень за рахунок грошових внесків власника, який буде сформований протягом року з дня державної реєстрації змін до статуту підприємства; резервний; розвитку підприємства; оплати праці та матеріального заохочення; інші фонди за рішенням власника.

Склад, призначення, розмір, джерела утворення, порядок використання кожного із фондів визначається власником підприємства за його окремим рішенням (п. 5.2 статуту).

Управління підприємством здійснюється відповідно до статуту на основі поєднання прав власника щодо господарського використання майна (п. 6.1 статуту).

Власник самостійно визначає структуру органів управління і витрати на їх утримання в межах встановленого фонду заробітної плати, формує штати підприємства, фонд оплати праці (п. 6.2 статуту).

Розділом 10 статуту визначено порядок припинення діяльності підприємства, зокрема, шляхом його реорганізації (злиття, приєднання, поділу, виділення, перетворення) або ліквідації, в тому числі, за рішенням суду.

Дослідивши матеріали справи та надавши їм в сукупності правову оцінку за правилами ст. 43 ГПК України, господарський суд прийшов до висновку про наявність підстав для здійснення подальшого провадження у справі про банкрутство за спрощеною процедурою, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 93 ЦК України, місцезнаходження юридичної особи визначається місцем ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Згідно із абз. 6 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", місцезнаходження юридичної особи - це адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.

Пунктом 4 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" встановлено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, а також відомості про зарезервовані найменування юридичних осіб.

Відповідно до частин 1, 3 ст.18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін. Якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані у спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.

Отже, належним доказом щодо відсутності боржника за юридичною адресою є запис в Єдиному державному реєстрі про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.

Як вбачається з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 3147 від 17.10.2011р., державним реєстратором 03.10.2011 року до Єдиного державного реєстру внесений запис 11 за № 12871430011000327 про відсутність боржника за його місцезнаходженням (12440, Житомирська область, с. Зарічани, вул. Північна, 28) (а.с.1-16).

Частиною 1 ст. 52 Закону №2343 передбачено, що у разі, якщо громадянин-підприємець - боржник або керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника, заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника може бути подана кредитором незалежно від розміру його вимог до боржника та строку виконання зобов'язань.

Таким чином, спеціальними ознаками порушення провадження у справі про банкрутство на підставі ст. 52 Закону №2343 є:

- відсутність керівних органів боржника-юридичної особи за її місцезнаходженням;

- або неподання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності;

- також наявність інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.

Відповідно до п. 104 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику в справах про банкрутство" від 18.12.2009р. за №15 достатнім є підтвердження однієї з наведених спеціальних ознак.

Крім того, відповідно до вимог Закону №2343 загальними ознаками порушення провадження у справі про банкрутство, у тому числі відсутнього боржника є дотримання норм щодо безспірності кредиторських вимог до боржника.

Як доказ безспірності кредиторських вимог до боржника ініціюючим кредитором до заяви про порушення провадження у справі про банкрутство Приватного підприємства "С.В.Л." надано копії постанов Житомирського окружного адміністративного суду у справі №2а-7880/10/0670 від 16.11.2010р. про стягнення боргу на суму 95570,93грн. та у справі №2а-7879/10/0670 від 30.11.2010р. про стягнення боргу на суму 9577,64грн. У складі безспірних вимог ініціюючого кредитора до боржника значаться суми податків, зборів та обов'язкових платежів (а.с.18-20). 14.12.2010р. та 04.01.2010р. на примусове виконання вищезазначених постанов Житомирського окружного адміністративного суду видано виконавчі листи № 4085/10, № 8/11 (а.с.21, 22).

13.01.2011р. та 24.01.2011р. державним виконавцем ДВС Житомирського РУЮ було відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчих листів Житомирського окружного адміністративного суду №4085/10 від 14.12.2010р. та №8/11 від 04.01.2011р. (а.с.23-24).

Однак, 29.07.2011р. державним виконавцем ДВС Житомирського РУЮ було винесено постанови про повернення виконавчих документів стягувачу на підставі п. 2 ст. 47 Закону України "Про виконавче провадження" в зв'язку з відсутністю у боржника майна, на яке може бути звернуто стягнення.

Здійснені державним виконавцем відповідно до цього Закону заходи щодо розшуку такого майна виявилися безрезультатними.

Отже, надані ініціюючим кредитором докази свідчать про відсутність підприємницької діяльності, відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, а також про неспроможність боржника відновити свою платоспроможність та задовольнити визнані судом вимоги ініціюючого кредитора не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

Таким чином, господарський суд приходить до висновку визнати відсутнього боржника - Приватне підприємство "С.В.Л." (12440, Житомирська область, с. Зарічани, вул. Північна, 28) банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру.

Відповідно до ч. 2 ст. 52 Закону № 2343, господарський суд у двотижневий строк з дня винесення ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство відсутнього боржника виносить постанову про визнання відсутнього боржника банкрутом, відкриває ліквідаційну процедуру і призначає ліквідатором ініціюючого кредитора лише за згодою останнього. У разі відсутності такої згоди, призначення ліквідатора відсутнього боржника здійснюється в порядку, встановленому чинним законодавством.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.2011р. за №346 "Про ліквідацію урядових органів", на виконання п. 4 ст. 7 Указу Президента України від 09.12.2010р. за №1085 "Про оптимізацію системи централізованих органів виконавчої влади", було ліквідовано урядові органи, зокрема, Державний департамент з питань банкрутства.

Водночас, Указом Президента України від 06.04.2011р. за №395/2011 затверджено Положення про Міністерство юстиції України, відповідно до якого міністерство забезпечує здійснення процедури банкрутства щодо відсутнього боржника.

Відповідно до Розпорядження КМУ від 16.11.2011р. N 1135-р "Питання Міністерства юстиції", Міністерство юстиції України та його територіальні управління розпочали фактичне виконання повноважень у сфері банкрутства з 21.11.2011р.

Одночасно набув чинності наказ Міністерства юстиції України від 26.08.2011р. N2039/5 "Про порядок внесення господарському суду пропозицій щодо кандидатур арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів)", відповідно до якого кандидатури арбітражних керуючих для призначення їх ліквідаторами у процесі провадження справ про банкрутство відсутнього боржника пропонуються територіальними органами з питань банкрутства.

Ухвалою господарського суду Житомирської області від 13.02.2011р. було зобов'язано Відділ з питань банкрутства Головного управління юстиції у Житомирській області запропонувати господарському суду кандидатуру арбітражного керуючого для здійснення ліквідаційної процедури відсутнього боржника в порядку ст. 52 Закону №2343.

Як вже зазначалося 12.01.2012р. на адресу господарського суду Житомирської області через загальний відділ арбітражним керуючим Ярмолою О.Ю. надано заяву на участь у даній справі в якості ліквідатора, до якої додано копію ліцензії (а.с. 94-95).

За таких обставин, суд дійшов висновку про призначення ліквідатором Приватного підприємства "С.В.Л." арбітражного керуючого Ярмолу Ольгу Юліївну.

Відповідно до ст.23 Закону №2343, з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури скасовується арешт, накладений на майно боржника, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника.

Отже, з моменту відкриття щодо боржника ліквідаційної процедури всі без винятку обтяження його активів підлягають скасуванню. При цьому, зняття заборон та арештів із майна боржника в порядку ст. 23 Закону №2343 є безумовним, стосується будь-яких органів і посадових осіб.

Відповідно до п. 7 ст. 49 Закону України "Про виконавче провадження" визнання господарським судом боржника банкрутом є підставою для закінчення виконавчого провадження та передачі виконавчого документа (документів) ліквідаційній комісії чи арбітражному керуючому.

Згідно із ч. 4 ст.39 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців" порядок призначення арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) встановлюється Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".

Відповідно до статей 1 та 25 Закону №2343, що визначають правовий статус ліквідатора юридичної особи-банкрута, з метою приведення офіційних відомостей про юридичну особу та осіб, які діють від її імені у відповідності до вимог цього Закону, господарський суд прийшов до висновку зобов'язати ліквідатора Ярмолу Ольгу Юліївну вчинити дії, що є обов'язковими відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", зокрема, для внесення запису про ліквідатора як особу, уповноважену діяти від імені боржника без довіреності, у тому числі підписувати договори та зобов'язати Державного реєстратора Житомирської РДА внести до ЄДР відповідні записи про ліквідатора боржника Ярмолу О.Ю.

Керуючись ст.ст. 17, 39 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", керуючись ст.ст. 3-1, 22-25, 32, 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 25 та 86 ГПК України, господарський суд Житомирської області, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Визнати банкрутом Приватне підприємство "С.В.Л." (с. Зарічани Житомирського району) що зареєстроване Житомирською районною державною адміністрацією Житомирської області 30.06.1998р. за №59 юридична адреса: вул. Північна 28, с.Зарічани, Житомирський район, Житомирська область,12440, ідентифікаційний код 25309595.

2. Відкрити ліквідаційну процедуру Приватного підприємства "С.В.Л." (с. Зарічани Житомирського району) строком на один рік по 28.02.2013р.

3. Призначити ліквідатором Приватного підприємства "С.В.Л." (с. Зарічани Житомирського району) арбітражного керуючого Ярмолу Ольгу Юліївну, що має ліцензію арбітражного керуючого серії НОМЕР_1 від 07.12.2011р., місце проживання: АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_2.

4. Скасувати арешт накладений на майно та грошові кошти Приватного підприємства "С.В.Л." (вул. Північна, 28, с. Зарічани Житомирського району, 12440), а також інші обмеження щодо розпорядження його майном.

5. Державному реєстратору Житомирської РДА:

- внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про ліквідатора Приватного підприємства "С.В.Л." (вул. Північна, 28, с. Зарічани Житомирського району, 12440) Ярмолу Ольгу Юліївну як особу, уповноважену представляти юридичну особу у правовідносинах з третіми особами та особу, яка має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори;

- надіслати на адресу господарського суду витяг та довідку з ЄДР із відповідними записами згідно запитів.

6. Ліквідатору Приватного підприємства "С.В.Л." (вул. Північна, 28, с. Зарічани Житомирського району, 12440) Ярмолі О.Ю. з'явитися до Державного реєстратора Житомирської РДА для вчинення відповідних дій, що визначають правовий статус ліквідатора юридичної особи-банкрута як керівника, який має право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності.

7. Керівнику Приватного підприємства "С.В.Л." (вул. Північна, 28, с. Зарічани Житомирського району, 12440) Пєстову Анатолію Юрійовичу (ідентифікаційний код 25309595) протягом 15 днів з дня отримання копії постанови про визнання боржника банкрутом передати ліквідатору Ярмолі О.Ю. бухгалтерську та іншу документацію банкрута, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута.

Попередити, що у разі ухилення від виконання зазначених обов'язків передбачено відповідальність, визначену Законами України.

Роз'яснити, що з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, про що робиться запис у його трудовій книжці.

8. Призначити засідання суду для розгляду звіту ліквідатора на "26" квітня 2012 р. о 10:00 в приміщенні господарського суду Житомирської області кім. 404.

9. Зобов'язати ліквідатора Ярмолу Ольгу Юліївну:

- довести через засоби масової інформації відомості про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури;

- довести через засоби масової інформації повідомлення про втрату дійсності печаткою та штампом банкрута у разі наявності доказів їх виготовлення та за відсутності їх на підприємстві;

- виявити додаткові докази про наявність/відсутність у банкрута майна на праві власності/користування;

- здійснити інвентаризацію майнових активів та заборгованості банкрута, в тому числі, перед найманими працівниками;

- припинити трудові відносини підприємства - банкрута з найманими працівниками відповідно до законодавства України про працю;

- закрити рахунки банкрута у банківських установах, виявлені при проведенні ліквідаційної процедури за винятком основного рахунку боржника;

- надіслати копію постанови керівнику боржника для виконання її вимог, докази надати суду;

- за результатами проведеної роботи, згідно зі ст. 32 зазначеного Закону, подати ліквідаційний баланс, звіт про проведену роботу та інші матеріали, що свідчать про виконання ліквідатором покладених на нього обовязків (докази, що свідчать про відсутність ліквідаційної маси; реєстр вимог кредиторів з зазначенням сум, які є неможливими до погашення; пояснювальну записку ліквідатора до ліквідаційного балансу).

10. Ліквідатору Ярмолі О.Ю. подати в засідання суду проміжний звіт про хід виконання ліквідаційної процедури, в тому числі:

- докази здійснення оголошення про опублікування відомостей про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури та докази надіслання письмового повідомлення всім відомим кредиторам;

- матеріали інвентаризації майнових активів боржника;

- докази виявлення майнових активів боржника та грошових коштів;

- докази повідомлення найманих працівників про припинення трудових відносин у зв'язку з банкрутством останнього;

- докази виявлення документів банкрута, які відповідно до нормативно-правових документів підлягають обов'язковому зберіганню;

- докази отримання від керівника печатки, штампів, документації, інших цінностей;

- докази закриття рахунків банкрута, у разі їх наявності та номер основного рахунку, що використовується при проведенні ліквідаційної процедури;

- докази приймання - передачі виконавчих документів від органу державної виконавчої служби;

- витяги з реєстру обтяжень нерухомого майна;

- реєстр вимог кредиторів, складений з врахуванням вимог статті 31 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом";

- докази надіслання копії постанови керівнику боржника для виконання її вимог.

11. В засідання суду викликати уповноваженого представника ініціюючого кредитора та ліквідатора Ярмолу Ольгу Юліївну.

Суддя Гнисюк С.Д.

Віддрукувати:

1 - в справу

2 - ініціюючому кредитору

3 - боржник

4 - ліквідатору Ярмолі О.Ю. (з відміткою у книзі нарочним)

5 - Відділу з питань банкрутства Головного управління юстиції у Житомирській області

6 - ВДВС Житомирського МРУЮ (рек. з пов.)

7 - керівнику ПП "С.В.Л." Пєстову А.Ю. ( АДРЕСА_2) - рек. з пов

8 - державному реєстратору Житомирської РДА із запитом на видачу витягу (рек. з пов.)