Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 лютого 2012 року м. КиївК-7679/09
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Бившевої Л.І.
Пилипчук Н.Г.
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу
Державної податкової інспекції в м.Керчі
на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.09.2008 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2009
у справі №2-а-256/08
за позовом Кримського Республіканського підприємства «Виробниче підприємство водопровідно-каналізаційного господарства м.Керчі»
до Державної податкової інспекції в м.Керчі
про скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.09.2008, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2009, позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у м.Керчі від 25.04.2008 №0003241702/2 про застосування штрафних санкцій, передбачених підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами»в сумі 5183,35 грн.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального права.
Перевіривши під час попереднього судового засідання повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідачем проведено невиїзну документальну перевірку з питань своєчасності сплати позивачем податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, за результатами якої складено акт від 13.02.2008 №205/17-3/19195199.
За висновками акта перевірки, позивачем порушено терміни сплати податкового зобовязання, у звязку з тим, що податкове зобов'язання у розмірі 4849,43 грн. по терміну сплати 17.01.2006, згідно з уточненим розрахунком від 18.05.2005, було сплачено в сумі 2075,44 грн. 11.10.2007, сума 2773,44 грн. погашена 11.10.2007 року, сума 2773,99 грн. погашена 14.01.2008, тобто із затримкою більш ніж на 90 календарних днів. Узгоджене податкове зобовязання в розмірі 5517,25 грн. по терміну сплати до 15.04.2006, згідно з розрахунком від 24.03.2006, було погашено частково у сумі 1804,20 грн. 14.01.2008, у сумі 3713,05 грн. 04.02.2008, тобто із затримкою більше 90 календарних днів.
На підставі акта перевірки, з врахуванням результатів адміністративного оскарження, 25.04.2008 ДПІ у м.Керчі прийнято податкове повідомлення-рішення №0003241702/2 на суму 5183,35 грн., за затримку граничного терміну сплати узгодженого податкового зобовязання в сумі 10366,68 грн.
Згідно із п. 3 ч. 1, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування»платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових) платежів у встановлені законами терміни.
Обовязок юридичної особи щодо сплати податків і зборів (обовязкових платежів) припиняється із сплатою податку, збору (обовязкового платежу) або його скасуванням або списанням податкової заборгованості відповідно до Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Виходячи із змісту пп. 4.1.1. п. 4.1 ст. 4, пп. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації, та зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації.
Позивач, самостійно визначивши та перерахувавши податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів платіжними дорученнями від 11.10.2007 №914 4477,25 грн. за 3 квартал 2007 року, від 14.01.2008 №27 суму 5000 грн. за 4 квартал 2007 року, від 04.02.2008 №95 суму 4700 грн. за 1 квартал 2008, виконав своє зобовязання з їх сплати за визначеними ним періодами, що виключає застосування до нього штрафних санкцій на підставі пп. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Згідно із пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 цього ж Закону узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Пунктом 7.7 ст. 7 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фонами»визначена рівність бюджетних інтересів. З цією метою визначено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобовязань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обовязковими платежами) - у рівних пропорціях.
Разом з тим, Законом України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», який є спеціальним законом з питань оподаткування і який установлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначені заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу і які не передбачають можливості зміни призначення платежу, самостійно визначеного платником податків.
Таким чином, податковий орган не має права самостійно змінювати призначення платежу визначеного платником податків при здійсненні розрахунків зі сплати податків, зокрема, з метою погашення податкового боргу змінювати період, за який сплачується податкове зобовязання.
Враховуючи наведене, висновки судів попередніх інстанцій про протиправність оскаржуваного рішення податкового органу ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права.
Підстав для скасування судових рішень, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в м.Керчі Автономної Республіки Крим відхилити, а постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 30.09.2008 та ухвалу Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 12.01.2009 залишити без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-238 КАС України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Л.І.Бившева
Н.Г.Пилипчук
Суддя Л.В. Ланченко