Єдиний державний реєстр судових рішень
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2012 року м. КиївК-22357/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
ГоловуючогоГолубєвої Г.К.
СуддівКарася О.В.
Рибченка А.О.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську
на ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.05.2010 року
та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30.11.2009 року
по справі № 2а-17536/09/0570
за позовом Акціонерного товариства закритого типу «Донбаспромелектромонтаж»
до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську
про визнання протиправними дій посадових осіб, -
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство закритого типу «Донбаспромелектромонтаж»звернулось до окружного адміністративного суду з позовом до Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську про визнання протиправними дій посадових осіб, які виразились у складанні акту № 322 від 30.09.2009р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість та прийнятті рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Луганського спеціалізованого управління «Електромонтаж»№445 АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж».
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30.11.2009 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.05.2010 року, позов задоволено.
Не погоджуючись з рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідач подав касаційну скаргу, в якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення норм матеріального права.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж»зареєстроване у якості юридичної особи 03.11.1994р. виконавчим комітетом Донецької міської ради.
Луганське спеціалізоване управління «Електромонтаж»№ 455 є підрозділом АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж»без права юридичної особи, включене до ЄДРПОУ за №20180197. Цей підрозділ взято на облік у якості платника податків до Ленінської МДПІ в м. Луганську 26.06.2000р., в тому числі він зареєстрований як платник податку на додану вартість згідно Свідоцтва № 17295290 від 12.07.2000р.
Згідно з актом № 322 від 30.09.2009р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість, складеним комісією Ленінської МДПІ у м. Луганську 30.09.2009р., було встановлено, що платник не має підстав для перебування в якості платника податку на додану вартість та на підставі пп. «в»п.п. 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»прийнято рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - ЛСУ «Електромонтаж»№ 455 АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж».
Відповідно до п. 9.3 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»особи, які підпадають під визначення пункту 2.3 статті 2 цього Закону, зобовязані зареєструватися як платник податку у податковому органі за їх місцезнаходженням (місцем проживання). Форма заяви про реєстрацію визначається у порядку, визначеному центральним податковим органом. Дані з реєстру платників податку підлягають оприлюдненню в порядку, визначеному центральним податковим органом.
Пунктом 9.8 ст. 9 Закону України «Про податок на додану вартість»визначається вичерпний перелік підстав для анулювання реєстрації у якості платника податку на додану вартість, зокрема, анулювання відбувається у випадках, якщо:
а)платник податку, який до місяця, в якому подається заява про анулювання реєстрації, є зареєстрованим згідно з положеннями підпункту 2.3.1 пункту 2.3 статті 2 цього Закону більше двадцяти чотирьох календарних місяців, включаючи місяць реєстрації, та має за останні дванадцять поточних календарних місяців обсяги оподатковуваних операцій, менші за визначені зазначеним підпунктом;
б) ліквідаційна комісія платника податку, оголошеного банкрутом, закінчує роботу або платник податку ліквідується за власним бажанням чи за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання);
в) особа, зареєстрована як платник податку, реєструється як платник єдиного податку або стає суб'єктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин;
г) зареєстрована як платник податку особа обирає відповідно до цього Закону спеціальний режим оподаткування за ставками, іншими, ніж зазначені у статті 6 та статті 81 цього Закону;
ґ) особа, зареєстрована як платник податку, не надає податковому органу декларації з цього податку протягом дванадцяти послідовних податкових місяців або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність оподатковуваних поставок протягом такого періоду, а також у випадках, визначених законодавством стосовно порядку реєстрації суб'єктів господарювання.
Податковий орган не може відмовити в анулюванні реєстрації у разі існування підстав, визначених у підпунктах «а»- «б»цього пункту, та зобовязаний прийняти самостійне рішення про анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах «в»- «г»цього пункту.
Рішення про анулювання реєстрації за заявою платника податку приймається у строки, визначені цією статтею для податкової реєстрації.
Як встановлено судами, ЛСУ «Електромонтаж» № 455 не було зареєстровано як платник єдиного податку, не стало субєктом інших спрощених систем оподаткування, які визначають особливий порядок нарахування чи сплати податку на додану вартість, відмінний від тих, що встановлені цим Законом, чи звільняють таку особу від сплати цього податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин; відокремлений підрозділ не був звільнений від сплати податку за рішенням суду або з будь-яких інших причин.
При цьому встановлено, що ЛСУ «Електромонтаж»№ 455 не є юридичною особою, воно створене та функціонує як відокремлений підрозділ у складі юридичної особи АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж».
В Законі України «Про податок на додану вартість»не має такої підстави для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість як відсутність статусу юридичної особи.
Таким чином, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку про протиправність дій відповідача щодо прийняття рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість Луганського спеціалізованого управління «Електромонтаж»№ 445 АТЗТ «Донбаспромелектромонтаж»
Відповідно до п. 3 ст. 2201 КАС України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Отже, колегія суддів вважає, що в межах касаційної скарги порушень судами попередніх інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому касаційна скарга не підлягає задоволенню, а оскаржувані судові рішення підлягають залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 210-231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську відхилити.
Ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 18.05.2010 року та постанову Донецького окружного адміністративного суду від 30.11.2009 року по справі № 2а-17536/09/0570 залишити без змін.
Справу № 2а-17536/09/0570 повернути до суду першої інстанції.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий підписГолубєва Г.К.
Судді підписКарась О.В.
підписРибченко А.О. Суддя Г.К. Голубєва