Єдиний державний реєстр судових рішень
ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 лютого 2012 р.Справа № 2-а-1411/10/1570 Категорія:9.2.1Головуючий в 1 інстанції: Харченко Ю.В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача судді Стас Л.В.
суддів- Турецької І.О., Косцової І.П.
за участю секретаря Ридванської Н.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою приватного підприємця ОСОБА_2 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2010 року по справі за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси до ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій
ВСТАНОВИВ:
Позивач - Державна податкова інспекція у Київському районі м. Одеси, звернувся з позовом до приватного підприємця ОСОБА_2 про стягненнязаборгованості по фінансовим (штрафним) санкціям в загальному розмірі 23696,43грн. за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій, посилаючись на наявність у Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 заборгованості у загальній сумі 23696,43грн., яка утворилась внаслідок несплати відповідачем суми штрафних (фінансових) санкцій, визначених рішеннями ДПІ у Київському районі м. Одеси від 08.09.2009р. №0003632360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 23675,10грн. та №0003642360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 21,33грн. за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2010 року позов задоволено. Стягнуто з Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 до бюджету заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у сумі 23 675 (двадцять три тисячі шістсот сімдесят п»ять) грн. 10коп, та заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій у сумі 21 (двадцять одна) грн.33коп .
В апеляційній скарзі, Фізична особа підприємець ОСОБА_2, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить, постанову суду від 13.08.2010 року скасувати, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Фізична особа підприємець ОСОБА_2 зареєстрована Київською райдержадміністрацією Одеської міської ради 11.08.2003р., про що зроблено запис в журналі обліку реєстраційних справ за №26303241Ф0011809 та видано свідоцтво про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб»єкта підприємницької діяльності фізичної особи.
Фізична особа підприємець ОСОБА_2 знаходиться на обліку як платник податків у ДПІ у Київського району м.Одеси з 11.08.2003р. за №8907.
22.08.2009р. фахівцями ДПА в Одеській області на підставі направлень від 21.08.2009р.
№5993/23-7017, №5993/23-7017, №5993/23-7017 була проведена перевірка дотримання
ФОП ОСОБА_2 порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
За наслідками вказаної перевірки складено акт №4416/15/32/23/1424504967 від 22.08.2009р. перевірки за дотриманням субєктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обліку готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, яким встановлено, що розрахункові операції протягом дня на загальну суму 1628,60грн. через РРО не проведені, торговий патент на здійснювану діяльність не придбаний, здійснення реалізації алкогольних та тютюнових виробів без відповідних ліцензій, не здійснюється облік товарних запасів за місцем реалізації, чим порушено вимоги п.п.1,12 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», ч.1 ст.3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
На підставі означеного акта перевірки ДПІ у Київському районі м. Одеси були прийняті рішення від 08.09.2009р. №0003632360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 23 675,10грн. за порушення законодавства щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій та №0003642360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 21,33грн. за порушення законодавства про патентування.
Вказані рішення отримані відповідачем 12.09.2009р., про що свідчить наявна в матеріалах справи належним чином засвідчена копія повідомлення про вручення поштового відправлення №9299.
Відповідно до п.1 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані, зокрема, проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Згідно ст.15 зазначеного закону контроль за додержанням субєктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари, інших вимог цього Закону здійснюють орган державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Згідно з п.1 ст. 17 зазначеного закону, у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки до субєктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у пятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.
Відповідно до ст.6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»облік товарних запасів фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності ведеться у порядку, визначеному чинним законодавством, а юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) - у порядку, визначеному відповідним національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку. Облік ведеться з урахуванням особливостей, встановлених для суб'єктів малого підприємництва. Обов'язок із ведення обліку товарних запасів не застосовується до осіб, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку придбаних або проданих товарів.
Згідно ст.20 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" до суб'єктів підприємницької діяльності, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно зі ст.25 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17-24 Закону, підлягають перерахуванню субєктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
Відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»від 23.03.1996р. №98/96-ВР (зі змінами та доповненнями) патентуванню підлягає торговельна діяльність, що здійснюється суб'єктами підприємницької діяльності або їх структурними (відокремленими) підрозділами у пунктах продажу товарів.
Згідно з ч.1 ст.7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»торговий патент повинен бути розміщений: на фронтальній вітрині магазину, а в разі її відсутності біля касового апарату; на фронтальній вітрині малої архітектурної форми; на табличці - для автомагазинів, розвозок та інших видів пересувної торговельної мережі, а також для лотків, прилавків та інших видів торгових точок, відкритих у відведених для торговельної діяльності місцях; у пунктах обміну іноземної валюти; у приміщеннях для надання послуг у сфері грального бізнесу та надання побутових послуг. Торговий патент має бути відкритим та доступним для огляду.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.8 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності»суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють торговельну діяльність, операції з торгівлі готівковими валютними цінностями, операції з надання послуг у сфері грального бізнесу та побутових послуг, у разі порушення вимог цього Закону несуть таку відповідальність: за здійснення операцій, передбачених цим Законом, без одержання відповідних торгових патентів або з порушенням порядку використання торгового патенту, передбаченого частиною другою статті 7 цього Закону, сплачують штраф у подвійному розмірі вартості торгового патенту за повний термін діяльності суб'єктів підприємницької діяльності із зазначеним порушенням.
Суд першої інстанції в постанові зазначає, що як вбачається з наявної у матеріалах справи облікової картки платника станом на 31.12.2009р., яка ведеться в органах державної податкової служби згідно з Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005р №276 (зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 02.08.2005р. за №843/11123) за ФОП ОСОБА_2 рахується заборгованість по сплаті штрафних (фінансових) санкцій за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій, не ведення обліку товарних запасів у загальному розмірі 23696,43грн.
Тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно того, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у Київському районі м.Одеси обгрунтовані, документально підтверджені, відповідають приписам чинного законодавства, отже підлягають задоволенню повністю.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв постанову від
13 серпня 2010 року з додержанням норм матеріального і процесуального права, а доводи
апеляційної скарги висновків суду не спростовують.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.254 КАС
України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу приватного підприємця ОСОБА_2 залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2010 року по справі за позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси до ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання її в повному обсязі.
Головуючий:
Судді: