Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 2а-3510/10/1070 Головуючий у 1-й інстанції: Харченко С.В.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
У Х В А Л А
Іменем України
"14" лютого 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Бужак Н.П,
суддів: Троян Н.М., Твердохліб В.А.,
за участю секретаря: Павленко Т.А.,
розглянувши у судовому засіданні апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Ірпіньнафтопродукт»та Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області на постанову Київського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ірпіньнафтопродукт»до Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про визнання нечинними рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
В С Т А Н О В И В :
25 лютого 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Ірпіньнафтопродукт»звернулось до суду з позовом про визнання нечинними рішень Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 16.10.2009 № 0002202350/0/2479 та 16.10.2009 № 0002192350/0/2478 в частині застосування штрафних санкцій за реалізацію паливо - мастильних матеріалів без застосування реєстратора розрахункових операцій на суму 51704 грн. 65 коп.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року позовні вимоги задоволено частково.
Не погоджуючись із зазначеною постановою, позивач та відповідач по справі подали апеляційні скарги. В своїй апеляційній скарзі Товариство з обмеженою відповідальністю «Ірпіньнафтопродукт» просило скасувати постанову Київського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року в частині відмови в задоволені позову про визнання протиправним та скасування рішення Ірпінської обєднаної державної податкової інспекції від 16.10.2009 №0002192350/0/2478 та постановити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Відповідач Ірпінська об'єднана державна податкова інспекція Київської області просила скасування постанову Київського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, учасників судового процесу, які зявилися у судове засідання, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю «Ірпіньнафтопродукт», ідентифікаційний код 30366747, місцезнаходження: 08290. Київська область, смт. Гостомель, вул. Чкалова, буд. 31-А, зареєстровано державним реєстратором Виконавчого комітету Ірпінської міської ради Київської області як юридична особа 23.03.1999 року, копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серії А00№ 105159 (а.с. 9).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ірпіньнафтопродукт»перебуває на податковому обліку в Ірпінській об'єднаній державній податковій інспекції Київської області та здійснює господарську діяльність, пов'язану з оптовою торгівлею паливом та роздрібною торгівлею пальним, відповідно до довідки відділу статистики у м. Ірпені Головного управління статистики у Київській області серії АБ № 249318 (а.с. 10).
У вересні 2009 року посадовими особами Державної податкової адміністрації в Київській області згідно направлень на перевірку від 30.09.2009 № 6825, № 6826, на підставі Закону України «Про державну податкову службу в Україні»та статті 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», з метою контролю за дотриманням порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, проведено перевірку господарської одиниці позивача - автозаправної станції, що розташована за адресою: Київська область, Вишгородський район, с. Нижня Дубечня, вул. Леніна, 15-А.
За результатами перевірки складено акт від 30.09.2009 № 3115/1000/23/30366747, в якому зафіксовано ряд порушень позивачем вимог чинного законодавства України.
Під час перевірки податковим органом виявлено, що позивачем в порушення вимог пунктів 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», при продажу паливо - мастильних матеріалів, а саме: дизельного палива та бензину А-80, А-92, А-95, А-95 Преміум на загальну суму 10340 грн. 93 коп., не проведено розрахункові операції через реєстратор розрахункових операцій та не видано споживачам відповідні розрахункові документи (чеки), а також не забезпечено щоденне друкування на реєстраторі розрахункових операцій фіскального звітного чеку № 0043 від 11.08.2009, що є порушенням вимог пункту 9 статті З Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Крім того, під час перевірки податковим органом встановлено, що позивачем не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена у денному звіті реєстратора розрахункових операцій на загальну сумуу 60 грн. 71 коп., що є порушенням приписів пункту 13 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Податковим органом також виявлено, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Ірпіньнафтопродукт»в порушення вимог пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, не оприбутковано готівку у повній сумі її фактичних надходжень в книзі обліку розрахункових операцій № 1031002434/1-р від 01.07.2009, а саме: не вчинено записи за 06.08.2009 та 07.08.2009 згідно фіскальних звітних чеків № 0035 і № 0036 від 06.08.2009 на суму 7859 грн. 58 коп. та № 0037 від 07.08.2009 на суму 9812 грн. 39 коп., на загальну суму - 17671 грн. 97 коп.
На підставі акта перевірки Ірпінською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області прийнято рішення від 16.10.2009 № 0002192350/0/2478 та 16.10.2009 №0002202350/0/2479, якими згідно з приписами пунктів 1,4 статті 17, статті 22 та пункту 1 Указу Президента України від 12.06.1995 № 436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки»до позивача застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 52 348 грн. 20 коп. та 88 359 грн. 85 коп.
Згідно з пунктом 2 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»від 04.12.1990 № 509-ХІІ, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Статтею 15 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»передбачено, що контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначає Закон України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Згідно зі ст. 1 даного Закону, реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.
Пунктом 3.1 розділу 3 Положення про форму та зміст розрахункового документа, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614. встановлено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) - це розрахунковий документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги). Обов'язковими реквізитами фіскального касового чека є, зокрема, його порядковий номер, найменування, кількість і вартість товару (послуг), дата й час проведення розрахункової операції та напис "фіскальний чек".
Відповідно до пункту 4.4 розділу 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614, реєстрація продажу товару (оплати послуги) через реєстратор розрахункових операцій проводиться одночасно з розрахунковою операцією: розрахунковий документ має видаватися покупцеві не пізніше завершення цієї операції: вона вважається проведеною через РРО, якщо дані про її обсяг уведені в режимі реєстрації.
Пунктом 1, 2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (падання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій та видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.
З метою забезпечення єдиного порядку організації та виконання робіт, пов'язаних з відпуском та обліком товарної нафти і нафтопродуктів, спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155 затверджено Інструкцію про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України.
Відповідно до приписів підпункту 10.3.1.3 вказаної Інструкції, облік реалізації нафтопродуктів ведеться через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений до фіскального режиму роботи реєстратора розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій кожною автозаправною станцією, яка здійснює розрахунки із споживачами готівкою. Відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у змінному звіті автозаправної станції за формою № 17-НП.
Згідно з підпунктом 4.2.5.3 Інструкції, об'єм нафтопродукту під час його відпуску власникам автомобільного транспорту вимірюється у режимах дистанційного і місцевого керування паливо роздавальними та оливороздавальними колонками.
Пунктом 10.4 вказаної Інструкції передбачено, що на автозаправній станції здійснюється оперативне кількісне контролювання, результати якого використовуються для ведення обліку, звіряння кількості отриманих і відпущених нафтопродуктів.
Під час приймання-передавання зміни оператори автозаправної станції: визначають залишки нафтопродуктів на кінець зміни з урахуванням залишків на початок зміни (цей залишок переноситься з графи "обліковий залишок попередньої зміни"), надходження нафтопродуктів за зміну, які підтверджено відповідними документами, та кількості відпущених за зміну нафтопродуктів за сумарними показниками лічильників усіх паливо роздавальних та оливороздавальних колонок (обліковий залишок); вимірюють загальний рівень нафтопродуктів і рівень підтоварної води в кожному резервуарі та за результатами вимірювань визначають об'єм нафтопродуктів (фактичний залишок): роздруковують на реєстраторі розрахункових операцій фіскальний звітний чек і визначають обсяг виконаних розрахункових операцій, що заносяться до фіскальної пам'яті; передають залишок готівки.
Відповідно до підпункту 4.3.1 Інструкції, об'єм та маса нафти і нафтопродуктів визначаються, зокрема, у стаціонарних резервуарах, градуйованих відповідно до вимог чинних нормативних документів Держспоживстандарту України, та/або за допомогою об'ємних та масових лічильників.
Резервуари вертикальні сталеві зі стаціонарними покрівлями, покрівлями, що плавають, і понтонами місткістю від 100 м3 до 50000 м3 підлягають повірці згідно з ДСТУ 4147-2003.
Згідно з пунктом 4.3.2.7 Інструкції, рівень нафти, нафтопродукту та підтоварної води або льоду в резервуарах має вимірюватись металевими рулетками з вантажем, метроштоками. стаціонарними рівнемірами або іншими засобами вимірювання, допущеними до застосування Держспоживстандартом України.
Об'єм нафти або нафтопродуктів визначають за результатами вимірювань рівня нафти або нафтопродуктів із застосуванням градуювальної таблиці місткості.
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що в ході перевірки податковим органом встановлено, що на господарській одиниці позивача - автозаправній станції здійснювалась, зокрема, роздрібна торгівля паливо - мастильними матеріалами, а саме: бензином А-80 за ціною 6 грн. 90 коп. за 1 л, бензином А-92 за ціною 7 грн. 15 коп за 1 л, бензином А-95 за ціною 7 грн. 40 коп. за 1 л, бензином А-95 Преміум за ціною 7 грн. 50 коп. за 1 л, дизельним паливом за ціною 6 грн. 10 коп. за 1 л та скрапленим газом за ціною 3 грн. 45 коп. за 1 л.
Згідно з даними первинного обліку позивача, станом на 30.09.2009 залишок нафтопродуктів па початок зміни становив 8188, 56 л, з них: 737,37 л - дизельне паливо, 3298,09 л - бензин А-80, 2562,75 л - бензин А-92, 370,59 л - бензин А-95, 1219,76 л - бензин А-95 Преміум, а залишок нафтопродуктів на момент перевірки склав 7114,54 л, з них: 446,57 л - дизельне паливо, 3118,95 л - бензин А-80, 2283,11 л - бензин А-92, 370, 59 л - бензин А-95, 895,32 л - бензин А-95 Преміум.
Протягом зміни нові поставки нафтопродуктів на автозаправну станцію не надходили.
Відповідно до сумарних даних денного звіту за 30.09.2009, позивачем реалізовано (відпущено) 1074,02 л паливо - пастильних матеріалів, а саме: дизельного палива 290,8 л, бензину А-80 - 179,14 л, бензину А-92 279,64 л та бензину А-95 Преміум 324,44 л. Розрахункові операції проведено позивачем у готівковій формі за допомогою реєстратора розрахункових операцій.
Під час перевірки посадовими особами податкового органу у відповідності до приписів Інструкції здійснено вимірювання рівня та об'єму нафтопродуктів у горизонтальних резервуарах паливороздавальних колонок позивача та встановлено, що фактичний залишок нафтопродуктів є значно меншим у порівнянні з даними первинного обліку Товариства з обмеженою відповідальністю «Ірпіньнафтопродукт».
За наслідками вимірювань, проведених за участю посадової особи позивача - оператора автозаправної станції ОСОБА_3, податковим органом виявлено, що загальна кількість нафтопродуктів (з вирахуванням допустимої похибки (+/- 0,8%), що реалізовані Товариством з обмеженою відповідальністю «Ірніньнафтопродукт»без застосування реєстратора розрахункових операцій, складає 1446,54 л.
Пунктом 1 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»встановлено, що у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі не проведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі не роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність.
Керуючись зазначеною вище нормою, податковий орган, виявивши під час перевірки порушення позивачем вимог пунктів 1,2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», що полягало у продажу паливо - мастильних матеріалів, а саме: дизельного палива та бензину А-80, А-92, А-95, А-95 Преміум на загальну суму 10340 грн. 93 коп. без проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій, правомірно застосував до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ірпіньнафтопродукт»фінансову санкцію у розмірі 51704 грн. 65 коп.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з твердженням суду першої інстанції, що податковим органом доведено факт порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «Ірпіньнафтопродукт»приписів пунктів 1,2 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» та дійшов до вірного висновку, що вимога позивача про визнання нечинним рішення Ірпіпської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області від 16.10.2009 № 0002192350/0/2478 в частині застосування штрафних санкцій за реалізацію паливо мастильних матеріалів без застосування реєстратора розрахункових операцій па суму 51704 гри. 65 коп., є необгрунтованою та задоволенню не підлягає.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614 на виконання Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»затверджено Порядок реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок.
Зазначений Порядок поширюється па книги обліку розрахункових операцій і розрахункові книжки, що використовуються суб'єктами підприємницької діяльності при здійсненні розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, крім розрахунків при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Відповідно до пункту 7.5 Порядку реєстрації та ведення книг обліку розрахункових операцій і розрахункових книжок, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 № 614. використання книги ОРО, зареєстрованої на РРО, передбачає: наявність книги ОРО на місці проведення розрахунків, де встановлено РРО; підклеювання фіскальних звітних чеків на відповідних сторінках книги ОРО: щоденне виконання записів про рух готівки та суми розрахунків, при цьому дані за сумами, отриманими від покупців (клієнтів), та дані за сумами, виданими покупцям (клієнтам), записуються окремо.
Пунктом 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, передбачено, що уся готівка, то надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.
Відповідно до приписів п 4.2 Положення № 637, усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі.
Відокремлені підрозділи підприємств, які проводять операції з приймання готівки за продану продукцію (товари, роботи, послуги) з оформленням її прибутковим касовим ордером, а також з видачі готівки на виплати, пов'язані з оплатою праці, виробничі (господарські) потреби, інші операції з оформленням їх видатковими касовими ордерами і відомостями, ведуть касову книгу.
Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень, у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.
У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО аби використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).
Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом в ході перевірки встановлено порушення позивачем вимог Положення № 637, а саме: не оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій.
Такий висновок відповідачем зроблено у зв'язку з тим, що позивачем за 06.08.2009 та 07.08.2009 у книзі обліку розрахункових операцій № 1031002434/1-р від 01.07.2009 не вчинено записи про рух готівки та суми розрахунків згідно фіскальних звітних чеків № 0035 від 06.08.2009 на суму 7859 грн. 58 коп., № 0036 від 06.08.2009 на суму 00 грн. 00 коп. та № 0037 від 07.08.2009 на суму 9812 грн. 39 коп., на загальну суму 17671 грн. 97 коп.
Доводи апелянтів не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційні скарги не підлягає задоволенню.
Отже, судова колегія приходить до висновку, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням вимог чинного законодавства України, є законною і обґрунтованою, а тому підстав для її скасування не має.
Відповідно до ст. 198, 200 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 198, 200, 205,207, 212, 254 КАС України, судова колегія
У Х В А Л И Л А :
Апеляційні скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Ірпіньнафтопродукт»та Ірпінської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 18 квітня 2011 року без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя Бужак Н.П.
Судді: Троян Н.М. Твердохліб В.А. Повний текст виготовлено: 17 лютого 2012 року.