Постанова № 21762046, 25.01.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.01.2012
Номер справи
2а-15567/11/2670
Номер документу
21762046
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 січня 2012 року № 2а-15567/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомМіністерства економічного розвитку та торгівлі

до

третя особаІндивідуального підприємця "ОСОБА_2"

Державна податкова служба України

пропродовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Мінекономіки

№ 279 від 28.03.2011 за участю

представника позивача: ОСОБА_1 (довіреність № 2405-25/520 від 07.09.2011)

представника відповідача: не з'явився

представника третьої особи: не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Індивідуального підприємця "ОСОБА_2" про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Мінекономіки № 279 від 28.03.2011.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не були усунуті порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті", за які Міністерство економіки України на підставі подання Державної податкової адміністрації України № 2364/5/22-6016 від 23.02.2011, наказом № 279 від 28.03.2011 застосувало до відповідача спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

Ухвалами Окружного адміністративного суду міста Києва від 31.10.2011 було відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду на 01.12.2011.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 01.12.2011, до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивавча залучено Державну податкову службу України.

У судовому засіданні 25.01.2012, у порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Представник позивача у судовому засіданні 25.01.2012 підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив суд задовольнити позов.

Представники відповідача та третьої особи у судове засідання не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, хоча повідомлялись належним чином про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади з питань економічної політики.

Відповідно до акту № 106/22/35719809 від 31.01.2011 про результати документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Транс - Бізнес" з питань дотримання вимог валютного законодавства за період з 01.10.2010 по 27.01.2011, встановлено, що станом на 01.10.2010 у ТОВ "Транс - Бізнес" по бухгалтерському обліку по рахунку 36.2 " Розрахунки з іноземними покупцями" значиться дебіторська заборгованість по нерезиденту "ИП ОСОБА_2" понад 180 днів на загальну суму 5316886.52 руб. Р.Ф., або в еквіваленті гривні станом на 01.10.2010 в сумі 78349,66 (5316886,52 *0,25924) грн., яка виникла за контрактом № 011 від 23.11.2009, за яким Індивідуальному підприємцю "ОСОБА_2" у період з 24.02.2010 по 14.05.2010 було поставлено і відвантажено товар на загальну суму 8 562 370,52 руб. РФ.

З урахуванням наведеного Державна податкова адміністрація України звернулася до Міністерства економіки України з поданням щодо застосування спеціальних санкцій № 2364/5/22-6016 від 23.02.2011, в якому серед інших субєктів зовнішньоекономічної діяльності просило застосувати спеціальні санкції до Індивідуального підприємця "ОСОБА_2".

Відповідно до частини другої статті 37 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність" спеціальні санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності та індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно - ревізійної служби, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

Відповідно до частини першої та другої статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані зокрема такі спеціальні санкції, як тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Санкції застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

Пунктами 1.1 та 1.2 статті 1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність затвердженого наказом Міністерства економіки України № 52 від 17.04.2000 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.2000 за № 260/4481спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економіки України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції застосовуються Міністерством економіки України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон України "Про зовнішньоекономічну діяльність" та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

На підставі подання Державної податкової адміністрації України № 2364/5/22-6016 від 23.02.2011, Міністерством економіки України було видано наказ № 279 від 23.03.2011 „Про застосування спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України - до іноземних суб'єктів господарської діяльності". Згідно із Переліком іноземних суб'єктів господарської діяльності, до яких застосовано спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, який є додатком до зазначеного наказу, тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності було застосовано до Індивідуального підприємця "ОСОБА_2" за порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті".

Частиною шостою статті 37 Закону України “Про зовнішньоекономічну діяльність” встановлено, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Відповідно до підпункту 3.4. пункту 3 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Міністерства економіки України та Державної податкової адміністрації України № 340/672 від 09.11.2006 при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Мінекономіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до Державної податкової адміністрації запит щодо доцільності його подовження. На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Мінекономіки готує відповідну позовну заяву до суду.

20.06.2011 Міністерством економіки України було направлено до Державної податкової адміністрації України лист № 4202-30/825 щодо доцільності продовження чи скасування дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності.

У відповідь на зазначений лист Державна податкова адміністрація України листом щодо продовження дії спецсанкції № 8027/5/22-6016 від 08.07.2011 повідомила Міністерство економіки України про те, що перевіркою ТОВ "Транс - Бізнес", акт від 31.01.2011, встановлено прострочення дебіторської заборгованості 8562,3 тис. руб. РФ по експортному контракту № 011 від 23.11.2009 з ИП ОСОБА_2 (Росія), та на даний час в податкових органах України відсутня інформація про погашення зазначеної заборгованості у зв'язку з чим ДПА України пропонує подовжити дію спеціальних санкцій у вигляді тимчасового зупинення ЗЕД, застосованих до ТОВ "Транс - Бізнес" та ИП ОСОБА_2 (Росія).

Відповідно до частин сьомої, восьмої та дев'ятої статті 37 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" продовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду. При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Відповідач у судове засіданні не з'явився, заперечень на адміністративний позов суду не надав.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням наведеного та враховуючи те, що відповідачем не усунуто порушення статті 1 Закону України „Про зовнішньоекономічну діяльність" та не вжито жодних заходів, що гарантували б виконання вказаного закону, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 69, 70, 71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов Міністерства економічного розвитку та торгівлі до Індивідуального підприємця "ОСОБА_2", третя особа Державна податкова служба України, про продовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої наказом Мінекономіки № 279 від 28.03.2011 - задовольнити повністю

2.Продовжити дію спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України, застосованої до Індивідуального підприємця "ОСОБА_2" наказом Мінекономіки від 28.03.2011 № 279 на термін до усунення Індивідуальним підприємцем "ОСОБА_2" порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діє з 11.02.2010), тобто до погашення заборгованості в сумі 8 562370, 52 (вісім мільйонів п'ятсот шістдесят дві тисячі триста сімдесят рублів п'ятдесят дві копійки) руб. РФ за зовнішньоекономічним контрактом від 23.11.2009 №011, укладеним між Товариством з обмеженою відповідальністю Транс-Бізнес" та Індивідуальним підприємцем "ОСОБА_2".

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов

Повний текст постанови складено 31.01.2012