Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
26 січня 2012 року № 2а-13602/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П. при секретарі судового засідання Покотило М.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомЗаступника прокурора Деснянського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва
до Комунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва
простягнення заборгованості у розмірі 2 563 110,73 грн. за участю :
представника прокуратури: Одуденко А.В. (посвідчення оглянуто у судовому засіданні)
представника позивача: ОСОБА_2 (довіреність № 4331/9/10-017 від 07.11.2011)
представника відповідача: ОСОБА_3 (довіреність № 08-1/д від 03.01.2012)
представника відповідача: ОСОБА_4 (довіреність № 08-1335/п від 15.04.2011)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Заступник прокурора Деснянського району міста Києва звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва з адміністративним позовом до Комунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва про стягнення заборгованості у розмірі 2 880 166,82 грн.
У судовому засіданні 16.11.2011 представником позивача була подана заява про уточнення позовних вимог щодо земельного податку, в якій він у зв'язку зі зменшенням податкового боргу з земельного податку викладав позовні вимоги щодо стягнення заборгованості з земельного податку в наступній редакції: "- стягнути з Комунального підприємства «Житлорембудсервіс»на користь Державного бюджету України заборгованість з земельного податку на суму 822 988,99 грн. на р/р 33213811700004 УДК у Деснянському районі ГУДК у м. Києва, код платежу 13050100, ідентифікаційний номер 26077891, банк ГУДК у М.Києві МФО 820019. ". Зазначені уточнення прийняті судом.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва має податкову заборгованість перед бюджетом, яка виникла в результаті несплати позивачем самостійно визначених у податкових деклараціях податкових зобов'язань з податку на додану вартість, з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності та з земельного податку з юридичних осіб, а також штрафу накладеного на відповідача податковим повідомленням - рішенням № 0000401704 від31.05.2011.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.09.2011 відкрито скорочене провадження у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.10.2011 справу призначено до судового розгляду на 16.11.2011.
Судове засідання 16.11.2011 було відкладено у зв'язку з неявкою відповідача.
У судовому засіданні 07.12.2011 оголошувалась перерва.
У судовому засіданні 26.01.2012, у порядку частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України було проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Представники позивача та прокуратури у судовому засіданні 26.01.2012 підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили суд задовольнити позов.
У судовому засіданні 26.01.2012 представники відповідача заперечили проти позову та просили суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов вони обґрунтовували тим, що на адресу відповідача не надходило податкової вимоги та прокурором не надано підтверджуючих документів про використання позивачем земельних ділянок за користування якими справляється земельний податок.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В С Т А Н О В И В:
Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва як юридичну особу зареєстровано Деснянською районною у місті Києві державною адміністрацією 14.01.2002 та взято на податковий облік Державною податковою інспекцією у Деснянському районі міста Києва.
Пунктом 54.1 статті 54 Податкового кодексу України встановлено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Відповідно до пункту 286.2 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно із пунктом 152.1 статті 152 Податкового кодексу України податок на прибуток підприємств нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною пунктом 151.1 статті 151 цього Кодексу, від податкової бази, визначеної згідно зі статтею 149 цього Кодексу. Податок, отриманий від діяльності, яка підлягає патентуванню відповідно до розділу XII цього Кодексу, підлягає сплаті до бюджету в сумі, яка визначена відповідно до цього розділу, і зменшена на вартість придбаних торгових патентів на право провадження такого виду діяльності.
Пунктом 203.1 статті 203 Податкового кодексу України, встановлено, що податкова декларація з податку на додану вартість подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва до Державної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва були подані декларації в яких самостійно визначено податкові зобов'язання:
- з податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2011 року № 9002759078 від 29.04.2011 у розмірі 608 150,00 грн., за 2 квартал 2011 року № 9005866059 від 05.08.2011 у розмірі 89 775,00 грн.;
- з податку на додану вартість за квітень 2011 року № 9003442160 від 19.05.2011 у розмірі 202 072,00 грн., за травень 2011 року № 9004100093 від 17.06.2011 у розмірі 139 561,00 грн., за червень 2011 року № 9004899695 від 18.09.2011 у розмірі 233 277,00 грн., за липень 2011 року № 9006923540 від 18.08.2011 у розмірі 142 587,00 грн.;
- з земельного податку з юридичних осіб № 32046 від 21.03.2011 в розмірі 3 420 135,18 грн. за рік, або 285 011,27 грн. за кожен місяць.
Відповідно до пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.
Згідно із пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва не було сплачено у встановлені законодавством строки суми податкового зобов'язання з податку на прибутку, податку на додану вартість та з земельного податку з юридичних осіб самостійно обчислені у податкових деклараціях
23.05.2011 Державною податковою інспекцією у Деснянському районі міста Києва було проведено камеральну перевірку своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб платника податків КП "Житлорембудсервіс" за результатами якої встановлено порушення абзацу 3 підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами", а саме підприємством несвоєчасно перерахована сума узгодженого податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб, згідно акту невиїзної документальної перевірки від 26.01.2010 року № 235/1704-31776030 по строку сплати: у сумі 315 485,09 грн. затримка склала 376 днів, у сумі 150 246,13 грн. затримка склала 385 днів, у сумі 44 695,10 грн., затримка склала 419 днів та у сумі 23 000,00 грн., затримка склала 419 днів.
Відповідно до статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
За результатами перевірки складено акт №3806/1704-31776030 від 23.05.2011 на підставі якого винесено податкове повідомлення - рішення форми «Ш»№0000401704 від 31.05.2011, яким до Комунальне підприємство по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва застовано штраф у сумі 86 685,27 грн. за платежем податок з доходів найманих працівників.
Пунктами 57.2 та 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, встановлено, що у разі коли відповідно до цього Кодексу або інших законів України контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних з порушенням податкового законодавства, такий платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені в цьому Кодексі, а якщо такі строки не визначено, - протягом 30 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення про таке нарахування. У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Податкове повідомлення - рішення №0000401704 від 31.05.2011 Комунальним підприємством по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва не оскаржувалось та штрафні санкції у встановлені законодавством строки сплачені не були.
Пунктами 59.1 та 59.5 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі коли у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що виник після надіслання (вручення) податкової вимоги.
Зі змісту зазначеної норми права вбачається, що у випадку збільшення суми боргу після надсилання платнику податків податкової вимоги, погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку.
Як вбачається з матеріалів справи у відповідача податковий борг обліковується, ще з 05.06.2008, у зв'язку з чим Державною податковою інспекцією у Деснянському районі міста Києва було винесено першу податкову вимогу № 30 від 10.01.2011 та другу податкову вимогу № 2/1444 від 23.07.2008, заборгованість за якими на момент виникнення заборгованості за податковими деклараціями з податку на прибуток підприємств за 1 квартал 2011 року № 9002759078 від 29.04.2011, за 2 квартал 2011 року № 9005866059 від 05.08.2011, з податку на додану вартість за квітень 2011 року № 9003442160, за травень 2011 року № 9004100093 від 17.06.2011, за червень 2011 року № 9004899695 від 18.09.2011 та за липень 2011 року № 9006923540 від 18.08.2011 та з земельного податку з юридичних осіб № 32046 від 21.03.2011, а також за податковим повідомленням - рішенням №0000401704 від 31.05.2011 погашена не була, з огляду на що нова податкова вимога не виносилась.
Відповідач у своїх запереченнях на адміністративний позов посилається на те, що на його адресу не надходило податкової вимоги та не надано підтверджуючих документів про використання позивачем земельних ділянок за користування якими справляється земельний податок, водночас зазначене поислання є необґрунтованими з огляду на те, що в матеріалах справи наявні докази вручення відповідачу першої податкової вимоги № 30 від 10.01.2011 та другої податкової вимоги № 2/1444 від 23.07.2008, а податкові зобов'язання з земельного податку позивачем у податковій декларації з плату за землю були визначені самостійно і уточнюючого розрахунку відповідачем подано не було.
Відповідно до довідки № 3556/9/24-140 від 20.09.2011 податкова заборгованість відповідача складає 27815058,23 грн., та відповідно до наявних в матеріалах справи постанов Окружного адміністративного суду міста Києва заборгованість щодо якої не було вжито заходів позовного характеру складає 2 563 110,73 грн.
У відповідності до підпункту 14.1.137 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Пунктом 41.5 статті 41 Податкового кодексу України встановлено, що органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу і виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Згідно з підпунктом 20.1.18. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право: звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини, а також стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до статті 104 Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду має право звернутись суб'єкт владних повноважень, у випадках встановлених законом.
Статтею 121 Конституції України встановлено, що представництво інтересів громадян та держави в судах покладено на органи прокуратури.
Статтею 60 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що прокурор має право звернутись до адміністративного суду із адміністративним позовом про захист прав, свобод та інтересів інших осіб.
Відповідно до статті 361 Закону України "Про прокуратуру", підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загроза порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняють ся у відносинах між ними або державою.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про те, що заборгованість відповідача перед позивачем в розмірі 2 563 110,73 грн. підтверджена наявними в матеріалах справи доказами, є обґрунтованою, доведеною, а тому вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості в сумі 2 563 110,73 грн. підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1.Адміністративний позов заступника прокурора Деснянського району міста Києва в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Деснянському районі міста Києва до Комунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва про стягнення заборгованості у розмірі 2 563 110,73 грн. - задовольнити повністю
2.Стягнути з Комунального підприємства по утриманню житлового господарства "Житлорембудсервіс" Деснянського району міста Києва (02217, м. Київ, вул. Закревського, буд. 15, код ЄДРПОУ 31776030) на користь Державного бюджету України заборгованість у сумі 2 563 110,73 грн. (два мільйони п'ятсот шістдесят три тисячі сто десять грн.73 коп.):
- з податку на додану вартість у сумі 955 415,95 грн. (дев'ятсот п'ятдесят п'ять тисяч чотириста п'ятнадцять грн. 95 коп.) на р/р № 31115029700004 УДК у Деснянському районі ГУДК у м. Києва, код платежу 14010100, ідентифікаційний номер 26077891, банк ГУДК у м. Києві МФО 820019;
- з податку на прибуток підприємств і організацій, що належать до комунальної власності у сумі 697 909,00 грн. (шістсот дев'яносто сім тисяч дев'ятсот дев'ять грн. 00 коп.) на р/р № 33217806700004 УДК у Деснянському районі ГУДК у м. Києва, код платежу 11020202, ідентифікаційний номер 26077891, банк ГУДК у м. Києві МФО 820019;
- з земельного податку в сумі 822 988,99 грн. (вісімсот двадцять дві тисячі дев'ятсот вісімдесят вісім грн. 99 коп.) на р/р № 33213811700004 УДК у Деснянському районі ГУДК у м. Києва, код платежу 13050100, ідентифікаційний номер 26077891, банк ГУДК у м.Києві МФО 820019:
- з податку з доходів найманих працівників в сумі 86 796,79 грн. (вісімдесят шість тисяч сімсот дев'яносто шість грн. 79 коп.) на р/р № 33115340700004 УДК у Деснянському районі ГУДК у м. Києва, код платежу 26077891, ідентифікаційний номер 26077891, банк ГУДК у м. Києві МФО 820019.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов
Постанова складена в повному обсязі 02.02.2012