Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2012 р. справа № 2а/0570/23628/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: о 14 год. 53 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Чучко В.М.
при секретаріПіскурєвій Ю.А.
за участю позивача ОСОБА_1, представників: позивача ОСОБА_2 (довіреність від 20.12.2011 року № 1500), відповідача ОСОБА_3 (довіреність від 20.05.2011 року № 56/10/10-013-4), ОСОБА_4 (довіреність від 29.06.2011 року № 72/10), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання протиправними дій по нарахування пені у розмірі 10027,80 грн., списання нарахованої пені з облікового рахунку,-
В С Т А Н О В И В:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1, позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька (далі ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька, відповідач) про визнання протиправними дій про нарахування пені у розмірі 10027,80 грн., списання нарахованої пені з облікового рахунку, здійснення перерахунку за обліковим рахунком та зарахування зайво сплаченої суми у розмірі 706,80 грн. в рахунок сплати попередніх платежів, зобовязання надати довідку щодо проведених дій.
У ході судового розгляду справи представник позивача відмовився від позову в частині вимог про зобовязання відповідача надати довідку про списання пені у розмірі 10027,80 грн. та зарахування зайво сплаченої суми у розмірі 706,80 грн. в рахунок сплати попередніх платежів, у звязку з чим ухвалою суду від 30 січня 2012 року закрите провадження у справі в цій частині.
Згідно заяви позивача ухвалою суду від 31 січня 2012 року залишено без розгляду позовну заяву ФОП ОСОБА_1 в частині зобовязання ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька здійснити перерахунок за обліковим рахунком та зарахувати зайво сплаченої суми у розмірі 706,80 грн. в рахунок сплати попередніх платежів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вважає неправомірними дії відповідача щодо нарахування йому (позивачу) пені у розмірі 10027,80 грн. на штрафні (фінансові) санкції, які сплачувались в загальній сумі 14360,00 грн. в період квітень 2009 року - листопад 2011 року на підставі ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 18.03.2009 року по адміністративній справі № 37/08 щодо задоволення заяви позивача про розстрочення виконання судового рішення про стягнення податкового боргу в зазначеній сумі. При цьому позивач вказує на те, що податковий борг винник внаслідок допущення ним порушення Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів». Але цей Закон, на думку представника позивача, не відноситься до законодавства регламентуючого оподаткування, тобто заборгованість по нарахованим позивачу податковим органом штрафним (фінансовим) санкціям не є боргом зі сплати податку. У звязку з цим, позивач просить визнати протиправними дії відповідача про нарахування пені у розмірі 10027,80 грн. та зобовязати ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька провести дії по списанню нарахованої пені у наведеній сумі з облікового рахунку позивача.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідачем позову не визнано, в матеріалах справи наявні заперечення на позов у яких зазначено про безпідставність заявлених позовних вимог. Заперечення обґрунтовані тим, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25.02.2008 року по адміністративній справі № 2а-37/08 штрафні (фінансові) санкції у розмірі 14360,00 грн. визнано податковим боргом. У звязку з чим відповідно до податкового законодавства, яким передбачено, що пеня це плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у звязку з несвоєчасним погашенням податкового зобовязання, відповідач вважає, що позивачу правомірно та обґрунтовано нараховано пеню у розмірі 10027,80 грн. за несвоєчасну сплату штрафних (фінансових) санкцій.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.
Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець виконавчим комітетом Донецької міської ради 11.10.1996 року за № 2266001 0001 036104. На податковому обліку перебуває у державній податковій інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька з 11.10.1996 року за № 00351. Ідентифікаційний код юридичної особи - НОМЕР_1, місцезнаходження за даними Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 29.04.2011 року: 83096, АДРЕСА_1.
Судом з матеріалів справи встановлено, що постановою Донецького окружного адміністративного суду (ДОАС) від 25 лютого 2008 року в адміністративній справі № 2а-37/08 задоволено позовні вимоги ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька до ФОП ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у розмірі 14360,00 грн. Зі змісту цієї постанови вбачається, що зазначена сума боргу є штрафними (фінансовими) санкціями, що застосовані податковим органом відносно ФОП «ОСОБА_1 за порушення вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольний напоїв та тютюнових виробів» та Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 року № 854.
Судом також встановлено, що ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18 березня 2009 року в адміністративній справі № 2а-37/08 постановлено розстрочити ФОП ОСОБА_1 строком на 60 місяців виконання постанови ДОАС від 25 лютого 2008 року шляхом сплати заборгованості у розмірі 14360,00 грн. рівними частинами, а саме: у квітні 2009 року в сумі 259,00 грн., в період з травня 2009 року по березень 2014 року по 239,00 грн. щомісяця.
Як вбачається з картки облікового рахунку ФОП ОСОБА_1, на виконання ухвали ДОАС від 18.03.2009 року в період з квітня 2009 року по листопад 2011 року ним сплачено суму у розмірі 15 066,00 грн., що на 706,80 грн. більше суми нарахованих штрафних (фінансових) санкцій (15066,00 грн. 14360,00 грн.).
Зазначене також підтверджено листом ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька від 22.11.2011 року № 31505/10/19-013-2 (а.с. 12).
При цьому, як слідує з пояснень представника відповідача та з огляду на картку облікового рахунку ФОП ОСОБА_1, за період у який позивачем сплачувалась розстрочена ухвалою ДОАС від 18 березня 2009 року сума штрафних (фінансових) санкцій, ДПІ у Куйбишевському районі м. Донецька нараховувалась пеня на ці суми на підставі ст. 16 Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (чинного на момент виникнення заборгованості), яка станом на 31.12.2011 року склала 10 027,80 грн.
Позивач вважає, що йому неправомірно нараховувалась пеня, оскільки штрафні (фінансові) санкції застосовані відповідачем у звязку з порушенням вимог Закону України «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», положення якого не визначають нарахування пені, а також цей Закон не відноситься до законодавства регламентуючого оподаткування. При цьому у розумінні Закону України «Про систему оподаткування» цей борг не є боргом зі сплати податку.
З огляду на наведені доводи представника позивача, суд вважає за необхідне відмітити наступне.
У відповідності до п. 16.1.1 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (надалі Закон 2181) після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.
Пенею, за положеннями п. 1.4 ст. 1 Закону 2181, є плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання;
У розумінні п.1.3 ст. 1 Закону 2181 податковим боргом є податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Податковим зобовязанням, за п.1.2 ст. 1 цього ж Закону, є зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Порядок узгодження сум податкових зобов'язань визначений ст. 5 Закону 2181. Так, податкове зобовязання може бути узгоджене:
- самостійно (п. 5.1). Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
- в апеляційному порядку (п. 5.2). Податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення. Пункти 4.2 та 4.3 ст. 4 регламентують правовідносини із визначення податкового зобовязання контролюючим органом (у випадку, якщо сума податкового зобов'язання розраховується контролюючим органом) та визначення суми податкового зобов'язання за непрямими методами (у зв'язку з невстановленням фактичного місцезнаходження підприємства чи його відокремлених підрозділів, місцезнаходження фізичної особи або ухиленням платника податків чи його посадових осіб від надання відомостей, передбачених законодавством, тощо);
- у судовому порядку, шляхом оскарження рішення контролюючого органу.
З урахуванням наведеного, податковий борг це прострочене податкове зобовязання, а пеня нараховується за порушення строків сплати узгодженого податкового зобовязання, в порядку та на умовах Закону 2181.
Правовідносини, повязані з притягненням до відповідальності осіб за податкові правопорушення у сфері в тому числі торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, врегульовані Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі за текстом Закон 481).
Як слідує з преамбули, цей Закон визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України.
Розміри фінансових санкцій ( у вигляді штрафів) та підстави для їх застосування встановлений ст. 17 даного Закону.
При цьому, даним Законом, який є спеціальним в регулюванні даних спірних правовідносин, не передбачено право податкового органу нараховувати інші санкції (в тому числі у вигляді пені) на суми штрафу, не сплачені платником податків (правопорушником) самостійно.
Також вказаним Законом не передбачений і строк сплати суми штрафу.
З урахуванням наведеного, приймаючи до уваги, що штраф не є податковим зобовязанням у розумінні п. 1.2 ст. 1 та ст. 5 Закону 2181, а за своєю правовою природою є фінансовою санкцією, відсутні правові підстави для нарахування за несвоєчасну сплату штрафу пені.
Разом з цим, пеня нараховується саме на прострочене податкове зобовязання, а штраф по Закону 481 не може бути простроченим, оскільки цей Закон не містить строки його сплати.
Судом не приймаються доводи відповідача відносно того, що постановою Донецького окружного адміністративного суду від 18.03.2009 року у справі № 2а-37/08 з позивача стягнуто податковий борг, оскільки зі змісту цієї постанови слідує, що стягуються саме штрафні санкції за невиконання приписів Закону 481.
Отже, відповідач у даних спірних правовідносинах діяв не у спосіб та порядок, що визначені Конституцією та Законами України, чим порушив приписи ст. 19 Конституції України та ст. 2 КАС України, а тому дії із нарахування позивачеві пені на суму штрафних санкцій за порушення норм Закону 481 є незаконними.
Таким чином, зважаючи на те, що при дослідженні судом матеріалів справи встановлений факт неправомірного нарахування пені у розмірі 10027,80 грн., що відображене в обліковій картці ФОП ОСОБА_1, що є суттєвим порушенням прав та законних інтересів останнього, сума пені у вказаному розмірі підлягає виключенню з картки особового рахунку позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Оскільки адміністративний позов позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, задоволено в повному обсязі, суд присуджує з Державного бюджету України всі документально підтверджені витрати останнього, зокрема: судові витрати у розмірі 30,00 грн.
Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, 105, 158 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька про визнання протиправними дій по нарахування пені у розмірі 10027,80 грн., списання нарахованої пені з облікового рахунку, здійснення перерахунку за обліковим рахунком та зарахування зайво сплаченої суми у розмірі 706,80 грн. в рахунок сплати попередніх платежів задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії державної податкової інспекції у Куйбишевському районі м. Донецька по нарахуванню фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 пені в сумі 10027,80 грн. (десять тисяч двадцять сім грн. 80 коп.) за несвоєчасну сплату штрафних санкцій у розмірі 14360,00 (чотирнадцять тисяч триста шістдесят грн. 00 коп.), стягнутих постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2008 року у адміністративній справі № 2-а-37/08.
Зобов'язати державну податкову інспекцію у Куйбишевському районі м. Донецька виключити з картки обліку платника податків фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 нараховану пеню в сумі 10 027,80 грн. (десять тисяч двадцять сім грн. 80 коп.) за несвоєчасну сплату штрафних санкцій у розмірі 14360,00 (чотирнадцять тисяч триста шістдесят грн. 00 коп.), стягнутих постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 лютого 2008 року у адміністративній справі № 2-а-37/08.
Стягнути з Державного бюджету України (розрахунковий рахунок 31213206700005 Державний бюджет Калінінського району м. Донецька, ЄДРПОУ 34687090, МФО 834016, Банк Головне управління Казначейства України у Донецькій області) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ІндПН НОМЕР_1; реєстраційний номер за ЄДР НОМЕР_3) 30,00 грн. (тридцять грн. 00 коп.) судових витрат.
Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників сторін 31.01.2012 року. Повний текст постанови виготовлений 05.02.2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.
В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя Чучко В.М.