Ухвала суду № 21759579, 21.02.2012, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2012
Номер справи
2а/0470/15712/11
Номер документу
21759579
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УХВАЛА

03 лютого 2012 р. Справа № 2а/0470/15712/11 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.

при секретарі Грушко Н.В.

за участю:

представників позивача Яковлева А.В.

Малиновської Л.В.

Пантюхіної Н.М.

представника відповідача Комлика О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Новопавлівський гранітний кар'єр»до відповідача-1: Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції, відповідача-2: Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобовязання вчинити певні дії та стягнення з Державного бюджету суми бюджетного відшкодування, -

ВСТАНОВИВ:

24 листопада 2011 року Публічне акціонерне товариство «Новопавлівський гранітний кар'єр» (далі позивач) звернулося до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області (далі - відповідачі) з вимогами про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 09.11.2011 р. № 0002191520 по зменшенню суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 64257,00 грн. по основному платежу, 32128,50 грн. штрафні (фінансові) санкції; стягнення з Державного бюджету України через Головне управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області на користь Публічного акціонерного товариства «Новопавлівський гранітний кар'єр» суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 64257,00 грн. на його рахунок; стягнення з Державного бюджету України користь Публічного акціонерного товариства «Новопавлівський гранітний кар'єр» судового збору в розмірі 963,86 грн.

Відповідно до заяви про зміну позовних вимог від 18.01.2012 р. позовні вимоги викладені в наступній редакції: визнати протиправним податкове повідомлення-рішення від 09.11.2011 р. № 0002191520 по зменшенню суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 64257,00 грн. по основному платежу, 32128,50 грн. штрафні (фінансові) санкції та скасувати його; зобовязати субєкта владних повноважень в особі Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції надати органу Державного казначейства в особі Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області висновок про відшкодування з бюджету податку на додану вартість в розмірі 64257,00 грн.; зобовязати субєкта владних повноважень в особі Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Новопавлівський гранітний кар'єр» за результатами висновків Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 64257,00 грн.; стягнути з Державного бюджету України користь Публічного акціонерного товариства «Новопавлівський гранітний кар'єр» судовий збір в розмірі 963,86 грн.

Ухвалою суду здійснено заміну відповідача по справі з Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області на Головне управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили суд задовольнити позов в повному обсязі, посилаючись на положення п.п. 200.12-200.13 ст. 200 Податкового кодексу України, відповідно до яких право платника податку на отримання бюджетного відшкодування не ставиться у залежність від отримання податковим органом даних за результатами зустрічних перевірок контрагентів платника податків по ланцюгу постачання. Чинним законодавством передбачено обовязок податкового органу надати органу Державного казначейства висновок, на підставі якого останній здійснює перерахування коштів з Державного бюджету на поточний рахунок підприємства.

Представник відповідача - Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції в судовому засіданні позов не визнав зазначивши, що податкове повідомлення рішення від 09.11.2011 р. № 0002191520 відповідає вимогам чинного законодавства, а провадження у справі в частині позовних вимог щодо зобовязати субєкта владних повноважень в особі Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції надати органу Державного казначейства в особі Головного управління Державного казначейства України в Дніпропетровській області висновок про відшкодування з бюджету податку на додану вартість в розмірі 64257,00 грн. підлягає закриттю.

Представник відповідача - Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області в судове засідання не зявився, надав до суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника та письмові заперечення на адміністративний позов.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, суд приходить до наступного висновку.

20.09.2011 р. Публічним акціонерним товариством «Новопавлівський гранітний кар'єр» було подано до Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції податкову декларацію з податку на додану вартість за серпень 2011 р. та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування в розмірі 64257,00 грн.

18.10.2011 р. на підставі отриманих документів Нікопольською обєднаною державною податковою інспекцією була проведена камеральна перевірка Публічного акціонерного товариства «Новопавлівський гранітний кар'єр» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість в розмірі 64257,00 грн. за серпень 2011 р.

За результатами перевірки, відповідно до висновків акту від 19.10.2011 р. № 1140/152/00292304, податковий орган не підтвердив позивачу заявлену суму бюджетного відшкодування

Відповідно до вимог п.п. 200.7.-200.15 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.

Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

Орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки орган державної податкової служби виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з пунктом 200.6 цієї статті у зменшення податкових зобов'язань з цього податку в наступних податкових періодах; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною органом державної податкової служби за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.

У разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.

Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у звязку з здійсненням субєктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у звязку з публічним формуванням субєкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Згідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Оцінюючи усі докази, досліджені судом, у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.

В розумінні ст. 200 Податкового кодексу України бюджетне відшкодування це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у звязку з надмірною сплатою податку у випадках, передбачених цим Кодексом.

Правовідносини щодо повернення з бюджету сум податків та зборів (обовязкових платежів) виникають між платником податків та державою в особі органу державної податкової служби та органу Державної казначейської служби.

У разі невідшкодування бюджетної заборгованості з податку на додану вартість право платника податків порушується внаслідок неодержання коштів з бюджету, а тому способом захисту цього права має бути вимога про стягнення зазначених коштів (відшкодування заборгованості).

Встановлений ст. 200 Податкового кодексу України порядок дій платника податку, податкового органу та органу Державної казначейської служби України по отриманню (виплаті) бюджетного відшкодування не означає, що в разі виникнення спору щодо права платника податку на отримання бюджетного відшкодування юридичним засобом захисту порушеного права в суді є інший, ніж позов про стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування, оскільки право платника податку на отримання бюджетного відшкодування не ставиться в залежність від тієї обставини, чи був податковим органом поданий територіальному органу Державної казначейської служби України відповідний висновок.

Визначений законом порядок взаємодії органів державної податкової служби та органу Державної казначейської служби при розгляді заяви платника податку про бюджетне відшкодування надмірно сплаченого податку стосується компетенції цих органів, порядок реалізації якої не може визначатися інакше, як цими органами.

З огляду на викладене, позовні вимоги щодо зобовязання субєкта владних повноважень Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції надати органу Державного казначейства в особі Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області висновок про відшкодування з бюджету податку на додану вартість в розмірі 64257,00 грн.; зобовязання субєкта владних повноважень в особі Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Новопавлівський гранітний кар'єр» за результатами висновків Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 64257,00 грн. за своїм змістом не відповідають матеріально-правовому способу захисту порушеного права, визначеному законом, і не підлягають розгляду в суді.

Враховуючи вищевикладене, провадження у справі щодо зазначених позовних вимог підлягає закриттю.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 17, 157, 165, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

УХВАЛИВ:

Провадження по адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства «Новопавлівський гранітний кар'єр» до Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції, Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, зобовязання вчинити певні дії та стягнення з Державного бюджету суми бюджетного відшкодування в частині позовних вимог про зобовязання субєкта владних повноважень в особі Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції надати органу Державного казначейства в особі Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області висновок про відшкодування з бюджету податку на додану вартість в розмірі 64257,00 грн.; зобовязання субєкта владних повноважень в особі Головного управління Державної казначейської служби України в Дніпропетровській області стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Новопавлівський гранітний кар'єр» за результатами висновків Нікопольської обєднаної державної податкової інспекції суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість в розмірі 64257,00 грн. закрити.

Розяснити позивачу, що згідно ч. 3 ст. 157 КАС України, повторне звернення з тією самою позовною заявою не допускається.

Апеляційна скарга подається до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом пяти днів з дня проголошення ухвали. У разі, якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.

Суддя О.С. Рябчук