Постанова № 21736104, 01.02.2012, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2012
Номер справи
17440/11/2070
Номер документу
21736104
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд

61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 лютого 2012 р. № 2-а- 17440/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді - Заічко О.В.

при секретарі судового засідання - Басовій Н.М.

за участю представників сторін:

позивача - Новикова О.А.

відповідача - Колесник В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Харкові адміністративну справу за позовом

Військової частини А3306

до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова

провизнання дій неправомірними та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Військова частина АЗ306, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду, з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м.Харкова, в якому просить суд: визнати дії відповідача, щодо винесення рішення № 1625 від 08.12.2011р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, винесене заступником начальника УПФУ у Дзержинському районі м. Харкова Мощенко Н.В. на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - неправомірним; скасувати рішення № 1625 від 08.12.2011р.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що рішення субєкта владних повноважень №1625 від 08.12.2011 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату і несвоєчасне перерахування страхувальниками страхових внесків за періоди з 21.02.04 по 27.02.04, з 20.01.05 по 21.01.05, з 20.04.06 по 11.05.06, з 20.12.06 по 21.12.06, винесене заступником начальника управління ПФ України у Дзержинському районі м. Харкова Мощенко Н.В. на підставі п. 2 ч.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неправомірним та таким, що підлягає скасуванню у зв'язку з порушенням норм матеріального права, оскільки у відповідності до вимог наказу Міністра оборони України від 18.11.2003р. № 401 «Про затвердження переліку документів, що утворюються в діяльності Міністерства оборони України, із зазначенням строків зберігання» бухгалтерські звіти зберігаються протягом 3 років. Крім того, позивачем зазначається, що п.2 ч.9 ст.106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на який посилається посадова особа при проведенні перевірки, втратив чинність у 2010 році, на підставі положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року, тому посилання на нормативний акт, який втратив чиність є неправомірним.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, просив його задовольнити у повному обсязі.

Відповідач проти позову заперечував, просив в задоволенні позовних вимог відмовити.

У судовому засіданні представник відповідача зазначив, що Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова є органом виконавчої влади, який здійснює повноваження, покладені на нього відповідно до законодавства України, а саме Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058, Положенням про Пенсійний фонд України, яке затверджене Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011. Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно несплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Відповідно до норм діючого законодавства, управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова рішенням №1625 від 08.12.2011 року були застосовані до Військової частини фінансові санкції в розмірі 13 764,49 грн. На теперішній час сума фінансової санкції в розмірі 13 764,49 грн. позивачем не сплачена. Тим самим позивач спричиняє шкоду інтересам держави при реалізації політики у сфері соціального забезпечення, що безпосередньо включає право громадян на пенсійне забезпечення у старості, тобто виконувати гарантовану державою функцію, проголошену ст. 46 Конституції України.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного:

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Перевіряючи юридичну обґрунтованість суджень, покладених субєктом владних повноважень в основу спірного правового акту індивідуальної дії, на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи вбачається, що Військова частина А3306 зареєстрована як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до Пенсійного фонду України, реєстраційний номер 01-0814.

Як зясовано судом, на підставі направлення від 11.11.2010 № 907, виданого УПФУ у Дзержинському районі м. Харкова, фахівцем відповідача, відповідно до статті 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та плану проведення перевірок платників страхових внесків на підставі наказу УПФУ у Дзержинському районі м. Харкова від 23.09.2010 №750, проведена планова перевірка ВМКЦПР (в/ч А3306) відповідно до затвердженого переліку питань перевірки, наведеного в додатку до акту.

За результатами проведеної перевірки складено акт № 376 від 25.11.2010 року про результати планової перевірки військово-медичного клінічного центру північного регіону (В/ч А3306), код за ЄДРПОУ 07931813, з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати збору та страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.07.2002 до 01.11.2010.

Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, затверджений Указом Президента України від 06 квітня 2011 року № 384/2011 передбачено, що Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Порядок сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі Закон №1058-IV) та Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції 16 січня 2004 року за №64/8663 (далі Інструкція №21-1), відповідно до яких на відповідача покладено обов'язки по нарахуванню, обчисленню і сплаті в установлені строки та в повному обсязі внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування;

Частиною 1 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.

При цьому ч. 2 ст. 20 вказаного закону встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5-7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Відповідно до п.1 ст.14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV страхувальниками визначено роботодавців: підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру. Зазначені страхувальники згідно ч.1 ст.15 Закону є платниками страхових внесків до Пенсійного фонду. Позивач - Військова частина А3306 - належить до страхувальників в системі загальнообовязкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до пункту 11.11 Інструкції №21-1 платники страхових внесків щомісяця складають у двох примірниках розрахунок сум страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у якому зазначають самостійно обчислені суми страхових внесків за формою згідно з додатком 23 цієї інструкції.

Згідно із частиною 6 статті 20 Закону №1058-IV страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше, ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників є календарний місяць. Відповідно до статті 12 Закону страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

Відповідно до підпункту 5.1.4 пункту 5.1 Розділу 5 Інструкції №21-1 нараховані за відповідний базовий звітний період страхові внески сплачуються платниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду незалежно від виплати заробітної плати (доходу), на суми яких нараховуються страхові внески.

Статтею 106 Закону №1058-IV передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не сплачені страхувальникам в строки, визначені статтею 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю зі сплати страхових внесків (недоїмкою).

Пунктом 7 Перехідних та прикінцевих положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010р. № 2464-VI, чинного з 01.01.2011 року, визначено, що на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Як вбачається з матеріалів справи, остання перевірка позивача в/ч А 3306 -відповідачем здійснювалась з 12.11.2010 по 25.11.2010 року, про що складено відповідний акт за № 376 від 25.11.2010 року (а.с. 35-43 ).

З висновків акту перевірки вбачається, зокрема, що перевіркою п.5 плану перевірки ВМКЦПР (в/ч А3306), а саме: своєчасність сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, встановлено порушення п. 6 ст.20 Закону України „Про загальнообов'язкову державне пенсійне страхування" №1058-ІУ від 09.07.2003 та п.5.1 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої Постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. №21-1, у вигляді несвоєчасної сплати страхових внесків в квітні 2006. Крім того, в індивідуальній відомості на застраховану особу ОСОБА_4 (ІПН НОМЕР_1) за 2009 рік невірно було вказано код типу ставки категорії : замість коду типу ставки «2» (інвалід) було вказано код типу ставки «1» (на загальних підставах).

За результатами зазначеної перевірки відповідачем прийняте розпорядження № 175 від 25.11.2010 року, яким зобовязано головного бухгалтера ВМКЦПР (в/ч А 3306) в строк до 13 грудня 2010 року усунути порушення законодавства, виявлених під час перевірки, а саме: усунути порушення щодо невірних відомостей на застраховану особу ОСОБА_4

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, який, згідно Прикінцевих положень, набрав чинності з 1 січня 2011 року, визначає правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно зп. 6 ч. 1 ст. 13 Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI,п. 6 ч. 1 ст. 64 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. №1058-IV, ПФУ та його територіальні органи мають право застосовувати до страхувальників фінансові санкції та нараховувати пеню, передбачені вказаними законами.

Оскільки це положення слід тлумачити буквально, ПФУ та його територіальні органи не мають права застосовувати до страхувальників, що перевіряються, які-небудь, не передбаченівищезазначеними Законами N 2464 та N 1058, фінансові санкції та пеню.

Про накладення штрафів і нарахування пені (застосування фінансових санкцій) посадові особи територіальних органів ПФУ в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення (далі - рішення), які протягом трьох робочих днів від дня винесення повинні бути надіслані страхувальнику. Таким чином, страхувальнику надається можливість у добровільному порядку сплатити суми штрафів і пені.

Підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкції є акт про вказане порушення, який складається в довільній формі, згідно з п. 9.3.1 Інструкції N 21-1, п. 7.2.1 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженоїПостановою правління ПФУ від 27.09.2010 N 21-5 (далі - Інструкція N 21-5).

Відповідно до п. 9.3.2. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Суд зазначає, що відповідно до абз. 6 частини 7 Прикінцевих положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VI, на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до 5.9. Інструкції №21-1 від 19.12.2003р., обчислення страхових внесків органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески.

Обчислення органами Пенсійного фонду сум страхових внесків за минулі періоди провадиться виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу).

Відповідно до ч.1-9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне Пенсійне страхування» у редакції, що діяла до набуття законної сили Законом України від 8 липня 2010 року №2464, сума не нарахованої фінансової санкції вважається простроченою заборгованістю, вона стягується із страхувальника на підставі Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року №2464, фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості на період до повного

Як вбачається з матеріалів справи у період до 1 січня 2011 року відповідач не нараховував суми штрафних санкцій, рішення № 1623 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, винесене УПФУ у Дзержинському районі м. Харкова 08.12.2011 року, тобто після 1 січня 2011 року.

Крім того, якщо вважати, що рішення відповідача про застосування фінансових санкцій винесене на підставі акту перевірки № 376 від 25.11.2010, яким, зокрема, встановлено порушення п.5.1 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженої Постановою правління ПФУ від 19.12.2003р. №21-1, то суд зазначає, що Постановою Правління Пенсійного фонду України від 22.10.2010 N 25-1 «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок обчислення і сплати срахувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» зазначений п.5.1 Інструкції 21-1 було виключено.

З урахування зазначеного, суд дійшов висновку, що відповідачем, Управлінням Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, не дотримано вимоги чинного законодавства України. Дослідивши зібрані докази в їх сукупності за правилами ст.86 КАС України, суд доходить висновку, що у спірних правовідносинах рішення № 1625 від 08.12.2011 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків було прийнято субєктом владних повноважень за відсутності передбачених законом підстав, а саме: за відсутності акту перевірки.

За таких обставин, спірне рішення не відповідає вимогам ч.3 ст.2 КАС України, а відтак, підлягає скасуванню.

Крім того, позивачем зазначається, що відповідно до вимог наказу Міністра оборони України від 18.11.2003 року № 401 „Про затвердження переліку документів, що утворюються в діяльності Міністерства оборони України, із зазначенням строків зберігання" бухгалтерські звіти зберігаються протягом 3 років, відповідно, документів, які підтверджують своєчасність або несвоєчасність перерахування грошових внесків до пенсійного фонду України у військовій частині вже не має, оскільки вони були знищені, відповідно до встановленого порядку.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За правилом ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Заперечуючи проти позову, відповідач, який відповідно до норм чинного законодавства України та за визначенням КАС України є субєктом владних повноважень, не надав до суду доказів та не навів доводів обґрунтованості юридичних та фактичних мотивів прийняття спірного рішення та правомірності спірних дій.

При зазначених обставинах, суд вважає вимоги позивача правомірними та такими, що ґрунтуються на положеннях діючого законодавства, належним чином обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19. Конституції України, ст.ст. 9, 71, 159, 160163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Військової частини А 3306 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій неправомірними та скасування рішення - задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова, щодо винесення рішення № 1625 від 08.12.2011р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, винесене заступником начальника Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова Мощенко Н.В. на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".

Скасувати рішення № 1625 від 08.12.2011р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, винесене заступником начальника Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова Мощенко Н.В. на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування".

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 07.02. 2012 року.

Суддя Заічко О.В.